Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

kolodej1

velmi vydařená komedie, míst pro zasmání je tu spoustu, celá trojka Bridges, Goodman a Buscemi zahráli skvělou trojku, jak byli oni pohromadě, tak bylo stále čemu se smát. Krásně vymyšlený propletenec od bratři Coenů. Pobaví i přehlídka bizarních postaviček. No nic, asi si půjdu zahrát bowling ()

unclejack

Kultová záležitosť. Big Lebowski bratov Coenovcov ani nemôže dostať iný prívlastok. Herci do svojich úloh presne pasujú - a to som si myslel, že Buscemi bude navždy Carl Showalter, ale jeho Donny je neodolateľný - a pretože Coenovci nie sú žiadni amatéri, vedia ako diváka pripútať aj k tej najabsurdnejšej dejovej línii. Len si prečítajte - momenty ako Dude nasadí okuliare po tom ako mu vymáchali tvár v záchode, Philip Seymour Hoffman ako distingvovaný protipól svojho nadávajúceho šéfa, skupina nihilistov Autobahn, Walter a jeho Vietnam a samozrejme Jesus a jeho Hotel California!!! Divák sa právom cíti byť poučený o tom ako to vyzerá v Kalifornii podľa Joela a Ethana a s týmto pocitom sa aj lúči s jedným z najlepších filmov tejto dvojice. ()

Stormerians

dokoukáno s vypětím všech sil a fakt nechápu oblíbenost a nadsazená hodnocení tohoto filmu... Jako jo, zahraný je to dobře a Jeffa mám rád, ale ten film je úplně o ničem. Za herecký výkon dávám hvězdu. ()

Repulsion

Další kultovní film, se kterým jsem se totálně minul. Po celou dobu, co jsem ho sledoval, jsem si říkal: WTF? Naprosto nesmyslný scénář by byl OK, kdyby to byla větší legrace. Já se však většinu času nudil. ()

klapqua

Pár vtipov fakt good, postava Waltera super, ale nejak to inak šlo celé akosi mimo mňa... nie a nie sa do toho dostať. Škoda. ()

LencaN

Jsem mimo mísu nebo nejsem? Momentálně je mi to jedno, protože tohle bylo něco hrozného. S vypětím všech sil jsem to dokoukala, protože jsem po půl hodině zápasila s vlastní zásadou, že dokoukám film vždycky až do samého konce. Bohužel utrpení bylo až takové, že jsem tiskla tlačítko Vpřed čili ano, provedla jsem ten nešvar, že jsem scény přeskakovala. To bylo tak strašně o ničem. Ale tak... nebudu zase až tak zapšklá, nějaká zápletka tam byla a všechno to byla jenom jedna náhoda za druhou, ale to provedení. Tepichem si u mě Big Lebowski získal nálepku ubohá zábava a té se nezbavil. Asi takhle nějak se baví ožralové, co za sebou mají už pár nějakých těch pivíček. Snad každá druhá věta se neobešla bez sprostého okořenění. Vytáčela mě Moorová jako erotická umělkyně, vytáčeli mě samotní hlavní aktéři - jeden nejradši chodí v teplákách nebo ještě líp jenom ve vytahaných trenkách, druhý je rapl, který neustále jen vypouští z pusy žvásty o Vietnamu a třetí ... proč tam vůbec byl? Vždyť pokaždé jen seděl opodál :D pořádně jsem nepochytila význam nihilistů a židovských narážek, do toho se přimotal jeden pornomagnát a tato odpudivá směs je hotova. Jednu hvězdu dávám za herecké výkony, ale jinak to stálo za starou belu. Trapné, nudné, nemístné a kdyby film Big Lebowski šel kolem opravdu dobrého vtípku, tak ten by se natolik vyděsil, že by ztratil pointu a vzal svoje končetiny na ramena... obrazně řečeno samozřejmě. ()

Kristik

Coenovský filmový majsterštich, ktorý re-definuje slovo kult. Joel a Ethan sa pohrali s filmovou formou a vytvorili film z najkomplikovanejším možným príbehom v ktorom na príbehu ani nezáleží. Ale Coenovcom na príbehu nikdy moc nezáležalo. Hlavnou silou sú vždy postavy a nikde sa to nepotvrdzuje viac ako u Big Lebowski. Dude, Donnie, Walter, Jesus, Maude, Brat Seamus, .... list pokračuje. Scenár je brilantný, hláškovať by sa dalo celý deň. Technicky poctivá robota spolu s excelentným soundtrackom. Asi najabsurdnejší film aký kedy bol. ()

Hanz_knife

Geniální komedie o tom kterak takový looser může být vlastně hrozně cool. Co se může vyvinout z pochcaného tepichu? Komedie, ve které veterán z Vietnamu hrozí zbraní na bowlingu kvůli přešlapu, hlavní hrdinové demolují auto úplně cizímu člověku, vzduchem létají uši a popel mrtvého práší lidem do ksychtu... "Kde jsou ty prachy Lebowski? Ježiši, asi v tom hajzlu, ještě se tam podívám." ()

czema

Určitě je to výbornej film. Výborný hlášky mi docela připomínaj pulp fiction. Jak tohle všechno může zavinit koberec. :D ()

belinko

Tento film je pre mňa ukážkový príklad dokonalej hereckej komédie. Skvelé obsadenie so skvele napísanými dialógmi, skvelý príbeh, herecké výkony. Film, po ktorom som si Jeffa zamiloval. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016