Herb Brooks byl jmenován trenérem amerického hokejového týmu pro Olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Nastiňuje svůj plán, kdy chce hru postavit na kanadsko-ruském hokejovém stylu, což hned v úvodu vzbuzuje nejistotu. Brooks říká, že tímto způsobem lze porazit i dosud neporazitelné Sověty. Od vedení dostává volnou ruku ve výběru týmu a v tréninkových metodách. Brooks přizve do realizačního týmu jako svého asistenta Craiga Patricka a poté vybírá na kempu v Colorado Springs 26 hráčů z řad amerických universit. Začátky přípravy jsou těžké. Hráči mají mezi sebou nevyřízené účty. První přípravný zápas absolvuje tým v Norsku s místní reprezentací a ten končí remízou. Brooks zuří, nevidí v týmu zápal pro hokej, a tak po zápase nenechá hráče odejít do kabiny, ale dá jim velmi těžké a náročné tréninkové dávky. Hráči tak pochopí, že Lake Placid nebude jen výlet a zábava. (TV Nova)

Biopler

Nedajte sa opiť rožkom. Nejedná sa o žiadny filmový zázrak. Hoci názov by k tomu dielo mohol a mal dotlačiť. Film, ktorý baví sledovať kvôli Kurtovi Russellovi, ktorý si toho stratéga Brooksa švihol ozaj znamenite. Akurát neviem na kýho frasa sa takto ladená športová snímka až toľko venovala jeho žene. Ich vzťah zaberal koniec koncov dosť a nič podstatné pre hlavnú líniu nepriniesol. Akurát tak poznanie, že za úspešným mužom stojí žena. To by som žral, ale scenár ma mal o tom presvedčiť, nie kopec klišé a pátosu. Technicky ma film sklamal. Tak mizerný strih som dlho nevidel, či už to boli seknuté rozhovory trénera s hráčmi, alebo tlačovky pred zápasmi, na ktorých sme počuli jednu krátku otázku a strohú odpoveď. Scény zápasov a zábery z ľadu sa snažili o čo najväčšiu autenticitu, ale ak to vo výsledku vypáli tak neprehľadne, asi by som to viac premiešal aj zábermi kde by sme aj ozaj videli čo sa na tom ľade deje. Tak sme len v kuse dostávali nejakú akciu, rozumej bodycheck na mantinel, hrubé fauly, zábery na puk ako smeruje na hokejku a slabé strely, ktoré končili gólmi. Do toho mizerný mix zvuku, to je absolútny mínus, že počas zápasu striedavo počujeme i nepočujeme burácajúce obecenstvo, taktiež, že v rohu klziska počujeme z protiľahlej strany trénera zo striedačky ako si tam vylieva dušu a ako nebodaj inštruuje. Celé je to tak pozliepané ako pre 10ročných chlapcov. Príhovor pred zápasom so ZSSR mal byť niečím ako slávna motivačná reč Wallacea v Braveheart, malo to navnadiť protagonistov i diváka, no zhodnotil by som ju ako priemernú, sklamala ma však reakcia hráčov, akoby sa nič nestalo, žiadna odozva, išli na ten zápas ako posratí. No a potom predviedli zázrak. Film podľa skutočnej udalosti sa nevyhol zopár chybám, napr. vo výsledkoch, čo ja považujem za amaterizmus. I napriek vyššie zmienenému aspoň za 2* a to vďaka zobrazeniu Brooksovej taktiky či drilu, ktorý vštepoval mladíkom, aby obstáli proti monštre spoza železnej opony. ()

duffi

Pet hvezdicek davam malokdy, ale tenhle film se mi hodne libil a Kurt Russell obvzlast, je to opravdu vynikajici film. ()

turbou

"Do you belive in miracle?" Při této větičce na konci filmu vám bude běhat mráz po zádech a oči budete mít zalité slzami. Příběh o slavném americkém týmu, který šokoval celý svět... Film, který je postavený na jednom herci (Kurt Russel) a spoustě neherců se může hrdě hlásit k nejlepším sportovním filmům vůbec. Snímek, který ukazuje že i ve skutečném světě se hrstka mladých nezkušených ale odvážných může postavit monstru, které se jeví jako neporazitelné (ono vlastně neporazitelne bylo), jakým určitě byl hokejový tým SSSR pod vedením Tichonova. ()

kubal18

Klasický, americký, sportovní doják plný proslovů a emotivních hlášek. Nejvíc mě dojal komentář: Československo, druhý nejlepší tým sovětského bloku... ()

bakeero

A já chci NAGANO! Hlinku ať hraje Bartoška, Jirku "Gumu" Šlégra Marek Vašut a ať je to plný patosu a klišoidních scén. ()

Pepper_x

Pravdivej příběh o tom, jak se parta outsiderů dostane až na samej vrchol.Jestli něco Amíci uměj, tak je to vážit si historie. Když se ještě rozhodnout z toho udělat film, tak se vsaďte, že do toho vložej každou píď svoji národní hrdosti. Přesně o tom je Miracle. Chápu, že na českýho diváka to nemůže působit tak emotivně jako v USA, ale stejně to tam je cejtit. ()

sanikope

V produkcii Walta Disneyho sa odohráva nekonečná onania na tzv. americký zázrak. Ok vyhrali a asi to nik nečakal. No i tak sa na to ťažko pozerá. Hokej mám rád ale mám rád i filmy. A vo filmoch sa občas strihá, v tomto prípade dostal strihač asi voľno. Posledná hodina je vééľmi pretiahnutá. Stále dokola opakovačky "Who do you play for ? =United States" som už išiel grcať. Plus Brooksova verná milujúca a vždy chápajúca manželka. Najviac k pobaveniu my prišla parochňa, Kurt Russell v nej bol skutočná star. Ozaj netočí Disney štúdio zväčša filmy pre deti ??? ()

liberator

Myslím, že Miracle predstavuje filmový vrchol Kurta Russella - toto od neho čakal asi málokto. K piatim bodom predsa len niečo chýbalo - pomohlo by napr. vypustiť prejav Jimmyho Cartera (aj keď si uvedomujem, v akom období a politickej situácii sa film odohráva) a trošku lepšie zinscenovať a zostrihať finálový zápas - je samozrejmé, že to nie je také "jednoduché" ako v prípade súboja muža proti mužovi, ale aj tak je vidno, že s nástupom ostrých zápasov išla kvalita filmu dosť dolu a režisér sa spoliehal hlavne na patriotizmus a emócie okruhu tréner-hráči-novinári-publikum-tréner-hráči... Súperi (až na ojedinelé zábery na Tichonova alebo Michajlova), boli z tohoto procesu absolútne vylúčení. ()

Kingi

Určitě příjemný film k zhlédnutí, avšak dost mi tu chybělo vykreslení pocitů hráčů, k téměř ničemu neměli komentáře. Film plul dost přímočaře ke svému cíli. Za to o * méně. Obrovská dávka patriotismu filmu nijak nepřidala, ale myslím, že na tu už jsme si všichni zvykli. ()

Shakaar

Pro Amerčany je Hokejový zázrak Lake Placed 1980, pro Česko Nagano 1998. Pro Američany je nejlepší trenér Herb Brooks, pro nás Ivan Hlinka...i přesto že tyto akce dělí bezmála 20 let, lecos má společné...svět nás konečně začal brát jako hokejovou velmoc, malá zemička uprostřed Evropy zadupala Rusko do země...nikdy předtím jsem prostě nebyl tak hrdý že jsem čech jako tehdy...proto tento film mě obzvláště zaujal a dokážu pochopit, co udělal tehdejší tým s celým národem USA a to ještě v době kdy vrcholila studená válka. Pozn.: Ok, možná jsem to trochu přehnal, nicméně je to snímek v pohodě. Trocha toho US patriolizmu tam bylo, ale to se dalo čekat. Russell se role "hokejového kruťase" zhostil skvěle a když se tak dívám, takového bychom potřebovali i v nároďáku. Ale na tohle má asi každý názor. Každopádně z hokejového prostředí nejlepší film, který jsem viděl. ()

Ceberus

Hodnotit budu stejným způsobem jako jiné sportovní drama z fotbalového prostředí Góóól! Oproti němu je sice Hokejový zázrak podle skutečné události, v dalších ohledech má však stejnou kvalitu, a sice že lépe to natočit moc nejde, nedá se tam totiž nic moc vymýšlet. Každopádně bych stejně jako uživatel Djkoma rád někdy spatřil zfilmované naše Nagano, protože to byl taky takový malý zázrak. :-) ()

balcazar

Je to Disneyovka, miestami až presýtená tými typickými patriotickými americkými rečami. Možno je mojich 5 hviezd prehnaných, bude to asi tým, že: 1.mám pre športové filmy slabosť, 2.udalosť, akou OH v Lake Placid bola, resp. víťazstvo USA, pripravila pre filmárov skvelý podklad. V Miracle sa to na diváka valí od prvých sekúnd až do samého záveru: hudba, scény, dialógy, resp. Brooksove monológy, to všetko zvyšuje tlak, žmýcha emócie. Ale...prečo nie? Občas mi až vyslovene vadili tie propagandistické amícke reči, no za celkový zážitok jednoducho musím dať tých 5 hviezdičiek. Na záver už len 2 body: 1.Milujem scénu, keď mladý tím USA po prehre s Nórskom korčuľuje takmer celú noc, 2.Tlieskam skvelému výkonu Kurta Russella! ()

Pavel82

Mám Vám prozradit, proč se mi tenhle film líbil? Tak určitě... pokud bych se na "hráče" měl podívat jako na individuality dopadlo by to zřejmě velmi špatně, ale protože jako tým makali na 100% výsledek je ucházející. Chtěl bych poděkovat i trenérovi, který z větší části stojí za celkovým úspěchem tohoto manšaftu. Pokud si odmyslím ten přiblblý, očiprotáčející, americký patriotizmus nemám k Miracle větších připomínek. Nagano by zasloužilo podobnou poctu. ()

VanMagnifico

Miracle on Ice - Pro mě největší a nejsilnější okamžik v dějinách ledního hokeje a zimních olympijských her... O´Connor dokázal vystihnout politické a sportovní poměry na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a to filmu dodalo skvělou atmosféru. Kurt Russel se na roli tvrdého a drsného kouče, který ze svých svěřenců vyždímá úplně všechno, co v nich je, skvěle hodí. Některé záběry (například ze zápasů) mi přišly občas trošku přibarvené a přetažené za vlasy.Taktéž vyobrazení sovětských hokejistů jako skupinu dvoumetrových a stokilových nadlidí mi přijde dost přehnané...Nic z toho mi však nezkazilo celkový dojem z filmu. 90% ()

netWoor

I když něco podobného už jsme viděli mockrát (pohádkové sportovní příběhy začínají, probíhají a končí stále stejně), já ten sport prostě můžu ... ()

GTS_PUNK

"Five seconds left in the game. Do you believe in miracles? Yes!" Na konci sedemdesiatych rokov zažívali Spojené štáty krušné časy, studená vojna bola v plnom prúde a blížili sa Zimné olympijské hry v Lake Placid. Trenér hokejovej reprezentácie USA Herb Brooks (Kurt Russell) musel za polrok zostaviť a vytrénovať schopné mužstvo, ktoré na Olympiáde obstojí. K dispozícii mal iba hráčov z univerzít a šance na úspech sa tak nezdali veľké. Na olympijskom ľade sa však všetko razom zmenilo a šancu nemal ani obávaný výber hokejistov Sovietskeho zväzu. Film podľa skutočného príbehu režiséra Gavina O'Connora odráža polrok, za ktorý americké národné hokejové mužstvo, zložené z neskúsených mladíkov, raketovo vyletelo ku hviezdam. Cesta na olympijský vrchol však nebola vôbec jednoduchá a film ukazuje, čo všetko sa v tíme odohrávalo. Krušné chvíle sa neodohrávali iba počas zápasov, ale takisto aj počas tréningov a v osobnom živote viacerých zainteresovaných. A hoci divák už pravdepodobne hneď na začiatku vie, ako film dopadne, je to práve ten pohľad dovnútra tímu, ktorý robí celé filmové dianie zaujímavým. Príbeh s prívlastkom "podľa skutočnej udalosti" je tak veľmi uspokojivou záležitosťou, ktorá so sebou navyše nesie odkaz toho, že keď sa chce, tak sa dá dosiahnuť všetko. Veľmi obstojne si vo filme počínajú aj jednotliví herci. Kurt Russell zo seba takmer vždy dokáže dostať maximum, no v tomto prípade k tomu pridáva ešte niečo navyše. Bez najmenších pochýb je najlepšou postavou v celom snímku a rola trénera Brooksa mu sadne ako uliata. Vo vedľajších úlohách môže divák zaregistrovať viacero známych tvárí, pričom jednou z nich je napríklad Eddie Cahill, známy najmä zo seriálu CSI: NY, ktorý tu stvárňuje postavu brankára Jima Craiga. Podobne ako on, aj väčšina jeho hereckých spoluhráčov z tímu USA, však pôsobí skôr neutrálnym dojmom. Ďalším príjemným faktorom tejto športovej drámy je výprava. Aj keď na nej miestami vidno, že nie je dokonalá, treba uznať, že tvorcovia sa snažili urobiť maximum, aby jednotlivé scény pôsobili čo najviac dôveryhodne. Film však neponúka iba samé dobré veci. Jeho vôbec najvýraznejšou slabinou je dĺžka stopáže. S vyše dvoma hodinami je to na takýto druh filmu priam až šialene veľa. Je jasné, že tvorcovia toho chceli dostať do filmu čo najviac, ale akosi to v tomto prípade prehnali. Najmä pasáže niektorých vyobrazených zápasov by mohli byť podstatne kratšie. Pri takejto dĺžke má totižto divák tendenciu postupne prestať naplno vnímať dej a to nie je dobré. Miracle je aj napriek tomu veľmi pozerateľným filmom, ktorý ocenia najmä športoví fanúšikovia. Hoci nemusí byť jasnou prvou filmovou voľbou, diváka si vďaka kvalitnému príbehu podľa skutočnosti a rovnako dobrému hereckému obsadeniu získa veľmi rýchlo. V konečnom dôsledku sa tak jedná o príjemnú a pohodovú záležitosť, ktorá je však, najmä kvôli svojej dĺžke, skôr iba filmovou jednohubkou. Poctu hrdinom hokejovému zázraku z Lake Placid ale vzdáva na jednotku. ()

boni

Tenhle film mám fakt moc rád. Nejde ani tak o nějaký politický podtext, který celá ta událost měla, ale spíše o to, že to je asi jediný opravdu povedený film o hokeji. Na jednu stranu to je smutné, na stranu druhou alespoň tohle. Kdysi jsem na MGM viděl i původní film z roku 1981, ale na tom se bohužel výrazně podepsal nedostatek vlastní invence a celkově nízký rozpočet. Naštěstí si to moc dobře uvědomovali i v Hollywoodu, a tak nám naservírovali tuhle lahůdku. ()

Likan7

Mám rád sportovní filmy a upřímně jsem byl šokovaný, že jsem Hokejový zázrak neměl ohodnocený. Moc rád jsem si ho tedy připomněl. A nezestárl ani o píď. Fantastický hokejový film, při jehož sledování jsem byl i nervózní z výsledku, TAK dobrý je. Politická situace ve světě je naštěstí jen naťuknuta na začátku a minimálně v průběhu, a tak se 95% délky filmu jede jen hokej a trénink. A to je prostě bašta. Fantastický a (věřím že) autentický Kurt Russell se překonal a díky němu film drží parádně pohromadě. Ať už sledujeme jeho rozhovory s manželkou, nebo jeho druhou tvář na střídačce. Hokejový zázrak je jeden z těch filmů, které bych sledoval klidně 4 hodiny a nevadilo by mi to. Sympatičtí herci, napínavé zápasy a jeden zázrak. Nenapadlo někoho zkusit Nagano? :-) ()

Hugh Jackman a skoky na lyžích

Hugh Jackman a skoky na lyžích

21.01.2015

Sportovních filmů nikdy nebyl nedostatek, jen málo z nich se ale věnuje zimním sportům. Hokejový zázrak, Kokosy na sněhu nebo Sjezdař s Robertem Redfordem teď ale nafasují dalšího celovečerního… (více)

Kurt zase trenérem?

Kurt zase trenérem?

01.02.2005

Poté co Kurt Russell ztvárnil legendárního hokejového trenéra Herba Brookse ve filmu Miracle, asi patrně našel v tomto pro film vděčném řemesle zalíbení. Od hokeje si tentokrát odskočí ke koním ve… (více)