Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

B!shop

Jeden z nejlepsich filmu bratri Coenu. Skoro az takove noir-krimi s nekolika vtipnejma scenama jak to umi jen Coenovi. Cely film stoji na vykonu hlavniho predstavitele a to co predved Billy Bob Thornton je naprosto dokonale, za to by mel dostat oskara, a je to pro me jeden z jeho nejlepsich hereckych vykonu. Ale i ostatni hrali vyborne. Presto, ze film ubiha celkem pomalu, tak nenudi, je velice napinavy a jak se to vsechno na konci zamotalo me naprosto odrovnalo. Videl jsem obe verze, barevnou i cernobilou a cernobila je skutecne vic pusobiva. Taky se mi hodne libila hudba a kamera, ktera vynikne vic pri cernobile verzi. Coenovi stvorily opet mistrovske dilo. Muj oblibeny film. ()

Eodeon

Pro mě překvapivý a zcela odzbrojující film. Souhlasím, že tento snímek Joela a Ethana Coenových není noirem, jelikož "černý film" je vymezen především dobou. Ale líbí se mi užití výrazu - neonoir. Je tedy spíše poctou filmům, které ve 40. a 50. letech minulého století reflektovaly kulturní a politické vlivy ve Spojených státech a staly se díky svému přízračnému stylu spíše novým směrem filmového umění než pouhou reflexí. Podobu můžeme nalézt jak v charakteru a formě, tak ve volbě způsobu technického zpracování. Zápletka je samozřejmě kriminální a snad neprozradím příliš, když řeknu, že se jedná o vraždu. Je zde víc než kdy jindy patrná "špinavost" a zkorumpovanost světa - druhá strana mince. Jakoby zmizela nějaká clona a odhalila divákovi dříve neviděné zkažené jádro společnosti, kde však vždy zbývá nikdy nenaplněná jiskřička naděje. Zobrazované prostředí není nijak ohyzdné, zato z něj však čiší depresivní všednost a osamocenost. Povětšinou je noc nebo šero (kterým působí i mnohé interiéry), kdy vznikají pitvorné stíny a vše, co je za dne jakkoliv krásné, vzbuzuje touto dobou obavy a hrůzu. Ale přes všechnu stylizaci a bezchybnou režii by tento film byl polovičatý bez fantastického projevu Billy Bob Thorntona. Ten odvádí vynikající výkon v roli Eda Cranea, životem otráveného zaměstnance typického amerického holičství. Ed vede jednotvárný život, je často zmítán silnou paranoiou a pomalu nerozeznává realitu od iluzí (létající talíře). V důsledku těchto exotických stavů vědomí jedná často tak, jak by se za běžných okolností pravděpodobně nezachoval. Ed Crane boří dnešní zažitý model o vlastnostech ústředních postav. Je pasivní a odtažitý a přitom ve filmu vynikne. Ani jeho identita není příliš konkretizovaná, což je příznačné názvu filmu. Vlastně sám sebe vnímá velmi méněcenně a ve svých vypravěčských monolozích se o sobě dokonce zmíní jen jako o "přízraku". Jeho život je postupem čím dál nuznější a nevyhnutelně vede k z mého pohledu hlavnímu motivu tohoto filmu - ztrátě kontroly nad svým životem. Nejvyšší mocí je zde totiž osud, jehož bizarním machinacím se pouhý člověk nemůže ubránit. Zvláště, když vlastně vůbec nebyl. ()

Slasher

Máš dokonalý retro styl, zvol to nejlepší možný obsazení tragéda do hlavní role, namíchej temný případ s přesnou špetkou humoru, 1950’s sci-fi a principu neurčitosti :) Jediná škoda, že v závěrečné fází lehce vázne a ztrácí jasný směr, přesto řadím vysoko ve filmografii bratří Coenů. #Noirvember ()

RHK

Vizuálně perfektní úmyslně černobílý snímek bratří Coenů. Špičková kamera, jednotlivé záběry by se mohly tisknout jako fotografie ve fotografických magazínech - třeba ta hlava vdovy v závoji vyprávějící o svém mrtvém manželovi v dokonalém protisvětle. Film je černý až hrůza (ve smyslu stále se zvyšujících následků původně nápadité pomsty), jen trochu tady absentuje černý humor u bratří Coenů jinak obvykle hojně přítomný (např. v Bratříčku, kde jsi?), takže se z toho stává "pouze" dokonalá absurdní detektivka, jakou dokáže napsat život, nebo dokonalý scénárista a natočit skvělý režisér. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=htxvLcSnOU0 ()

Boss321

Vynikající dílo bratrů Coenových, kteří si ho sami napsali, zrežirovali a produkovali. Výsměch obyčejnému člověku, který si chtěl pouze splnit svůj sen...... Černobílé zpracování filmu dokonale sedlo, B. B. Thorton vynikající jako vždy, kamera úžasná, režijně spolehlivé a vše dokresluje krásná hudba. Pro mě čtyři a půl hvězdičky, ale budu na to koukat ještě jednou tak dávám zatím čtyři..... ()

Jossie

Naprosto nádherný film, pro mne určitě nejlepší od Coenů a to nejen pro výkon skvělého Billy Bob Thorntona, černobílou kameru, výborný scénář, ale i pro dokonalost každého záběru a vypravěčský způsob hlavního hrdiny. Všichni herci zahráli výborně, na což jsem u Coenů celkem zvyklá, ale Billy Bob Thornton byl prostě neuvěřitelný, můžete se celý film soustředit jen na něj a skvěle si to užijete. ()

Jara.Cimrman.jr

"Řekl jim, aby nehleděli na fakta, ale na význam těch fakt. Pak řekl, že fakta nemají význam." Pokud bych byl někdy souzen, tak bych se obrátil na advokáta Riedenschneidera. Ten je neskutečně zábavnej. Za hodinu u soudu si klidně naúčtuje dům nebo firmu, ale kdo by lpěl na majetku, když jde o zábavu. Já mám zábavu rád, ale kromě pana advokáta mi ji dodal už jen Velkej Dave a to ještě v časově omezeným množství. Ti ostatní to brali moc vážně a vláčně. Jedinej, u koho mi to nevadilo, byl holič Ed, kterej si svou bezvýznamnost užíval fakt parádně. Taky bych chtěl bejt tak krásně smířenej s osudem, ale nemůžu toho dosáhnout, protože si strašně rád poměřuju péra s jinejma alfasamcema. ()

H34D

Jsem nesmírně rád, že film "Muž, který nebyl" tady byl, protože poukázal na něco zvláštního - na pomíjivost bytí, smysl obyčejné existence, na funkci bezvýznamného člověka ve společnosti. Z té stinné stránky nutno podotknout. Pasivní, ale díky excelentnímu B. B. Thorntonovu ztvárnění charizmatický introvert Ed nevzbuzuje zájem o okolní svět a ten zas o něj. Co spáchal je přehlídnuto, ale cizí prohřešek mu přišit je, hlavně, že společnost má své viníky a řád je zachován. Ed Propluje životem jakoby nic, jakoby nebyl a divák si až se závěrečnými titulky uvědomí, jak je motiv a název filmu neuvěřitelně trefný. Režisérská práce je mistrovská a díky ní má Muž, který nebyl tu správně tíživou atmosféru... 8/10 ()

xxmartinxx

Gradace a atmosféra mě naprosto strhly. Tohle se opravdu nevidí často. A nejlepší na tom je, že se Coeni nebáli udělat ve vstřícnosti krok zpět a po svých nejslavnějších, ale ne nejlepších filmech se zvládli vrátit k začátkům. ()

dobytek

K filmu jsem přistupoval s nedůvěrou. Abych pravdu řek, tak mi neni zrovna moc po chuti, když někdo v roce 2001 natočí černobílej film. Navíc hned na začátku je zpomalená scéna, do toho ta klavírní hudba... Měl jsem obavy, aby to nebyl ukázkovej případ vítězství formy nad obsahem. Ale moje obavy se naštěstí nevyplnily a já jsem se zase po delší době dočkal skvělýho filmovýho zážitku. Dokonce jsem si to pustil asi po hodině hned znovu, což se mi opravdu moc často nestává, abych se na film podíval hned 2× po sobě. Výborná atmosféra, naprosto přirozený herecký výkony a pro Coeny několik typickejch zvratů v ději. To dělá z Muže, který nebyl (aspoň pro mě) druhej nejlepší film od Coenů (nejlepší je Big Lebowski). A že těch dobrejch filmů už natočili hodně. Jinak černobílá tam vyloženě seděla, v barvě si to nějak nedokážu ani dost dobře představit. Můžu chválit v podstatě cokoliv, těžko hledat na filmu nějaký chyby. Po delší době dávám bez nějakýho velkýho rozhodování 5 hvězdiček. Dost mě překvapuje, že tohle neni v TOP 200. ()

charlosina

Nemám slov. The Man who wasn´t there je zkrátka a dobře excelentní (existenciální) záležitostí, která se nedá popsat, to se prostě musí vidět. ()

Gilmour93

„The more you look, the less you really know.“ Bezvýznamnost může být jen zdánlivá, neboť stačí okamžik a roztáčí se osudová kola směr cesta do pekel a ta je jak dobře víme tradičně dlážděna dobrými úmysly.. Pocta Coenů filmům noir (odkazy na Hluboký spánek, Asfaltovou džungli aj.) s dávkou jejich typického absurdna navrch, která plyne pomalu jako kouř z cigarety mlčenlivého Boba T. a kdyby plynula ještě pomaleji, tak by se snad zastavila. Beethovenovy klavírní sonáty, Velkej Dave Gandolfini i neřízená právnická střela Shalhoub na jedničku. A lakonický holič Ed? Ten si teď už jistě bude pamatovat, že v kadeřnictví nemá brát zákazníky po zavírací době.. ()

genetique

Keď sa na to pozerám spätne, Coenovci týmto filmom a na ďalšie tri snímky poriadne vypli a povolili na razantnosti. Za to sa k nám dostala ale konečne jedna z pravých novodobých noiroviek, ktorý priam dýcha starou, nezabudnuteľnou atmosférou, presne akoby ju boli natočili pre päťdesiatimi rokmi. Plynutie chcelo viac vzrúša, ale kamera, nasvietenie, to hranie sa s čiernou a bielou a minimálne scenár by si zaslúžil aspoň oscarovú nomináciu. A Shalhoub dominoval. 80%. ()

molotov

Nádherná vizuální stránka filmu, černobílé filmy vypadají úžasně, když se to s barvou umí. Thornton je úchvatný a to vlastně celý film jen tak stojí a kouří. ()

NinadeL

Nádherně zrůdná americká 50. léta. Dobrá filmařina, dobré tempo vyprávění. A nadskutečně věrné obludné detaily. ()

Tyler

Bratři Coenové jsou machři.A když jim v jejich filmu zazáří Billy Bob Thornton a Frances McDormandová tak je vymalováno.Prostě labužnická záležitost. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků