Ryba jménem Wanda

• Velká Británie A Fish Called Wanda (více)

Čtveřice lupičů – koktavý milovník zvířat Ken Pile, krásná Wanda, její údajný bratr Otto, který je ale ve skutečnosti její tajný milenec, a Georges, její oficiální milenec, spřádají plány na přepadení banky, kde jsou v sejfu uloženy drahé šperky a diamanty. Když loupež uskuteční, odhodí masky a ujíždějí do opuštěného skladu, kde chtějí lup schovat. Georgese si ale už předtím na ulici všimla stará dáma se třemi psy, která ho zahlédne znovu v odjíždějícím autě. Když lup uschovají, naoko se rozcházejí. Wanda s Ottou se za rohem zase sejdou, podezřívavý Georges se ale vrátí na místo a kameny přemístí ... Wanda s Ottou, kteří chtějí lup jen pro sebe, mezitím anonymně nahlásí na policii, že loupež provedl Georges Thomason a dají policistům jeho adresu. Georges je zadržen ... Když jedou Wanda s Ottou pro lup, v trezoru ho už nenajdou! Wanda spěchá na policii za Georgesem, chce z něj něco vytáhnout. Při odchodu si před budovou všimne jeho obhájce Archieho Leache, kterému Georges jistě řekne, kam lup schoval. Rozhodne se tedy ho svést a ihned s tím začne ... Ve vazbě navštěvuje Georgese i Ken, jemuž zadržený svěří malý klíček, neřekne ale, k čemu je a kde je lup schován. Ken ho ukryje do krabičky na dno akvária, kde má svou oblíbenou rybku jménem Wanda. Přistihne ho ale přitom Wanda, která při nejbližší příležitosti klíček sebere. Ví, že se Kenovi nezdá její vztah s údajným bratrem, proto Otto zahraje gaye a snaží se zděšeného Kena svést. Na policii pozná stará dáma s pejsky Georgese a identifikuje ho ... (TV Prima)

StarsFan

Jamie Lee Curtis má slabost pro cizí řeči a líbá každého chlapa, který má ve filmu víc jak dvě scény, Kevin Kline vyskakuje zpoza každého rohu a bilancuje na hraně naprostého idiota a geniálního zloděje, Michael Palin je ten nejpomalejší řečník a vrah v dějinách a John Cleese je tak spořádaný a anglický, že do téhle bizardní partičky skvěle zapadá. A Fish Called Wanda možná nejsou tradiční Monty Python, ale já tu jejich odkaz a styl vidím stejně. A zatímco tu umírají pejsci, důchodci a akvarijní rybičky, skvěle se u nich bavím. ()

sud

Hlavně mi neříkej blbče! Komedie Johna Cleese jsou výjimečné především tím, že nestojí na vtipných scénkách a údernosti hlášek, ale na scénáři. A právě ten on dokáže napsat přesně tak, aby diváky nasytil po celou filmovou stopáž. A nestačí mu jedna hlavní postava s jednou zápletkou, musí mít hned čtyři postavy se čtyřmi rozdílnými zápletkami. Ovšem všechno dokáže brilantně rozplést a vygradovat. Záchvaty smíchu do nás nehrne buldozerem, ale všechno má svůj čas a až to přijde, pak to stojí za to. Johnův Archie Leach je sympaťák až na půdu a ihned jsem si ho zamiloval, Curtiska je stejně rajcovní jako vtipná, Kevin Kline exceluje ve své životní roli a Michael Palin je prostě Michael Palin. Z filmů Johna Cleese asi ten nejlepší. 100%. ()

Eddard

Cleese si napsal originální scénář, do kterého promítl mimojiné svou averzi vůči britské morálce (alespoň co se týče vyšších vrstev), intelektuálnímu snobismu (ne každý kdo čte Nietzcheho a ohání se budhismem je automaticky chytrý a vzdělaný) či americké domýšlivosti a tento scénář je základním kamenem celé Wandy. Druhou silnou zbraní snímku jsou bezesporu herecké výkony - největší pozornost na sebe jednoznačně strhává fenomenální Kevin Kline, ovšem nelze než zatleskat nadšeným výkonům obou expythonů i přesvědčivě svůdné Curtisové. Na první projekci mě občas vadilo pomalejší tempo, to je ale snad jediná výtka. Chytrý konverzační humor se spoustou OPRAVDU vydařených gagů a hlášek. No nic, jdu se učit rusky, je to krásný jazyk :-) 90% ()

Falko

Strc prst skrz krk, strc prst skrz krk. Dobra jazykova vylomenina pre niekoho kto kokce a dokaze tuto vetu bez problemov 2 x rychlo za sebou vyslovit. V tejto komedii sa objavila aj tato situacia a aj to je jeden z mnohych dovodov, preco mi perfektne sadla, no proste zlepsila mi naladu. Cierny humor nemal chybu a samozrejme neustale prepadnutia v najmenej vhodnych chvilach vyvolali davku spravneho humoru, na ktorom som sa proste musel smiat. Jamie Lee Curtis bola ako vzdy skvela, Kevin Kline si opät Taliana zahral v ciernej komedii MILUJI TE K SMRTI (1990). Za tuto ulohu v komedii Ryba jmenem Wanda dostal Kline Oscara za vedlajsiu ulohu a v konkurencii mu boli Alec Guiness za dramu LITTLE DORRIT, Martin Landau za dramu TUCKER: CLOVEK A JEHO SEN, River Phoenix za dramu CAS ZASTAVIT SE a Dean Stockwell za krimikomediu MANZELSTVI S MAFII, vsetky za rok 1988. Avsak skveli boli aj ostatni herci a taktiez aj tie sceny s malymi Yorkshirmi boli super. U mna plny pocet... 22.11.2009 _______ Jamie Lee Curtis - (Wanda Gerschwitz) +++ Kevin Kline - (Otto) +++ John Cleese - (Archie Leach) +++ Michael Palin - (Ken Pile) +++ Maria Aitken - (Wendy) +++ Tom Georgeson - (Georges Thomason) +++ Patricia Hayes - (Pani Coadyová) +++ Cynthia Cleese - (Porscha) +++ Produkcia: John Cleese +++ Hudba: John De Prez +++ ()

castor

Humor černočerný i lidsky jemný. A hlavně zatraceně britský. Tři muži, jedna žena, jedna loupež. A jedna ukrytá kořist. Jeden z trojice, který o lupu ví, sedí ve vazbě, hlavní hrdince tak nezbývá nic jiného, než svést jeho advokáta, aby se k diamantům dostala. Tak či onak, jak už to tak bývá, nikdo se nechce o získané milióny dělit. Jeden z pachatelů Monty Pythonů John Cleese stojí za nesmírně svěžím scénářem, který si po zásluze dokráčel k oscarové nominaci. Navíc některé ze scén i sám režíroval. Tenhle dokonale pestrý komediální tým, který intrikuje, miluje italskou kuchyni, nemá rád slovo „stupid“, likviduje zvířata, neustále někoho svádí, honí nebo podráží, se prostě musí líbit. Svědomité a stylové. Stačí si vybrat, zda raději vykrádání vlastního domu, svádění od Jamie Lee Curtis nebo drcení nevinných pudlů. Po právu jeden z divácky nejúspěšnějších anglických filmů druhé poloviny 80. let. Kevin Kline na maximum. ()

*CARNIFEX*

Typický, britský, nie len situačný humor, suchý ako biele Chardonnay. Teda presne taký, aký mám rád, "zabalený" do neobyčajne obyčajného príbehu o svojskej štvorici ľudí s odlišnými plánmi :) ()

Dan9K

Ze začátku jsem byl poměrně zaskočen a očekával jsem od sebe další podprůměrné hodnocení uznávaného díla. Buď jsem si časem zvykl, nebo se Ryba jménem Wanda stala postupně opravdu inteligentní a zábavnou komedií. Vtipy jsou více komediální než absurdní, jako v klasických MP, což mi nijak zvlášť nevadí, i když mám rád oboje, ovšem za těchto okolností nebudu mít z filmu nikdy takový umělecký zážitek jako právě z Pythonů. Navíc Curtis nemám příliš v lásce, ale naštěstí ostatní herci na place hrají špičkově a neustále se něco děje. Nelituji zhlédnutí, čehož jsem se, přiznávám, ze začátku trochu bál. ()

gogo76

Dobrá komédia ,na ktorej som sa dobre pobavil. K.Kline ako vygumovaný blbec bol vtipný ,ale asi najviac zažiaril J.Cleese a jeho sexi ruština .80%. ()

Xmilden

Dlouhý čas mě tato komedie, kterou má na svědomí John Cleese míjela, takže jsem se do ní hůře nořil, ale své skvělé okamžiky mě dokázala vyjevit už poprvé. Například nepovedené Palinovy atentáty. Podruhé bude zážitek určitě větší. 70% ()

kinej

Dobrá komedie. Sice to vůbec není ten intelektuální humor, na který jsme zvyklí z Monty Pythonu, ale proč ne? Ani nevím, kdo je lepší, jestli Palin nebo Kline. Na to, že je to komedie, tak jsou tady opravdu skvělé herecké výkony. Jediné co mi trošku kazí dojem, ale to je můj subjektivní strašák, je příšerná móda 80. let. To co lidi v té době nosili na sobě je katastrofa. Jamie Lee Curtis zde nosí jeden ohyzdnější kostýmek za druhým. ()

juta

Poněkud pomotaný příběh o partičce zlodějů, kde každý chce přechytračit toho druhého. Buď bych přidal nebo ubral humor, aby bylo jasné, jakou cestou se chtěl film vydat. ()

lamps

Počáteční provázání s příběhem a seznamování se všemi svéráznými aktéry možná mírně skřípe, ovšem od nepovedené návštěvy Johna Cleeseho se už jedná o jednu z nejlepších špionážních komedií vůbec. Zvraty přichází v pravou chvíli, gagy se takřka nikdy nemíjí účinkem a herci jsou skutečnou a drahocennou ozdobou. Ať už sex-appealem sršící Jamie Lee Curtis, roztomile poblázněný Cleese nebo naprosto výtečný Kevin Kline, který mi od smíchu vůbec nedával vydechnout (a to ani nemusel promluvit). Velká klasika, kterou by měli dávat v televizi už nadosmrti minimálně jednou do roka. :) 85% ()

filmfanouch

Rozebírat to co patří mezi nejlepší filmové komedie je strašně obtížné už jen kvůli tomu, že má každý svůj smysl pro humor, což znamená, že pro někoho může být vrcholem komediálního žánru cokoliv z tvorby Monty Pythonů, cokoliv z tvorby Adama Sandlera nebo cokoliv z tvorby Zdeňka Trošky. U Pythonů zůstaneme, protože právě s komedii Ryba jménem Wanda jsou spojeni dva členové této legendární skupiny- Kromě Michaela Chapmana je též součástí tohoto snímku John Cleese, který se ovšem krom ztvárnění jedné z hlavních rolí též ujmul scénáře a společně s režisérem Charlesem Crichtonem též spolurežie. Krom Chapmana a Cleese si navíc ve filmu zahráli také Kevin Kline a Jamie Lee Curtis, přičemž platí, že si Kline za svůj výkon v tomto filmu došel pro Oscara a oba pánové Monty Pythonovští zase za své výkony pro Baftu. K tomu si připočtěte fakt, že je Ryba jménem Wanda na mnoho seznamech řazena skutečně mezi nejlepší komedie všech dob, čímž získala velmi významnou pověst a člověk by tak snadno čekal, že až se k filmu skutečně dostane tak skutečně dostane jasný komediální klenot. A zrovna já v Rybě jménem Wanda ten komediální klenot nevidím. Ano, hlavní herecká čtveřice je opravdu naprosto úžasná a takový Kevin Kline, který je znám spíše usedlejšími a pokornějšími rolemi měl čest se tu skutečně naprosto herecky vyřádit. Přesný opak by se dal říct o Johnu Cleeseovi, kterého mám osobně vsugerovaného jako naprostého bouřliváka, který zde dostává víceméně nejvíce klidnou postavu a přesto ve své roli dostává šanci zazářit. Michael Chapman zase naprosto parádně ztvárňuje v podstatě koktajícího otloukánka a Jamie Lee Curtis též po své průlomové roli Laurie Strodové v Halloweenu dostala možnost předvést charakterní herectví. Z na první pohled obyčejné zápletky je poté poté vystavěný mnohonásobný počet zajímavých nečekaných nápadů, kteří z Ryby jménem Wandy alespoň nedělají typickou podívanou. Jenže z mého osobního pohledu má ale tahle na až na kost britská komedie k dokonalosti jednoduše příliš málo. I přes to, že stojí za psacím stolem jeden ze členů nejlepší komediální skupiny všech dob, která společně dala světu takové komediální klenoty jako Monthy Python a Svatý grál nebo Život Briana bych vtipy v Rybě jménem Wanda rozdělil na dvě rozdílné skupiny: Ty skutečně funkční, které diváka dostanou do kolen a ty méně funkční a víceméně nevtipné. Zde se opět dostáváme do roviny kdy každému přijde vtipné něco jiného, Cleese ale svůj sólový scenáristický debut rozhodně neudělal takovou komediální peckou jak by se na člověka od Monty Python dalo čekat. A je to rozhodně škoda. Alespoň zápletka filmu funguje a ze skutečně obyčejného námětu se začne pomalu vystavovat něco velmi neobvyklého a dějovou konstrukcí zajímavého. Nominace Akademie na Nejlepší scénář je tak za mně v pořádku 50:50, přesto je ale vlastně většina scénáře v pořádku, jenom prostě ani některá vyvrcholení příběhu nejsou za mně zcela ideální. Přesto všechno v nezávislých podmínkách rozhodně vznikla vlastně dobrá komedie, která má jen smůlu v tom, že je na ní možná díky jejímu častému umístění na seznamech nejlepších filmových komediích všech dob kladen příliš velký počet nároků. Kamenem úrazu je na mně pro víc fakt, že jsem většinu času začal reálně uvažovat nad tím, že šel výrazný počet vtipů za hranu mého osobního dobrého vkusu, což je jen navíc další úkaz toho jak mně John Cleese tak trochu zklamal. Minimálně díky těm parádním hereckým výkonům, pár skutečně dobrým nápadům a především skutečně občasným povedeným vtipům se tuhle v jistých kruzích komediální klasiku vidět vyplatí. Jen radši ve vlastním zájmu automaticky nečekejte nejlepší komedií všech dob...... () (méně) (více)

JohnnyD

Zo začiatku to bolo možno až príliš rychlé, ale hneď čo sa na scéne objavil John Cleese a tempo sa výrazne spomalilo, začala jedna z najlepších komédií, aké som videl. Cleese je boh, inak ho nazvať nemožno. On tento geniálny film vymyslel, napísal a zahral si jednu z najlepších postáv. Ani si neviete predstaviť, aké zábavné je pozerať sa v jednej na mladý vášnivý pár a zároveň v prestrihu na pár v stredných rokoch, vedený Cleesom (a jeho sympatickou plešinkou). No a k tomu máme Michaela Palin ako geniálneho K-k-k-k-kkkk-e-en-n-n-nna, ktorý systematicky vyvražďuje psov. No a sexi "štetka" Jamie Lee Curtis a Kevin "Don't call me stupid!" Kline. Skvelá partia a nezabudnuteľný humor. Nebudem tu vypisovať najlepšie scény, lebo to sa na jednej strane nepatrí a na druhej, viem si predstaviť aj lepšie využitý čas - napríklad pri opakovanom sledovaní Wandy. ()

Nin

O Rybě jménem Wanda mnozí říkají, že to je jedna z nejvtipnějších komedií všech dob a tak podobně. Kdysi dávno jsem ji viděl jako dítě v televizi a tolik mě nenadchla jako jiné věci s těmito dvěma "pythony", ale teď jsem se jí rozhodl dát znovu šanci... A Wandu vnímám i po všech těch letech tak nějak podobně. Jde o hrozně fajn komedii, co je ale jakýmsi starším, klasičtějším druhem komedie, který mě osobně prostě do kolen nedostane. Je postavená hlavně na bláznivých situacích, které vyniknou především díky skvělým hercům (především Michael Palin to zde neskutečně rozjíždí)... a to je v podstatě tak všechno. Příjemná, odlehčená zábava. (7/10) ()

Ducharme

Úžasné! Jak jinak taky když je to z pera Johna Cleese. Kevin Kline podává absolutně fantastický komediální výkon. Jamie Lee Curtis je v cizojazyčném orgasmu naprosto dokonalá. A John Cleese s koktavým Michaelem Palinem? Prostě dva nejlepší montypythoni! Jedna z nejvtipnějších komedií co jsem za poslední dobu viděla. ()

Indiana

Hodně vtipná komedie, která se opírá především o výborný výkon Kevina Klinea a řády hodně povedených vtipných scén. Trochu mě ale zklamal John Cleese, který tu nedostal příliš mnoho prostoru pro své komediální nadání, ale jinak opravdu super podívaná. ()

GilEstel

Na tenhle film by se určitě neměli dívat milovníci jorkšírského plemene. Sic jinak zažijí těžké trauma. No a co chudák Wanda? Tohle tak vidět ochránci zvířat…… Svižná komedie čerpající z nešikovnosti lupičské partičky a neustálé snahy se navzájem podrážet. Asi třetí nejlepší role J. L. Curtisové po Záměně a Cameronových Pravdivých lžích, pokud nebereme v úvahu horrory, které mi zůstávají velkou neznámou. Též film, který by neměl uniknout fanouškům monty – pythona. ()