John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Akana

Pokračuju v pozdním dohánění své neznalosti akčních klasik a v tomto případě se ta činnost nejeví nijak nepříjemnou. První část slavné série je překvapivě solidní, střízlivá, má lehký kritický podtón, který zatím není masakrovaný divácky vděčnou akční řezničinou. Rambo ještě není tak nadlidsky nezničitelný, jeho boj o přežití a čest má jistou dávku uvěřitelnosti. 70% ()

Ukubumbahoo

Jediný Rambo, který podle mého stojí za opětovné shlédnutí. Sly je ještě zranitelný a jeho kousky jsou vcelku uvěřitelné. Ačkoli zde "pár" výstřelů padne, nepohybují se vystřílené náboje v řádech šesticiferných čísel a dokonce ani množství krve by nevytvořilo nejdelší a nejvodnatější tok na této planetě. U všech dalších dílů, bych bohužel, vše co jsem doposud napsal, musel smazat. První krev se měla stát zároveň také krví poslední, ale o tom tu rozhodují jiní. ()

Hapretor

Nejlepší role Slye. Nejlepší film s nim vůbec. Ač se to na první pohled nezdá, film skýtá hlubší myšlenku, která je krásně odkryta na konci filmu. Sly ve své roli s minimem dialogů a minimalistickým přístupem podal maximální výkon. Další "díly" jsou jen odvar. ()

sadlokan

Když mi řeknou policajti ať nelezu do města,tak tam nelezu,to se nedá vyhrát.Ale tady Rambo, bohužel,vlastně vyhraje.Nebo bohudík,jinak by nevznikla IV. ()

Heroine

Hehehe, tak tohle je pravý nářez. Škoda jenom že jde o válečného hrdinu, nějak asi nejsem dostatečný patriot na to, aby to ve mne vzbuzovalo sympatie. Ale akce je tam slušná, je to celkem napínavé, a Stallone je super. ()

Hermi14

Dlouhou dobu jsem si myslel, že se jedná jen o další z mnoha akčních filmů, kde jde jen o to ukázat co nejvíc mrtvol a výbuchů. Pak jsem se ale přemluvil k jeho shlédnutí a zjistil jsem, že se v žádném případě nejedná jen o nějaké akční "béčko", jak tvrdí spousta lidí. Film divákovi výborně popisuje působení důsledků vietnamské války na veterány i na americkou veřejnost jako takovou. Stallone tu podal asi svůj nejlepší herecký výkon a díky tomu, že je vše vměstnáno do "pouhých" devadesáti minut, se nebudete ani chvilku nudit. Dnes už prostě klasika... ()

GOREGASM

Rambo byla hitovka mého mládí a kdo ho tehdy neviděl, tak jednoduše jako by nebyl. Po téměř dvaceti letech ve mně jeho projekce zanechává zážitek značně odlišný od mých dětských vzpomínek. Jde totiž o vynikající akční drama, kterému dodává nadstandardní kvalitu nejen věrohodné zpracování vietnamského syndromu, ale především přesvědčivý Sly, kterému Rambova postava byla nevědomě napsána na tělo. Nebýt uplakaného konce dal bych plnou palbu, přesto jde o klasiku již téměř vymřelého žánru. 85% ()

Hubis_

Viděl jsem teprve nedávno,ale musím uznat,na to jak je to starý film,tak určitě na kvalitě neztrácí.Starý dobrý kaskadérský kousky a žádné počítačové efekty mi připomnělo dětská léta.Už se těším až zkouknu další díl a budu se bavit,jako to bylo u tohohle povedeného filmu.Pár chyb se určitě našlo,ale daly se přehlížet :) ()

agassi68

Jasná nostalgia za pokútne šírenými videokazetami. Doteraz si pamätám, že som sa na to tešil ako na svätý grál. A mesiace predtým sme rozoberali na ulici celý film len z počutia od tých vyvolených, ktorí mali to šťastie ho vidieť alebo aspoň počuť hovoriť priamych účastníkov premietania. No a Sly napriek svojmu neherectvu sa stal akčným symbolom tých čias.. ()

Raziel_cz

O třicet let později a pořád to stojí za to. Stejnou měrou akční film (i když mnohem, mnohem přízemnější než pokračování), jako dramatická výpověď o tom, s čím se museli veteráni z Vietnamu potýkat v civilním životě. PTSD je jenom začátek, skuteční démoni chodili všude okolo. Co na tom, že je First Blood scenáristicky jednoduchá a naprosto doslovná, scéna s vyhořelým Rambem mě vždycky dostane. ()

BeranSon

First Blood je bez debat jeden z nejlepších akčních snímků všech dob. Není dějově složitý, ovšem jeho vnitřní zdělení mě doslova naplnilo. Celý počin je skvělí. Akce je velice zajímavá, nuda jde stranou, ale jestli mi něco vyrazilo dech, tak Stallone a jeho finální proslov o duševním stavu. Při finále jsem vážně byl ukovaný k sedadlu. Sly se pro tuto roli narodil, vlastně pro každou akční roli dýchá. Více není co dodávat, nežli to, že mé starosti jsou proti jiným nicotné. - 10/10 - ()

P.J.2

Co sakra dělal svět před Rambem? Jakoby snad ani nebyl aneb jak se ze Slye stal akční Bůh, a přitom stačilo vysekat jedno maloměstečko plné zkorumpovaných policistů. Sly v té době věděl do čeho jde, jen mu asi nedošlo že se z toho stane akční klasika, překonaná jen a pouze ještě lepší dvojkou. ()

Evander

Rambo mě po letech nikterak nenadchnul. Zub času je na příběhu i zpracování silně znát a tentokráte to bohužel nemyslím v dobrém. ()

helloween93

Kultovní snímek, který jsem viděl jako kluk v éře videokazet a stal se pro mě srdeční záležitostí. Útěk z policejní stanice, stealth boj v lese, souboj na benzínce. Spolu s Rockym životní role Stalloneho a asi určitě životní role pro Briana Dennehyho, kterého už budou mít všichni zafixovaného jako šerifa z Ramba. Škoda jen, že režisér se už nikdy žádným filmem úspěchu Ramba ani nepřiblížil. ()

Luk Skywalker

Jako mladší jsem vnímal méně psychologický přesah filmu, který je zde důležitější než to, jak je Rambo reprezentován později (téměř nesmrtelný elitní voják s nekonečným množstvím nábojů). Člen speciálních jednotek s posttraumatickým syndromem, který jen sám, bez úcty (kterou by si zasloužil) a jeho "volání o pomoc" vede přes zabíjení ve své vlasti. Takže zvyšuji hodnocení ze tři na čtyři hvězdy. ()

GMVajgl

Film poukazuje na skutečnost, že naše společnost je postavena na násilí, na které si obvykle drží monopol establishment. V tomto případě to je policie, která místo aby pomáhala a chránila, buzeruje a šikanuje. Násilí většinou přináší výsledky, ale John Rambo je jednak mistr násilí a zároveň nemá co ztratit. V takovém případě násilí plodí jen násilí a rozpoutává se válka. A je krásné vidět, jak si establishment na Rambovi nakonec vyláme zuby. Je to prostě upřímný, jednoduchý film se sympatickým protagonistou, který si stojí za svým a klidně jde all-in proti přesile, ale který z války nedělá nic skvělého jako spousta jiných filmů - např. pokračování Ramba. ()

MickeyStuma

Literární autor knižní předlohy, tohoto dodnes fenomenálního snímku, David Morrell pojal postavou válečného veterána z vietnamské války Johna Ramba především silnou kritiku americké společnosti v přístupu k těmto lidem, kteří si prošli takovým válečným peklem, jaký si nikdo nedokázal představit. Tato válka žádné válečné hrdiny nestvořila. Buď je pohltil napalmový chaos, nebo z nich vytvořila mrzáky, těžké narkomany nebo naprosté psychopaty schopné všeho. Filmů na tuto problematiku samozřejmě vzniklo více, ale nikdy ne tak s ohromným důrazem. Postavou Ramba Morrell zdůraznil holý fakt, že tito veteráni se nevraceli z pekla do klidu k rodinám a přátelům. Většinou rodinu neměli a přátelé zemřeli. Neměli kam jít, neměli kde a jak znovu začít. Nevedli spravedlivou válku, nemohli být tedy za hrdiny a podle toho se s nimi také jednalo. Sylvestr Stallone Morrellovu myšlenku plné pochopil a tak pojal charakterizaci Johna Ramba takovým způsobem, jaké nemělo do této doby obdoby. John Rambo se z jedné štvavé války dostal do druhé a o to víc je to horší, že ve své vlasti. Ohledně vietnamské války dle námětů prostě nikdo nemohl zůstat živý. Buď padl na frontě, nebo zemřel doma na válečné následky. Jako Rambův přítel z války, jak se dozvíme hned na začátku příběhu. A nyní chtějí zabít jeho a to jenom proto, že se chtěl pouze najíst v jednom nejmenovaném horském městečku. Čtenář knižní předlohy samozřejmě ví, jak to nakonec s ním dopadlo. Tady je to jiné, i když scéna dle knihy byla natočena také, byť v jiném prostředí. Sylvestr se rozhodl tak, jak se rozhodl a při dnešním pohledu je na každém divákovi aby posoudil, udělal-li dobře či ne. Scénář není nijak složitý, obzvlášť pro Sylvestra. Dohromady toho moc nenamluví. Ono ani není třeba. Za něj mluví činy. A hlavně zbraně. Jdou po něm a v něm se probudil instinkt válečníka. Přežít za každou cenu. Akční scény jsou úžasné, i když ne fenomenální. A to ani nebyly použity všechny. Jako třeba Rambem holýma rukama zardoušení krvelačných psů svých pronásledovatelů. Každopádně se Rambo zapsal do filmových dějin jako nikdo. Pomineme-li samozřejmě Rockyho Balbou. Jakmile se řekne Rambo, každý okamžitě ví o koho se jedná. Charakterově je Rambo zdvořilý, plachý, citlivý a inteligentní a z druhé stránky svým způsobem primitivní, pudový, nevypočitatelný a náležitě agresivní. A ze snímku je to hodně cítit. David Morrell navíc Ramba ozvláštnil indiánsko-německým původem a vysvětlil to tak, že indiánská část znamená spjatost s přírodou a ta německá teutonskou bojovnost. Ve své době tomu málokdo věřil, ale na to, aby snímek diváky oslovil, prostě měl. A i když jsou dnes takovéto filmy někde jinde, své kouzlo má stále. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)