Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

m.krudenc

Můj oblíbený historický - válečný film. Nepovažuji se za žádného velkého filmového odborníka ale "Král Artuš" se mi velmi líbil. Herce, příběh ani choreografii bitevních scén rozhodně nevidím v tak černých barvách, jako je tomu u většiny zdejších uživatelů. Jedná se o jeden z mých oblíbených filmů a nestydím se za to. Obecně si na filmech více všímám kladů nežli záporů. ()

corpsy

Slabý historický spektákel, v ktorom veľmi nebadať ani Fuquov akčný režisérsky um, ani Bruckheimerovu producentskú ruku. Priemer s vynikajúcou hudbou Hansa Zimmera. ()

Crazer

Na tomto snímku mě velice zaujala dynamická hudba od Hanse Zimmera a to od začátku do konce. Za zmínku stojí nesporně výkony Cliva a Keiry, které zachraňují nudu diváka. Stručně řečeno: průměrný děj, žádný megafilm ale taky žádný propadák. ()

DDT

Je pravda, že to chce trochu sebeovládání, koukat dvě hodiny na několik "sošných" ksichtů a poslouchat jejich státotvorné proslovy, podmalované pompézní hudbou, ale moji hranici bolesti to nepřekročilo (i když to bylo o fous). Kupodivu mi na rozdíl od většiny ostatních hodnotitelů vadili nejvíc Clive a Keira (sorry :-)), ostatní postavy mi přišly všechny věrohodnější. Navíc jsem si při scénách, kdy rytíři jezdí na koních nahoru a dolů po kopcích vybavily "jezdecké" scény ze "Svatého grálu". Monty Python dokázali natočit parodii na tenhle film už třicet let před jeho vznikem!!! ()

curunir

,,NIEKOĽKÍ PRICHÁDZAJÚ AJ Z JUHU." ,,KOĽKÍ?" ,,CELÁ ARMÁDA." __ Rozporuplné. Áno, myslím si, že takto by sa dala vystihnúť táto snímka v ktorej v podstate ani o nič nešlo. Kdesi som raz čítal, že Bruckheimer poveril Fuqua nakrútením tohoto filmu iba preto, aby si mohol kúpiť nejaký tichomorský ostrov, a ako tak nad tím premýľlam, zdá sa mi, že to určite ďaleko od pravdy nie je. Pokiaľ ide o samotný fim, nechce sa mi tu uvádzať nakoľko presné sú historické pramene s ktorými tvorcovia na nás hneď na začiatku vyhŕkli, treba však povedať, že sa jedná skôr o domnienky. Zasadenie príbehu do obdobia 5. storočia, do doby pomaly zanikajúcej rímskej ríše by som nevidel až tak zle, horšie je to už s celkovým veľmi chladným podaním postrádajúcim náznak nejakého citu alebo zaangažovanosti, navyše celý príbeh je veľmi divne, niekedy až trápne a smiešne poprekrúcaný, ešte k tomu aj v mnohých smeroch nedopovedaný (vôbec nevieme ako sa Artuš spojil s Merlinom). Celkové spracovanie sa natoľko lýši od slávnej legendy (scenárista Gladiátora má celkom zaujímavú fantáziu), že ak by sa pozmenili mená postáv a odstránili niektoré stupidity s nimi spojované, mohlo by sa jednať o celkom slušný dobrodružný film. Toto je asi aj najväčší kameň úrazu tejto snímky. Keira Knightley pôsobí veľmi nedozreto, o to horšie keď sa vo filme objavuje zo zbraňou v ruke - to jej naozaj nesvedčí a milostnú scénu s Artušom dodali tvorcovia asi len preto, aby bolo vo filme aspoň trocha romantiky. Herecké výkony ako také za veľa nestoja, ešte je to horšie ak sa snažia o nejaký ,,rozbor postáv". Clive Owen síce nie je vyslovene zlý, avšak nevýrazný a bez potrebnej charizmy a jediný zaujímavý výkon predviedol Stellan Skarsgard, ale je dosť nevyužítý a je škoda, že sa vo filme neobjavuje častejšie. Osobitnou kapitolou je potom hrdinstvo a patriotizmus, ktorý Bruckheimer s takou obľubou do svojich filmov tlačí, našľastie rozmerov Pearl Harboru to nedosahuje. Bitka siedmych statočných + ostrieľanej hrdinky Guenevery proti 200 Sasom pôsobí veľmi divadelne, ešte k tomu to má záver s ľadom a la Alexander Nevský. Pri záverečnej bitke, ktorá mala byť vyvrcholením filmu som sa paradoxne kvôli jej zdĺhavosti nudil. Za klady filmu by sa dali považovať, či už kamera Slawomira Izdiaka, ktorá sa snaží pekne prispôsobovať prírodným danostiam, tak aj v podstate slušná Zimmerova hudba, ktorá sa ale postupne vďaka svojim dookola opakujúcim a nie až tak ťažko skomponovateľným hrdinským motívom stáva ľahko prepočuteľnou. Kráľ Artuš na čisté 2* nie je, vlastne je asi tak na 2,5*, ale žiaden oslnivý dojem na mňa nespravil a za pár rokov bude z neho len ďaľší zabudnutý film. Aj keď som si myslel, že to bude horšie, zdá sa mi prihoršenie správnou voľbou. Možno som krutý, čo už, ale kam sa to hrabe na Excalibur? ()

PauloZ

Mám válečné historické filmy rád a neměl jsem vůbec pocit, že by tohle nějak strádalo. Sice jsou lepší filmy tohohle žánru, proto dávam 4*, ale taky jsem se vůbec nenudil. ()

DEXTER099

Několikrát zpracovaný příběh o známém rytíři mě v tomto provedení nezklamal.CO stojí za zmínku tak jsou herecké výkony Cliva Owena a všech jeho spolubojovníku.Jako oživení je zde Keira Knightley ,která zde vypadá jako z filmu Avatar.Za mě celkově 70% a čtyři hvězdy. ()

ConanVJ

Pěkný historický film s pěknou akcí. Obsazení se hodně povedlo a všechny postavy mi sedly. Atmosféru filmu přidává skvělý soundtrack. Výprava a efekty jsou taky pěkně zvolené. Příběh je jednoduchý a ničím nepřekvapí. Přesto dokáže diváka udržet až do konce. Za mě 80% :) ()

Kryton

V kině to bylo super. Snad jen misto Keiry bych bral herečku , které bych roli drsné ženy opravdu věril. Kašlat na historii, historický akčnák je to k pohledání. Zabijete tím odpoledne ne-li večer a budete ještě jako porad omylat větu : Artuš je cool! ()

mis-ko

Mne osobne sa rozhodne tento filme nezdá nijak tragický a pravdupovediac som celkom rád, za netradičný pohľad na známu legendu. a, úprimne, vadili mi vlastne len dve veci - príliš veľa zelenej trávy alebo bieleho snehu. Ostatné OK. ()

fannah

Antoine Fuqua by měl rychle přestat s natáčením filmů. Král Artuš je moooc špatný film a Jerry Bruckheimer už asi neví do jaké kraviny narvat peníze... ()

agentmiky

Po Artušovi z pera Ritchieho jsem musel vidět i tento stejnojmenný snímek z roku 2004, na který se snesla pěkná vlna kritiky. Zaprvé nesmíte film brát vážně. Sice to v porovnání s fantasy Artušem z letoška přecejen může působit věrohodněji, ale i tak to berte s odstupem (ale chápu to, tolik legend se oněm nezachovalo, tudíž kreativita a důvtip je na prvním místě). Chci pochválit výběr herců, nikdo nepůsobil vyloženě jako pěst na oko, každý se popral se svou rolí nadmíru dobře. Owen se Artušem prokousal do Hollywoodu, stejně tak i Gruffud, o kterém předtím asi nikdo moc neslyšel. Příběh není nikterak inovační, místy si můžete říkat, že jste to už někde viděli, ale i tak se jedná o perfektně zvládnutý historický film se vším všudy. Mrzí mě, že jsem neviděl režisérskou verzi, která se s tím doopravdy nemazlí, ale i v normální verzi si bitvy vychutnáte, protože se zde nehraje na nějaké CGI efekty. Filmu po hodně našláplé první půlce postupně docházel dech a dalo se to zpozorovat, ale i tak jsem nadšený z výsledku, který zdejšímu hoDnocení moc neodpovídá. Za mě dávám 76 % ()

Paxxx.cz

Povedený film popisující příběh jedné z nejzajímavějších postav historie- krále Artuše. Hvězdné obsazení, kvalitní příběh a síla přátelství rytířů kulatého stolu. 70 %. ()

ArsenalEagle

Vždyť to bylo naprosto o ničem, dvě hodiny naprostého neděje, nedávajícího hlavu a patu, promrhané cokoli jen šlo. Podprůměrný film z raného středověku ()

elizabeth_ba

Uvažovala jsem, komu by se chtělo číst elaborát na stránku, pokud bude chtít znát pouze můj názor na film. Odpověď je jasná, téměř nikomu. Takže byla velká část původního velmi dlouhého komentáře po zralé úvaze přesunuta... Kam? Přece do Deníčku. Přesto bude mé hodnocení i nadále patřit k těm nejdelším, jak si asi jeden z nerozporuplnějších filmů, jaký jsem kdy viděla, zaslouží. Dost se divím zdejším spolukomentátorům i dalším lidem, kterým se film nelíbil jen proto, že čekali další zfilmovanou legendu o králi Artušovi, královně Guineveře, jejich rytířích, Morganě a Mordredovi, i když přebal na dvd a i plakáty k filmu a pozvánky do kin, jednoznačně hovořily, že o nic takového nepůjde... Jenže se ani trochu nedivím těm, kteří jej napadají kvůli jalovému scénáři a nepropracovaným dialogům nebo těm, kteří se podivují nad jeho nelogičnostmi ať už z hlediska historie (neboť příchod Sasů, bitva u Badon Hill, stažení se římských vojsk nemohlo v žádném případě proběhnout během jednoho lidského života) nebo technických (otvírání vrat, praskání ledu). Pokud budete chtít znát podrobnosti o historické autentičnosti (nazvala jsem to objektivním hodnocením) můžete je najít v již zmiňovaném, mém milém Deníčku (jako první příspěvek vůbec) a mé příliš podrobné a příliš subjektivní hodnocení tam naleznete taky (tentokrát jako deníčkový příspěvek č. 14). Proč tedy, když mám téměř celou A4 výhrad, film hodnotím čtyřma hvězdičkama? Protože a) neznám historický film, k němuž bych neměla nějaké výhrady b) kvůli záběru na Ioana Gruffudda, jak hovoří o sněhu s deštěm, peklu, ráji, rodné zemi a zlých znameních a přitom se mu vločky a kapky deště zachytávají na obličeji c) film nepostrádá smysl pro humor, díky němu jsem se u něj ani chvíli nenudila a nesledovala hodiny, kdy už to proboha skončí d) za scénu s bojem na zamrzlém jezeře, za niž by se nestyděl ani známý stratég Žižka... ()

MikO_NR_1909

Po pravde, mám dosť. Prvá tretina ešte vyzerala celkom slušne, ale keď som sa vyjadroval dosť expresívne o Patriotovi slovom - naivita, tak pre Artuša platí niečo ako - debilita. Áno, tých zopár kladov nebudem spomínať, lebo keby začnem len niektorými "vychytávkami" ako napr. premenu Knightley(ovej) z chudinky otrokyne až po vášnivého avatara-bojovníka, dosť by to bolelo. A Zimmer to "nevytiahol" tak vysoko ako kŕčovitý, ale prehnane emocionálny Pearl Harbor. ()

numi

Oceňuji odvahu filmařů jít do něčeho tak troufalého a ukázat světu, jak to vlastně bylo s jednou z největších pohádek, která kdy spatřila světlo světa... ;) Musím jít proti většině, protože tenhle snímek zajímavý je a stojí za zhlédnutí. Dalo by se říct, že vlastně jde o takový historický film béčkové produkce. Dočkáme se velkého jména, krásky k pokochání a hodně krve. Clive Owen ale předvádí statečný výkon a ta kráska k pokochání, Keira Knightley, nemá prsa čtyřky, jak by v jakémkoli jiném béčku měla (vždyť to štřílení z luku už by se tam pak nějak určitě domyslelo...). Prostě tři hvězdičky je málo. Když už za nic jiného, tak alespoň za to, že Antoine Fuqua zbytečně nenatahoval stopáž filmu a trefil tu délku tak nějak akorát. [listopad 2005] ()

Vojcl

Nic víc, ale nic míň než průměrný historický velkofilm. Výprava, kostýmy, hudba i bojové scény splňují do puntíku co by se od podobného bijáku dalo očekávat. Po stránce příběhové a herecké už však trochu pokulhává. Zbrusu nové pojetí artušovské legendy mi sice nevadilo, ale nenašel jsem zkrátka nic co by nám v podobném duchu neřeklo už Statečné srdce, Gladiátor nebo Trója. Poctivé tři hvězdičky. ()

Orlau32

Ačkoliv miluji a upřednostňuji historické filmy, tak v tomto případě ten film nepřinesl nic nového. Člověk má po tisíciletí boj a válku v genech a zdá se, že bez toho už lidstvo nedokáže žít. Kostýmy velmi pěkné, bojové scény - tady se asi už nedá nic více vymyslet (podobné v Alexandrovi a j.historických filmech, kde bojuje muž proti muži). ()

erased

Trojice Mlhy Avalonu - Excalibur - Král Artuš. První je levným feministickým pojetím, které už tak hodně mystickou legendu opředává "čáry máry". Druhý, jako kompromis mezi zbývajícími dvěma protipóly, je nejklasičtější zobrazení původní legendy. Naproti Mlhám pak stojí Král Artuš. Milionová Bruckenheimerovská produkce, hvězdné obsazení, epická hudba - prostě Hollywood jako vyšitý. Možná se svým názorem budu vypadat jako podivný exot, ale pokus zbavit legendu mytických prvků a podepřít ji historickými fakty (nebo spíš "jak to asi mohlo být") se mi jeví jako velmi elegantní a osobitý, narozdíl od všech ostatních zpracování tak nepřešlapuje na místě a nepřináší pouze remake prapůvodní legendy. Na čem však film ztroskotává je katastrofální práce režiséra a scénaristy. Děj jakž takž funguje asi první dvě třetiny, ačkoli ani do té doby se nejedná o žádný zázrak. Konec filmu však je jedním slovem hrůza. Celý film sice podporují svými výkony jak Hans Zimmer, tak i samotní herci (především oba záporáci) ale ani to nestačilo k tomu abych se u filmu dostatečně bavil. Výsledné hodnocení spíš tři a půl. A vítězem v boji o nejzajímavější zpracování se tak pro mne stává jediný film který stojí mimo ostatní - Merlin. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)