Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

kagemush

Ignoruju filmy s tzv. safari tématikou.I tady by mě docela spíš zajímal příběh viděný očima těch zlejch lvů,než hrdinných lovců.Ovšem nemůžu dát jinak než skoro plnej počet ,když pro nic jinýho tak pro tu dokonalou (tím myslím DOKONALOU) atmosféru. ()

Joe321

Skvěle stavěná atmosféra strachu a beznaděje v kotrastu s krásami Afriky, to jsou Lovci lvů. Při geniálních záběrech na trávu, sem tam se mihnoucí hřívu nebo ocas, člověkovi naskakuje husí kůže. Akce se lvy je na jedničku a stejně tak Kilmer s Douglasem. A celý ten zážitek dotváří úžasná hudba, která přesně sedí. Myslim, že tenhle snímek má na lepší hodnocení. -"Lions don't do this. Lions... never had a lair like this. They're doing it for the pleasure." ()

/Pablo

Já mám pro tenhle film slabost a znovu se na něj rád dívám, když je příležitost. Dalo by se na něm najít dost mušek, ale když proti tomu zvážím osobitou hudbu J. Goldsmithe v duchu tradičních domorodých popěvků a krásnou poetiku afrického prostředí, tak dám 4 hvězdičky... "Poslyšte, Charlesi, už se vám někdy něco nepovedlo?" "Jenom život." ()

MartinNDL

Taková polonuda v kombinaci se skvělými hereckými výkony. Občas něco zajímavýho - tu záběr kamery, tu hláška, tu střih. Jinak poměrně zaslouženě film, co skončil jako alternativa komerčních televizí pro sobotní večery. Jednou za x let neurazí, ale s čistým svědomím na něj v nejbližších měsících zapomenu. Oceňuju jistou "nepřehnanost", kterou nemyslím nic konkrétního a nemám chutí ani sil, abych se o ní rozepisoval. Jen vězte, že něco takovýho, co možná taky pocejtíte, se mi líbilo. ()

Martin741

"Masajove odchazeji, nevideli lva, videli zlo ..... na celem svete neni dostatek lidske krve ktera by tyto dva demony nasytila". Scenar k filmu The Ghost and The Darkness cerpa z realnych udalosti, ktore sa odohrali v Tsave /dnesna Kena/ v roku 1898. Dva levy stratili prirodzeny strach z ludi, a z nejakych dovodov zacali ludi dokonca vyhladavat a pozierat namiesto klasickej potravy. Mozeme len diskutovat, co bolo pricinou straty respektu 2 levov z ludi, ci zanet zubov, ci to mnozstvo mrtvych robotnikov, ktorych sa Britske Imperium nijako nesnazilo pochovat pocas stavby zeleznice / a levy to zacali zrat/, ci nedostatok klasickej potravy ..... nevermind. Rezia Stephen Hopkinsa je filmarsky nadherna, k tomu prekrasne scenerie africkej kenskej divociny. John Patterson, ktoreho hral vyborny Val Kilmer /The Doors/ ma za ulohu zastrelit tieto 2 levy, aby sa stavba zeleznice neopozdila a aby bola dokoncena vcas. A tento herec sa tejto ulohy zhostil bravurne. Teraz k utoku samotnych levov. Film je natoceny tak, aby utoky levov na ludi vzbudili u divaka hrozu, k tomu sa aj patricne buduje postupne hustnuca atmosfera za vyrazneho doprovodu hudby Jerry Goldsmitha. Najhororovejsia scena filmu bol utok levov na stanove mestecko - nemocnicu. Stale mam z nej husiu kozu, kedykolvek si pozriem film. Zaver filmu bol cisty akcny masaker, aky sa malokedy vyskytol v nejakom horore. Celkovo mozno povedat : bol to vyborny horor, vyborny film : 100 % ()

Figu

Opět se my potvrdilo to, že nejlepší thrillery se točily v 90tých letech a s Douglasem! I když tady to zase tak o Michaelovi nebylo. Tahoun je bezpochyby Val Kilmer, který v tu dobu měl celkem extra fazónu! Navíc kvalitních a dobrých dobrodružných filmů je taky málo. Pan Hopkins divákům podal film naprosto lahůdkově, lvi byli nádherní, i když hroziví, a Afrika vystřihlá jak z pohlednice! Při dnešní módě "úúúúúchvatného" digitálu mě tento snímek zase připoměl, jak náročné to tenkrát všichni kolem filmu měli a jak bravurně si s tím všichni poradili! A nesmím opomenout, že mi filmek doporučil Lefty86 :) 80% ()

kaposlav

Priemerný film v ktorom bola totálne nepravdepodobná scénka vo vagóne kde by sa aj slepí trafili aspoň raz. Druhá scénka, ktorá kazí dojem z filmu je, keď po zastrelení leva niekde v divočine majú so sebou fľašky šampusu. Pokladám si otázku, že či sa to fakt nedalo spraviť trošku realistickejšie. Myslím tie dve scénky. ()

Petoss1

Zaujímavá téma o lovení levov a ešte tak dobre podaná. Ustredná dvojica je vierohodná a vcelku sa jedná o zaujímavý a pútavý príbeh. 80% ()

BarryLyndon

Pamatuju, že svého času tohle dávaly pravidelně české TV v uplně mimo časy, snad nikdy to nemělo prime time, vždycky pomalu v půlnoci.  Každopádně neuvěřitelně charismatické obsazení, Douglas, Kilmer, Wilkinson, Bernard Hill a John Kani.  Celkově tahle dobrodružná stylizace Douglasovi sedne a škoda, že toho v ní natočil tak málo. Honby nestačily. On měl mít nějakého vlastního dobrodružného Jonese. Vlastně akční role obecně, i v Black Rain byl exceletní. Asi moc dobrý herec na akci. :) ()

ad

Slušná adrenalinová oddychovka... spoustu záběrů je sice prvoplánově určeno pro velké plátno a spousta jich je zbytečně natahovaných,a le napětí film má, což musí stačit... ()

Kwaichi

Jeden z mojich najobľúbenejších príbehoch o Afrike, levoch a zememeračoch. Temnota a Ničota, to sú mená démonov prevtelených do podoby levov, ktorí boli postrachom staviteľov železnice na čiernom kontinente. Zakrádali sa tmou, ich rev za ozýval nocou a stavitelia mizli jeden za druhým. Chaos a strach vládol medzi černochmi, až kým situáciu nevzali do rúk dvaja odvážny zememerači (ako ja :D). ()

C0r0ner

Jak znám lvy (jako že je vůbec neznám), tak je to z hlediska reality asi totální blbost. Douglas s Kilmerem jsou však tak dobrá dvojka a režisér je schopný vytvořit tak dobrou atmosféru, že je to to poslední, co by koho mohlo zajímat. Lovci lvů jsou dost drsné drama o tom, že příroda je brutální nejenom sama k sobě, ale k lidem také. 85% ()

Wormboy

Velmi slusny atmosfericky dobrodruzny akcnak vraj podla skutocnej udalosti,to nie je podstatne,podstatne je,ze je to velmi dobra zabava ()

Martrix

Vůbec jsem neměl v plánu tento film vidět. Jakožto milovníka přírody mě iritovala už jen představa, že se dívám na lovce, kteří zbytečně zabíjejí lvy. Jenže o tom ten příběh vůbec není. Resp. mohl by být, kdyby jste ignorovali zřejmá podobenství a poetický způsob vyprávění, které nám Hopkins nabídl. Lvi jsou zde více než rovnocenným soupeřem obou hrdinů, z nichž ani jeden není lovec trofejí. Patterson dělá vše, co je třeba k dokončení mostu a Remington si vyřizuje účty. Kilmer tvoří zajímavý kontrast k Douglesovi, kdy každý předvádí jiný způsob herectví a přesto působí obě postavy věrohodně. Celkově film okouzlí hlavně atmosférou a přímostí vyprávění. Navíc je vše podkresleno skvělou hudbou, a konec kdy se dozvíte že šlo o skutečnou událost, dodá filmu punc opravdovosti. Prostě jeden z těch filmů, které člověk několik let neviděl, ale pamatuje si že se mu moc líbil. ()

zette

Film, ktery zaujme predevsim hudbou a africkou faunou a prirodou. Herci byli do svych roli solidne vybrani. Skoda, ze se film stavbe mostu vice nevenoval, tato dejova linie me zajimala vice nez lov na lvy a neschopnost se do nich trefit. Ne vzdy jsem vsemu veril, jako dobrodruzny film to ale celkem funguje a nenudil jsem se. ()

emo

Výborný dobrodružný film so skvelou atmosférou a pár skvelými horrorovými scénami. Kilmer a Douglas v najlepšej forme. Na celkovom dojme ma obrovský podiel aj skvelý soundtrack Jerryho Goldsmitha!!! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson