ArsenalEagle

Thriller s naprosto psycho hlavní postavou, kterou si Bale neskutečně užívá a ukazuje, že je právem jedním z naprosto nejlepších herců své doby. Bohužel i přes svůj námět mi film přišel plošší, než bych si představoval. Chápu myšlenku, tedy, že těm na nejvyšších postech projde ledacos, jen mi to prostě nesedlo tak, abych to docenil. ()

aluna

Parádní cynická ujetina - u některých scén jsem se válela smíchy a ten Baleův šílenej výraz, když spatří vizitku z prvotřídního papíru a zlatým raženým písmem!!!! Pokud tuhle krvavou satiru kritizující povrchní život makléřský smetánky vezmete s těžkou nadsázkou (což stejně jinak ani nejde), pak to zábava bude. A velká...už jen kvůli scéně s prostitutkama a jeho sexuálním pózám hodným reklamy na proteinovej nápoj to stojí za to...dodatek: napodruhý musím zvednout na absolutorium, protože tohle je nejen zábavnej film plnej černočernýho humoru, nadsázky a satiry, ale taky zároveň děsně vážná, smutná věc. A to je ten emoční prožitek, kterým si u mě filmy vysluhují pět hvězd, ten, co jsem si ho předtím, možná kvůli dabingu, možná díky mýmu rozpoložení a náladě, nepustila pod kůži, ačkoli jsem o něm věděla. ()

Mr. Filuta

Už dlouho se žádnému filmu nepovedlo, aby mě zanechal v tak rozporuplných pocitech. Začátek vypadá poměrně chytlavě a každý fanoušek Dextera si tady musí odpustit pokrytectví a minimálně vážně ocenit ten námět. Jenže tak od půlky to začne celé a to skutečně CELÉ pokulhávat a člověk si zde nenajde ani jednu slabounkou hvězdičku (scénáristická, režijní i kamerová práce prostě začne stát naprosto za hovno), a to jenom aby se v poslední čtvrtině vyklubaly prvky vyloženě komediální - bohužel pravděpodobně nezamýšlené. A když už jsem si (neznalý předlohy, pochopitelně) myslel, že by to mohla na konci mohla zachránit alespoň nějaká trochu ucházející pointa, zůstal jsem jenom v letargickém zklamání. Ve výsledku asi musím dát ty 3*, už jenom pro jejich neutralitu, a i když se tu nacházelo několik vážně výtečných momentů (vizitky a další), nemůžu si odpustit to, že tohle dílo mělo na víc a zůstalo řemeslně totálně nezvládnuté. Ve výsledku tak vlastně jediným přínosem filmu zůstává definitivní penetrace Balea do Hollywoodu. ()

Sidonka

Tohle mi moc nesedlo. Snad je to tím, že jsem si před chvilkou pustila pustila jiný bezvadný krimi thriller s perfektní psychologickou drobnokresbou postav a etickým přesahem, proti kterému je Americké psycho jen bezduchou, povrchní hříčkou. Těch obětí v této detektivce mi bylo samozřejmě moc líto, ale jinak mě film štval.Chtěla jsem v sobě nechat doznít něco, co mělo podle mě větší hodnotu a hloubku, něco co si můj čas zasloužilo víc a tak to nesledovala úplně pozorně. Jedna hvězda navíc za to, že jsem na toto dílko pohlížela jen jedním okem a ještě s přehlíživým úšklebkem a že jsem možná kvůli tomu něco důležitého skutečně opomenula... ()

zipper111

Je to docela psycho, v podstatě jsem nevěděl celý film, na čem jsem. Byla to trošku nuda, scénu dlouhé, táhlé, většinou nic něříkající. Pár sekcí ale bylo výborných, "vizitkový souboj" nebo třeba Baleův útěk městem. Konec mě vcelku překvapil, vraždy byly docela hutný, jen ten konec no. Nevím, čekal jsem trochu něco jiného, ale po delším zamyšlení tam ta myšlenka je, to jo...Nevím, mám z toho velmi rozporuplné pocity, Bale byl výbornej, chladnej a některé scény s nim celkem "mrazivé", Dafoe si moc nezahrál a celkově by to chtělo trošku vypilovat. Rozhodně ne takový průser, jako tu mnozí píší. ()

Freemind

MNOHEM lepší, než jsem si pamatoval. Krásně mnohovrstevnatá, krvavá, psychopatická vyvražďovačka, která v sobě skrývá decentní satiru - a právě ten skrytý šaškovský podtext mě přesvědčil o tom, že si tato podivnost nakonec zaslouží čtyři hvězdy. ()

blackrain

Muž dvou tváří. Ve dne je velmi úspěšným finančníkem, vede naprosto bezproblémový život. Jeho krásná snoubenka chystá svatbu. Večer se promění v chladnokrevného zabijáka. Možná právě proto mu hráblo, měl všechno a trošku se nudil. Film nám nevysvětlí, proč se z něho stal zabiják. On jím prostě je a užívá si to. V paměti mi utkvěla scéna s motorovou pilou. Christian Bale běží nahý po chodbě, v ruce drží motorovku a pronásleduje nebohou prostitutku. V očích měl chladný výraz šílence. Je to scéna, která se jen tak nedá zapomenout. ()

Bat55

Ajaj. Takt toto bolo pre mňa nestráviteľné. Herecké obsadenie je ok, ale tie postavy sú tak nevyužité a nezaujímavé, že jediný, kto za niečo stál, bol Christian Bale. Ten na seba strhol všetku pozornosť a úlohu psychopata zahral dokonale. Preto tie 2 hviezdičky, aj Reese ma celkom sklamala. Ale to je chybou scenára. /40%/ ()

slord

Christian Bale si strihol rolu psychopata dosť dobre a celkom ma bavil. Ale inak všetko v pozadí, či už zbytočné dialógy o ničom alebo milostný vzťah hlavného protagonistu. Chýbala tomu možno ruka zručnejšieho tvorcu a mohlo to byť o veľký kus lepšie. 6/10 ()

RAiken

Překrásná komedie a geniální podání muže dvou tváří v podobě Christiana Balea. Nemohl jsem si pomoct, ale Baleovy hlášky a jeho úžasná přeměna v běsnící monstrum byly náporem na mou bránici. Jenom nevím, jestli to byl skutečně režisérčin záměr. Jako satira vynikající, jako krimi slabé a jako horor příliš žoviální. Zkrátka taková míchanice, ze které se zaručeně nasytí jak tuctový divák, tak filmový fajnšmekr... "Na hodinky mi nešahej." ()

Remedy

Přemýšlel jsem celou dobu, jestli herecká kreace Christiana Balea je pouhé přehrávání nebo v podstatě téměř dokonalý výkon.) Je nadmíru jasné, že takto zajímavé téma už jen při samotné zmínce vzbudí kontroverzi a vyžádá si pozornost širší veřejnosti – právě jen kvůli tomu, O ČEM TO JE. Osobně jsem byl spokojen, ani „přepointovaný“ závěr mi nevadil a ve výsledku na mě AMERICAN PSYCHO zapůsobilo jako důstojný předchůdce Dextera či Mr. Brookse.) ()

Maq

Zpočátku to nevypadalo špatně. Obraz zlaté newyorské mládeže, dětí plných peněz, leč bez morálky, bez intelektu, ve stereotypu opulentní zhýralosti a soutěží o nejelegantnější navštívenku a podobné kraviny. Archetypální obraz civilizační nudy, která se týká i nás, méně majetných, a z níž unikáme pomocí různých náhražek. Někdo se přivazuje ke stromům, jiný fandí Baníku, provozuje různé adrenalinové sporty, nastoupí k policii nebo armádě, prostě cokoli, aby unikl z našich úzkostlitvě korektních konvencí. Vraždění pro zábavu by vlastně také mohlo být takovým adrenalinovým sportem, vytržením z nehybného rosolu bezpečí. --- Jak film pokračoval, narůstal ve mně pocit, že tu něco hraje falešné. A závěr to potvrdil. Jako by to celé vymyslel nějaký Batemanův kolega. Manýristická prázdnota, na efekt, a perfektně pitomá. ()

K.I.N.G.

Kdo a proč se stane vrahem? Jsou to lidé, kteří po celý život po něčem usilovně touží nebo ti, kteří mají všechno, co si zamanou? Patrick Bateman má na první pohled vše, co by si muž v jeho věku mohl přát. Skvělou kariéru, přátele a známosti ve vysokých kruzích, krásnou přítelkyni a navíc je to pohledný a přiměřeně inteligentní mladý člověk. Co mu ale schází jsou hlubší pocity, které by ho mohly učinit doopravdy št'astným, jelikož uvnitř je to zchátralá lidská troska, bytost bez duše a pocitů, což si také uvědomuje. Zamiloval se do pohledu na krev, maso střídá kosti, jeho láska k morbidním vraždám je neutajitelná a zřejmě brzy vyplyne na povrch. Pat zbožňuje blondýnky, které si jako nic netušící oběti vodí k sobě do bytů a tam jim pak dokáže i hodiny vyprávět o výstřední hudbě (Phil Collins, Whitney Houston nebo Huey Lewis and The News), která ho jako jedna z posledních věcí ještě trochu vnitřně naplňuje. Jak dlouho lze ale hrát život podle vlastních pravidel a jak dlouho to trvá, než se vše vymkne z rukou a je konec? Odpovědi na tyto otázky se možná dozvíte z tohoto kontroverzního a lehce satirického snímku. ()

decouble

Nemyslím si, že by ten film chtěl být samoúčelně šokující. Ba naopak mám občas pocit, že tam, kde by se mohl odvázat a ukázat více explicitního násilí, tam film "uhne". Spíš si myslím, že Americké psycho nebylo mnohými pochopeno. protože to je velice chladný film. Ale takový je jeho hlavní hrdina, který nenabízí možnost identifikace jako podobně odcizená postava Jacka - Tylera Durdena z "Klubu Rváčů", a proto je Baleův Bateman tak málo podmanivý. Neschopnost citových projevů si hlavní postava kompenzuje emocionální náloží cajdáků z 80. let a vytvářením podrobným znalostí o nich. Agresivitu tlumí představami o zabíjení, které ho však záhy příliš pohltí. Objednávka míst v luxusních restauracích a fetišismus porovnávání vizitek jsou největšími událostmi dne. Kdo by se z této prázdnoty nezbláznil? 7/10. ()

de_FACTO

Tenhle film předchází jeho klamná pověst "obskurního a obscéního blábolu." Ve skutečnosti je to absurdní groteska - v knize žádné takové momenty nejsou, a pokud ano, jsou maximálně utlumeny, je na ně nahlíženo naprosto vážným pohledem, nebo minimálně skutečně natolik chladnokrevným, že z nich i sebemenší vtip vyprchá - v tomhle všem se kniha zásadně liší oproti filmu. Film je absurdně komický hned ve spoutě případů (vizitky; nahý Bateman zakrytý jen motorovou pilou a s adidaskami na noze; popisování Genesis, Whitney Houston a Huey Lewise při sexuálních scénách) a navíc groteskní ve všudypřítomném přehánení všeho - přehnané Baleovi mimiky, přehnaně sjeté Courtney, přehnaně teplého Luise Carrutherse, přehnaně všeho, až je z toho vlastně jedna velká karikatura. Upřímně je mi jedno jestli to má nějaký smysl a navíc "Má zpověď byla k ničemu." Asi jako všechno. K ničemu, k hovnu. A je to zábavný. Celej ten film. ()

Thomassi

Tak toto je opravdové psycho.Dobrý pohled na to, jak je současná společnost zkažená. Jinak ale celkem průměrný thriller, který v určitých pasážích perlil, ale v dalších zase zaostával. Každopádně kdo dělá film koukatelným, je Christian Bale. Naprosto geniálně zahrané, netušil jsem, že je v něm taková schopnost zahrát psychopatickou roli. Jedině on drží film, bez něho by to bylo jen nezapamatovatelné klišé. Ale právě v jeho projevech je tam něco, co si zapamatuji. Třeba ty jeho přednášky o hudbě, které nasíraly (samozřejmě v dobrém slova smyslu) i mě, ale bylo u nich cítit něco velkého, něco, co bude následovat. Nebo ta scéna, jak běhá nahej po hotelu a přitom drží motorovku. Nevím, jestli to tak mělo vyznět, ale mě to přišlo strašně srandovní. 63%. ()

salalala

Velmi drsná satira, která ale stojí a padá s vynikajícím Balem. Tahle role mu sedne a postavu zhýčkaného snoba, jehož největší problém je, že přemýšlí, v které restauraci se najíst, si perfektně užil. S kvalitou filmu je to ale mnohem horší. Postava detektiva v podání Willema Dafoea je totálně zbytečná, i když dobře zahraná. K nejlepším momentům pak patří scény, kdy se vraždí a povídá o hudební historii. Film opravdu neví, čím je. Drsný horor? Satira? Černá komedie? Bohužel ani jedno z toho není pořádně. Knihu jsem četl, ale už si ji nepamatuju, takže je zbytečné srovnávat. Pár parádních momentů Americké psycho z průměru nevytáhne, na druhou stranu stojí za vidění. Akorát, že je takové nemastné neslané. Pro mě za 60%. ()

Hamaradža

Hovno obalené v diamantovom pozlátku. Balet narcistického dobytka s nosom dohora skrývajúceho sa za ciframi na účte, pojatý chutne satiricky. Ako horror/thriller samozrejme mizerné, ako čierna komédia vydarené. ()

JohnMiller

Skvelý a úprimný pohľad do mysle psychicky chorého muža ktorý trpí ťažkým sociologicko-patologickým defektom. Monštrum ktoré necíti žiadne emócie. úspešný vo svojom pracovnom živote avšak bezcitný v súkromí. Herecké obsadenie perfektné. Christian Bale je macher na plnej čiare neľútostného maniaka som mu uveril. Taktiež potešila malá a prakticky bezvýznamná rola dotieravého detektíva ktorého hral Willem Dafoe. Ten chlap od začiatku vedel o čom je reč. Najviac ma tu bavili monológi hlavného hrdinu. či to bolo o hudbe, živote alebo iba s potešenia zabíjania vždy ma to uchvátilo. 5 hviezdu dávam za poslednú maniakálnu pól hodinu....... Ešte doteraz netuším čo bola realita a čo schizofrenický záchvat. ()