Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

morena.jea

Snažila som sa plne pochopiť význam tohto kultu už len preto, že postava Duda je hlboko inšpiratívna ale žiaľ nepodarilo sa. Po opakovanom pozretí dávam tri hviezdy. Viac z toho nevyžmýkam. ()

romajz15

Tak pro pochopení téhle "geniální klasiky" si to budu muset asi pustit ještě jendou, protože napoprvé jsem viděl jen Komedii z 90. let. ()

zdenny

Tato extrémně vychvalovaná kravina je přesně tím typem filmu, který jsem schopen zhlédnout na několik (v tomto případě asi šest) pokračování. Kouzlo těchto filmů je v tom, že ať začnu opakovaně ve třicáté minutě, vždy usnu v minutě třicáté sedmé. Toto jsou přece dost pádné důvody pro to, abych tomuto filmu nedal ani tři hvězdy. Nejlepších bylo prvních asi dvacet minut - po scénu, kdy si Lebowski odnáší koberec. Pak už to byl debilní mišmaš s debilem v županu. ()

VanTom

Originální, svá, ulítlá komedie o jednom (no, spíš všech) svérázným týpkovi, nedobrovolně se ocitnuvším uprostřed překomplikovaného "krimi" případu, se téměř zázračně bravurním Coenům nerozpadla na něco nepoživatelného, naopak pevnou rukou namíchali nenapodobitelnou lahůdku (a tím nemyslím Bílého medvěda :-)). Tu a tam se ovšem opájí svou stylovou jinakostí a vykolejeností natolik, až blábolivě ztrácí nit. ()

Sany33

Dodnes nechápem, ako môže byť tento film tak vysoko v rebríčkoch obľúbenosti. Je to film o povalačovi, huličovi trávy a neskutočnom mamvpičistovi Jeffovi Lebowskom AKA Dude, ktorého jediný životný problém je to, že mu niekto ošťal tepich. Mám strašný pocit že som film buď zle pochopil alebo to čo sa dialo na filmovom plátne bol obraz v Dudeovej prehulenej hlave. V opačnom prípade by som dal filmu odpad lebo všetko bolo nelogické, dej nedotiahnutý a o nezmyselnom konci ktorý sa rozuzľoval sám od seba bez toho aby mu musel hlavný hrdina nijako pomáhať ani nebudem písať. Jeff Bridges to nemal s touto postavou vôbec jednoduché ale zvládol to bravúrne. Budem tomu filmu mueisť dať ešte do budúcna šancu ale zatial je to šedivý priemer nakoľko o vypatlancoch poznám aj lepšie filmy . 45% ()

cross

Do kina jsem na to šel naprosto bez očekávání a smál jsem se celý film. Bravůrní komedie, u které se nudit prostě nelze! ()

Meijin

Kultovní film těch a nejen těch, co hrají bowling. Příběh flákače, smolaře a hráče bowlingu s přiléhavou přezdívku Dude, která neznamená nic lichotivého. Vede nezáživný život, ve kterém jsou jediným zpestřením bowlingové zápasy jeho týmu. To až do chvíle, kdy dojde k záměně jména Lebowski. Gauneři ho vydírají místo milionáře stejného jména. Zdemolují mu byt a pomočí mu oblíbený koberec, což se stane jádrem vtipné zápletky. Mimochodem hned v úvodních titulcích můžete zhlédnout, jak se v bowlingu srážejí krajní "parohy". To jinde neuvidíte. ()

svobik

Nemůžu si pomoct, ale český dabing to podle mě táhne o několik tříd výš. Big Lebowski s ním zraje jako víno a po pátém zhlédnutí si podává ruce s genialitou. "Vyser se na to. Jdem na bowling." ()

ABCD Marta

Žvásty, žvásty, žvásty. Žvásty o hovnech, žvásty bez jakéhokoli smyslu, žvásty až absurdní. Kdyby všichni byli pod vlivem drog, neřeknu ani slovo, ale že se tak chovali normálně? What the fuck!? Teda vyjma Dude, který byl stále zhulen jak papuč a který mě svou leností fakt sral. Co se těch ,,excelentních" hlášek týče, děs běs! Dude ze sebe vychrlí nějakou sračku a to má být vtipný? Pche, není! Ale přiznávám, že sem tam zaperlil, i když bylo jeho pár vteřin slávy okamžitě vytřídáno minutami sraček. Bratři Coenovi by se taky jednou mohli podívat na Pulp Fiction, aby pochopili, co to vtipná hláška je. A že to mělo nějaký příběh? Leda hovno, vážení! Big Lebowski je totiž jen sbírka nevtipných scének, které spolu nemají nic společného, neberu-li v úvahu ten nápad o pochcaném koberci. Pro někoho možná má Big Lebowski kouzlo, ale já to nejsem, poněvadž it´s not my cup of tea... Ty dvě hvězdičky jsou za těch málo vtipných scén a hlášek a za postavu Waltera, který mi jako jediný přirostl k srdci. ()

Guzo

Nevím jestli jsem nepochopil význam tohohle filmu, ale mě prostě nezaujal. Ať už jde o vypravěče na začátku a na konci, ať už jde o zápletku (která chápu, že je tu HODNĚ vedlejší) nebo o dialogy, na kterých je film založený především, něco tu prostě neni. Nebo je tu spíš něčeho až moc a tím něčím mám na mysli vyjadřování hlavních postav. Vykreslení flákačů je sice moc fajn, ale hodili by se možná tak jako vedlejší vtipná role do nějaké jiné komedie, jinak nic. Nemyslim, že bych neměl na Big Lebowského věk, jsem přesvědčenej, že se mi bude "líbit" ve třiceti úplně stejně jako v osumnácti, ale uvidíme, třeba tomu kouzlu taky jednou podlehnu. Ta hvězda je asi čistě jenom za scénu, kdy rozprašují Steva Buscemiho, která byla fakt parádní :-) ()

mcleod

Čím častěji tenhle film sleduju, tím se mi líbí víc. Povaleč a nezávislák Dude, skvěle zahraný Jeffem Bridgesem (nemůžu si pomoct, ale strašně mi připomíná Eddieho Veddera), je vytržen ze svého pohodlného života, když se nešťastnou náhodou zaplete do "mafiánských" her. Film je postaven na konfrontaci nezávislého světa Dudea a "selfmademanů" žijících svůj americký sen (kteří jsou ale naprosto stejně neschopní). Celý film tak je protknut nejen výbornou nezávislou atmosférou ztracenců z bowlingu, ale také karikaturami úchylek americké společnosti. Můj pohled na film a na hlavní postavu přesně vystihuje věta z konce filmu, přednesená "kovbojským" průvodcem filmem: Nevím jak vy, ale já jsem rád, že tam někde je. Výborný humor Coenů pak vytváří z celého filmu dokonalý výtvor, který se může hrdě zařadit mezi nejlepší americké filmy. ()

mirec88

Super komédia kde mi na rozdiel od iných filmov ten nevyberaný slovník takmer vôbec nevadil. Jeff Bridges to rozpálil na plné pecky a celým filmom sa nesie perfektná nálada akú musí dostať každý po pozretí tohto bláznivého úletu. ()

JoseBenes

(Vy)kal(e)ná cesta s nevýrazným obzorem a občasnými zastávkami v bowlingové herně, u německých nihilistů či vaginální umělkyně. A Dudův sidekick, tuším že se jmenoval Warren, je drsňák k pohledání - "Ten chlap to jenom předstírá Dude. V životě jsem si nebyl ničím víc jistej." ()

klima777

Znáte pocit, kdy byste moc rádi hodnotili vysoko, ale prostě nemůžete? Prakticky každý z mých oblíbených režisérů má na kontě podobný zářez (tj. obecně uznávaný a kvalitní počin; mně však jdoucí takříkajíc "proti srsti"). V případě Big Lebowskiho došlo i na Coeny. Ten film je po formální stránce v pořádku, vtipný, absurdní a tak dále. Přesto jej nemohu vystát. Je to unfair a bratříčkům se omlouvám. ()

Deniel

Dude je prostě borec :D. Pochčijou mu koberec, dostane se skrz toho do milionové zápletky a celé to má perfektní rozuzlení. Během toho tu Waltr nahází asi milion absurdních hlášek :DD . Viděl jsem to snad 10x a pokaždé když s ena to dívám znova se směju víc a víc. Tenhle film není určitě jen a pouze o prvním shlédnutí, chce to minimálně 3x a pochytat všecko co v tom filmu je opravdu!! ()

AngelusCZ

Bratři Coenovi skvěle napsali scénář který se hodí na Jeffa Bridgese. John Goodman hraje skvělého mírně psychopatického kámoše který byl ve válce ve Vietnamu. Herci za jedna , scénář za jedna, hudba za jedna a vše ostatní také za jedna. Je to komedie u které se určite zasměje každý a ani po více shlednutí neomrzí !!! :D ()

strelenaL

Jeden z nejzábavnějších opravdu fun movie. Uvodní trojice (Jeff, John a Steve) je max. odzbrojující 117min. zaručené srandy a zábavy ;-). Jullianne Moore je třešničkou na dortu. ()

Puyi

Bratři Coenové jsou prostě frajeři a tímto filmem to jen potvrzují! Hudba je dobrá, co dobrá? skvělá, úžasná, bezchybná (spoustu scén výborným způsobem dotváří), herci naprosto fantastičtí, scénář super, množství zábavných scén a hlášek - nezměrné množství...tak ale nějak postupně... - Jeff Bridges zahrál roli Jeffa Lebowskiho bez jediné chybičky, ale ono celkově to po herecké stránce byla paráda! John Goodman (pro mě jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl!) mě rozesmíval snad při každé své scéně a Steve Buscemi, Julianne Moore nebo Philip Seymour Hoffman byli též super, jak herecky, tak jejich skvělé postavy, které byly (ovšem to byly i všechny ostatní) skvěle napsané a velmi propracované. Scény se záchodem a rozprášením popela nemají jedinou chybu (ale když to tak vemu, která scéna měla chybu? Všechno bylo super po celou dobu...)! Skvělá podívaná... velká zábava, o 5-ti hvězdách vůbec nepochybuju, v tomto případě to prostě ani nejde...!!! :) ()

Myrreczech

Aneb jak slepý k houslím přišel. Tisíce problémů cizích lidí, ale všechny je odnese Dude. Ale ten koberec se mu tam vážně hodil vy bastardi. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016