Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Phily3

Pro mě o dost lepší než konkurenční Pád Třetí říše. Náhrává tomu fakt, že z hlediska filmového zážitku se daleko lépe dívá na silného tyranského Hitlera, kterému z očí srší fanatismus a nenávist než na slabého Hitlera, který už je jenom stínem své bývalé moci a slávy. ()

sona123

Zhuštěné vyprávění cesty Hitlera k moci, pro mne Neználka nové informace (o neteři Geli apod.). Nejsilnější moment - píseň zpívaná v kabaretu, s prostřihy na dění v ulicích. Svým způsobem fascinující pohled na neskonalé sebevědomí jednoho muže. Je to silný film, velmi dobře zpracovaný, se svižným tempem, nementorující, poměrně nemanipulující a přinášející plno silných emocí. Milé je pak tu a tam vidět nějakého našeho herce a třeba i poznávat některé lokace. Robert Carlyle si tohle monstrum střihl dobře, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že mi tam tak nějak nesedl. Trojan to umí lépe :-) ()

Strike

Viděl jsem , bohužel, jen druhou část, aly bylo to zatraceně dobrý. Při sborovým zpěvu ,, Deutchland, Deutchland über alles" mě až zamrazilo. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2005 v kategorii "Zahraniční televizní pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

bidja

Mě se to zamlouvalo. Ne že bych úlně všechno odpovídalo mé představě o té době a osobě, ale vykreslení zakomplexované osobnosti, která najde své místo na světě včetně dobrého hereckého projevu hlavního herce. ()

JM87

Absolutně nechápu, proč je tohle pouze jako TV film. Jasně je to dlouhý, někdy ty herecký výkony nejsou nejlepší, ale když vidím co jde do kin za sračky, tak nějak nevim kde se stala chyba. Rozhodně dobrej je začátek, ale myslím, že občas nevychytali hitlerovy fanatický sceny a antisemitický projevy. A taky mi tam dost jako čechovi vadilo, že místa kde se film natačel jsem znal, div sem je neměl skoro za barakem, takže tak. Jinak dávám čtyři hvězdičky, je to rozhodně zajímavej film. ()

Martinius

fantasticky carlyle. kedze som si o adolfovi uz kde-to precital ci pozrel, zhltol som mu strvarnenie jeho roli aj s navijakom. pretoze takto nejako hitler realne vyzeral. nebol to len clovek, ktory cholericky vrieskal po inych a krcovito zatinal paste vo svojich prejavoch. pateticky povedane bol totiz schrankou zla v tak rydzej podobe, ake len zriedkakedy nadobudne ludsku formu. clovek bez duse, bez vnutra a namiesto toho len kolomaz nenavisti a hnevu. preto mi tu trochu chybali aj dalsie elementy - jeho velmi silny a deformovany vztah k mystike a z toho rezultujuce intenzivne puto k himmlerovi a zalozenie SS (a to, ako jeho antisemitizmus podnietili "klasici" ako wagner). skutocnost, ze tu chybaju himmler, heydrich ci bormann je mierne neodpustitelna. ale napriek tomu full house. len vdaka carlylovi. ()

Johny303

Po Bruno Ganzovi z filmu Pád Třetí říše byl tento Hitler druhým nejlépe odehraným. Čemuž neuškodil ani fakt, že se Robert Carlyle skutečnému Hitlerovi příliš nepodobá, dle mého názoru. Film jako takový je skutečně podařený. Ani chvíli nenudí a zobrazuje neohranou, avšak neméně zajímavou část Hitlerova života. Zkrátka končí tam, kde většina podobných filmů začíná - před vypuknutím druhé světové války. Nemalá část filmu je zde např. věnována neznámému vojínu Hitlerovi, bojujícímu v zákopové válce, který se už tehdy projevoval jako až přehnaně fanatický vlastenec a odpůrce Židů... ()

Vesecký

Film mě mile překvapil precizním zpracováním historického tématu i hereckými výkony. Sledujeme zde složité formování psychopatické osobnosti Adolfa Hitlera od útlých dětských let až po definitivní převzetí moci po Hindenburgově smrti a požáru Říšského sněmu, setkáváme se zde s řadou historických osobností. Téma bylo p=robráno skutečně do hloubky, jenomže možná právě v tom je menší slabina filmu; kupodivu, zvlášť první část, v níž se Hitlerovy názory postupně formovaly, byla méně vyvážená, než druhá, v níž je ukázána jeho cesta k moci. Trochu rušivé jsou exteriéry, v nichž člověk poznával některá místa v Praze (Rudolfinum), možná i v Liberci (radnice), ale nečeští diváci si toho nepovšimli. Nevím také, proč čeští herci (Vašut) nedabovali sama sebe. ()

Honza dAve

Pořádně jsem se vyděsil, když jsem cca před dvěma lety v Brně na Zelňáku potkal chlápka s páskou se svastikou na paži a když jsem se za ním ohlédl, spatřil jsem na budově bývalé Fakulty ekonomické obrovské vlajky Třetí říše. A pak mi naštěstí došlo co se děje, chvíli jsem očumoval a od té doby jsem se těšil na tenhle televizní kousek. A ten mě nezklamal - přestože to není válečný film, ukazuje velmi názorně to důležité, neuvěřitelné a strašné, co druhé světové předcházelo : první světová, ublíženost, nenávist, fanatismus, pouliční bitvy, intriky, pamflety, vraždy a neuvěřitelná proměna jednoho ublíženého nařvaného šmejda na vůdce národa jednoho a zabijáka národů ostatních. Vzestup zla je až děsivě dokumentární, na čemž má značný podíl i vynikající výkon Roberta Carlylea. ()

Všežrout

Z historiografického hlediska sotva za jednu hvězdičku, v rámci televizní produkce nadprůměr. Snad se v budoucnosti dočkáme objektivnějšího ztvárnění událostí oněch let a hlavně realističtějšího pohledu na postavu A. Hitlera. ()

KOZEL84

Carlyle není taková reinkarnace jako Ganz,herecky se hodí skvěle,ale furt sem měl pocit,že je to prostě skvělý Carlyle a ne Hitler a to trochu ruší.Od začátku mi připadalo,že už mu tu chybí jen rohy a kolem něj plameny pekelné.To není v žádném případě zastávání,ale nepůsobí to věrohodně.Celkově je to dost povrchní a zkratkovitá jízda,ale nenudí ani chvilku.Takové zajímavé zmapování událostí s výbornými herci a najednou je konec.Co jéé?A hele ono se to jmenuje Vzestup-aha,tak to jo.PS:tak malířem se nestal,ale možná by měl radost ze zdejší herecké kariéry (to jako fakt?!) a ten fanklub.Vy mi dáváte. ()

pirko7

Místama dost přeskákaný dění. Ale na druhou stranu se určité sekce táhly dost dlouho. Pár věcí mi zde chybělo, ale jinak pěkný film. :-) ()

Hyger

Robert Carlyle, ač podoba s Hitlerem je trochu slabší, ztvárnil Vůdce opravdu mistrovsky. Byl jsem velice překvapen, když jsem zjistil, že Matthew Modine zde hraje novináře Fritze Gerlicha, kterého jeho boj proti nacismu a antisemitismu dovedl až do koncentráku, kde byl také zavražděn. Zkrátka velmi dobrý film znázorňující opojení lidí Hitlerem, působícím na ně svým zápalem a dovedným řečnictvím... ()

RedHot

Chápu, že lidem, kteří o Hitlerovi jako takovém neví ani zbla, může Vzestup zla připadat jako strhující a pravdivá rekonstrukce pochodů, jakým jeho pokřivená, přesto jaksi strašidelně fascinující osobnost procházela a jak se formovala. Pokud tu a tam pomineme několik rezerv a drobných nesmyslů a pár skutečných kolapsů jak historických, tak logických, nejvíc mi asi na Vzestupu zla vadí expozice Hitlera tak, jak si ho laická veřejnost zapamatovala - jako psychicky labilní, cholerickou, klepající se karikaturu s mohutním knírem. Ano, Hitler uměl dělat divadlo - a dobře věděl, že pokud chcete strhnou masy na svou stranu a zfanatizovat lid, aby slepě naslouchal všem vašim rozkazům, musí řvát na celé kolo, mávat u toho rukama a zálibně si hladit kartáček pod nosem - přesto se však jednalo o velmi inteligentního a kultivovaného debatéra, za jehož přítomnost byla spousta zahraničních (včetně britských, ruských, amerických intelektuálů) vděčna a tito jej nezřídka popisovali jako milého, klidného a příjemného člověka. Propadli jeho charismatu. Asi tušíte, jak to horko těžko vysvětlovali po válce. Už proto je velmi dětinské a hloupé líčit kníratý postrach Evropy jako asociálního slaboduchého ignoranta za všech okolností, včetně jeho soukromých rozprav s přáteli. --- Zahrané na efekt pro laickou veřejnost, údajný dokument, jež o Hitlerově osobnosti nevypovídá pravdivého nic a kde je spousta skutečně klíčových událostí jeho kariéry zcela opomenuta, nebo naopak zkreslena a zkarikována natolik, že těmito vědomostmi ohromíte možná tak paní profesorku Žádníkovou. Vesměs ztráta času. ()

Richie24

TV film! Excelentně zahrané, historicky víceméně přesné a navíc v souvislostech předložené přiblížení toho, co se ve Výmarské republice (potažmo Říši) odehrávalo, když se zde „český kaprál“ s nejasnou minulostí úspěšně chápal po moci, aby pak notoricky známým způsobem ovlivnil stovky milionů lidí… Doporučuji také všem pedagogům a žákům středních škol! 5 *****. ()

Warhorr

Velice dobré ztvárnění A.Hitlera od jeho samotných počátků. Ukazuje nejen jeho politickou kariéru ale také i jeho osobní/rodinnou stránku a pohled na život. Dal bych plný počet bodů, bohužel mi však tady absolutně nesedělo dosazení R.Carlyla do role takové osoby. To je prostě totální přestřel a hrůza se na něj dívat. ()

Ben Nevis

Konečně někdo natočil film, který mapuje přerod Hitlera ve Vůdce. Obvykle se filmaři zabývají již okoukaným obdobím 1935 až 1945. Robert Carlyle zahrál Hitlera dokonale, obzvláště se mi líbila scéna, kdy si na jevišti nacvičuje svá gesta (i když nevím, jestli je historicky pravdivá). ()

SkyCaptain

Skutečně skvělé vykreslení Hitlerovy cesty k moci. Televizní zpracování sice má své limity, ale i tak se jedná o mimořádnou podívanou. Většinu filmu tuhne krev v žilách zvlášť když si člověk uvědomí jaké peklo za pár let nastane pro celou Evropu. Hlavní představitel sice Hitlerovi není moc podobný, ale zahrál ho dobře. Výtku mám jedně k postavě Hindenburga, který je zahraný hrozně. Peter O'Toole je samozřejmě skvělý herec, ale na tuhle roli se absolutně nehodí. ()