Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

JosefTomas

Gibson, jako Porter. Není snad drsnějšího anithrdiny, který kráčel na filmovém plátně. Skvělé hlášky, Lucy Liu, Porter, kufřík peněz, to vše v jednom filmu. Nejvíc mě dostalo 140 000 místo 70 000 dolarů. "Tady je těch 140 táců." "Chtěl jsem 70." To prostě nemá chybu. ()

knihovna

Po shlédnutí tohoto filmu, jsem urychleně doplatil hypotéku. Pravda, nemusel jsem, ale co kdyby tam jako referenta přijali Mela. To by byla mela. Film samozřejmě super. ()

Pitryx

Ten konec to zazdil. Chlap, který plánuje dopředu, není schopen říci, na té židli, co se stane mně, stane se i Johnymu? Nebo, třeba pokud do té a té doby nebudu tam a tam, Johny zemře? A to s tím jak leží pod autem, a řeže tam kabel… No, on ten film i tak nebyl zase tak nějak moc dobrý. Dalo se na to dívat, ale podruhé to asi neudělám. ()

PlayEasy

Nabušený Thriller s velkým T udělaný celý v neo-noirové kameře, i když se to postupně rozvíjí směr 2000. Zkrátka známý kult plný akčních, napínavých, drsných, ale i vtipných scének - drsný humor. Mel byl na vrcholu charismatu a tentokrát šel na vlastní pěst a přetrpěl toho spoustu jen pro 70 000 babek - zde se nejednalo o peníze, ale o pomstu, tedy pardon o "Odplatu"! 90% ()

0verseer

"We went for breakfast... in Canada. We made a deal; if she'd stop hookin', I'd stop shooting people... Maybe we were aiming high." Aj keď si väčšina ľudí vybaví v súvislosti s akčnými filmami a menom Mel Gibson okamžite sériu Lethal Weapon, nutno uznať, že tento charizmatický chlapík dokázal slušnú porciu akcie zmáknuť aj sólovo. A je to frajer, ktorému budete fandiť dokonca aj napriek tomu, že bez škrupulí okráda bezdomovcov o almužnu a servírky o sprepitné. Aj keď tentokrát stojí proti všetkým (takmer) sám, dokázali tvorcovia film udržať rozumne pri zemi, aj vďaka tomu, že nejednu ranu schytá aj samotný hlavný (anti)hrdina, ktorý na rozdiel od mnohých ďalších filmov nepôsobí prehnane neohrozene. Atmosféru potom skvele dotvárajú krátke tematické monológy obohacujúce snímok o štipku noiru a množstvo dobre napísaných a zahratých záporných postáv. Za mňa jeden z top akčných filmov vôbec! ()

Hemlock

Portera bych opravdvu, ale opravdu nechtěl nasrat... Gibsonovi role zásadového jedince kupícího mrtvoly na každém kroku vyloženě sedla a já jsem se dobře bavil. Vzhledem k počtu vyčouzených hřebíků do rakve doufám, že Mel nemusel většinu scén točit opakovaně - 80% a jednoznačně doporučuji. ()

mrclTV

Tento film ma prekvapivo neoslovil. Pričom mal potenciál byť úspešný - klasická gansterka o odplate (to mám rád). No miestami som si vravel, že či to nie je vlastne taká utajená (a možno nechcená) čierna komédia. OK, teraz čítam, že to mal byť film noir s komediánymi prvkami, ale mne sa zdalo, že som sa smial možno aj tam, kde to nebol zámer tvorcov. Tri a pol. ()

hrumsrt

Odplata ctí dobu, ve které je vytvořená... Náležitě si to sune ten nádech devadesátek. Mel Gibson jako Porter hraje přesně to, co mu jde nejlépe, takováta póza charizmatickýho šarmantního hajzlíka. Navíc ta póza gentlemana, který za každou cenu pomůže krásce v nesnázích, mu ještě něco navíc i přidává. Velká nálož všelijakých hlášek a toho "drsného" humoru. Jenže za každou cenu, to chce působit cool, přitom to je hrozná blbina. Cílem je totiž dostat se od různých nohsledů až k hlavounům. Netřeba se bát, jako průměrná jednohubka to funguje skvěle. 65% ()

DJ Kritik

Keď ti raz niekto dlží, tak to jednoducho nenecháš len tak, aj keď je to pre nich smiešna suma. Akcia, tvrďácke scény, slizák, šlapka, jednoducho všetko, čo akčný film potrebuje. ()

PlysovyMacko

Film s pochmúrnou atmosférou o malých aj veľkých gangsteroch. Hlavný hrdina Parker príde pri jednej akcii o svoj podiel peňazí, tak sa rozhodne každého kto mu stojí v ceste odkráglovať aj keby to mali byť najvyšší mafiánsky bossovia. Vtipné je, že mu ide o relatívne nízku čiastku. Mel Gibson je vo svojej drsnej role bezchybný. ()

majk_n

Na Gibsona je to dost brutální a vrací se tu jakoby k Šílenému Maxovi. Tvrdá dějová linie je vedena režisérsky zkušeně, příběh má spád ()

Marg

Mel Gibson udělal z tohohle filmu skvělou drsnou akční podívanou. Charakter postavy, kterou ztvárnil je nezapomenutelný a Mel ji podal přesvědčivě. Nadprůměrné. ()

djPeťál

Tak tenhle film mě baví hodně a pořád, je tu kvalitní scénář a nese se v noirovém duchu, aby do takto nastolené atmosféry v pravidelných intervalech promlouval geniální Porter Mela Gibsona, který pořád musí všem opakovat, že chce přece jenom 70 tisíc dolarů..:) ()

Pierret

Filmu rozhodně nechybí vtip a ubýhá velmi svižně. Ačkoli Mela Gibsona zas tak nemusím, příjemně mě překvapil. Nemá tu sice žádné zásadní scény, ale role tvrďáka mu sedí jako ulitá. Na obě hlavní herečky se dá koukat a svoje úlohy zvládly s přehledem. Snímek graduje až do téměř Tarantinovského konce - monolog hlavního hrdiny v závěru je pak třešničkou na chutném akčním dortu. Kdo má rád trochu střílení spojenou s humorem a lehce noir atmosférou, neměl by si Payback nechat ujít. ()

Ygan

Jako asi tisící člověk musím říct, že to mělo výrazně slabší rozjezd. A opravdu mě mrzí, že nemůžu dát maximální hodnocení. Takto drsný film se moc často nevidí. 4,5* ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)