Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

milancecil

Toto je naprosto výjimečný film, po všech stránkách úžasné filmové dílo, opakovaně zde rozebírat všechny ty rafinované, dráždivé, hluboce promyšlené detaily v ději nemá smysl, prostě příklad filmového perfekcionismu ve 115 minutách. ()

danca044

No, tenhle film mě tedy vůbec ničím nezaujal. Na ty erotické scény jsem se nemohla ani dívat, prostě to bylo moc přehnané. A souhlasím s tím, že hlas vyprávěčky se do filmu vůbec nehodil. Akorát to diváka ruší. Jane March zahrála svou roli dobře, jen mě trochu mrzelo, že hlavní hrdinka neprojevila po celou dobu žádné city. Abych to shrnula: film na mě působí velice chladně. Slabé dvě hvězdičky... ()

!Borec!

Brrrrrr..studený příběh, vedený kamsi do našich srdcí, bohužel velmi okatě. Elegantní atmosféru a ladné, ploužící se scény jsou bohužel zastíněny nudnými dialogy a příběhem. Celou dobu bez větších emocí, jediný konec mě sice dokázal dojmout, ale nelze hodnotit jen podle konce. Navíc poslouchat ukňouraný dabing hlavní herečky mě zrovna moc nebavilo, i když chápu, že to není chyba filmu, ale našich nevkusně vybraných dabérů. ()

miklaras

Tony Leung Ka Fai je určitě jeden z nejosobitějších a nejlepších čínských herců poloviny 80. a začátku 90.let, což ostatně dokázal několikrát (Ashes of Time, Poslední císař, Farewell China). Pro Milence nemohl být zvolený lepší typ a Tony se ujal svého partu bravurně. Jane March je obrovsky výrazná a ústřední charismatická dvojice film táhne od začátku do konce. Škoda jen, že tvůrci nechali celý děj jen na těch dvou a moc jim nepomohli. Ke konci už se děj neúměrně rozvlekl a ztratil na zajímavosti. Na druhou stranu je to malý a trochu nedoceněný klenot, na který nedám moc dopustit. (Hlavně na ty pasáže, kde je z Ka Faie vidět víc, než jen kultivovaná tvář...:-)) 8,5/10 ()

cab

Dej se odehrava v dvacatych letech minuleho stoleti na asijskem pobrezi. Do pozornosti mladeho Cinana se dostane jeste mladsi francouzska skolacka. Nastane fyzicke pouto. Ze strany skolacky jde spie o prunik do neznamych vod ciste ze zvedavosti a mladicke touhy po poznani, naopak Cinan je okouzlen jak jejim zevnejskem, tak jejim pro nej netypickym chovanim. Klasicky pripad stretu naprosto odlisnych kultur. 75% ()

Gogo333

Hezký příběh o lásce z trochu exotické lokace. Zasazení do dané doby a lokality potěšilo. Herecky povedené. Příběh bavil. Hlavní herečka kouzelná. Asi si zopakuji brzo Lolitu. 70% ()

kolemjdouc

láska muže a dívky z různých sociálních poměrů kdy on je svázán společenskými konvencemi .Tony chvílemi ten smutek přehrával anebo to Číňani mají jinak v citech.Na druhou stranu najít do role muže který dobře hraje a ještě hanbatý dobře vypadá( dámy mi dají jistě za pravdu) a k němu mladinkou dívku dalo jistě hodně práce.Dojem z příběhu ještě umocňovaly exteriéry .Některé záběry ,zejména z moře,byly evidentně digitálně upravovány.Dobrý slovenský dabing. ()

Daae

Film krásně natočený a s pohlcující atmosférou. I takové drobnosti, jako je převrhnutá židle nebo spadlý klíč ze zámku podpoří plynulost děje. ()

Piškotka

Kontrast dvou různých kultur, různého zázemí, ale každopádně sladkého mládí. Mezi oběma milenci je sice větší věkový rozdíl, ale oba stále spadají do kategorie mladých. Film zachycuje proměnu mladičké dívky, ze které se stává lačnící žena. Zvláštní byla nezralost, se kterou na sebe pohlížela. Vůbec jí nevadilo, že by ji druzí mohli považovat za prostitutku. Naprosto samozřejmě brala od svého bohatého milence peníze za tělesnou lásku. Na první pohled bylo patrné, že on se do ní zamiloval, kdežto jí to trvalo tak dlouho, že nakonec o svou lásku přišla. Přitom by nemusela překonat tolik překážek, co její milenec, příslušník bohaté čínské vrstvy, který si musel vzít podobnou partii. Zaujala mě také sekvence, kdy jdou poprvé do jeho pokoje, schyluje se k milostnému aktu. On však stále zvažuje, jestli to má udělat. Ona ho k tomu nakonec donutí. ()

agathaa

Ja som to tej hlavnej hrdinke neuverila. Posobila na mna neuveritelne plytko. A ten komentar pocas deja bol otrasny. Citila som sa ako podcenovany divak, ktoremu nedopne to, co sa vo filme deje. Akoby som nedokazala pochopit nevyslovene... ()

bolan

Přestože mi tenhle typ filmů nijak nevadí, jsem rozhodně raději, když se jedná o dospělé osoby a nemusím sledovat šukající děti. ()

Jeremiah

Už se pomalu přestávám divit, že je orientálců tolik. Z tohoto filmu na mne totiž dýchlo hodně husté erotické napětí, takže se ani nedivím, že děj filmu pokračoval tak jak asi pokračovat musel. Mladá dívka, zkušený a zralý muž, toto vše natočené pod vedením zkušeného J.J.Annauda - silné 4. ()

adriane9

Musím souhlasit se spoustou názorů kde je zmíněn hlas vypravěčky, tento rušivý element byl hrozný,bez ní by to mělo mnohem větší hodnotu.. Každopádně dávám plný počet jelikož film už jsem párkrát zkoukla a je a bude jeden z těch které mě vždycky dostanou a ač jsem na evropské typy, tak Tony Leung Ka Fai tady nebyl k zahození :-) ()