MáŠa

Váhám, váhám, ale tenhle film mě svým způsobem sklamal, nejsem totiž příznivcem filmů tohohle typu, tedy filmů, kde se na něco koukáte, a ono se na závěr ukáže, že jste vlastně koukali na úplný blud - tady v tomto případě na představy hlavního "hrdiny". Jako ty představy nebyly špatné, bylo to zajímavé se na ně dívat, jak moc někdo dokáže být parchant, ale pak prostě šmitec, a všechno bylo jinak. A to se mi nelíbí. ()

matestlust

Hodně kontroverzní film,který bud milujete,nebo nenávidíte...Já sám teda nevím...Bale je mistr,to se musí nechat,celková atmosféra je taky suprová,no,ale pořád mi tam něco chybí a já nevím co.Třeba na to za čas přijdu a pak se Harronovi pokloním,stejně jako se klaním už nyní Balemu. ()

Bauer

Docela slušný film, ačkoliv jsem čekal jen obyčejnou vyvraždovačku s nějakým bláznivým magorem, tak musím říct, že se jedná o celkem elegantní, chytrý, zajímavý a v hodně směrech zvláštní thriller s prvky hororu. Bohužel ale se ale našli i prvky komedie. Například hlášky ( " Musím vrátit videokazety " a nebo " Dokonce jsem snědl i mozky, v restauracích tak špatně vaří ") mně opravdu pobavily a bohužel zhoršily celkovou atmosféru filmu. Film má zcela jistě i nějaké to napětí, ale ne zase takové, že bych z toho až nedýchal. Krvavé scény jsou celkem dobré, ale mohlo by jich víc. Není sporu, že film je docela hodně brutální. Snímek má opravdu hodně nepovedný konec. Protože opět scéna kdy Bateman všude běhá s bouchačkou a střílí na všechno, co na něj promluví, tak mi to přišlo opět poněkud komické! Herecký výkon Christiana Bale je famózní (jak jinak), takové charizma se u herce jen tak nevidí a výkon je velmi přesvědčivý. Celkově jde o thriller, který určitě nemůže urazit! ()

becki_tu

Bizardní one-man-show Christiana Balea, která má hluboko v sobě zajímavý námět, jenž je však divákovi podán nepříliš stravitelnou formou a navíc s minimem prostoru pro vedlejší postavy. 50% ()

MonaSax

Bohužel nehodnotím úplně kladně, i když mě Bateman strašně baví, tenhle film má trhliny a dost viditelný a pomalu se rozpadá, jako když ho nějaký parazit napadá. Jediný co mě dostalo opravdu do kolen, je konec a Batemanova zpověď, tuto část filmu jsem si musela pustit 2x a je to prostě to nejlepší z filmu, je to smutný, ale je to tak holý fakt. ()

Listeroman

Americké psycho nabízí hodně nevšední podívanou. Postava Patricka Batemana je na jednu stranu nudná, na druhou stranu psychopatická a snad i dokonce vtipná. Syn bohatého otce, jehož jediné poslání je dennodenně navštěvovat ty nejluxusnější restaurace a bary v New Yorku. Je posedlý luxusem a hlavně dobře vypadající vizitkou. Když nemá náladu, tak se pustí do vražedné mánie. Proč taky ne? I když se ke svému šílenému běsnění přizná, nikdo mu nevěří. Absurdita celého filmu je tak krásná, že moc nechápu jeho zdejší neúspěch. Podle mě je to jeden z těch filmů, na který nikdo nezapomene. Těžko někdy uvidím něco podobného. Christian Bale pro mě do teď byl spíš Bruce Wayne. Od teď bude Patrick Bateman. ()

jerry12

75%. Nerad kritizuji zdejší hodnocení, protože je odrazem tisíců hlav, mezi nimiž jsem jen kapkou v moři. Nicméně se obávám, že spousta diváků evidentně nepochopila, že American Psycho není ani zdaleka oslavou násilí a kontroverze, ale precizním psychologickým dramatem s explicitně komediálními prvky, které filmu ubírají na vážnosti, o kterou se ani nesnaží, a naopak přidávají na lehkosti a sarkasmu, ruku v ruce s Balovým geniálním výkonem. A nebo jsem to možná nepochopil já, ale ať se dívám jak se dívám, American Psycho si na nic nehraje, nechce být ani příliš umělecky originální, ani příliš surrealistický, což by se u podobně kontroverzní tématiky dalo předpokládat. Je spíše takovou středoproudou studií, která je záměrně vyhnaná do extrémů, díky čemuž je veškerá její vážnost ta tam, čili se opírá primárně o jakýsi emocionální nadhled, který vás donutí - přijmete-li ho takový, jaký je - smát se do jisté míry i posedlosti násilím, které je tu interpretováno nikoli jako cíl, ale jako prostředek. A to je, řekněme si na rovinu, úspěch... pokud to byl záměr. A já věřím, že byl, a stejně tak věřím, že kdyby distributoři American Psycho označili kromě dramata a krimi taky nálepkou "komedie", hodnocení tady by se přinejmenším o několik procent zvedlo, protože by mnozí diváci pochopili, že jeho principem je ryzí sarkasmus, a nikoli vážná psychologická sonda nabízející jakýkoliv druh katarze. ()

faced

Démon agresivity a násilí prostupující Amerikou od nepaměti, vyplaval na hladinu průzračně čisté demokracie moderní společnosti již mnohokrát a jako olejová skvrna smutně zazářil spektrem barev ve všemožných projevech psychopatických jedinců i extremistických organizací. Ve stejné době, kdy Michael Moore sbírá materiály pro svůj Bowling for Collumbine, aby o dva roky později předložil syrově autentický obraz katastrofy, konfrontuje Mary Harronová diváka prostřednictvím hrdiny svého bijáku s nejnebezpečnější zbraní, kterou člověk disponuje: myšlením, které v tragédii nutně vyústit nemusí, avšak přiškrceno společenskými konvencemi přetéká okraj nádoby citově vyprázdněných osobností na druhém konci, v podobě agresivních (ne)vztahů mezi lidmi, vzájemné neúcty a oportunního sebeprosazování. Nudný a do sebe zahleděný cvok z newyorské smetánky hledá smysl v prázdných rituálech a se stupňující touhou po prožitku upadá do psychopatických fantazií. Patetičtí herci v absurdních skečích s montypythonovským nadhledem křečovitě přehrávají karikatury svých předobrazů a pointa příběhu mladíka z vyšších vrstev nakonec nachytá všechny bez rozdílu, když zjistí, že za projevy násilí ve skutečnosti nemusí být asociální vyšinutí. Stačí realizovat své fantazie. ()

Iggy

Nechápu, proč tu všichni kritizují režisérku za úchylnost nebo brutalitu filmu, když se jedná o adaptaci Ellisova románu, oproti kterému je film ještě docela slabota. Rozhodně o filmu nelze říct, že je to "Strašlivá sonda do života úchylného vraha." Ellis se ve svých románech poměrně hluboce zabývá americkou společností 80. a 90. let a jako takový je třeba brát i film. Nechápu jak někdo po zhlédnutí Amerického psycha může napsat: "Tak copak to tu máme? Že satiru? Neměla by snad satira něco – se sžíravým humorem sobě vlastním – kritizovat?" Srovnejte to s následující citací, která je z reklamy nakladatelství XYZ na nové vydání Ellisova románu Americké psycho: „Nepochopení, že nejde o realistickou výpověď, ale o ostrou satiru na konzumní atmosféru 80. let, vedlo k tvrdým odsudkům tohoto šokujícího díla.“ Naštěstí několik komentářů tady je důkazem, že to alespoň někdo pochopil. ()

Lacike

Zvlastna satira, ktora mi svojou absurdnostou miestami pripominala Lyncha alebo Cronenberga, ale v ovela umiernenejsom prevedeni. Pred rokmi ma to sice celkom nadchlo ale dnes mi to uz pripada strasne bezzube. Stale ma bavi famozny Baleov vykon a viacere komedialne narazky na spôsob americkeho zivota biznismenov. V tomto smere ma to bavi viac ako vazny Wall Street. Ale chcel som aby to bolo este viac uletenejsie a zobrazenie vrazd brutalnejsie. Nezmyselny koniec ukazal bezradnost a zbabelost tvorcov nad vyustenim celej tej voloviny. Okrem Balea ma este potesilo mnoho dalsich mojich oblubencov vo vedlajsich ulohach. Prijemne pesnicky, ktore si hrdina rad pusta pri vrazdeni. A to je asi tak vsetko. Uz mi to ako taka pecka nepripada, pretoze to uz ani zdaleka nepôsobi tak kontroverzne. 6/10. ()

ScarPoul

Christian Bale ako vraždiaci maniak. Funguje to. Jeho démonickosť a psychopatickosť krásne vyniká v prapodivnom guláši násilia a pokryvených hodnôt. Pri pozeraní som si hovoril, aké by to muselo byť fajn spraviť takýto film dnes. Keď je cenzúra značne voľnejšia. Páči sa mi ako to ale tlačí na tú dobu na pílu. Ako sa to herecky premieňa od jednej postavy k druhej a tiež ako to ukazuje Balea v netradičnej polohe, ktorá mu kupodivu sedí rovnako dobre. ako jeho klaďasovia. Koniec trochu onanisticko filozoficko intelektuálny. Ale inak pozerateľné a vo svojej úchylnosti aj pomerne zábavné. ()

5150

Vůbec nepamatuju kdy jsem viděl naposledy v něčem hrát Christiana Balea, ale tady podal absolutní výkon a role mu dokonale padla. Zápletku nebo řekněme příběh mě bavilo sledovat a líbila se mi také pointa. Nakonec musím ještě pochválit písničkový doprovod a nápad natočit něco nevšedního. Trailer - www.youtube.com/watch?v=8jVNmgHKweU ()

Ai.ma

Absolutně nemůžu souhlasit s komentářem POMA, který ten film doslova strhal a vyčítal mu přehnanou extrovertnost. Naopak, Mary Harronová velmi uměřeným vedením navozuje pocit, že něco není v pořádku,sadistické a explicitní scény redukovala na minimum ( nevím co by POMO řekl na to, kdyby do filmu z knihy přenesla všechny vraždy, pojídání mozků, vaření obětí atd..) a do popředí postavila postavu Batemana, který tu víc než vrah působí jako zvednutý vykřičník naší doby, žralok v postmoderním světě, který se oprostil větších citů a především, jako oběť moderního života. sice bych mohl vytknout některé slabší momenty, ale po třetím shlédnutí zvedám na pět hvězdiček (prvně byli tři, potom čtyři), protože tu vláčnější momenty prostě nejsou. vše je pečlivá mozaika sbírající obraz totálně smutného člověka, který neví kudy kam, ať už to jsou popisky Batemanova stylu, rozbory hitparád a alb, jemné náznaky brutálních vražd, které ale na plátně neuvidíme atd atd... A minimálně za jednu scénu si prostě psycho těch pět hvězdiček zaslouží - porovnání vizitek je jeden z nejsilnějších momentů v dějinách kinematografie. ()

BoPo

Dôvod prečo som na ČSFD je to, aby som objavoval neprofláknuté záležitosti, ktoré sú schopné neomylne zasiahnuť môj vkus. Americké psycho je dokonalý príklad. Charizmatická hlavná postava ktorej vdýchol život šialený Christian Bale a k tomu množstvo nezabudnuteľných scén. Ako bonus dostanete veľké množstvo nevyžiadaných hudobných recenzií. Čo viac chcieť? Pre mňa kultový film. ()

bouncer

Velice kvalitní sonda do mysli vraha. Možná trochu nedořešené, přesto poutavé a hlavně to má myšlenku. Nejde jen o to, že ve filmu najdeme spoustu krvavých vražd a na první pohled se film snaží především šokovat (ale koho v dnešním otrlém lidstvu...), ale také má skryto poselství o vzniku násilí ve společnosti. Proč musí masový vrah zabíjet? Pokud neuvažujete o Americkém psychu jako o mainstreamové vyvražďovačce, tak budete možná nadšeni výsledným dojmem z tohoto dílka o masovém vrahovi. ()

Avalon820

Toto byla skutečně otravná podívaná. Tolik povýšenosti, svrchovanosti a arogance ve všem, co ve filmu je, nedává divákovi takřka žádnou možnost skutečně sympatizovat s nějakou postavou. A proč se potom na takový film dívat? Christian Bale i Williem Dafoe se snažili, jak jen mohli, ale ani oni, díky omezenosti svých postav, toho moc nezmohli. Když je něco ploché, tak to ploché zkrátka je a nic s tím nenadělá ani sebelepší herec. Mít zajímavý námět nestačí a snaha každého šokovat přehnaně brutálními scénami... Kdo na tohle v dnešní době může skočit? To mi pak vstávají vlasy hrůzou ve chvíli, když je někdo toto béčkové dílo schopen označit "kultovním filmem" - to je na mě opravdu moc. Asi jsem na úplně jiné vlně, když chci od filmu takovou zbytečnost, jakou je duchaplná myšlenka. ()

adamo_znk

Tenhle film je pro mě absolutní kult ! One man show Cristiana Balea .... výlet mezi vykoksovanou makléřskou elitu, do bizarních osmdestákovejch klubů, restaurací, a do mysli a duše totálního fanatika ! Nedoceněnej poklad. "Let's see Paul Allen's card ..." ()

Terva

CITÁT - Jsem alergický na Číňany!......... Scénář : Guinevere Turner a Mary Harron. Kamera : Andrzej Sekula. Hudba : John Cale. Ve filmu, mimo jiné zazní David Bowie - Something In The Air ( American Psycho Remix ) nebo The Cure - Watching Me Fall ( Underdog Remix ) http://www.youtube.com/watch?v=olfPh9kb6vw Hrají : Christian Bale jako Patrick Bateman nebo Willem Dafoe jako detektiv Donald Kimball. ()

Pink.Panther

Možná spíš hollywoodské psycho a jejich pakultura. Nic co by překvapilo. Hollywoodská dceřiná společnost časopis Empire tomu dá štempl Jeden z 500 největších filmů všech dob a dílo obchodního modelu je dokonáno. Lidu je nabízena dokola ta stejná oblbovačka. Produkce: Universal Pictures ()