Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Veniss

Film jsem viděla jaksi náhodou, ale hned mě dostal. Skvěle propracovaný příběh, výborná hudba, napětím nabitá hutná atmosféra, a to celé podkreslené africkou přírodou. Val Kilmer nepatří mezi herce, kvůli kterým bych zašla do kina, ale tady jsem mu věřila každé nadechnutí, ztvárnění Pattersona je jeho nejlepším hereckým výkonem. ()

anyonecek

Michael Douglas s Valem Kilmerem jsou skvělí, ale to nestačí. Je to hrozně nudné a dělají zde z lva nějakého extrémně chytrého predátora. Chybělo mi zde napětí a nějaké vyplnění těch spousty prázdných chvil. ()

JajinkaBec

Výborný film, jehož popis mě sice hned zaujal, ale od kterého jsem toho (snad i kvůli roku vzniku) zas až tak moc nečekala. Samotnou mě překvapilo, že jsem se na konci cítila natolik spokojená, že je z toho pět hvězd. Palec nahoru přesvědčivým a strhujícím scénám s lidožravými lvy, skvělé kameře, která spolehlivě vyvolá napětí i při pohledu na vlnící se vysokou trávu, kde by se zabiják mohl schovávat. Pocta patří i slušnému Kilmerovi (o jehož hereckých výkonech jsem až do teď neměla valné mínění) a výbornému Douglasovi, který zde ovšem hraje skutečně jen vedlejší roli. ()

horor2

Klasika, která nabídne hodně napínavou podívanou. Val Kilmer hraje přesvědčivě a dostává se pod kůži. Ve chvíli, kdy se na scéně objeví Michael Douglas, zpečetí a přidá na kvalitě. Zlo v podobě nebezpečných lvů a hon na nich + celkové finále, je naprosto bombová a konec emoční. Pěkná hudba a střih. U mě totální spokojenost a oba palce nahoru! ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 50%, Audience Score - 75% | FDb.cz - 80,1% | Zasloužená klasika dobrodružného filmu, místy trochu stupidní (Patterson má na záčátku filmu pravdu - že se tohle opravdu stalo, mu rozhodně nezbaštíme ;) a ne zrovna herecky dobrý Kilmer tomu moc nepřidává! Film má velmi dobrý rozjezd, ale až s nástupem Remingtona (Mike Douglas) na scénu to začíná nabírat opravdové grády! ....a na světě je další skvělý dobrodružný napínák, a tak tedy leccos dokážeme přehlídnout :-) 80% ()

George8

Kdyz se podivam na rozpocet filmu a tak nejak to shrnu, tak musim rici, ze se jedna o krasny dobrodruzny film, kde v zadnem pripade nechybi napětí, krásná hudba a příroda. Vyborny herecky vykon Kilmera. Kdekoliv se objevi Michael Douglas, tak nikdy neudela ostudu a zahraje na 100%. Kdyz tento film bezi nekde v telce, rad si ho pustim znovu. ()

JosefTomas

Zpočátku přiměřený dobrodružňák, který to v průběhu otočí do čistokrevně napínavých vod. Hopkins buduje napětí převážně díky představivosti a pohybující se savana děsí stejně jak pohled krále zvířat. Jestli něco ale Goldmanovi s Hopkinsem sráží nohy, tak to je kolísavé tempo, účinnější tah na bránu a na formu příběhu příliš dlouhá stopáž, která mnohdy nevyváženě odbyde zajímavější věci (smrt lidí) a zdržuje kravinama (manželka se synem). Nakonec jsou v celku Lovci lvů příjemnou poctivou podívanou, kterých se dnes moc netočí. ()

Pete

Film začne být trochu zajímavý teprve 45 minut po začátku, kdy se na scéně náhle vyloupne zkušený lovec pokladů, tedy pardon, vlastně lvů - Michael Douglas. Teprve jeho postava vnese alespoň nějaké vzrušení do jinak zcela dobrodružství prostého příběhu, a není divu, že si jí filmaři museli vymyslet. Honba musela přijít, už bylo na čase, neboť místní nebyli schopni se do šelmy, chycené do pasti, trefit ani z metru. Plukovník prý se lvy nebojoval takto přímo tváří v tvář, ona by skutečnost celkově byla asi méně výpravná, možná by však byla přesto zábavnější, než tento poměrně dost neupřímný snímek. Ale možná jsem zaujatý, protože radši obdivuji krále zvířat v zoo, než jako trofeje u krbu důstojníků anglického impéria. ()

PlysovyMacko

Napínavý a dobrodružný príbeh o dvoch ľudožravých levoch terorizujúcich miestnych staviteľov železnice. Film má peknú africkú výpravu. Oceňujem odvahu lovcov. Scény face to face s levom sú najlepšie. Zaujímalo by ma ako prebiehalo natáčanie so živými levmi. ()

filmuska

Nemám rada dobrodružné filmy,ale nebolo mi všetko jedno,keď zafúkal vietor a uprostred zlatistých klasov obilia sa mihla levia hriva.Napinavé,kruté,naturalistické zobrazenie africkej prírody a k tomu Michael Douglas-tomu sa nedá odolať. ()

Baudelaire

Kvalitní dobrodružný film s dobrým hereckým obsazením a celkem silnou atmosférou. Vadila mi nelogičnost, či velmi vysoká nepravděpodobnost mnoha momentů. Dále některé hlášky zcela mimo (např. Douglas v jeskyni v náhlém záblesku intelektu prohlásí, že tihle lvi zabíjejí pro potěšení, přičemž již předtím zabili asi 40 lidí, což asi nebylo jen kvůli hladu, že?). ()

ShotgunED

Krásné dobrodružství v krásné přírodě. Napětí, lov, Kilmer i Douglas odvedli také co měli a já příjemně strávil 110 minut. Netvrdím, že to je nějaká díra do kinematografie, ale já nemám co vytknout a jsem spokojen. ()

(fjw)

Velmi vydařený film na sice už provařené téma, ale velmi dobře natočené. Solidní herecké výkony, hodně pěkných scén a výborná hudba Jerryho Goldsmithe:) ()

ali-n

V origináli nesie názov filmu dve mená, ktoré vymysleli robotníci pre levích samcov ohrozujúcich dostavanie mostu cez rieku Tsavo. Takto nejak si predstavujem konfrontáciu prírody a rozpínajúcej sa ľudskej spoločnosti. Vyborný Val Kilmer, "diabolský" Michael Douglas mu skvele sekunduje. Film má mnoho silných momentov: "únos" sympatického predáka Mahina, masový útek robotníkov vo vlaku či zakladanie ohňovej pasce. Väčšina z nich je naviac podtrhnutá nádhernou hudbou (etno Jerry Goldsmith :-)). A nechýba ani uvoľňujúce žartovanie lovcov ... „We all know that God invented liquor to keep the Irish from ruling the world." MOJE NAJ - Afrika, pre mňa najkrajší a zároveň najnebezpečnejší exteriér na svete. Levy, vysadené na ľudskú korisť, sa v nej občas naozaj vyskytnú. Ale najradšej by som si zaskákal s kmeňom Masaiov - parádny rituál pred lovom! :-)). ()

Dave_ff

Ačkoliv se jedná o výborný film, herecké výkony dvou hlavních představitelů jsou velice kvalitní, tak i přes to všechno mám pocit, že film zůstává v jakém si pozadí a povědomí o jeho existenci je naprosto minimální, což je velká škoda. ()

Don Kryspin

Tenhle film mi doporučili se slovy, že je tam Afrika, stavba železnice a lov lvů. Moc jsem se těšil na Afriku a na stavbu železnice, ale ukázalo se, že zdaleka nejvíc je tam právě toho lovu lvů - no, koneckonců se to podle českého názvu dalo čekat :-) Takže jsem sice dostal něco jiného, než jsem chtěl, ale i tak se mi film moc líbil a užil jsem si ho. Teprve až asi v polovině mi došlo, že ten příběh vlastně znám, že jsem o něm několikrát četl a že film opravdu detailně (a ne vždy 100% přesně) popisuje skutečnou událost. Podařilo se mi najít odkaz na jeden z těch článků, co jsem o těch skutečných lvech četl - doporučuji - tady je: " http://www.czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1399:v-ii-lidoravych-lv&catid=4:piroda&Itemid=4 ". A ještě jeden zajímavý odkaz o dalších lidožravých lvech: http://www.czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=3163:pozor-simba-hula-watu&catid=5:fauna&Itemid=4 ". CELKOVÉ SHRNUTÍ FILMU: poučný, dobrodružný. Místy trochu zdlouhavý a rozvleklý, ale většinou napínavý. A nejpůsobivější na tom je, že se to takhle nějak skutečně stalo. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson