Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

Jhershaw

Spider-Man se vrátil v jednom z nejdražších filmů všech dob, doprovázen megareklamní kampaní. A 5* hodnoceními některých recenzentů. Ano, akční a létací sekvence jsou opravdu úchvatné, i když stále nejsou všechny tak ultracool jako závěr jedničky. Ano, i některé neakční části jsou zajímavé, přeci jen je Peter Parker na superhrdinu strašný loser a jeho trápení působí "lidsky". Ano, je tam pár opravdu kouzelných komických momentů (Bruce Campbell, výtah). Jenže - stejně tak má film i svá negativa, kterými jsou hlavně dialogy, místy patetické ("kluci potřebují mít své hrdiny"), místy telenovelovsky sentimentální ("rozhovory" s mrtvými příbuznými). Tobey Maguire opět předvedl velmi slušný výkon, Alfred Molina se předvedl jako zajímavější záporák a Kirsten Dunst opět předvedla svoje bradavky přes mokré tričko. Na závěr si jen rýpnu do některých nelogičností - netušil jsem, že tritium (vodík se třemi částicemi v jádře - dva neutrony, jeden proton) je tak vzácné. Stejně tak jsem nepochopil, jak můžou Octopusova chapadla v jednu chvíli působit dojmem, že nic neváží (když Doc Ock chodí po vlastních nohou), a jindy dojmem, že jsou velmi těžká (když Doc Ock chodí po chapadlech, duní to jako Tyranosaurus). ()

JohnnyD

Totálne, ale totálne zbytočná prvá polhodinka začínajúca detinskou úvodnou "akčnou" scénou, ktorá môže hrdo konkurovať úvodu tretieho Supermana. Celý Spider-Man 2 je len niekoľko úžasných scén (premena Doc Oca, kaviareň + auto, záverečný spoiler a záverečný zvrat v predposlednej scéne) pozliepaných debilnými dialógmi, rádoby-vtipnými scénkami a akýmsi neorealistickým dejom (Peter Parker a jeho babka majú sociálne problémy ... to akože koho zaujíma?). Inak herci sú skvelí, ale čo z toho, keď zo seba musia hádzať také vety a riešiť také kraviny. ()

Nin

Hodně dlouho jsem zvažoval pět hvězdiček, protože hlavně první polovina je tak neuvěřitelná jízda, že minimálně ta by si jí zasloužila. Je skvělé, že všechy scény dokonale fungují - akční jsou opravdu akční, dramatické opravdu dramatické i romantický prvek je velmi pěkný. A celé to krásně drží jako celek efektivních momentů, přibylo ještě víc humoru, MJ sice není komiksová MJ, ale je pěkná a milá... Jedinou výhradu bych měl proti Tobeymu, který minimálně v polovině scén se tváři jak naprostá trubka :) Jinak se tenhle sequel opravdu povedl a nemůžu se dočkat třetího pokračování. "Spider-man, Spider-man, does whatever that spider can!" (8/10) ()

Boogeyman

Po přihlouplé jedničce je to jednoznačně úžasné překvapení a obrat ve kvalitě o 180 stupňů. Tam kde jednička nebyla schopná udělat krok správným směrem, tam dvojka přímo cválá! Postavy žijí a nutí nás jim fandit. Tobey působí konečně jako někdo, kdo se může skrývat pod maskou Spidermana a přitom to není plochý klďas, Kistern je krásnější než kdy jindy a Dr. Octopus stejně jako mladý Osbourne jsou perfektní nejednoznační záporáci, ne jen megalomani bez mozku a srdce! Takhle měla vypadat filmová adaptace Spidermana, tak je to správně! ()

Stegr

85% - Pokračování na úrovni. Rozjezd má sice trošku pomalejší, ale to se dá za zbytek filmu celkem lehce odpustit... ()

Sysel_CZ

Nakonec za tři, i kvůli tomu, že konec je alespoň emocionálně otevřenej. Jinak jsem teda nezažil větší balancování mezi totální srajdou a světlýma momentama. Pro mě to sice mělo pěkný chvíle, ale tak tak se to vyhrabalo přes průměr (a to ještě pomíjím různý teleportace a podobný záležitosti...) Knižně řečeno: jde to, ale dře to. ()

Allien.9

Musím vyzdvihnout špičkové efekty (které mimochodem ani po deseti letech neztrácejí šmrnc), výtečně ztvárněného dr. Octavia (masakr v nemocnici je hotová lahůdka) a v neposlední řadě také výtečné komické vložky (viz. redakce Polnice a další). Závěrečné vykročení vstříc třetímu (a bohužel závěrečnému) pokračování je už jen třešničkou na dortu a Harry Osborne se tímto oficiálně stává mou nejvíc nejoblíbenější postavou celé pavoučí série.:-) ()

HAL

Stoprocentně čistý, koncentrovaný blockbuster. A rovnou asi ten nejlepší jaký si můžete představit, vynikající je v něm totiž prakticky všechno - hyperkinetická akce která mě vytrhla i se sedačkou z podlahy a párkrát převrátila kolem dokola, nerušící triky, šetrně dávkovaný humor, sympatický a osudem krutě bitý hlavní geroj, drama a lovestory v jednom a k tomu luxusně zahraný záporák. Co bych sakra mohl chtít víc? Esence superhrdinského komiksu o teenagerech pro teenagery předvená v nejlepším možném podání. 9/10 ()

Satan

Příjemné dvě hoďky pohlédnutí na létajícího človíčka mezi mrakodrapy. Akčnější než jednička, vtipnější než jednička a trikově vyspělejší než jednička. Vlastně je to celé lepší než jednička a Alfred Molina je neskutečně cool záporák. Všechny ingredience z jedničky jsou zachovány a umocněny a dvířka pro třetí díl krásně otevřena. Houslistka a úvodní titulky ve znamení prvního dílu respekt! [Přesná stopáž: 122 min] ()

mzss1

|90%| Druhý Spider-man je dle mého názoru na podobné úrovni jako ten první. Nedávno jsem se do Spider-manů pustil. Velká ostuda. ;) Přitom Marvelovky hltám všema deseti. Co se týče hereckého obsazení – jsem opět spokojen. Herci své postavy zvládli dokonale. Opět tu máme pozvolný příběh – každá postava má svůj prostor. Záporák je opět dobrý. Akce je tu víc než v jedničce a je velkolepější. Co víc k tomu dodávat? Prostě Spider-man je jedna z nejlepších komikových postav. ()

k212

Konstatuji, že obvykle se snažím vydržet u všech filmů dokonce, u tohoto mě udržela pouze hudba od Elfmana a očekávání velkého finále. S hudbou jsem průměrně spokojena (tím chci říci, že od Elfmana znám mnohem lepší dílka), očekávání druhé zaručilo 128 minut promarněného času. Protože za a) film je postaven na slabém scenáři bez špetky humoru a nadsázky, b) rozhovory hlavních hrdinů jsou směšné trapné, ohrané a jánevímcoještě, c) film razatně spadl do vod větší brutality, d) výkony herců jsou čistě manekýnské, e) s vyjímkou charizmatického Alfreda Moliny (ale na Daniela Defoea z jedničky to nemá, asi je to tím, že není tak démonický), f) triky zůstaly stejně okaté ... A možná bych mohla pokračovat ... ale proč? Sam Raimi chce asi vydělávat, já si však cením jeho dílek před Spider Manem. Toť vše. ()

Legas

Skvělá jednička, obohacená o velice milé narážky a vtípky. K tomu kopa velice pěkně natočených scén (např. "operace"). Jsem spokojen, Same! ()

InJo

Co se týče (monumentálních) akčních scén, je Raimi asi ten nejlepší režisér comicsových filmů vůbec. Velkolepé kamerové jízdy (průlet truckem = dokonalost) a oblety, množství neuvěřitelných vychytávek (Spidey "klouže" po silnici mezi jedoucími auty), cool nápadů a labužnických detailů – to vše dělá ze Spider-mana 2 pod jeho až nezdravě perfekcionistickým dohledem téměř umělecké dílo (řešit přehnanost některých momentů opravdu nehodlám). Zkrátka a dobře, technické stránce filmu nemám (snad až na pár nepodstatných drobností) co vytknout. Skoro totéž platí i o celkovém vyprávěcím tónu, z něhož je jasně patrné, že Raimiho tahle látka baví a že ze sebe vydal zřejmě maximální výkon. Kdyby za nic jiného, tak přinejmenším Oscara za režii bych u tohohle titulu viděl zatraceně rád. Tak jednoznačné to už bohužel není se scénářem, jehož některé momenty zavánějí celkem nechutnou emocionální vykonstruovaností vůči hlavní postavě (něco ve stylu: chudák Peter, nic mu nevychází, všichni jsou proti němu – no tak ho litujte, ne?!). Ovšem oproti obludně přepálené trojce je dvojka i z hlediska mnou lehce kritizovaného scénáře doslova božská věc, které nechybí soudnost a cit pro míru. 90 % ()

dzej dzej

Po mdlé jedničce rozhodný posun k lepšímu. Zpomalení tempa filmu velmi prospělo - druhý Spiderman je v mnoha momentech dokonale "vážný" film s trpícím přirozeným nadpřirozeným hrdinou. Osamocení výjimečného hrdiny, jehož volný čas, osobní ambice, milostný život a přátelé jsou rozmetáni nutností sloužit spoelčnosti/lidstvu sice dokonale reflektuje Nolanův Batman Begins, ale ani SM2 nezůstává moc pozadu. Peripetie Petera Parkera jsou navíc umně špikovány scénami a gagy dehonestujícími spidermanovskou legendu (viz scéna ve výtahu a monolog o těsnosti SM kostýmu). Posun celé série ztělesňuje i Dr. Octopus, který je po mizerném Green Goblinovi opět tím pravým ďábelským záporákem. ()

Anderton

Tak po prvom dieli som si myslel, že Spiderman ma nikdy hlbšie neosloví. Lenže Raimi zvýraznil kvality jedničky a poučil sa z jej chýb. Aspoň ja to tak vnímam. Druhý diel je čistým rozpohybovaním komiksových stránok. Je to film, pri ktorom chápem nadšenie amerického publika pre tento žáner a aj jeho odľahčenejšiu odnož. Tá komiksová naivita je tu viac opodstatnená ako minule. Akčný film je tak dobrý, ako jeho záporák, je stará známa pravda, ktorú tento film iba potvrdzuje. ()

Frajer42

V pavoučím pokračování se vše točí kolem Spider-Manova nejlepšího kámoše, kterému Spider-Man stihnul v minulém díle zabít jeho padoušského tátu. Ovšem je tu i někdo třetí do party. Směšný Dr. Octopus. No, hádejte jak to asi všechno skončí. Ano máte pravdu. Jinak je to ovšem krásně barevné a celkově fajn. Jen by se mohlo méně kecat. To platí pro komixy celkově. Zase 3*. ()

boshke

Na stejné úrovni jako jednička. Příliš mnoho keců kolem citů Petera a Mary Jane vyvažuje lepší padouch, doktor Octopus... 70% ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus