John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

kinej

Stallone umí zahrát dvě role opravdu dobře. tou první je samzozřejmě prosťoučký boxer Rocky a tou druhou je psychopatický Rambo. Obzvlášť v jedničce je John J. celkem slušnej blázen, tento rozměr jeho postavy potom bohužel v následujících dílech upadá. Bohužel Sylvester jinak dobrý herecký výkon trošku pokazil v závěru, kdy se Rambo zhroutí a pláče. Myslím, že věrohodný pláč je pro Slyho, nedosažitelná herecká meta a tak měl spíš postřílet pár zloduchů. Jinak má Rambo na akční film až pozoruhodně dobrý příběh, a co je zajímavém je politicky zcela opakní vůči atmosféře panující ve státech v době vietnamnské války. Pacifistické písně hippies nahradil až reaganovsky přímočarý a nekomprosmisní válečný patriotismus. Navíc při filmu člověk pocítí silný pocit zadostiučinění, když Rambo začne kosit cajty, co ho šikanují. ()

cheyene

Rambo (1.) - seznamte se. Ramba nestvořil bůh. Naprosto vynikající film! Vedle Rockyho 1, Cliffhangera a Nájemných vrahů nejlepší Stallonův film (+ nyní Expendables; doplněno 2010). Vynikající voják se vrací z války a zjišťuje, že o něj nikdo nestojí, nechápe proč bojoval za vlast, když jej mají za tuláka. Poté, co je zatčen pro potulku a je s ním tvrdě zacházeno, se mu vybaví zážitky z Vietnamu a uteče do hor, kde ukáže své bojové schopnosti. "Ramba nestvořil bůh. Toho jsem stvořil já! / Nepřišel jsem zachránit ho před Vámi, ale Vás před ním!" : )) (plk. Trautman) Kultovní akční film, skvělé scény a hudba = 5* Kdyby tvůrci zachovali konec podle knižní předlohy, tak je První krev mezi mými TOP5 filmy. Úroveň celé série šla bohužel rapidně dolů, (doplnění komentáře) avšak R4 opět potěšuje divácké srdce a více než důstojně zakončuje sérii. ---- Závěrečná píseň - Dan Hill - It's a long road. It's a long road, when you're on your own and it hurts when, they tear your dreams apart and every new town, just seems to bring you down, trying to find peace of mind, can break your heart, It's a real war, right outside your front door I tell ya, out where they'll kill ya, you could use a friend, where the road is, that's the place for me, where I'm me in my own space, where I'm free that's the place, I wanna be 'cause the road is long yeah, each step is only the beginning, no breaks just heartaches, oh man is anybody winning, it's a long road and it's hard as hell, tell me what do you do, to survive, when they draw first blood, that's just the start of it, day and night you gotta fight, to keep alive, it's a long road ... ()

paascha

Není to taková legrace, jako pokračování, ale zato je to oprqavdovější. John v lese je zatraceně nebezpečnej hajzlík a dá se mu to věřit. kult velkého baseta začal tady:-)) ()

nunka

Hyperdrsný Sly sa po návrate z Vietnamu stretáva s nepochopením a so zbraňou, gulometom a šípom v ruke ide vlastnou cestou...Rambo je studnicou nevyčerpatelných inšpirácií, je to klasika, je to "idol" a absolútna rarita v akčnom žánri. ()

LiVentura

Sympatický válečný veterán John Rambo v boji o udržení vlastní identity a zdravé mysli v džungli lidských charakterů... Kvalitní proslavený dramatický příběh, který posléze nabere velmi akční rozměry. ()

Fiftis

Má cenu Johna predstavovať? Bez preháňania najslávnejší akčný hrdina československého video trhu, ktorý obohatil náš príborník o nôž s kompasom. Ak ho stretnete, buďte si radšej istí, že máte dostatočnú zásobu vriec na mŕtvoly a zásadne ho neotravujte s tým, aby vám požičal na hranie, akúkoľvek zo svojich zbraní. ()

Shakers

Vojnový veterán, najlepší akčný hrdina a legenda menom John (Sylvester) Rambo, na ktorú sa asi nikdy nezabudne. Jednoducho geniálny film a geniálne jednoduchý príbeh. Skvelá hudba Jerryho Goldsmitha, akcie, prostredie, príbeh a predovšetkým vynikajúci Stallone v životnej úloh! Obľúbený soundtrack: Home Coming. 100% - 5* ()

lamps

Dnes již naprostá akční klasika, která mě ale nedokázala dostatečně oslnit a vtáhnout do děje. A to i navzdory povedenému a svižnému scénáři a skvělému Sylvesteru Stallonemu, jemuž v roli vysloužilého válečného hrdiny bojujícího proti hrstce zaujatých zástupců zákona nelze jinak než držet palce a obdivovat jeho vydařené pastičky. Když se ale snímek přesune z temného a napínavého prostředí lesů a Rambo nečíhá se svým loveckým nožem za stromem, už to taková sláva není a ten konec mi navíc nepřipadal zrovna velkolepý a originální. Každopádně nuda téměř žádná a akce více než uspokojující, takže 80%. ()

filmfanouch

Pravděpodobně každý si při debatě o akčním žánru vzpomene i na nějakého toho hrdinu, který pro něj akční žánr definuje. A na mysl hodně lidem přitom přichází John Rambo. Po Rockym nejslavnější role Sylvestera Stalloneho, která z něj definitivně udělala akční hvězdu. Dle románu Davida Morrella First Blood vznikl hit, který odstartoval úspěšnou franšízu, která se do roku 2019 dočkala celkem pěti filmů a z Rambo je společně s Johnem McClanem či Terminátorem dost možná jednou z nejvíce definujících postav akčního žánru. Jenže k tomu přeci jen dopomohl až Rambo II. U prvního Ramba totiž bylo vše tak trochu jinak. První Rocky udělal ze Sylvestera Stalloneho hvězdu, který si došel pro nominaci na Oscara nejen za nejlepší scénář, ale i za nejlepší herecký výkon. Spousta lidí tehdy předpovídalo Stalloneonovi budoucnost charakterního herce, který se bude věnovat vážným rolím se seriózními tématy. A Rambo: První krev k tomu vlastně neměl daleko. Zároveň ovšem umetl cestu k tomu, aby se Stallone definitivně stal regulérní akční hvězdou. Románová předloha Davida Morrella přitom na první pohled vlastně mohla akční franšízu odstartovat velmi těžko. Především i proto, že závěr předlohy je zásadně odlišný od filmového zpracování. Dohromady ve všech pěti dílech Ramba bývalý Zelený baret zabije téměř 500 lidí a i v Morellově předloze se Rambo v počtu zabití nedrží zkrátka. Morellova kniha z roku 1972 ovšem byla především víceméně psychologickým dramatem, které pojednávalo o obtížích, které jsou s návratem do vlasti po sloužení ve Vietnamu spojené. Morell se jako učitel angličtiny u psaní Ramba inspiroval zkušenostmi svých studentů, kteří ve Vietnamu bojovali a tohle palčivé téma rychle dokázalo vyvolat solidní zájem. Hollywood se ovšem zpracování této látky obával, projekt se přemisťoval od studia ke studiu a Ramba si mohli zahrát také Robert De Niro či Clint Eastwood. Teprve až později se k látce dostal Sylvester Stallone, který roli nadšeně přijal. Ovšem rozhodl se přepsat scénář a z Ramba udělat mnohem sympatičtější charakter a méně zabijácký stroj (a vymyslel mu křestní jméno John). Nečernobílost předlohy ovšem naštěstí zůstala. Ze všech dílů Ramba první díl sérii definuje jako celek rozhodně nejméně. To až právě v druhém Rambovi se z Johna Ramba stala vraždící mašina a protiválečné poselství prvního Ramba bylo ten tam. Filmový Rambo: První krev přitom pod fasádou akčního filmu po vzoru předlohy skutečně zůstává psychologickým dramatem, sonda do duše vojáka, který si prošel peklem na Zemi. První Rambo je i po 40 letech chytrou záležitostí, který sice udělal hlavního hrdinu sympatičtějšího, temnota a hloubka přetrvala. A především první filmový Rambo dokázal fungovat jako proti-válečná osvěta. S Rambem se dalo skutečně sympatizovat. Válečný veterán se vrátí do své rodné vlasti, aby se dočkal pohrdaní veřejností, následně byl zatčen za pouhé procházení městem a nakonec se stává obětí brutálních metod a nakonec to celé povede k oživení Rambových válečných instinktů. Šerif Will Teasle v podání skvělého Briana Dennehyho přitom není vyloženým zlem (a je též zmíněno, že jde o veterána). Skutečně mu záleží na bezpečí obyvatel jeho města, jeho metody a snaha jsou ovšem za hranou. První Rambo tak není černobílým bojem dobra se zlem, jde spíše o konflikt v zemi, která se nadále těžce smiřuje s tím, čím si musela v posledních letech projít. A někteří automaticky všechny válečné vrahy házejí do jednoho pytle jako válečné zločince a vrahy dětí. A Rambo i Teasle se tak v podstatě stávají oběťmi na šachovnici stejného politického systému. Režie se chopil Ted Kotcheff, který předtím a ani poté nenatočil další tak významný a kultovní film (a o většině jeho jiných filmů přinejlepším zjistíte, že jde o braky). S jeho pověstí je tak tedy potěšující, že si u prvního Ramba vyhrál tu lepší chvilku, k projektu se ostatně producentům sám víceméně vnutil. Hvězdou prvního Ramba je místo něj ovšem spíše kameraman Andrew Laszlo. Kanada a především její lesy, byli zvolené, aby dokázali evokovat džungli ve Vietnamu. A byl to právě Andrew Laszlo, který dokázal vizuálem filmu onu temnou atmosféru naprosto prodat. Atmosféru ještě více prohloubil dodnes fungující atmosférický soundtrack Jerryho Goldsmithe, který se v jeho kariéře plné vynikajících soundtracků pořád drží solidně. Vůbec tak nevadilo, že Kotcheff skutečně nebyl dvakrát dobrým režisérem a jeho směřování málem vedlo celý film ke zkáze (dokonce takové, že Sylvester Stallone jistou dobu uvažoval o odkoupení negativu a spálení veškerých důkazů). Akční kvalitní zářez z toho totiž skutečně vznikl. Původní verze filmu mohla být až 3 hodiny a v jistých bodech by možná více prostoru pomohlo více k prokreslení. Více prostoru by si určitě zasloužil vynikající Richard Crenna v roli plukovníka Trautmana a dost možná by z toho vylezl ještě zajímavější film, kdyby se tvůrci více drželi knihy a z Ramba se stal vyložený sociopat. Hra na kočku a na myš mezi Rambem a policejním sborem tak mohla mít větší dohru. Filmový Rambo přesto dokázal přesah knižní předlohy prodat a představil realistického protagonistu, který si musel zašívat rány a v jistých momentech mu šlo o život. I člověk se slabostí pro další filmy s Rambem musí uznat, že tady se přece jenom hrála tak trochu jiná liga. Z víceméně tragického antihrdiny se stal v navazujících pokračováních ten ikonický akční hrdina, který se od roku 1985 objevoval ve více tradičních akčních filmech. Stallone tehdy možná doufal v další nominaci na Oscara, definitivně byl ovšem předurčen k tomu, aby se vydal cestou akčního žánru. Bez filmové První krve by tak dost možná nikdy nevznikli Demolition Man, Tango a Cash, Cliffhanger či právě pokračování Ramba v takové podobě, kterou známe. A i díky tomu se na prvního Ramba nezapomíná..... () (méně) (více)

Jacinda

Co se stane, když úchylný policajt (který vzhledově vypadá jako můj strejda) chytne lehce vyšinutého veterána z vietnamu a nenechá si poradit od zkušených? Začne lítat všechno možné. Pohled do kanadských lesů mě trochu zklamal, čekala jsem je méně "děsivé". ovšem panoramata úžasná a demence fízlů ze zapadákova taky úžasná. ()

Jhershaw

Úplně jiné, než jsem čekal, velmi příjemné překvapení. Především je Rambo zpočátku zobrazen jako "obyčejný" válečný veterán a nikoliv superman (to je víc okecáváno než dáváno na odiv, naštěstí). A než o akci a zabíjení, jde o stísněný pocit lovené zvěře. ()

DaliX

Akčná klasika osemdesiatych rokov, ktorá ani po toľkých rokoch nestráca nič na kvalite. Pre niekoho je to už len nostalgia ale pre mňa je to skvelý a nadupaný akčný film, ktorý je vrcholom svojej doby:) A ak je tento super film pre niekoho málo akčný, resp. už to nie je Rambo, sequel ho určite vyvedie z omylu:) ()

Big Bear

Jako je znám Bond. James Bond. - je znám i Rambo. John Rambo :-). A kupodivu jej zná i generace dnešních jutůberů a to je co říci. Rambo je legenda, Rambo je někdo kdo přežije to kde by jiní zemřeli 10x. Osmdesátky přály akčním filmům. A také to byla doba kdy si stále nejeden veterán a že jich po USA bylo lízal své rány utrpěné ve vlkých džunglích Vietnamu. Nemusely to být však jen rány skutečné. Řada vojáků měla noční můry z toho co viděla, zažila, nebo čeho vše účastnila či dokonce dopouštěla a ty je decimovaly často více než hojící se rány. Nebylo neobvyklé, že to veteráni nakonec vyřešili sebevraždou.... Jiní se snažili s tou svou válkou v sobě nějak žít. Posttraumatickým syndromem trpí i veterán John Rambo. Příslušník elitní jednotky zelených baretů se specializací přežít za jakýchkoliv okolností kdekoliv a kdykoliv. Má v kapse fotku svojí jednotky a adresu kámoše co si tam v NAMu napsali a chce jej navštívit doma v chajdě u jezera. Dozvídá se, že zemřel na rakovinu, kterou dostal z těch svinstev shazovaných v džungli a tak se jen tak brouzdá s báglem okolím a vzpomíná. Místní šerif je však ostrej chlapík a tuláky v okrsku nemá rád... Proto jej zatkne a kluci ze stanice mu navíc dají menší nakládačku... Johnovi se však v hlavě přepne realita a najednou je zase mučen Vietcongem... Policisty zpacifikuje a ze stanice prchne do lesů. To šerifa naštve do nepříčetnosti a vyrazí se všemi muži na jeho lov. Bohužel si však neuvědomuje, že v lese jsou kořistí oni, nikoliv John Rambo. ---- Ačkoliv to bylo místy krapet přitažené za vlasy, rád jsem zase zavzpomínal na dobu videí, videokazet s šílenými kopiemi s ještě šílenějším dabingem, na dobu zubatých nožů (také jsem jeden měl) s kompasem co uvnitř měly sirky a škrtátko, na trička s nažehleným hrdinou ... :-). Rozhodl jsem se, že Ramba si dám zase celého i když vím, že ty další díly už budou jen kapslíkové odvary ,,První krve''. Dávám za 4 booby trapy. * * * * ()

JohnnyD

2023: Absolvoval som nedávno premietanie reštaurovanej verzie a ostal som veľmi milo prekvapený, ako dobre to zostarlo. Fantastická atmosféra zapadákova a hôr okolo, drsní policajti, smutný zabijak Rambo, veľká nespravodlivosť a chladná pomsta, otcovský Trautman. Film, kde sa lámu sedemdesiate a osemdesiate roky, ľavicová kritika militaristického establishmentu a popkornová akčná zábava. ()

Boogeyman

Perla akčního žánru! Nehledejte v tom nostalgii, ten film nestárne a velmi dobře obstojí i v dnešních poměrech! Akční sekvence jsou skvělé, úvodní honička na motorce jasně dokazuje, že v jednoduchosti je síla, Sylvester Stallone velmi dobře hraje a příběh by mohlo závidět leckteré drama! Navíc jsem to teď prvně viděl v originále a v širokoúhlém formátu, což kvality již tak nesmírně dobrého filmu pozvedlo bezmála k nebesům! Když bych měl jmenovat nejlepší akční filmy co jsem viděl, na prvního Ramba nikdy nezapomenu! Škoda, že v podobném duchu nebyla natočena i pokračování! ()

playboxguest

Abych pravdu řekla, poprvé, což bylo tak před dvanácti rokama na nově, mě tenhle Rambo moc nenadchl. Ale když se mi objevila kompletní dvd trilogie v rukách několik let na to, po tom, co jsem několikrát dopařila Snake Eatera, stala se pro mě z prvního dílu nepřekonatelná záležitost. Firts Blood to není Rambo, to je dokonalý Snake! ()

Madsbender

Keď som sa rozhodol prvý krát si pozrieť Ramba, čakal som iba kultové akčné béčko. Po chvíli sledovania filmu som si však uvedomil, že scenár až tak nestojí za zahodenie a celé je to tak nejak vkusne spracované - vhodné obsadenie, v ktorom nechýba ani Bruce Greenwood či David Caruso, umne zrežírovaná akcia a výborné stupňovanie deja, zaujímavá zápletka a... proste toto som nečakal. Namiesto akčného béčka sa mi dostalo ozajstnej kultovej žánrovej chuťovky tak, ako mi bola prezentovaná (a možno ešte viac). Plný počet, nemám čo vytknúť. ()

Indiana

Super akční řežba se skvělym Stallonem, který tu s až nezvyklou razancí dokázal, že je i dobrý herec. Své postavě tu vtiskl velký kus lidskosti, což hodně pomohlo k tomu, že mi bylo Ramba často líto. ()

sheen

Neznám bolest!! další z akčních klasik, výtečný Sly, jeden z jeho nejlepších snímků. 10.8.2023 viděn v MKUH na velkém plátně, 4K restaurovaná verze. Film jsem hrozně dlouho neviděl a o to více jsem si tuto klasiku opravdu užil. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)