Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Don Kryspin

Tenhle film mi doporučili se slovy, že je tam Afrika, stavba železnice a lov lvů. Moc jsem se těšil na Afriku a na stavbu železnice, ale ukázalo se, že zdaleka nejvíc je tam právě toho lovu lvů - no, koneckonců se to podle českého názvu dalo čekat :-) Takže jsem sice dostal něco jiného, než jsem chtěl, ale i tak se mi film moc líbil a užil jsem si ho. Teprve až asi v polovině mi došlo, že ten příběh vlastně znám, že jsem o něm několikrát četl a že film opravdu detailně (a ne vždy 100% přesně) popisuje skutečnou událost. Podařilo se mi najít odkaz na jeden z těch článků, co jsem o těch skutečných lvech četl - doporučuji - tady je: " http://www.czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1399:v-ii-lidoravych-lv&catid=4:piroda&Itemid=4 ". A ještě jeden zajímavý odkaz o dalších lidožravých lvech: http://www.czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=3163:pozor-simba-hula-watu&catid=5:fauna&Itemid=4 ". CELKOVÉ SHRNUTÍ FILMU: poučný, dobrodružný. Místy trochu zdlouhavý a rozvleklý, ale většinou napínavý. A nejpůsobivější na tom je, že se to takhle nějak skutečně stalo. ()

harycek

Po druhém shlédnutí , neskutečná kravina , ne a ne strefit , pořád smůla , nechytí pušku , lev si z lovců dělá prdel no blbost na entou 3 dávám za krajinu a výcvik lvů!!! ()

sharka.68

Duch a Temnota...to bylo něco jinýho než lvice Elsa...ale brala bych  vic záběrů z té stavby..film jsem si užila a hudbu ještě vic... ()

Salus

Po dlouhé době film, ve kterém obsazení do role protřelého lovce Michaelu Douglasovi příliš nesedla. V roli amerických prezidentů či burzovních dravců je více doma. Scenerie a scény se lvy velmi povedené, jinak ovšem ideově poněkud pochybené ()

rochelka

JO! Tak pro tenhle film mám slabost.Ikdyž jsem ho viděla nejmíň po sto dvacáté,pořád jsem cítila to napětí,kdy nevíte jestli z trsů trávy náhodou nevyskočí lev a nezahryzne se vám do nohy, to mrazení v zádech při závěrečném lovu,pořád jsem byla napjatá od začátku do konce.A za to všechno vděčím mnoha faktorům-jednak jsou to dva charizmatičtí hlavní představitelé,kterým role perfektně padly ( Michael Douglas působil neuvěřitelně uvolněně,ráda jsem ho viděla v jiné poloze a Val Kilmer hrál taky lépe než obvykle),dále skvostná kamera,nádherná hudba jednoho z nejlepších filmových skladatelů Jerryho Goldsmithe,bravurní režie,dokonalá atmosféra a autentičnost ve scénách se lvy,to vše tvoří jedno z nejlepších dobrodružných dramat,jaké jsem kdy viděla. ()

Nerajohn

Ale jo, v rámci svého žánru kvalitní dobrodružný snímek, který shazuje jen nepovedený dabing (M. Saic v roli lékaře) a posilují krásné záběry africké přírody. ()

E.T.Martin

Do doby, než se na plátně objevil Michael Douglas, to byla celkem zdlouhavá nuda. Místy natahované scény, trapný Val Kilmer. Závěrečný lov byl docela zajímavý, teda až do chvíle, kdy se na scéně objevil v plné kráse lev. To jsem musel přemýšlet, jestli je opravdový nebo kolik lidí ho vlastně hraje. Naštěstí je ulovili oba, vláček spokojeně dojel do stanice a Val Kilmer mohl radostně vítat svého syna. Snad je kamenné srdce cynika nezjihlo při této dojemné scéně. ()

aannemer

Michaela Douglase mohu kdykoli, Val Kilmer je tu taky výbornej. Přidáme-li k tomu nádhernou africkou přírodu a dramatické okamžiky s králi zvířat, dostaneme vskutku znamenitý filmík, který graduje ne nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. ()

brasek

Skvelý film so všetkým... atmosféra Afriky, láska, napätie a dobrodružstvo nechýba. Val Kilmer a Michael Douglas podávajú dobré herecké výkony. ()

Carnosaurus

Nádherný dobrodružný film, který díky hudbě Jerryho Goldsmithe dosahuje až nebeských výšin. Bohužel se na něj úplně zapomnělo. Poctivá filmařina plná skvělých hereckých výkonů a dechberoucích scén. Hodně nedoceněná záležitost. ()

MAXIKILLER

Velice autenticky zpracovaný snímek. Byl jsem vtáhnout do 109 min. trvajícího, a nervydrásajícího lovu, který ovšem začal mít pořádné grády až po příjezdu lovce Remingtona. I když je Val Kilmer přesvědčivý, tak Douglasovi tahle role sedla jako prdel na hrnec. Krásná ( a nelítostná) africká příroda je jen dalším z mnoha kladů, které bych tady mohl napsat. Zkrátka a dobře, vřele doporučuji všem fandům dobrodružných filmů:) ()

Xaeroo

Zfilmovaný pravdivý příběh s vynikajícím Kilmerem a Douglasem, soundtrack patří mezi nejlepší, strhující tempo, téměř až s hororovým nádechem.. ano dalo se to natočit i jinak, myslím si ale, že tohle nebyla špatná volba. Nerozumím komentářům typu "předvídatelné", filmaři natočili, to co se opravdu stalo, tak co by tam měli ještě vymýšlet proboha? Každý ví jak to dopadne, už přes sto let. Točili podle výpovědi samotného plukovníka, ten udává, že lvi zabili přes 130 lidí, to se ovšem později ukázalo jako přehnané, jenže až po natočení filmu. Ono i těch 35 je sakra dost ne? více v diskuzi.. Sice postava Douglase byla přivymyšlená, ale nemyslím si, že v globálu by byl scénář vůbec nějak přehnaný, ruku na srdce, kdo by chtěl být v noci vytažen ze stanu lvem? Film naschvál působí až mýticky, hororově, aby si divák uvědomil, co to pro ty dělníky a kmeny muselo být. Za postavu Beringtona, a soundtrack 5* . ()

rytir1

Jeden z úžasných filmů, který zůstává dost v pozadí.Krásné dobrodružné drama a překrásný pohled na Afriku. ()

zigy

Douglas jako vlasatý frajerský lovec lvů, to si dám líbit. K tomu stylová hudba hodně inspirovaná domorodými popěvky. Napětí je všudypřítomné, protože ty lvy přímo cítíte, ale nevíte, kdy zase udeří a koho zase odnesou (skoro horor). Podle skutečné události, což dojem ještě umocňuje. Škoda, že postavu Kilmera nehrál lepší herec. ()

Scaevola

Kvalitní řemeslná zručnost přinesla dobrodružné zápletce vše potřebné a i scénář dokázal z jednoduchého rozložení sil vykřesat maximum, přestože natahovaný závěr ztrácí dech a rozpracování mytologie by neškodilo. A co že se tedy nepovedlo? Jednak postavy nepatrně trčí v prázdnu včetně nehodící se stylizace M. Douglase, jednak africká tématika je zpracována povrchně a pouze mimochodem, ač by prostý střet kultur vydal sám o sobě na celý snímek. Ale musím říci, že se přes zřejmou biologickou neuvěřitelnost ve film, který si jakoby zakládá na realističnosti, jednalo o veskrze pozitivní zážitek. ()

LencaN

Silný, poctivý film. Napětí ze scénáře přímo stříkalo. Držela jsem našim kladným hrdinům prsty až mi klouby praskaly. Nádherné exteriéry. Nadpozemská a nadčasová hudba. Kilmer a Douglas tvoří v tomto filmu lehce nesourodou dvojici, která se na druhou stranu ale krásně doplňuje a navzájem se od sebe učí. Oba pánové hráli suprově, o tom se nedá ani diskutovat. Práce s kamerou a budování atmosféry strachu se povedlo na výbornou. Vždy mi při záběru na tu vysokou trávu přešel mráz po zádech a naturalistické scény o lidožravosti lvů byly opravdu strhující. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill