Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Šandík

Překvapivě dobrý, na to, že jde o televizní film. Rozhodně jde o (v rámci možností) dobře zvládnutou studii Hitlerových motivů a psychologie. Samozřejmě, že je zjednodušující (ono tam toho v tomhle ohledu mimochodem nesedělo víc), ale mělo-li se to nacpat do 179 minut a neztratit přitom srozumitelnost, jsou takové kompromisy pochopitelné. Výtka, že se Carlyle na roli Hitlera nehodí typově je ovšem oprávněná. 80% ()

Nettrass

To jsem netušil, že když zvolili Hitlera kancléřem, že šli SA pochodovat před naše Národní divadlo...:-). No nic, točilo se to v Čechách, tak dost fórků a k věci... Hodnotím poměrně vysoko ( 75% ), nicméně s některými částmi opravdu nesouhlasím. Vykreslit Hitlera jako zbabělce, surovce, průhledného psychopata, nebo mizerného malíře, je prostě blbost, velké zjednodušení, nebo výborný dokument pro průměrného Američana. Žádný z historiků nepopírá, že byl mimořádně odvážný a železný kříž nedostal zadara. To, že by týral zvířata, je úplný nesmysl, měl je mnohem radši než lidi a psy, za jejich věrnost nejvíc. A hlavně: Nebyl průhledný psychopat! Byl zajímavým slepencem génia, pošahaného demagoga, vlídného člověka v soukromí ( dokonce se smyslem pro humor a ,,klukoviny,,), charismatického mužného vůdce a totálního psychopata. Pokud by byl jen průhledným psychopatem, myslíte že by oblbnul desítky milionů lidí, kulturního národa? Těžko...On tyhle jednotlivé osobnosti v něm schované, dokázal používat přesně podle potřeby. Davu ráznost a jednoduchá symbolická hesla. Průmyslníkům vlídného člověka s nadhledem atd. A pokud chtěl něco prosadit, vyskočil z něho psychopat. Co se týká malování, tak figury i krajinky nic moc ale architekturu dokázal kreslit i navrhovat velmi slušně. ---- Trochu mě mrzí, že dětství a pobyt ve Vídni dost osekali. Malý Hitler zpívající v kostele, kde se setkal se svastikou by byl zajímavý... ()

Jinny

Přeceňovaný film, který se snaží nahradit odbornou literaturu, ale co se týče vykreslení postav, nepřekročil úroveň toho, co je schopný pochopit průměrný Američan. Každý, kdo se aspoň trochu zajímal o danou dobu a příběh Adolfa Hitlera, ví, že jeho služebnictvo mluvilo o tom, že v civilu to byl docela milý člověk. A pokud pozorně sledujete jeho projevy, zjistíte, že se při nich úplně ovládá a předvádí výkon hodný Oscara. Tady ho ovšem vidíme tradičně jako s nervy vybuchujícího manipulátora. Ve skutečnosti by byl Führerem někdo z jeho spolupravníků, kdyby to nebyl zrovna Hitler. Dolfi a jeho parta prostě jenom říkali to, co tehdejší Němci chtěli slyšet. Za všechno může Žid... ()

rikitiki

Nechtěla jsem se na to dívat, protože Robert Carlyle nevypadá jako Hitler ani náhodou. Jenomže: strhlo mě to. On není zlem na povrchu, zato je zlem uvnitř. Ještě velmi nesebevědomým, ostýchavým, zlem, které si teprve hledá cestu k moci a není přesvědčeno, že ji najde. A našlo ji. Carlyle zahrál tenhle přelom tak přesvědčivě, že jsem úplně zapomněla, jak odlišně od Hitlera vypadá. On se jím prostě stal. ___ Ať už je takhle historka jakkoliv vyfabulovaná, je velice, smutně a taky varovně uvěřitelná. ()

Ivoshek

Příliš zjednodušené a schématické, i když hlavní historické momenty (ovládnutí původně malé strany, pivní puč, zapojení Ludendorfa, volby ve 30. letech, čistky v SA) jsou tu popsané celkem věrně. Prostě ono je těžké dělat filmy o evropské historii z Kanady... Robert Carlyle mě ale bavil a zejména při projevech je vidět, že si to pečlivě nacvičoval. Druhá věc je, že kvůli televizní produkci tu jen málokdy dojde na výraznější dění v exteriérech a tak to je nakonec takový tříhodinová kostýmní konverzačka. ()

Ilicka

Při sledování mi běhal mráz po zádech, Hitler byl přesvědčivě zrůdný, z jeho projevů mi bylo špatně, protože jsem jen čekala, kam až to dojde... ()

JASON_X odpad!

Tendenční pseudohistorická sračka s pitomým scénářem a s tak neuvěřitelně trapně přehrávajícím Carlylem, že jsem se na to místy až styděl koukat a ptal se, jestli tohle je opravdu myšleno vážně, nebo zda se snad nejedná o parodii. Podobné vylepšování skutečnosti a infantilní démonizování Adolfa Hitlera prokazuje antifašismu (s nímž se předpokládám tvůrci filmu ztotožňují) medvědí službu, což si ovšem ta banda idiotů, která tenhle potrat přivedla na svět, asi neuvědomuje. A nebo jim to je buřt, hlavně že se to bude líbit nevzdělaným blbcům v Americe a vydělá jim to nějaké love. Takové zhovadilosti netočili snad ani Sověti v éře studené války. Zájemcům o seriózní vykreslení historické skutečnosti doporučuju všemi deseti německý Der Untergang, a nebo ještě lépe přečíst si nějaké serióní knihy. Před tímhle karikaturním paskvilem důrazně varuju. ()

Kimon

Ano, lidstvo, ta masa lidí je neuvěřitelně manipulativní a žádoucí vůdčího vzoru. Stačí jeden jediný šílený zakomplexovaný maniak toužící po moci a vhodná doba, kdy obyvatelstvo nějakým způsobem strádá a zrůdný fašismus je na světě. Tento film mě osobně působil v určitých okamžicích zpomalování oběhu krve. :-) . "Krve by se ve mě nedořezal". :-)) Chraň nás Bůh před takovými nelidskými, psychicky narušenými zrůdami jako byl Hitler. Kdo uvidí tento film, pochopí víc. A kdo nepochopí, nepatří do demokratické společnosti. ()

hendrich6

Velmi dobrý životopisný film s kvalitní historickou výpovědní hodnotou, který je zajímavý ke zhlédnutí už proto, že je zde vidět z jak kvalitního, byť televizního, díla se dá dostat do reklamy na Lidl. 80% ()

rawen

Velice dobře provedená záležitost, konečně se někdo pokusil zaměřit na Hitlera před druhou velkou válkou. Pro mě několikrát lepší než studený Pád třetí říše - velmi zajímavé a skvěle podané - 8/10 ()

PROROK14

Tak toto je niečo. Hneď ako som si to pustil som prestal dýchať a prvú pol hodinu som sledoval a nič okolo mňa som si nevšímal. Začiatky Hitlera boli ťažké ale ako sa dokázal vypracovať pomocou svojích neuveriteľných rečníckych schopností a ako dokázal presvedčiť ľudí to bolo fakt dobré. Ak by mal Hitler dobré úmysly tak by to bolo dokonca chvályhodné. Ale ako všetci vieme táto postavička bola chorá na hlavu a inak ako dopadla ani dopadnúť nemohla. Ale film je super. 85% ()

Tommassi3

"Tak mi tedy řekněte, oč přesně žádáte, pane !!" - "Kancléřství !!" - "To je ale můj post !!" - "Moc se nesmějte, generále, nebo si vezmu i ten váš !!" Jen si marně lámu hlavu, který z nich mě dostal víc.. Famózní Peter Stormare nebo naprosto lahůdkový Robert Carlyle v životní roli ?? Oba dva měrou vrchovatou vynahrazují všechny nedostatky, především ty historické přešlapy, schématičnost i naivitu, tohoto především skvostně zahraného historického snímku, byť bych rozhodně nechtěl snižovat režijní kvality osvědčeného kanadského rutinéra Christiana Duguaye, na první ligu skutečně nemá.. ()

bouncer

Na TV výborný film, který ač se snaží být historickým životopisem nepostrádá dobrý příběh a schopnost zaujmout každého diváka. Nejsem sice znalec Adolfova životopisu, ale některé okamžiky z jeho života se mi zdáli dost upravené, až přitažené za vlasy. Také bych vytknul všudypřítomnou angličtinu, která se do filmu vážně nehodila, ale aspoň se pokusili o přízvuk... ()

adamo_znk

Vynikající zmapování Hitlerova vzestupu k moci s naprosto úchylným a "hitlerovským" Robertem Carlylem. Z jeho Hitlera opravdu šel strach na sto honů. Nedokážu posoudit historickou korektnost filmu, jelikož se v problematice předválečeného Německa zas tolik nevyznám, ale film působí vyzrále a přesvědčivě. Ostatní role taky potěší, zvlášt Peter Stormare a Liev Schreiber. Prostě jsem film (filmy) slupnul jedním dechem ()

JohnCZ

Je to viditelně dost televizní a občas opravdu až přespříliš dlouhé, ale přesto je film v některých ohledech trochu zkratkovitý - zejména v první půli dost skáče v čase. Robert Carlyle je perfektní, byť vzhledově se Hitlerovi zas až tolik nepodobá. Potěší české lokace, v mém případě zejména využití budovy liberecké radnice. Film krásně zachycuje, jak lehko se může i malej vzteklej psychopatickej skřet dostat k moci za pomoci manipulace a dobrého řečnictví, obzvlášť když má okolo sebe schopné lidi. Místy to působí až jako absurdní dystopické sci-fi a je až k neuvěření, že se něco takového opravdu stalo. Nevím jak věrné zobrazení to v konečném důsledku je, ale společně s německým Der Untergang je to nejrozmáchlejší a nejobsáhlejší Hitlerův životopis. ()

M.Macho

Zajímavá "rekonstrukce" zaobírající se předválenčými událostmi a Dolfiho předválečnými frustracemi, stracem a neschopností dosáhnout erekce...či ejakulace...? V rámci jeho klukovské hlavy, která byla schopna, řečeno v doslovu i před samotným filmem, dokázat ovládat, rozběsňovat, ponižovat a jiné milé věci... Pěkné, poutavé a agresivní... ()