Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

choze

Dvojka může směle vstoupit do klubu nejlepších superhrdinských filmů všech dob a zasednout tam vedle Donnerova SUPERMANA a Nolanova TEMNÉHO RYTÍŘE. Výborný scénář vystavěný kolem Peterova rychlého superhrdinského vyhoření zavaluje tíhou Peterových početných a eskalujících problémů nejen svého hrdinu, ale i diváka a vše neodvratně směřuje k bodu, kdy už situace nebude pro Petera únosnou a bude se muset rozhodnout mezi sebou a Spider-manem. Oproti jedničce je film mnohem raimiovštější (nejvíc v v hororové scéně z nemocnice), tj. plný filmařských nápadů, fíglů, vtípků, pomrknutí a určitého béčkového groteskna, včetně grotesknějšího padoucha. Taky se zatlačilo na akční scény a souboj Spideyho s Dr. Octopusem na nezastavitelné soupravě metra je jednou z nejlepších akčních scén v dějinách superhrdinského filmu. Pavoučí dvojka je zkrátka - stejně jako TEMNÝ RYTÍŘ nebo dvojka X-MEN - suverénnější a energičtější než jednička a ve výsledku nejsilnější díl trilogie. ()

Sarkastic

Já jsem viděl nejdříve právě 2 a po tom, co mě film zaujal, zkoukl i 1. Ale oba díly mi připadají stejně dobré. Stejné obsazení jako minule, akorát tu je místo záporáka Green Goblina Dr. Octopus. Vyjmenovávat klady nebudu (už jsem to učinil u minulého dílu, snad jen hudbu reprezentuje Ana Johnsson - We Are). Znovu hodnotím 4*. ()

Dudek

No nevím, je třeba uznat, že druhý Spider-Man nechal první díl daleko za sebou. Je mnohem nabušenější, příběh je zajímavější a záporák není jen směšná loutka, i když jeho monolog je opravdu nepovedený. Na druhou stranu přibyla spousta zbytečností, které snímek spíše poškozují, než aby mu pomáhaly. Například neustálé omílání ztráty schopností, přičemž ten přihlouplý zvuk vylétavajících pavučit Peterovi zůstal. Tento díl se také mnohem více věnuje psychologii jednotlivých postav, i když stále nejde nijak do hloubky. Většina pocitů je nám vysvětlena buď trapným monologem nebo nějakým únavným snem, což rozhodně není správný přístup. Pokud bych se měl ještě k něčemu vyjádřit, tak je to úroveň humoru, kterž je opět velmi pokleslý a nefunkční, i když Spider-Man ve výtahu legrační opravdu byl - nejspíše nejlepší scéna z obou dílů. Obrovským zklamáním pak byl Alfred Molina, který opět ukázal, že s herci do Spider-Manovských to nebude nijak snadné. Nechci psát, že neumí hrát, ale tohle mu prostě nevyšlo. Stejně tak souboje s ním nejsou dehberoucí podívanou, ale jen obyčejným skotačením na věži, respektive střeše vlaku. Celé je to táhlé a odehrává se to bez větších emocí a překvapivých zvratů. Pokud však bude třetí díl pokračovat ve vzestupném trendu čeká nás opravdu úžasná podívaná. 60% ()

Psema

Vrchol filmových komiksů. Sam Raimi má talent na rozdávání a občas by se měl s ostatními méně talentovanými jedinci podělit. Stejně by mu zbylo hodně umu a natočil by geniální film. Nestárnoucí vizuál, bezchybný scénář a opět slovní spojení, která mě zasáhla. Do třetice chci to samé Same. :) No matter, what I do. No matter, how hard I try. It is someones I love who always be the ones who pay. ()

TheDarKnig

co se týče nadhledu, vtipnosti a sebeparodování, nemá tenhle film konkurenta. A nejlepší na tom, je že scénař je přesto dost chytrý, neupadá do nějakých smyček a násilných překrutů, akce je přesně taková (a možná i lepší), jaká má být, záporák je správně rozpolcený a hlavní hrdina? Ten je ve středu toho všeho, přičemž vybrání Maguireho do role Spideyho bylo to nejlepší co kdo kdy udělal.. Lépe ho zahrát asi nikdo nemohl. Škoda té neustále opakované lince s Mary-Jane, ale to v klidu odpustím, protože tenhle film prostě miluji a po mnoha stránkách je lepší než jednička. Na poli komiksových filmů něco nevídané (X-meni jsou zase dokonalí ve svém poli) a hudba a hlavně základní intro motiv pana Elfmana je super ()

TeeAge

|| Scenár: Alvin Sargent / Story by Alfred Gough, Miles Millar, Michael Chabon / Based on characters by Stan Lee, Steve Ditko | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Avi Azard, Laura Ziskin, Grant Curtis, Stan Lee, Joseph M. Caracciolo | Distribúcia: Clumbia Pictures | Štúdio: Columbia Pictures, Marvel Entertainment, Laura Ziskin Productions | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 783,766,341 $ || ()

genetique

Čo sa týka grafického spracovania, zvuku, efektov, strihu, nemožno filmu absolútne nič vyčítať, naopak, len ho vychváliť a navyše trošku pridal aj na príbehu. Bitky a súboje perfektné a Molina je teda záporák ako sa patrí. Najviac ma mrzí zbytočne sentimentálny záver. Som zvedavý, ako pôjde Raimimu ďalšia časť, hlavne po dejovej stránke. 90%. ()

betelgeuse

Když si Batman v Burtonově pokračování sundal masku, bral jsem to za cílenou destrukci konceptu superhrdiny na filmovém plátně. Dám masku za lásku aneb supermanova depka. Spider-Man si v pokračování svléká masku jako fusekle, a přesto zůstává tím, čím byl na konci jedničky - spokojeným superhrdinou. Proč ne, i když Burton je mi bližší. Jenom bych propříště ubral na titanizaci (a.k.a. romantizaci) látky, která v závěru dvojky notně vyšlápla za hranice superhrdinské uvěřitelnosti. A taky bych ubral na Kirsten Dunst, kterou pro její charisma leklé ryby a nerovný chrup považuji za relikt současného šoubyznisu. Na druhou stranu nikdy nedokážeme plně docenit Raimiho režijní suverenitu a zapálenost tvůrců pro látku, o níž si dýchaviční supermani typu Spawna nebo Daredevila můžou nechat zdát. Jen houšť, ale příště prosím bez Mary Jane... ()

NinadeL

Alfred Molina převzal celý film a všichni ostatní souhlasili s tím, že mu budou sekundovat. Sousedská Mary Jane si prošla vizuální změnou a krizí kariéry. Chudák malá. Ovšem její úspěch v Jak je důležité míti Filipa je dokonalý. ()

Kaka

Druhý díl Spidermana je o třídu lepší než prvníl. Temnější, silnější příběh, lepší hudba, která dodává akčním scénám neskutečný švih a tím myslím jak hudbu rockovo-numetalovo-punkovou (je to taková ta klasická americká soundtracková směska), tak výborná orchestrálka jako vždy dobrého Dannyho Elfmana (Planeta Opic,Velká Ryba), jehož kompozice je tu opět k poslouchání. Triky patří na absolutní špici moderního filmu. Občas tradiční patos a slzičky, ale to k Raimiho Spidermanovi patří, resp. už jsme si na to všichni zvykli. ()

sud

Herecky i trikově na stejné úrovni, jako jednička, ale celkově mi to přišlo slabší. Ale přesto je to docela kvalitní zábava a v žádném případě nemohu říci, že "Spider - Man 2" je špatný film. A to říkám já, který kromě "Batmana" a "Supermana" neuznává žádného jiného superhrdinu. ()

Eddard

Kdyby nebylo úúúúúplně zbytečného konce, dal bych pět bez nějakého většího přemýšlení... Bohužel, i tak malá část filmu (cca tři minuty) dokáže člověku pokazit dojem ze zbytku... No ale zpět k Spideymu - dvojka je promakanější po všech stránkách, prohrává jen v už zmíněném zakončení - nový padouch Dr. Octopus je skvělý, digitální chapadla nemají chybu, možná bych trochu zdrbl casting - Molina je sice výborný herec, ale démonické alter ego jeho postavy žeru jenom napůl; dále by se někdo mohl rozčilovat nad tím, že pro něj neplatí fyzikální zákony, ale uvědomme si že tady jsme v komixu a přijímáme zákony jiného světa. Celkově je Doc Oc zábavnější než Zelený goblin, hotovo. Maguire hraje výtečně, Parkerovi problémy s psychikou dokáže slušně tlumočit zkrz zničené pohledy a zoufalý hlas... V pořádku. Efekty jsou lepší, scény napjatější, Spidey, prolétávající skrz mezery v kamionech či průchodech je zas o trochu stylovější, vedlejší herecké výkony solidní - hlavně J.K. Simmons - Parkerův boss v práci je boží, hudba na úrovni, vtípky dobré (a je jich tam hodně, vkusně rozsetých po celé filmové stopáži)...Zapomněl jsem na něco? 80% ()

castor

Zhruba tak o 10% silnější zážitek než z prvního dobrodružství téhle série.. to je myslím slušná poklona od člověka, který zřejmě nikdy komiksům na chuť nepřijde!! ()

ClintEastwood

Výborné pokračování prvního Spider-Mana, který nasadil laťku hodně vysoko, ale tento film se s tím dokázal hravě vyrovnat. Opět kvalitní herecké obsazení, působivé triky, padnoucí hudba, svěží děj a mnohem rozvinutější psychologie postav. Spider-Manův soupeř, Dr. Octopus, je neméně důstojný tomu z prvního dílu a divák se u sledování tohoto komiksového snímku prostě musí bavit. Marvelovská lahůdka. ()

Rex Mundi

Kvalitná komixovka, ktorú ešte vylepšujú humorné scény typu "výťah", "práčovňa" alebo uvádzač Bruce Campbell. Ani šéfredaktora J. Jonaha Jamesona a jeho telefonátov s manželkou nikdy nie je dosť, on je postava za milión! Komické scény a súkromný život PP som si užívala najviac. Aj Spajdyho depky sa mi páčili, mohla som ho tak žensky poľutovať. Superhrdina, ktorý v súkromnom živote vôbec nie je dokonalý, skôr melancholický smoliar, občas doslova bitý zákonom schválnosti - to je super superhrdina :-) Správne to vytušil Stan Lee a vie to aj Sam Raimi. Spider-man je silný i krehký zároveň a tým aj veľmi ľudský, čo ho odlišuje od mnohých iných komixových hrdinov, ktorí sú len samé BUM!!! PRÁSK!! ŽUCH! ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus