Barvitá mozaika příběhů z šedivých lidských králíkáren. Starý venkovan hledá na rozestavěném pražském sídlišti panelák, ve kterém má bydlet s rodinou své dcery. Lidé jsou už z valné části nastěhovaní, avšak ulice ani domy ještě nemají označení. Ani chodníky nejsou zbudovány, a tak se lidé musejí na obřím staveništi brodit blátem. Dobrácký děda je jen jedním ze stovek, ba tisíců lidí, kteří v tomto zmatku prožívají svá drobná či větší každodenní dramata: šestiletý Pepíček utekl ze školky, aby se poprvé setkal s tatínkem, členové kolaudační komise odmítají převzít nové byty se spoustou závad, mladá dívka Soňa se – aspoň po nějaký čas – těší na nastávající roli matky. A všechno pozoruje zpoza okna stará paní, která je však možná po smrti… (Česká televize)

Mijagi

Tak už konečně vím, proč všechny ty zdi a podlahy, které jsem v rámci svých středoškolských zednických brigád obkládal dlaždičkami, byly tak křivé. Naštěstí režisérka Věra Chytilová svojí práci, oproti stavařům z dob minulých, neodflákla a máme tak jedinečnou možnost shlédnout takřka dokonalou sondu do útrob monstrózní, šedivé, panelákové architektury a vyprázdněných duší obyvatel v ní žijících. Vyvoláváním pocitů u diváka bezchybné dílo, jen by to chtělo nepatrně vylepšit dějovou linku. ()

topi80

Věra Chytilová svým tradičně ujetým absurdně groteskním stylem zkondenzovala panelákovou depresi do filmu. Vznikla velmi zajímavá psychedelicko - industriální záležitost. Skvostná práce s totální odosobněností a záměrnou lhostejností ke všem postavám má evokovat anonymní atmosféru vznikajícího obrovského mraveniště. Jestliže režisérka vsítila svému soupeři, kterým byla monumentální výstavba, ve filmu několik gólů, po mnoha desítkách let se ukázalo, že jsou paneláky z tohoto období velmi praktickými místy k bydlení, dnes vypadají hezky a zeleně je kolem nich více než na leckterém náměstí malebného maloměsta, natož někde v satelitní čtvrti. Ale ačkoli socialistická výstavba souboj s Chytilovou vlastně nakonec otočila ve svůj prospěch, filmu to na jeho kvalitě nic neubírá. ()

hermiona

Tak reální a pravdivé, že mě to málem povalilo. Připomělo mi to nejhnusnější věci z dětství, i když tehdy jsem to vůbec nevnímala. Ale ty lidi - některí do všeho pchali čumák a lezli až do bytu, další skupina byla absolutně lhostejná ke všemu a ke všem... Náš barák byl na sídlišti první, takže jsem dětství prožila na jednom velkým staveništi, louky a pole kolem se měnily na betonovou džungli, rostlo to jako houby po dešti. U tohodle filmu jsem měla pocit, že jsem se v regresní hypnóze vrátila 30 let zpátky. Jako dokument by to šlo. Hudba mi tak rvala uši, že jsem v některých místech musela vypnout zvuk, fakt neposlouchatelné hudební vložky. No a křiklavý hlas Evy Kačírkové ve mně probouzel přímo vražední myšlenky. Hvězda za dokumentární hodnotu díla. Jestli budu někdy nucena shlédnout film ještě jednou (dost pochybuji), možná přidám. ()

joelly01

No proc bych nemela vpalit plny pocet! Je tam a ja se raduji. Panelstory je podle me jednim z nejgenialnejsich ceskych filmu. Aspon tedy pro me jako pro nekoho kdo na sidlisti v krasnych osmdesatkach za sociku vyrustal. Nechapu ty lamy, ktere zde pisou ze to Verka prehani. Co si pamatuju ja, tak Panelstory by klido pido mohl byt i autenticky dokument, neb u nas to bylo presne tak a ne jinak! (Jizni Svahy, Zlin) ()

Daginka

I kdybych nevěděla, kdo film zrežíroval, po pár minutách je docela zřetelně znám rukopis Chytilové. Ukázka lidské lhostejnosti (až na bezzubého dědu), deprese tehdejší doby, i strachu. Nezapomenutelný výkon Kodeta (,,Já jsem umělec, já večer hraju Macbetha, JÁ SE NESMÍM UŠPINIT!!'') Nojo. Zatímco se točili rádoby idylický Chalupáři, Chytilka točila tuhle syrovou depresi. A povedlo se jí to. 80%, 4*. ()

Sir Ludvig

Naozaj zaujímavý trezorák s postavami ktoré si zapamätáte. Psychedelická hudba, nervná kamera a brutálny strih robia Panestory hodnú vašej pozornosti. Škoda len že film je poňatý až príliš jednostranne a odcudzujúco. Nie všetky scény a príbehy sú rovnako kvalitné... Najlepšia je samozrejme postava starého pána, ktorý blúdi po rozostavanom sídlisku a ako jediný sa zaujíma o medziľudské iskrenie okolo seba. Škoda že on už na veciach ťažko čosi zmení! Panelstory rozhodne treba pozrieť - už len ako vydarený experiment. ()

Dinsberg

Malá sonda do principů socialistického zřízení, které se snažilo z naší země udělat obrovskou králíkárnu, ve které si budeme vzájemně šlapat na hlavu. Hlavní byla viditelnost budovatelských snah bez ohledu na "člověka". Jenomže tato snaha přišla s křížkem po funuse v době, kdy už onomu zřízení věřil málokdo. A podle toho to taky vypadalo, když každý na všechno a na všechny kašlal. Dá se říct, že onen "dekadentní" socialismus způsobil totální cynismus a apatii lidí. A bohužel zarostly tak hluboko, že se jich zbavíme tak za další jednu či dvě generace. ()

lake-lake

partenogenezí množící se samičky a užvanění trubci, kteří namísto budování sedí od rána v hospodě. z šedi, bahna a zmaru vystupuje několik mužských charakterů, které jsou schopny nějaké akce, a sympatie jim patří proto, že sem tak nějak nepatří: stařeček ze staré školy, kluk v červené bundě, mladý muž z Afriky... tohle jsme byli a jsme pořád ()

MyrnaAlec

Škoda, že si Chytilová projektuje do ženských postav sebe, a proto jsou tak nesnesitelně hysterické a nesnesitelné. Ostatní sedí bohužel přesně i na současnou dobu - od neochoty se domluvit na čemkoli, lůza jako nejhlasitější oponent, rezignace na cokoli ležícího za dveřmi mého bytu... ()

hepi_

Režisérka nám ukazuje snáď všetky nesváre vtedajšieho sa rodiaceho sídliska. Spracovanie je značne preexponované a situácie vyhrotené. Hudba, ktorá mala vygradovať emócie u diváka pôsobí skôr opačne. Určite by som film nenazval komédiou_Obraz doby 55% ()

Moiseiwitsch

Chytilová nebyla nikdy v pořádku a tento šílený paskvil to jenom potvrzuje!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pan Šust, který dělal hudbu by se měl nechat vyšetřit u doktora. ()

Hjuud

Kvalita se tomu upřít nedá. Kladně hodnotím to, že i v dobách normalisace někdo měl odvahu natočit tak depresivní snímek z prostředí rozestavěného sídliště, kde je umně ukázáno, kterak delníci trávili čas v hospodě, kterak k sobě byli lidi lhostejní stejně jako dnes (a ne že to tenkrát bylo lepší, jak vzpomínají dnešní staří komouši) nebo kterak bývali lidi v té době nespokojení, protože neměli skoro žádné možnosti osobního či profesního rozvoje (a ne že to takhle tenkrát stačilo). Jinak to však byly spíš takové nudné obrazy, proto hodnotím průměrem 3* ()

Pitryx

Jen prvních deset a více minut bylo pro mne utrpením. Chápu, pazvuky měly navozovat atmosféru, ale muselo to být skutečně tak dlouho? Film je snůškou drobných příhod, z nichž některé stojí za zaznamenání, ale jinak se mi celý snímek nelíbil. Dávám pár plusů za některé scény, ale k lepšímu hodnocení nevidím důvod. ()

kubilov

Vynikající! To nejlepší, co kdy Chytilová před revolucí stvořila! Koncentrovaný výsměch politickému zřízení země a bizarní účelové architektury, která dělá z lidí nespolečenská zvířata, v jednom. Bizarní sbor různých postaviček, jejichž osudy se navzájem průběžně prolínají až vytváří obraz zvláštního světa plného šedých panelů (často se kubricksovsky vznášejících), hroud hlíny a všeobecného zmatku a bordelu, ve kterém dodnes žije tři a půl milionu Čechů. Vynikající herecké výkony zmateného dědy neherce Antonína Vaňhy, umělce Jiřího Kodeta nebo Oldřicha Navrátila. Celkem pochopitelně dlouho zakazovaná satira na králíkárny, ovšem vynikající. ()

Stejšn

Vcelku zábavné, i když nikterak objevné. Některé dějové linky nebyly uvěřitelné, třeba když si to ta Poloczkova améba náhodně rozdá s odpudivým malířem pokojů. Ústřední dědek byl asi nejlepší. ()

krokodlak

Strhující apokalyptická vize poničených mezilidských vztahů z depresivního prostředí rozestavěného sídliště je vrcholem verismu v tvorbě Chytilové. Její soused Antonín Vaňha je v ústřední roli geniální, stejně jako neodolatelně protivná Eva Kačírková. Velmi autenticky hrají i profesionálové, přičemž z výkonu Kláry Jernekové přechází mráz po zádech. Šofrova kamera spolu s Šustrovou nervní hudbou perfektně dokreslují atmosféru. ()

cinema_cz

V hořkém snímku, o jehož podobu se tradičně režisérka utkala s barrandovskými cenzory, však Chytilová šla daleko za hranice komunální satiry a obnažila řadu problémů dobové společnosti. 80 % (Ci 01/2008) ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb