Na ostří nože

Havárie letadla v mrazivé divočině Aljašky postaví proti sobě intelektuála a miliardář Charlese Morse a sebevědomého módního fotografa Roberta Creena v brutálním boji o přežití. Každý z nich brzy zjistí, že největší nebezpečí se neskrývá v přírodě, ale v lidském strachu, proradnosti a schopnosti vraždit. (Bontonfilm)

Autogram

Grizly nie je najnebezpečnejší tvor na Zemi a po Mlčaní jahniat by som sa s Anthonym Hopkinsom do lesa asi nevybral. Jeho netušené schopnosti ale môžu pomôcť a na záver príde ako poučenie niečo celkom iné, ako by sa od prírodného lesného filmu očakávalo. Aj pri slabom tempe a dlhých túlavých pasážach celkovo spokojnosť. ()

šerminator

Skvělý výpravný a dobrodružný snímek, na který bylo radost pohledět. On ten film je vlastně dost přímočarý s jednoduchým dějem, kdy po pár minutách jsou karty rozdány a jdeme sledovat jak si chlapci v přírodě poradí. Ja dost obdivuju Hopkinse a tady mi přišel v dost takové netypické roli - něco jako McGyver skřížený s Bear Gryllsem. Fakt moc pěkná výprava do odlehlých lesů severní ameriky, krásná krajina. Veškeré akční scény jednoduše vymyšlené a výborně provedené - na Hopkinse klobouk dolů. Taková oddychovkam, kterou bych přiřadil jako povinnost pro každého lehce filmu znalého člověka. ()

ghatos

Očekávaný vývoj v ději nějak nepřekvapí, ale má to spád. Sem tam trochu psychologie, atraktivní lokality...ale jo. 73%. ()

Death

Povedene drama riznute dobrodruznou a lehce akcni slozkou. Hlavne atraktivni prostredi a vsudypritomne napeti dodava filmu kouzlo. Rozhodne se jedna o dobry snimek, kteremu se nepravem venovalo malo pozornosti. ()

giovanni3

Velmi předvídatelný film od začátku do konce. Vlastně od příjezdu na Aljašku se dozvíte vše co se ve zbytku filmu stane tudíž dostanete přednášky - Charles je všeználek co ví jak se chovat v přírodě, mezi jeho ženou a Robertem cosi je, bacha na tažné ptáky mohly by jste spadnout s letadlem, jak se chovat když narazíte na medvěda, jakmile Kodiak ochutná lidskou krev tak je z něj lidožrout co pronásleduje kořist, atd... Tudíž ať se stane cokoliv tak vše víte jak se bude řešit. Viz závěrečná past Charles jde kolem a hned Vás napadne co se asi stane. Celkově mi nebylo jasné jak vůbec přežili, když ryby "chytali" až v době, kdy byly oba zarostlí jak kdyby se několik týdnů neholily. Tu veverku či co to bylo ulovily taky až někdy kdo ví kdy atd.. = Co jedli ty týdny? Charles byl vše znalec co si udělá z jehly kompas, ale nevěděl ani teoreticky jak založit oheň aniž by využil sirky či světlici a pak perlí jak jde dělat oheň z ledu. Celkově dost nejasností a k tomu ta předvídavost sráží film velmi dolů. Na stranu druhou Hopkins je prostě Pan herec a on v kombinaci s překrásnou přírodou a hudbou zachraňuje tento film. 3z5 ()

Jello Biafra

Aljašská divočina je nehostiné miesto. Okrem drsnej prírody vás tu čaká aj veľa nie zrovna priateľskej fauny vrátane agresora Grizlyho. Práve do tejto divočiny sa podarí stroskotať dvojici v podaní Anthonyho Hopkinsa a Aleca Baldwina. Režisér vie perfektne dávkovať napätie a podarilo sa mu vyhnúť aj patetickým scénám. Miestami je to zážitok dosť drsný. ()

solskjaer

Nad mé očekávání velmi vydařený thriller s poměrně zvláštním leč povedeným hereckým obsazením. Zatímco Hopkins je na můj vkus trošinku moc "freaky", Baldwin na druhou stranu zahrál až překvapivě dobře. Děj je situován do velmi rozmanité krajiny, což velmi oceňuji. Aljaška je totiž stále klenot. ()

Arius

Stagnujuci Hopkins a nie prilis presvedcivi Baldwin urcite neboli hlavnymi tahunmi aj ked sa to odnich pravdepodobne ocakavalo. Vedlajsia rola patrila Haroldovi Perrinauovi ktoreho poznam akurat len zo serialu Nezvestni ale rovnako ako tam i v tomto filme podal solidny vykon. Scenar bol ale celkom dobry a Bart the Bear, ten je genialny, najlepsi na celom filme, zanho jednoznacne jedna z mojich troch hviezd. Este musim spomenut ze Macphersonova je tiez dobra herecka a tak trochu mi pripominala Garnerovu, pocas celeho filmu som si lamal hlavu nad tym preco ju Tamhori dosadil do tak oddelenej role, az potom som zistil ze to nie je ona :D, ale Macpehrsonova. ()

lskala

Docela se divím zdejšímu, poměrně vysokému hodnocení. Viděl jsem to několikrát a pokaždé jsem se nudil. Hopkins mi tam nepasuje. 45% - 2** ()

ranp

Člověk by si myslel, že na území USA vládně větší pohoda :-) Snad se nebudu opakovat, ale opět zde (jako i u jiných filmů) musím vyzdvihnout krásnou přírodu a taky výkony Hopkinse i Baldwina. Bylo zajímavé sledovat, co všechno vypluje během jejich bloudění divočinou na povrch. Velice poutavé byly taky všechny pasáže, ve kterých figuroval medvěd. Velmi dobrý film! ()

Markussis

Podle mého názoru velice příjemná podívaná. Anthony Hopkins a scénář jeho postavy jsou hlavní důvody k tomu, aby divák tento snímek zhlédl. Je to trochu nedoceněná záležitost, neboť film není jen o divokém boji s medvědem uprostřed panoramatické krajiny. Je zde další rovina a sice rovina vztahová. Hopkins a Baldvin se dostávají do situací, kdy jejich společný vztah se ocitá pod stále větším napětím a adrenalin postupně stoupá, tedy jak mezi nimi, tak i všude okolo. To je velmi zajímavý aspekt, který sice není nijak zvlášť novátorský, ale je mu zde věnován velký prostor, což osobně oceňuji. Vše je brilantně natočeno a zahráno, řekl bych, velmi přirozeným způsobem. Zmáknutý film. Rád se ne něj podívám znovu. ()

Šakalík

Tenhle film mi svého času utekl, ale i po patnácti letech dokáže zaujmout svou sychravou atmosférou. Překrásné přírodní scenérie Aljašky jsou pastvou pro oči a když se do takových exteriérů zasadí zajímavý příběh, nemůže to z filmového hlediska dopadnout špatně. Je škoda, že scénáristi nenechali příběh točit se jen okolo přežití v odlehlé divočině a úplně zbytečně do něj zatáhli manželskou nevěru, což ve finále kazí jinak výborný dojem. Samotné putování trosečníků skrz horské masívy či jejich úchvatný souboj s medvědem jsou motivy dost silné na to, aby se bez podobných berliček obešly. I tak je to ale výborný film. ()

herr_carter

Je to skvělý film a co jsem měl zatím možnost vidět drsné filmy ze surové divočiny, kde jde vždy o bití či nebití lidského faktoru, je to asi jeden z nejlepších. Navíc to psychologické drama mezi Hopkinsem a Baldwinem je zahrané fakt mistrovsky, pro mě lepší 4*...............moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

coscarelli

Prijemna prechadzka po divokej prirode, kde som sa zaobisiel bez teplych ponoziek a svetra, a kde uplne postacia zemiakove lupienky namiesto popcornu. Medved svoje splnil, dobre sa na neho pozeralo, a ani som si nevsimol ze tam niekto iny bol :) len som stale pocul nejake hlasy, ktore o comsi neustale mleli a kazili paradnu hudobnu vsuvku. Vsetko slo podla urceneho grafu a nevymkli sa kontrole. Rezijne zvladnute ale neokorenene. Survival sa nekonal, lebo chladnicka bola plna. S usmevom prikladam tri vlhke polienka. ()

Circumscriptor

V kinematografickoum prostredí je naozaj málo filmov, ktorých hlbšiu podstatu a kvalitu oceníte až vtedy, keď si ich pozriete druhý krát (keď samozrejme budete mať chuť na dvojnásobné pozretie). The Edge patrí k menšine. Musím tak trochu súhlasiť s kolegov Mattym, ktorý tento film nazval tzv. žánrovým mišmašom - po prvé je to z veľkej časti prírodopisne-dobrodružný film zaznamenávajúci nedotknutú prírodu nádhernej Aljašky, čo vizuálne veľmi ocením. Po druhé sa tu nachádzajú prvky drámy z klišéovského manželského trojuholníku, čo však veľmi súvisí s vyostrením charakterových vlastností spôsobenými so zatratenia v divočine a celý film môže divák nakoniec vnímať buď z prírodnej, alebo sociálno-ekonomickej sféry :D. A po tretie slúži ako bonus najlepší herec na svoje pomery z celého filmu - nepochybne medveď Bart. Vďaka nemu sú tu vnesené prvky thrilleru až horroru, ale vo veľmi harmonickej substancií, ktorá vôbec nie je na škodu. Prostredie si filmári vybrali naozaj krásne a atmosféra so všetkými okolnosťami deja sa veľmi pozoruhodne dokáže preniesť na diváka. Niektoré filmy donútia človeka zamyslieť sa nad určitými vecami, niektoré pobavia, iné zas rozosmútia, ale pri tomto diele ide len o veľký vizuálny zážitok kombinovaný so spomínaným obrovským žánrovým mišmašom a najzaujímavejšie na tom všetkom je, že to funguje. ()

bari68

Film o krásnej aljašskej prírode, mäsožravom medveďovi o ľudskej odvahe a strachu .Alec Baldwin dobre stvárnil úlohu nevyspitateľného ,,priateľa, ale keď som o Alecovi napísal dobre ,tak Anthony Hopkins ,ktorý hral inteligentného milionára,tak tu musím napísať-výborne.Pri napínavých scénach s medveďom v boji o prežitie som ani nedýchal.Priemer hodnotení užívateľov CSFD-74% je podľa mňa málo.U mňa to je jasných 5* a percentuálne o pár čísel ešte navyše. ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

23.01.2012

Souboj civilizovaného člověka s divokou přírodou je vděčný námět. Je fajn, když se občas přehází pořadí v potravním řetězci. Byli jsme toho svědky v dnes už klasickém dobrodružství Na ostří nože, se… (více)

Bradley Cooper je k sežrání

Bradley Cooper je k sežrání

15.02.2010

Každý druhý producent v Hollywoodu chce do svého filmu Sama Worthingtona... a ti ostatní chtějí Bradleyho Coopera. Po tomhle víkendu, kdy Na sv. Valentýna utržilo 52 milionů dolarů a připsalo si tak… (více)