Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Pete

Velkolepá výprava do předválečné Indočíny, působivé sexuální i citové probuzení jedné francouzské Lolitky. Škoda, že je jinak příběh tak plytký. A pozor: myslel jsem, že tu bude hrát můj oblíbený Tony Leung, ale tady hraje milence úplně jiný Tony Leung (Dlouhej Tony)! ()

ostravak30

Film Milenec mě zaujal hlavně z pohledu Saigonu dvacátých let. Není moc filmů, ze světové kinematografie, které by asijský svět zobrazovaly v počátcích dvacátého století. Většinou vidíme buď dávnou minulost před tisíci lety nebo současnost. Zajímavý je vztah rodiny a mladé dívky. Berou si od ní peníze a jsou za ně rádi, ale nazývají jí kur..u. Matka ji dokonce obhajuje, aby mohla zůstat na internátu. Číňan zase ví, kam vše bude směřovat, hlavně kvůli svému předurčenému sňatku, přesto se nemůže vztahu ubránit. Za ocenění stojí především herecké výkony obou hlavních hrdinů a snaha o vytváření erotického napětí a dusna. Samotné erotické scény ale nebudily zrovna dojem umění. Kdyby byly vydávány za porno, nikdo by se nemohl divit. Při nich šlo napětí a dusno stranou a romantiku bych do toho nepletl ani náhodou. ()

Luciee113

Na tomto filmu mě nejvíc bavilo, jakým stylem byl natočený. Nebylo na něm nic uspěchané, včetně erotických i intimních scén. Co mě moc nebralo byl příběh samotný. Pro mě velice těžko uvěřitelné. Aby byla dívka v patnácti letech letech rozumnější než dvaceti-sedmi letý mladý muž. Bezu, že on pro ni ztratil hlavu, ale ona byla opravdu až moc nad věcí. ()

shade000

Jean-Jacques Annaud mal vždy obrovský cit pre réžiu, jeho filmy sú úžasné. Toto je neskutočne krásny a citlivý príbeh o dvoch milencoch rozdielnych skrz kultúru. "Years after the war, after the marriages, the children, the divorces, the books, he had come to Paris with his wife. He had phoned her. He was intimidated; his voice trembled, and with the trembling it had found the accent of China again. He knew she'd begun writing books. He had also heard about the younger brother's death. He had been sad for her. And then he had no more to tell her. And then he told her - he had told her that it was as before, that he still loved her, that he would never stop loving her, that he would love her until his death..." ()

garry

Pokud vás dojímá srdcervoucí deflorace patnáctileté školačky v Indočíně ve 20. let čínským bonvivánem tak se vám to bude líbit. ()

lobo87

Annaud je výborný režisér, preto som bol zvedavý aj na tento jeho počin. Určite som nebol sklamaný. Zaujímavý príbeh francúzskej školáčky a bohatého Číňana vo Vietname. Jane March si tento film ukradla pre seba. Jej školáčka bola neodolateľná. Annaudovi sa podarilo nasnímať všetky erotické scény vkusne a emotívne. Príbeh je zameraný viac-menej len na dve postavy, čo je škoda (postava kamarátky bola absolútne nevyužitá, i keď som čakal, že aj ona nejako zasiahne do deja). Tento film si určite pozriem znova. Ale len kvôli Jane March... 65% ()

v3s

Asi nejsem cílovka tohohle bijáku. Přišlo mi to hrozně utahaný, hlavní postavy mě v průběhu filmu čím dál víc nebavily, takže jsem se spíš soustředil na záběry přírody, ulic, náhodných kolemjdoucích, kostýmů, což bylo nakonec vlastně dobrý. Ale jinak je to hrozně upocenej film. ()

Soupalka

Neuvěřitelně pečlivá režie, výprava a skvělá kamera. Možná ze mne mluví nekritický obdiv k práci Jean- Jacques Annauda a variabilitě témat a příběhů, které jsou zpracovány v jeho filmech. Stejně jako v ostatních případech, tenhle film je úplně jiný a s jinou atmosférou než ostatní. I když to není jen erotický film, s ostatními erotickými filmy jako 9 a 1/2 týdne je naprosto nesrovnatelný a působí řádově lepší. Každý dotek ruky, každý pohled, každý paprsek světla i každá kapka potu má přiměřenou délku i umístění. Hlavní pár skvěle funguje a je charismatický, ale i ostatní - matka i starší bratr hlavní hrdinky - neuvěřitelně dobře zapadají do atmosféry i příběhu filmu. ()

klapqua

bol štvrtok večer, mne bolo asi 15, v telke šlo velké prd ako vždy, prehadzovala som stanice a zrazu a čt2 začal akýsi milenec... nechala som to bežať, šak čo, aspoň niečo.... prvá pol hoďka príjemná nuda, pekné prostredie, horko, napoly číňanka v starých handrách... potom prístav, auto, číňan, pohľady, ruky, minimum slov... a zrazu erotika a erotika, nádherná hudba, kamera, hra svetla a tieňa, romantika, odmietaná, neskôr zakázaná láska a jemne pateticko smutný záver... aj keď ma tento film pomalšie tempo, celý čas som sa od neho neotrhla a nejakou zvláštnou silou som pri ňom ostala prikovaná k pohovke a nadávala že nemám po ruke toho svojho milenca (ktorého som v tej dobe ešte nemala)... nevadilo mi ani rozprávanie "autorky" k daným scénám, brala som to ako komentár ku vlastným spomienkam... vyznievalo to síce zvláštne, ale mne to tam akosi sedelo... pre mňa bol tento film príjemným zážitkom (velké plusko za zakomponovanie mojho oblúbenca chopina) a rada si ho pozriem znova, ale vždy s istým časovým odstupom aby to malo obdobné "grády" ako pri prvom vzhliadnutí:D ()

KacHnAop

Celkem emočně silný a poutavý film s úctyhodným hereckým výkonem hlavního představitele. Film plný rozkoše, vzrušujících erotických scén a především lásky bohatého muže k prosté a nezletilé dívce. Ta ale jen ztěží chápe, do jaké obtížné a vážné situace se dostala. Díky její nezralosti, se číňanova celoživotní láska pomalu, ale jistě ztrácí. ()

Amalberga

První půlhodina mi připadala velmi slibná. Postupně se film přehoupl v hloupý plytký kýč, hrající si na umělecké dílko. Ale je fakt, že záběry jsou poetické a na člověka dýchá atmosféra chudinských čtvrtí. Vůbec se mi nelíbily dialogy mezi postavami, kladli si spoustu otázek, které následně ignorovali a mleli samé nesmysly. Děj není ničím zajímavý, další zamilovaná slátanina typu: Začne to sexem a skončí láskou do smrti. No a osud milencům nepřeje a příběh končí smutně. P. S. Rasistické komentáře na adresu Číňanů mi přišly nechutné, málem jsem kvůli nim film vypnula. Chápu, že v tehdejší době to tak bylo normální, ale stejně... ()

Salvator

Zcela přesvědčivý výkon Jane March společně s výbornými exteriéry a erotickými scénami posouvají vcelku jednoduchý příběh kvalitativně hodně vysoko. ()

Paulo

On bohatý, ona chudobná, on ju miloval, ona chcela len sex...a peniaze. Zamilovala sa aj ona, lenže on sa medzitým oženil. “A teraz už som si nebola istá, že som ho nemilovala, napadlo ma, že som si tej lásky vôbec nevšimla.” Ale áno, srdiečko mi to zohrialo, škoda len toho ťažko sa rozbiehajúceho začiatku. ()

X_B_D

Tenhle film mne dostal. Zajímavý příběh, erotické dusno a krásná Jane March. Konečně tenhle film vyšel v ČR i na DVD. ()

Ditulka

rozmýšlela jsem se mezi 3 a 4*, ale vadilo mi, jak špatně je to namluveno a hlavně některé "řeči" byly dost ubohé..takže 3 :o) ()