Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

lepinla792

S ohledem na to, co se za války dělo bych si pro lepší hodnocení ve filmu představoval dějové prostřihy na zrůdnosti, co tahle parta dělala. Jinak samo nahlédnutí z druhé strany má co do sebe. ()

Thalin

Filmu jsem se poměrně dlouho vyhýbala, protože jsem si říkala, že se mi nemůže líbit film, který se točí kolem takového člověka, jako byl Hitler a jeho hlavních poskoků, kteří se s ním zavřeli do bunkru. Ale nakonec jsem si řekla, že možná není na škodu se na to podívat a udělat si vlastní názor. A nejsem zklamaná. Postavy mi přišly dobře zahrané, prostředí krytu mělo taky jistou zvláštní atmosféru. S nikým jsem nijak nesoucítila, ani se ho nenažila pochopit a myslím, že to ani nebyl záměr filmu. nikdo z nich není vykreslen jako nějaká pochopitelná a dobrá bytost. Dostali, co si zasloužili, škoda jen, že netrpěli víc a stáhli při tom sebou nevinné (jako třeba děti). Ale jako taková ukázka toho, jak to asi proběhlo, je to podle mě dostačující. Jen bych trošku zkrátila stopáž, některé scény se zbytečně vlekly. ()

Infernor

Vysoce kvalitní film rekonstrující poslední dny 2. světové války v bunkri ukrývajícím Hitlera a jeho hrstku oddaných, mě přesvědčil po každé stránce a nemohu mu vytknout zhola nic. Kvalitní herecké výkony, skvělá režie. Film je nesmírně cenný i pro jeho snahu o maximální autentičnost, scénář se opírá o svědecké výpovědi Adolfovi sekretářky.Skvělé dílo, klobouk dolů!! ()

Janos

Myslím si , že kdyby tento film nenatočili Němci , jakožto národ , který je s postavou Adolfa Hitlera obeznámen asi nejvíc , tak si ani nedovedu přestavit , co by z toho udělali např . Američani . Vy asi taky ne . Herci , kteří zde byli obsazeni do rolí se mi velmi shodují s postavami , které Hitlera obklopovaly po celé válečné období . Himmler a Goebels vypadají velmi skutečně a Bruno Ganz o tom nemluvě . Tak skvěle zahraného Adolfa Hitlera sem ještě neviděl . Možná kromě Hitler : Vzestup zla . Nevím . Pokud sedíte doma v křesle a díváte se na Pád Třetí ríše , tak se z roku 2005 přenesete spíš do Berlína dne 20 . dubna roku 1945 a pak pocit , že je vše naprosto beznadějné a vy už konci války i přes naprosté nasazení mladých a starých mužů , zčásti žen a také dětí stejně nezabráníte . Velká škoda , že film nedostal nakonec Oskara . ()

f.maniak odpad!

Film je zdlouhavý a místy nudný, to proč jej označuji za odpad je však jeho propagandistické vyznění - Hitlera by člověk málem litoval a Eva je nejúžasnější manželka na světě - to snad ne! ()

limited

Film se vyznačuje skvělou atmosférou a poměrně realistickým zachycením posledních dnů Hitlera a jeho říše. Bruno Ganz hraje Hitlera velmi přesvědčivě, stejně tak většina herců mi připadne velmi přesná. Samotný scénář je problematický. Jednak se v něm vyskytuje spousta autentických výroků, zejména v bunkru, čili scénáristi tu neměli zas až tolik prostoru, aby scénář nějak oživili či naopak zkazili. Pokud tu tedy někdo mluví o scénáristickém kolapsu, tak hlavní dějová linie se ho rozhodně netýká. Nejhůře je na to dějová linka s malým chlapcem, která dle mého strhává celý film. Scénář je zde velmi nudný, místy až trochu přitažený za vlasy (rozhovor bývalého frontového vojáka s Hitlerjugend) a vůbec i příběhově to je jedno velké klišé, které si mohli tvůrci odpustit. Za to strhávám půl hvězdičky. Druhou půlhvězdičku strhávám za zbytečně dlouhou stopáž. Ještě si neodpustím jednu citaci od Douglase : "Hloupý, křečovitý, pompézní, mizerně zahraný." Ano, přesně takový byl i konec Třetí říše, jen mi poněkud nesedí hodnocení dvě hvězdičky, za tak přesné ztvárnění. ()

perlicka

Ano, máme tu opět Hitlerovskou éru, období 2. světové války. V tomto snímku se můžeme podívat přímo k samotnému kořeni všech špatností nacistického Německa, k samotnému Adolfu Hitlerovi. Tento „velikán“ tehdejší doby je zde nádherně ztvárněn německým hercem Brunem Ganzem. Vystihuje naprosto přesně Hitlerovu vůdčí osobnost a věrohodně nám uvádí tehdejší dění, které všichni známe jen ze škol nebo dokumentárních filmů. ()

Carter21

Dostalo mě jak Goebbels s Hitlerem svalovali všechnu vinu na německý národ, že je do toho nenutili ale národ se tak rozhodl a teď bude pykat či to jak i v posledních hodinách Berlína Gestapo vesele popravovalo.Doufám že se Magda Goebbels se svym manželem smaží v pekle ()

Kňour

Bruno Ganz je skvěle nechutný, malé děti s panzerfausty a schmeissery skvěle fanatické a scény amputace končetin do lavoru, nebu důstojníků, prostřelujících si hlavu na zeď skvěle naturalistické. Navíc v závěru filmu působí pěkná atmosféra bezneděje a ztráty jakýhkoliv perspektiv hlavních postav. Čert vezmi historickou věrnost, film je koneckonců záležitostí průmyslu zábavního. Poctivé čtyři hvězdy. ()

rav4ge

Nadprůměrná rekonstrukce posledních Hitlerových životních chvil na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera..od tohoto filmu jsem bohužel čekal mnohem víc. Líbil se mi výkon Bruna Ganze. ()

sister

Čím víc času mě dělí od prvního zhlédnutí, tím víc si uvědomuju, jak bylo statečný, chvályhodný a potřebný Untergang natočit. Skvěle vybraní herci, překvapivá přesnost scénáře. Postěžovala bych si snad jen na to, že vybrané hlášky hlavních aktérů byly často právě ty nejzprofanovanější... tedy alespoň pro publikum historickou faktografií dotčené. ()

Zofan

Myslím, že Oscar pro Bruno Ganze by byl na místě. Jsem nadšen, jak mě film dokázal pohltit a zhnusit z tehdejšího dění. ()

sarah_w.

Mám často problémy s tým, že vojnové filmy s tematikou Druhej svetovej mi prídu kŕčovité, nezaujímavé, neoriginálne, ale tento som videla v práci (náplňou mojej práce je okrem iného aj vyberať filmy, ktoré počas cesty pôjdu klientom, a vybrala som práve tento) a nedokázala som sa od neho odtrhnúť, aby som išla urobiť svoju robotu. Najradšej by som si to bola bývala stopla pri každom nútenom vztyku zo sedadla, len aby som to videla neprerušovane. Fascinovali ma herecké výkony a taktiež vo všeobecnosti jednoduchosť scény, vykreslenie postáv, jasne načrtnuté šialenstvo, bezuzdná oddanosť... to všetko na mňa pôsobilo ako neustála ruská ruleta s perfektným záverom. Jediné, čo sa dá filmu vyčítať, je pre mňa subjektívne dĺžka, nakoľko veľmi neviem obsedieť pri filmoch s trvaním nad dve hodiny (snáď s výnimkou Pianistu). Päť hviezdičiek nedávam iba kvôli tomu, že tie dostanú iba pre mňa naozajstné najväčšie skvosty, a aj kvôli tej dĺžke, ktorú som videla ako miniatúrne negatívum. Úžasný počin! ()

Slavusko

Ten Bruno Ganz sa uplne podoba na Adolfa... A nie len vyzorom ale aj mimikou, celkovo gestikulaciou, pohybmi a spravanim, velmi dokonale kopiruje skutocneho fanatickeho vodcu.. Film hovori o poslednych dnoch zivota Adolfa Hitlera a jeho uz manzelky Evy Braunovej. (Jeho dlhorocna priatelka sa v poslednych dnoch jeho zivota stala jeho manzelkou, s ktorou v den po tom, co ruska cervena armada bojovala uz len par stovak metrov od ich kancelarskeho bunkru, spachali obaja samovrazdu). Fajny film, samozrejme pre tych, ktori rozoznavaju a odlisuju mena ako su Hitler a Stalin.... a co to im hovoria dejiny minimalne druhej svetovej vojny... : ))) ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST