Velké nesnáze v Malé Číně

• USA Big Trouble in Little China (více)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

Psycho.R

Pamatuju si týpka v japonskym klobouku, kvůli kterýmu jsem se na to jako malej koukal, protože jsem si myslel, že je to Lord Raiden z Mortal kombatu :-D ()

Mastersn

Jako dítě jsem tento film miloval,když jsem si ho po letech znovu pustil bál jsem se že na něm stáři zapracovalo jako např.na Flashi Gordonovi ale mýlil jsem se.Vypadá to po těch letech pořád zatraceně dobře a zábava je to neskutečná.Sice to je takový netradiční Carpenter ale díky za něj,jedna z největších osmdesátkových klasik 100% ()

RajAthen

Úlet, který se vůbec nebere vážně, z roku mého narození. Co více si přát? Pro osmdesátky mám slabost a všech těch nemyslů bylo ve filmu tak akorát, aby udržely pozornost až do (rozumně dlouhého) konce. Aneb jak kamioňák starodávnému zlu zadek nakopal... Mimochodem oceňuji "romantický" konec. ()

Nix

Už delší dobu jsem neviděl tak zábavně dobrodružnou akční komedii s prvkami fantasy. Ten film má opravdu kombinace všech těchto žánrů a opravdu to baví. Člověk by ani neřekl, že je to tak starý protože ten film předběhl svou dobu a i ty masky jsou super. Kurt tu má skvělý hlášky a gegy a obecně jsou tu vtipy a vtipný situace skvěle zakomponovány. Opravdu zábavný film, ke kterému se určitě vrátím. Jeden z těch opravdu lepších filmů Kurta. ()

donkocicak

Můj oblíbený film, možná trošku z nostalgie dávám těch pět hvězdiček, vzpomínka na má dětská léta. Ale i dnes se u něj výborně bavím. Kurt Russell je zde úžasný. Dále legendární Lo Pan a Miaoin - dívka se zelenýma očima :) co více dodat. Když jsem to viděl poprvé jako dítě, byl jsem velmi napnutý a bál jsem se. Tolik to na mě zapůsobilo. Když si chci dnes odpočinout a pobavit se a zavzpomínat, pustím si tento film. Kdo neviděl, vřele mu tento snímek doporučuji na volné sobotní odpoledne. Protože jak říká Jack Burton - všechno je to v reflexech :) ()

ClapTrap

Dostatečně zábavná komedie na to, abych u ni těch 100 minut vydržel a celou dobu se smál. K tomu ještě ,,bláznivý'' Kurt Russell a jsem naprosto spokojen. Zábavný film na zimní dlouhé večery. Televize ()

Lofrod

boze, to bolo take hlupe, naivne, a vlastne to bolo az take zle, ze autory to nemohli mysliet vazne, prekukol som ich a preto za 5 ()

Mufuck

Akční, dobrodružný, vtipný a plný čínských kouzel - tak takový film je. Máte-li rádi Kurta tak jako já, tak si to prostě musíte užít. Je to hlavně a především pohádka,a proto se na "Nesnáze" musí také tak nahlížet. Dějová zápletka není moc složitá, vše se točí okolo zelenejch kukadel jedné či druhé slečny, záporákem je čarovný dědeček LOuPÁk, a hostuje i Raiden ... Parádní pokoukání co nezamrzí ani po několikerém shlédnutí ... ()

fallanga odpad!

Tohle opravdu ne. Trapný duchařský příběh, efekty jako kreslené pastelkou (obří oči) a navíc to ani není vtipné. ()

joelly01

Prijemne Retro na nedelni odpolko. Kdyz jsem byla dite tak to byl jeden z mych nejoblibenejsich filmu, ted uz to tak netahne, ale porad me tenhle film dovede pobavit. Pekna ctyrka bez vycitek svedomi. ()

Godhaj

,,Son of a bitch must pay!“ Tenhle osmdesátkový ulítlý akčňák je esencí odvahy a šťávy, které měly akční filmy natočené do konce minulého milénia. Carpenter se toho vůbec nebál, film je sledem útěků, lezení tunely, po žebřících a více se utíká než chodí. Jednoduché, ale správně drsné i vtipné postavy jsou na hranici parodie, akční scény zajímavé i když boje muž proti muži v asijském stylu kung fu byly všechny defakto stejné. Režisérův styl je poznat i v několika nechutných příšerách, míra jejich odpornosti mi však nevadila. Celkově vzato je tento film stejně zábavný, jako hloupý a za jedno podívání stojí. ()

Clark_Kent

Abych pravdu pověděl tady, zapracovala především bránice. Samá sranda a nejvíc s Lo Panem. No a jěště bych vyzvednul i nenápadnýho, leč extrémně srandovního Eddieho Lee a jeho hlášku- tak udělejte jim tu prohlídku, bude vás to snad bolet. ()

Stejšn

Film blbej jak štoudev, ale zaslouží tři hvězdičky. Jednu za Raidena, jednu za létajícího beholdera a jednu za mentálně retardovanýho Chewbaccova bráchu. ()

bakulator

Kultovní podívaná, které ovlivnila mnoho autorů akčních filmů a videoher v pozdějších letech. viz. Postavy hry a filmu Mortal Kombat ()

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)