Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

kinderman

I přes proklamovanou (a jak se ukáže na konci zřejmě oboustrannou) lásku, která nehledí na věkové, rasové ani společenské rozdíly, se nemůžu zbavit nepříjemného pocitu, že když patnáctiletá dívenka prožije své sexuální zasvěcení v podobně vášnivě vypjatém vztahu s chlapíkem dvakrát tak starým, nadosmrti ji to poznamená. M.Durasová o tom mohla vyprávět a Annaud nám to naservíroval v líbivých obrázcích. ()

kaposlav

Celkom slušná nuda rozťahaná na 115 minút. Okerem vykreslenia východoázijskeho prostredia je to nezáživne a prvotných 40 minút sa pokojne mohlo zmestiť do 10-15 minút. Potom sa už len striedala súlož s nudou. ()

Aljak

V scenári síce chýbal väčší epický záber a taktiež nejaké dramatické vypätie, ale toto všetko bohato vynahradila chytľavá atmosféra Saigonu 20tych rokov a skutočne príjemný vizuál. Škoda, že to pôsobilo často až príliš lyricky, lebo to určite malo potenciál na väčšie emócie a drámu. Ale napriek tomu to bol pekný umelecký zážitok, vnútorný monológ mladej dievčiny a jej rôznorodé úvahy tomu pridali ešte väčšiu kvalitu. Takže za mňa jednoznačne nadpriemerná záležitosť = 4* ()

Kity162

Po dlouhé době jsem změnla názor na tento film a přidala jsem mu hvězdičku a to vše jen kvůli scéně s malíčkem... Tohle zřejmě musí člověk zažít, aby pochopil. ()

zette

Hezky film se slusnou vypravou a zajimavou ustredni dvojici. Ac romanticky film, neni to zadna ruzova knihovna a vztah mezi movitym Cinanem a mladou lolitkou jiskri od jejich prvniho setkani. Pekna kamera a dobra atmosfera. ()

Radiq

Když jsou nazí, tak ať jde o sex nebo o cokoliv jinyho, tak všechno dělaj hrozně pomalu. Nahota a všechno je pěkne nasnímané, bez studu, přirozené né jako přirození, ale jako bez ohledů na kamery, herecky není co vytknout, ale místama se mnou cloumala nuda, hlavně ze začátku. Eroticky to fakt jede a sluší, dějem to už neni takovy terno, mistama to někdo nazve porno, ale to je asi nějakej šulin... ()

SeanLSD

Najmenej známy Annaudov film z toho jeho 20-ročného tvorivého obdobia, kedy každých pár rokov prišiel s nejakým prepracovaným filmovým zázrakom, dlho unikal aj mne. Keď ma konečne oblial jeho dusný orientálny senzualizmus a lenivá dekadencia neskorého kolonializmu, len som sa tak vyžíval v tom nevzrušenom tempe a vzrušenej sexualite, kde je každý záber dokonale vytieňovaným aktom alebo vťahujúcou impresiou medzivojnového Vietnamu. Réžia prvej polovice filmu je úžasne citlivá a presná, predstavitelia sú úžasní (a naozaj sexy) a atmosféra je horúca ako saigonské ulice alebo láska vášnivej tínedžerky... lenže potom sa MILENEC zasekne v stojatých vodách Mekongu - a v druhej polovici sa už nestane vlastne nič. Ani vývoj postáv, ani prehĺbenie ich psychológie alebo odhalenie pozadia, ani rozohratie rodinných drám, ani rozvinutie niektorého aspektu príbehu, súvisiaceho s rasovými či sociálnymi otázkami danej doby, času a miesta. A v takej situácií začne byť to tempo, ktorým sa príbeh sunie k nevyhnutnému záveru, smrtiace - pričom odvolávať sa na vernosť predlohe nejde, keďže tá údajne vôbec na popise erotických scén nestavia, či ich hádam ani neobsahuje... ()

fantoci

Autobiografický snímek o lásce mezi patnáctiletou dívkou a bohatým Číňanem odehrávajíci se ve dvacátých letech dvacátého století ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam)je prošpikovaný láskou a erotikou. Vedle vlastního příběhu divák jistě ocení i výpravu a kulisy. Přestože herečce v době vzniku bylo, tuším, že 19, byl tento film skandální. I když pro puritánské publikum je skandální každé odhalené ňadro. ()

Tyny

Začátek filmu byl slibný, až jsem si říkala, jak jsem se tomuto filmu mohla vyhýbat tak dlouho. Postupem času začal děj převyšovat emoce a vedlejší postavy mně prostě nebavily. Celý film bych nemohla označit za nezajímavý, ale za zbytečný určitě ano, nemluvě o zakončení. ()

andrii

Knoflíček po knoflíčku. Malíček k malíčku...Oh, L´amour. Zaposlouchejte se do nekrásnějších melodií jejich „věrného“ milování. Má touha po tobě, dívko bez závoje. Jsem na palubě. Vím, že i podruhé se setkáme. Noblesnímu obřadu vášnivé milenecké meditace se oddáme. Naše fyzická láska nechť se propojí v opojné aleji. Pod kloboučkem spanilá parádnice - tvá pohledná, mladinká tvář, hned položil bych tě na svůj mládenecký oltář. Pod šatičkami průsvitnými rýsují se skulinky tvé tělesné krajiny. V mém "kočáru" je místo pro ni. Cestou romantiku naplňuji. Svým dotekem se přibližuji, v komorním chvění ruce se setkávají, nebrání se, prsty se nevinně proplétají. Vzájemně jsme očarovaní - ta představa milování. Splynutí jiskří tak, že přestáváme myslet i dýchat. Její ladná chůze směřuje ke mně. První vlahý polibek na zadní okénko vozu oněměle propustí vánek sladké něžnosti. Jen přimhouřit oči a zachytit šepotavý tlukot milostné žádosti. Víc než jen přitažlivý žár polibků. Víc než jen prosté sklouzávání šatů. Tesknivé vyznání lásky v její nejkřehčí svůdnosti. Leť, amorku, leť, do srdcí důvěrnostmi se tref, list milostný zanech v těchto zdech, milence unášej na svých křídlech. V tomto pokoji, pohlceni vějířem vzrušení, vzdychají ryzí slastí v rajské oáze rušného okolí - v posteli, na zemi. Aristokrat požitků v lůně panny prostupuje sólo milostné předehry. Kráska v prvotním poznání aktu milování. Jen tebou si přeji být svlékána, na lože jako do korábu pokládána, s tebou postupně dobývat výšek milenecké rozkoše. Záchvěv nahých těl září jako poetický, smyslný diadém. Kapky erotické magie rosí siluety těla, svitem dne i noci spoře oděná, nezavrženým chtíčem zdobená. Obklopeni přepychem vášně a něhy. Vášeň - ten neodolatelný projev výbušnosti, něha jako libreto pohlazení. Každý dotek, každý polibek, milenecké intimity sen, jako póza na velkých plátnech, zátiší výtvarných děl. V každém detailu je zachován půvab, taj a smyslný šarm. Kradli si společné chvilky pro sebe. Dotkni se mě, obejmi mě, líbej mě. Líbám tě. Však mé tělo netouží po té, která doopravdy nemiluje. Láska za zrcadlem, city v loži slz. První, neopakovatelný, výsostný, jen pouhý milenec? Jmění touhy, slavnost lásky bezedné, nedozírné melancholii zaslíbené. Milostný příběh neskomírá v srdci těch, kteří chtějí hlasu lásky rozumět. ()

Lachtaan

Ještě pár let před Lolitou, která rovněž musela sklidit silně kontroverzní ovace, se v kulisách země, v níž čumím, že si to tvůrci troufli, splácalo dílko o plytkém románku rozverné puberťačky, co si nevážila sama sebe a zámožného Číňana, co neřešil jakákoli společenská pravidla. Věřím, že tahle předzvěst prostituce se v silně tradičních regionech může praktikovat ještě dneska, tudíž jsem rád, že v našem západním světě je to silné tabu. [viděno na HBO Max 7.1.2023] ()

lennyd

Patnáctiletá Francouzka při cestě z prázdnin při čekání na přívoz potká bohatého mladého Číňana. Ten jí nabídne odvoz do Saigonu, a už během cesty mezi nimi narůstá intimní atmosféra. Nezkušená dívka objevuje první sexuální pocity, a její milenec - ten si užívá své mladé přítelkyně. Ale okolí, včetně jejich nejbližších, vztah bílé dívky a bohatého Číňana moc neakceptuje... Film jsem viděl před lety jako "náctiletý", a tenkrát mne dost uchvátil. Nedávno jsem si na něj znovu vzpomněl, a tak jsem si řekl že je čas na trochu vzpomínání. Sice je mi jasné proč mne tenkrát tak uchvátil (těch sexuálních scén tam bylo docela dost, a v těch dobách byla erotika hodně vzácným zbožím, když ještě "nebyly ty internety"), ale už nechápu proč by mne měl uchvátit nyní. Naopak - mimo ony scény jsem se docela dost nudil, sice se Jean-Jacques Annaud snaží dát příběhu hloubku pomocí rasové rozdílnosti obou milenců, a hlavně jejich okolí, jenže mne nějak nedokázal zaujmout. A tak, až si budu zas jednou chtít pustit film na podobné téma, tak asi spíše sáhnu po Lolitě (a je už jedno jestli Kubrickově původní nebo té novější s Jeremy Ironsem.. ()

mandlova

Přesně takto jsem si to představovala... Marguerite Duras a její dětství, dospívání v Asii... překrásně natočené autobiografické drama. Vyextrahovaná kniha pod Annaudovou taktovkou graduje a ukazuje, že za vše se platí. A obzvlášť za lásku. ()

mirec88

Príbeh je celkom zaujímavo podaný, hoci ničím neoriginálny, ale tento film zhadzujú u mňa až príliš silne erotické scény. Väčšie hodnotenie fakt dať nemôžem. Keď som si uvedomil, že tento režisér natočil skvosty ako Medveď, Sedem rokov v Tibete a Meno ruže, tak toto považujem za jeho prešľap vedľa. ()

Autogram

Dlhú časť filmu som sa nevedel zbaviť zvláštneho pocitu, že pozerám porno. Nielen, že celý „dej“ akoby smeroval len k erotickým scénam, ale aj dievčatá prednášajú dialógy priamo z hlavy dospelých šľapiek. Nakoniec to až také prudké nebolo a ukázalo sa, ako stará Čína nepriala zakázanej láske, no nie kvôli veku, ale kvôli rozdielom rás. Zvláštne bolo, ako aj chudobný beloch bol nadradený mimoriadne bohatému Číňanovi. Spôsob rozprávania vo filme mi trochu nesedel, hlavná hrdinka po celý čas bez citov, precitne, keď je už neskoro, a aj to precitnutie je nevýrazné. –––– Len sa na mňa pozrite. Mala som vtedy 15 rokov. Plavila som sa cez rieku Mekong. –––– Nesmieš sa do mňa zaľúbiť. Rob so mnou to, čo s ostatnými. ()

Nepi

Jean-Jacques Annaud natočil skvělé erotické drama odehrávající se ve Vietnamu ve 30.letech.Naprosto úchvatné obrazy a skvělé převedení původní knihy na plátno. ()