Někdy stojí člověk před těžkým rozhodnutím. Na jedné misce vah je morálka, na druhé peníze. Pro počestného člověka teoreticky snadná rovnice. Jenže – být chudý jak kostelní myš a porušením věrnosti pomoci svým nejbližším – to je dilema. Takové řeší i zahradník (V. Menšík) a jeho žena Julie (I. Janžurová). Místní hoteliér (I. Prachař) má krásnou mladou ženu (M. Drahokoupilová), ale bohužel s ní nemůže mít děti, po kterých tolik touží. A tak ho napadne, že by mohl pomoci právě zahradník – má kupu zdravých dětí a v tomto delikátním případě je tedy tou nejlepší volbou… Těžké rozhodování pro zahradníka: prodám-li svou mravnost, může to přinést rodinné štěstí? Žádné obavy – nakonec vše dobře dopadne. Každý bude spokojený, i když k nevěře zahradníka nedojde… (Česká televize)

4Sima

Jedna z komedií, která není ohraná neustálými reprízami v televizi a možná i proto je mou oblíbenou. Role zahradníka je šitá na míru Vladimíru Menšíkovi, který je nezapomenutelný. Ale i výkony dalších herců jsou velmi působivé. Obzvlášť pak exceluje také Josef Kemr. ()

mark.benford

vynikajúci Vladimír Menšík v manželskej dvojici s Ivou Janžurovou, z toho nemohlo vzísť nič zlé. k tomu všetkému nápaditý scenár a ozaj vydarené prevedenie. veľmi sa mi páčilo aj obsadenie ostatných postáv. skutočne lahodný filmový zážitok. ()

PORTER44

Skvěle herecky obsazeno Matuška jako restaurátor který přijíždí do města opravit místní památku a hlavně bavit místní dámy,Menšík jako zahradník s manželkou Janžurovou a deseti dětmi a Prachař který když se dozví že nemůže mít děti zaplatí zahradníkovy aby mu potomka za odměnu udělal ale nakonec se ukáže že otcem je někdo jiný. ()

malet

Skvělá komedie, těžce ze života. Dokonalé ve všech směrech. Natáčelo se nejen v Říčanech, ale i ve Velvarech (náměstí, morový sloup). ()

horskejvlk

Skvělá komedie z maloměstečka s tak upjatou morálkou. Neplodný, vážený, hoteliér se snaží najít za sebe náhradníka-oplodnitele. Vzhledem k okolnostem se sám, velmi diskrétně, nabízí pan akademický sochař z Prahy, ale “Kapoun” se radši sám obrátí na mistra zahradníka-živočicha Menšíka a krásná panička? Ta si pořadí sama… Film nebyl přímo v trezoru ale reprízovaný také ne, důvod sexuální námět ? Ale vůbec ne, jenže v době normalizace je zde vyobrazena buržoazní ČSR velmi slunně. Pan hoteliér je zdvořilý a poctivý, hlavně milující svoje řemeslo i svoji mladou paničku. Ostatní: pan stavitel i městská nobilita všichni poctiví a slušní lidé, zdravá ekonomika a chování. Po roce 68 kdy jsme se mohli vydat údajně zdravou ekonomickou cestou, byl tento film jak posmutnění nad ztracenýmy ekonomickými ideály 1.republiky ()