Ryba jménem Wanda

• Velká Británie A Fish Called Wanda (více)

Čtveřice lupičů – koktavý milovník zvířat Ken Pile, krásná Wanda, její údajný bratr Otto, který je ale ve skutečnosti její tajný milenec, a Georges, její oficiální milenec, spřádají plány na přepadení banky, kde jsou v sejfu uloženy drahé šperky a diamanty. Když loupež uskuteční, odhodí masky a ujíždějí do opuštěného skladu, kde chtějí lup schovat. Georgese si ale už předtím na ulici všimla stará dáma se třemi psy, která ho zahlédne znovu v odjíždějícím autě. Když lup uschovají, naoko se rozcházejí. Wanda s Ottou se za rohem zase sejdou, podezřívavý Georges se ale vrátí na místo a kameny přemístí ... Wanda s Ottou, kteří chtějí lup jen pro sebe, mezitím anonymně nahlásí na policii, že loupež provedl Georges Thomason a dají policistům jeho adresu. Georges je zadržen ... Když jedou Wanda s Ottou pro lup, v trezoru ho už nenajdou! Wanda spěchá na policii za Georgesem, chce z něj něco vytáhnout. Při odchodu si před budovou všimne jeho obhájce Archieho Leache, kterému Georges jistě řekne, kam lup schoval. Rozhodne se tedy ho svést a ihned s tím začne ... Ve vazbě navštěvuje Georgese i Ken, jemuž zadržený svěří malý klíček, neřekne ale, k čemu je a kde je lup schován. Ken ho ukryje do krabičky na dno akvária, kde má svou oblíbenou rybku jménem Wanda. Přistihne ho ale přitom Wanda, která při nejbližší příležitosti klíček sebere. Ví, že se Kenovi nezdá její vztah s údajným bratrem, proto Otto zahraje gaye a snaží se zděšeného Kena svést. Na policii pozná stará dáma s pejsky Georgese a identifikuje ho ... (TV Prima)

Necrotongue

Moje absolutně nejoblíbenější komedie, ke které napsal vynikající scénář John Cleese a která je plná mého oblíbeného anglického humoru. Herecké obsazení je fantastické, Archie Leach Johna Cleese je archetypem anglického právníka, Jamie Lee Curtis je (pro mě) neodolatelná, Michael Palin jako koktavý milovník zvířat je výborný a Kevin Klein jako blbec a milovník filosofie je nenahraditelný. Nemůžu zapomenout ani na Mariu Aitken, přestože hrála pouze ve vedlejší roli, její Wendy Leach byla nepřehlédnutelná, za povšimnutí stojí i štěk, kterého se zhostil Stephen Fry. Snímek je v každém momentu vtipný, děj dynamicky plyne a v žádném případě divákovi nedovolí, aby se nudil a některé scénky těžko dostávám z hlavy: Kenovy pokusy o zabití svědkyně, první seznámení Wandy s ruštinou, Kenovo mučení i Kenova pomsta na letišti, Wandino svědectví u soudu a mnoho dalších. Už jsem film mnohokrát viděl a určitě ho ještě mnohokrát uvidím, alespoň doufám. ()

ScarPoul

Výborné trio Cleese, Kline a Palin. Ich eskapády, hlavne ku koncu nemajú chybu. Film je funkčný a aj napriek pomerne priamej zápletke v mnohých smeroch nápaditý. Funguje bez výraznejších logických kiksov, len je bohužiaľ spravený na môj vkus trošku ťažkopádne. Hlavne čo sa Crichtonovej réžie týka. Je naivné myslieť si, že to bude čokoľvek podobné Cleesovej kariére alebo dokonca tej Palinovej. Má to viacej podobností s filmami s podobnou tématikou, ktoré točil Chase a Aykroyd v USA. Ale aj napriek tomu, to má určité čaro. Neviem či by som si to pozrel druhý krát, ale zasmial som sa. Slabšie 4* ()

BoPo

Vraj jedna z najlepších komédií a oskarový Kevin Kline? Očakávania boli veľké, ale bohužiaľ ich následne vystriedalo sklamanie. Možno som naozaj čakal až moc a nechal si tak pokaziť dojem. No tak či tak sa jedná o obyčajnú komédiu s jednou výraznejšou postavou. Nevidím dôvod prečo si Wandu pamätať a už vôbec dôvod ju odporúčať. ()

Tommassi3

"Neříkej mi blbče!!" - "Oh, jistě !! Říkat ti blbče by bylo urážkou blbců !! Znám ovce, které by tě přelstily !! Moje šaty mají vyšší IQ než ty !! Ale ty si myslíš, že jsi intelektuál, viď, ty opice ?!" ;) ()

Terva

Otto (Kevin Kline) si v úvodu čte knihu "Beyond Good and Evil", kterou v roce 1886 publikoval Friedrich Nietzsche. CITÁT - Téda, ty koktáš............... Trochu střeštěnější komedie o jedné loupeži a ukradených diamantech. Vše se trochu podobá stylu Monthyů. CITÁT - Máš ty vůbec ponětí, co to je, být Angličan?............ Jamie Lee Curtis je kočka, má krásné tělo a to je ve filmu často vidět. Když vám nebude sedět tento humor, tak alespoň je na co koukat. CITÁT - Tobě říct blbče, tak je to urážka všech blbců............ Scéna z hranolkama a rybama je hnusná, nehodila se do této komedie a díky ní jsem dal o hvězdu méně. CITÁT - Budu jí říkat....Gáblík.......... ()

Agatha

Britský humor je mi velmi blízký a Wanda tak dlouho plula mimo mě, i když jsem o ní věděl. Říkal jsem si, co by ještě mohlo být na filmu z osmdesátek v dnešní době vtipnýho.... A dneska Wanda zabrala a vida, je to stále fungující bomba. Komedie dle mého gusta. ()

bloom

Rybu jménem Wanda mají na svědomí dvě legendy různých období britské komedie. Režisér klasických veseloher studií Ealing Charles Crichton a člen Monty Python John Cleese, kterým se úspěšně povedla symbióza jejich stylů – Crichtonovy krimikomediální orientace a Cleesových bláznivých vtipů a zálibě v excentrických postavách. Wanda je určitě povedená komedie, u které se člověk zaručeně pobaví, ale je také pravdou, že diváky nezvyklé právě na silně zkarikované postavy může trochu vylekat. U postavy Otta ve skvělém podání Kevina Klinea si tvůrci vyřizují účty s americkou nadutostí, ale výstřední chování této figury (která na jedné straně čte Nietzscheho a na druhé si myslí, že McDonald je pojmenovaný podle kačera Donalda, na jedné straně cvičí jógu a na druhé považuje zvířata za boží omyl) může leckoho pěkně rozčilovat. Stejně tak i motivace Wandy, která svými koketeriemi a sváděním myslí jen sama na sebe. Právě silná nadsázka se trochu tluče s několika romantickými momenty, které tvůrci prodávají „seriózně“. I přes tuto problematičnost je většina scén děsně vtipná - více zde. ()

Lokutus

Velmi kvalitní post-pythonovská komedie, které velmi posloužil i Kevin Kline ve své Oscarové roli, na druhou stranu velmi brzdí mimořádně příšerný český dabing, holt tradice se mají dodržovat, že? ;o)) ()

MissJ

Exkluzivní herecký ansámbl (včetně ryb). Kevin Kline převálcoval i mého oblíbence Cleese, ale nevadí. Jak Cleese odjížděl ze záběru s aktovkou na střeše, už jsem se vezla taky...delicióz. ()

SarumanKo

Veľké sklamanie. Triviálna kriminálna zápletka, nedostatok funkčných vtipov a zarážajúco nevtipné herecké výkony. To posledné mrzí hlavne kvôli prítomnosti dvoch bývalých „Pytónov“. (5/10) ()

kaylin

Britský humor ve spojení s trochou toho amerického přístupu tady funguje naprosto dokonale a John Cleese ukazuje, že komedie může být zábavná, groteskní a přesto vulgární a se skvělým příběhem. Tady je každý herec na svém naprosto správném místě od Jamie Lee Curtis, přes Kevina Clina až po oba Monty Pythony. ()

Maq

Na pomezí konverzační a situační je tato komedie z gangsterského prostředí. Milá a docela chytrá sranda. ()

slunicko2

Pokus o crazy komedii v anglickém stylu. 1) Nejpřitažlivější (dokonce i pro mě) byla Wanda. Co mohu o chlapech říci horšího? 2) Nejzajímavější na filmu je fakt, že v roce 1989 údajně zemřel u tohoto filmu na srdeční selhání způsobené záchvatem smíchu dánský lékař Ole Bentzen. ()

topi

Totální rachot po anglicku ve stylu Monty Pythonů. Neuvěřitelná zábava, která po čtvrtině děje chytne závratné tempo a řítí se takovou rychlostí, že se nejde přestat smát. Tolik vtípků, gagů a absurdních situací se jen tak nevidí. A hlavně je to vytříbená sranda spojená s černým humorem, žádná plytká a trapná volovina. Takhle si představuju nefalšovanou komedii se vším všudy! Jamie Lee Curtis opět neskutečnej kocór. Co tady předvádí Kevin Kline, to je výkon hodný krále komiků! Pythoni John Cleese a Michael Palin to samý. Když pořádnou prdel, Ryba jménem Wanda to jistí! ()

Anglie

Cleese je prostě génius a tohle je důkaz. Vynikající herecká parta ještě podtrhla skvělý scénář - nominace na Oscara za něj je zcela na místě. ()