Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

nobodyfamous

John Henry (Val Kilmer) prichádza stavať most do Tsava. Tu sa stretáva s africkou divočinou a spletitými vzťahmi medzi obyčajným africkým ľudom. Skvela hudba, skvela atmosféra, film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a rozpovedá jedinečný príbeh skutočného démona Afriky - leva ľudožrúta. Skvela "podívaná" na večer. ()

Jirkacek

Snímek Lovci lvů běžel v naší domácí TV již několikrát, vždy v odstupu několika let a nikdy nás nezklamal. Podle mého názoru režisér Stephen Hopkins totiž roku 1996 natočil vynikající snímek z prostředí krásné africké přírody, plný stupňujícího se napětí, což považuji za největší devízu filmu a velkou zásluhu na tom má jistě také uznávaný scenárista William Goldman či kameran Vilmos Zsigmond. Spolu vytvořili úžasné záběry z afrických nocí, stavby mostu ale hlavně útočících zabijáckých lvů, které si zahráli drezúrované kočičky, nicméně bylo použito i pár animatronických modelů. Při sledování filmu jsem nemohl uvěřit, že byl inspirován sutečnými událostmi, protože to co tehdy roku 1896 ve Tsavu nan území dnešní Keni stalo, bylo až moc šílené. Nevím jestli si příbeh filmaři nějak nepřibarvili, ale pokud ne, opravdu bych tam tenkrát nechtěl - a to mám kočkovité šelmy všech velikostí velmi rád. Film začal příjezdem stavitele mostů Pattersona, jehož si zahrál Val Kilmer, na ono osudné místo parním vlakem a záběru na supící lokomotivu se mi jakou fanouškovi železnice hodně líbily. Patterson svému cynickému anglickému zaměstnavateli sebevědomě slíbil, že most dokáže postavit za pět měsíců, protože o 4 týdny později stavitel očekával narození prvního dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Ze začátku vše probíhalo jak má, ale osud britům zřejmě nepřál, neboť africké dělníky začala napadat dvojice lidožroutských lvů. Lvi jich zabili několik desítek a ač se Patterson proměnil ze stavitele na lovce lvů, vymyslel důmyslnou past a přijal různé bezpečností opatření, kočičiky zabíjele dál a dál. Proti záludnému páru krvelačných zvířat byl téměř bezmocný a domorodci si je dokonce začali nazývat Duch a Temnota, což je originální anglický název snímku. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny tak bylo silně ohroženo a tak Patterson na pomoc proti lvům přizval zkušeného lovce Charlese Remingtona. Toho si zahrál další vynikající herec a můj oblíbenec Michael Douglas a i když zde nebyl za hlavního hrdinu, podepsal se významnou měrou na kvalitě filmu. Spolu se pak aktivně pustili za oběma lvi a nečekali jen pasivně než zaútočí. Jestli se jim je podařilo zabít nebo ne, uvidíte sami a můžete se těšit na vyniíkající podívanou. Plusy filmu jsem už vyjmenoval a i když v určitých pasážích trochu nudil, musím jej ohodnotit velmi dobře, protože jiné zápory jsem v něm nenašel. Snímek Lovci lvů tak ode mne získávají čtyři lví hvězdy ****. ()

Peggyyy02

Skvělý dobrodružný film. Nevidím v tom sice žádnou pecku, která by zabavila, ale že bych se u něj nudila také říct nemohu. K zahození určitě není. Vřele doporučuji. ()

cobr4in

Tento typ filmov fungoval v deväťdesiatkach. A fungoval dobre. No dnes už pôsobí hlúpo, trápne, genericky, prehnane pateticky a plný klišé a šablónovitých postáv. Neznamená to, že je je zlý, len nezostarol dobre. ()

Thane

Nevim jestli je to tim na jaky filmy vetsinou koukam ale tohle na me pusobilo hrozne spravne. Lvi byli lvi koleje koleje savana savana. Nejsem asi zvlast citlivej na zeleny pozadi na cgi trochu vic. Ale tenhle film mi ukazal jak jinak to muze vypadat a byl jsem z toho nadsenej. Uz jsem to kdysi videl a rozhodne mam chut si to zase nekdy pustit znova. A to mivam u filmu posledni roky opravdu malokdy. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson