Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Ivoshek

Hodně pocitový a hodně sexuální film. Obrazově to funguje super. Příběhově už o něco hůř. A taky si tu režisér až moc pomáhá vypravěčem, což považuju za srabácké. ()

5150

Líbilo se mi to o malinko více, než wargnierova INDOČÍNA z téhož roku. Příběh zde není tak komplikovaný a soustředí se výhradně na ústřední dvojici. Jane March a zejména Tony Leung podali přesvědčivé výkony. ()

Litsarch

Příběh se po první hodině stává stále více zajímavým. O to ale více člověka zklame, že hercům jejich role nevěří a tím pádem nemá k žádnému z nich, natož k jejich osudům, žádný vztah. Zprvu zajímavý příběh tak plyne do svého konce za nezaujatého sledování diváka, který si často přeje již konec. Snímek nicméně neurazil, v některých momentech i příjemně překvapil. Kde ale není špetka atmosféry, není vlastně nic. Natož divácký zážitek, ať je jakýkoli. ()

murakamigirl

Vášeň sa dá pri niektorých scénach krájať (aby sa nedala, že, keď sa odhalí všetko odhaliteľné a keď medzi hercami, zdá sa, preletela nejedna iskra). Avšak najväčšia vášeň sála práve zo splynutia rúk ešte len budúcich milencov na sedadle v aute. Najzaujímavejší okamih filmu, zmyselný a poetický. Okrem tých stretnutí milencov ma už nič nedokázalo zaujať, rozprávačka- mladučká milenka, teraz už starenka mi často šliapala po nervoch (keď si zvyknete, budete sa na tom už len baviť). A to najhoršie: všetky postavy, nevynímajúc ústredné, mi boli dokonale cudzie. Milenci zvlášť mi prišli ako nekompletní, ako bez duše... Zvažovala som 3*, ale keď to po sebe čítam a privolávam si ten márny scenár, nevybijem z toho 60% ani za nič. Preto 2,5*. (Ľudia dobrí, čo na tomto vidíte?) Užívateľ Matty to vystihol úplne skvele. ()

JohnCZ

Lolita na odvážnější francouzský způsob. Na jednu stranu divně napsaný a divně zahraný příběh o dvou divných lidech, kteří se navzájem zneužívali tak, až z toho vzniklo něco víc. Na stranu druhou prostě Annaud, což znamená atraktivní a živě podané dobové prostředí (tentokrát Vietnam) a krásnou konzervativní režii, která je tady obzvláštněna hodně vzrůšo, ale přesto příjemně decentními erotickými scénami. ()

corpsy

Vezmime v úvahu dobu vzniku filmu a jeho erotické scény. Určite išlo o niečo, čo sa v mainstreame veľmi nevidelo, aj keď nejde o žiadnu pornografiu, ale o krásne nasnímané sexuálne radovánky, ktoré majú všetko to ľudské a živočíšne, čo dnešné braky nemajú ( viď 50 ODTIEŇOV ). Ak chcete porno, obráťte sa na produkciu na to prispôsobenú, ak chcete romantiku plnú vzrušujúceho sexu, skúste MILENCA ( a zabudnite konečne na sh!ty ala 50 ODTIEŇOV, hlavne vy dámy ). ()

curunir

Tieto ázijské love story vďaka svojmu exotickému prostrediu vždy sľubujú veľký filmový zážitok, Milenec je však jeden z najslabších filmov aké som mal možnosť od Annauda vidieť. Vydarenej kamere vďačí film nielen za pôsobivú vizuálnu stránku, ale i za často krát odvážne nasnímanie milostných hrádok ústrednej dvojice. Vidieť tak úplne nahú peknú Jane March nie je problém, avšak keď v určitom momente sledujete asi 20 minút len súlož s urasteným Číňanom a nefrancúzsky pôsobiacou francúzkou navyše celkom pikantne nakrútenú, zdá sa akoby zmysel unikal a všetko patrilo niekam úplne inde (myslím si, že tento film by v uvedení žáner kľudne zniesol aj názov erotický) . Vlastne sa dá povedať, že od zoznámenia je potom film iba stále o tom istom s prestávkami, kde sa povie niekoľko nudných slov. Pokiaľ nejde o milovanie má film pomerne zdĺhavý spôsob rozprávania a výsledok pôsobí skôr nezaujímavo. ()

Angerr

Mistrně vyprávěný příběh, což cítíme až v samém závěru. V první části sledujeme rozvíjející se erotický vztah mezi asi třicetiletým bohatým Číňanem a mladičkou patnáctiletou Francouzkou z chudé rodiny. Jen škoda, že herečka je evidentně starší, pokud by ale nebyla, snadno by mohli režiséra obvinit z jistých nezákonných praktik. Děvče je moc krásné a snadno uvěříme, že na ní Číňan po několika vášnivých setkáních začne být sexuálně závislý. Erotických scén se nám v této první části shlédneme hodně a svůj název si plně zaslouží. Asi ještě nikdy jsem v normálním filmu neviděl takto názorně předváděný sex. Bravo Annaudovi za odvahu! V druhé části filmu do té doby čistě erotický vztah komplikují společenské překážky a, co je horší, láska. Číňan je vázán zvyky své kultury a musí se oženit s ženou, kterou mu vybral jeho otec. Film neodsuzuje toto východní pojetí lásky a nijak nenaznačuje, že to naše západní je jediné přirozené. Příběh se odehrává v indočíně v první polovině 20. století, Číňan je z rasových důvodů pro dívčinu rodinu nepřijatelný byť i jen jako "přítel" (skvělá je scéna v restauraci a na veselce - chudí Francouzi Číňanem sice opovrhují, ale přesto se od něho nechají pozvat a hostit a přitom ho urážejí). Závěr sice nepřináší žádný zvrat v ději; závěrečná slova však dávají celému filmu smysl a mnohý si při nich jistě vzpomene na velkou lásku, kterou již nechal za sebou. 10/10 ()

NinonL

Velmi decentní, velmi vášnivé, velmi krásné. Pomalý průběh filmu, rostoucí napětí, lahůdka pro každé zkušenější oko. ()

Tayen

Krásný film, který na komerčních kanálech neuvidíte; musíte sáhnout do filmového klubu. Bez cenzury, bez skrupulí, zobrazuje lidské slabosti a vášně a dokazuje, že za předstíraným chladem je vždycky cit. ()

Alementina

Uzasne na rvni shlednuti. Uzasne i na shlednuti druhe... a pravdepodobne i treti. Ucite bych to zaradilo do top zebricku nejlepsich milostnych scen :) A hlavne uz dlouho si preji sehnat knizni predlohu a precist si. ()

Vojcl

Bohužel příběh filmu není ničím víc, než trochu kvalitnější červená knihovna, a takové na mě moc nefungují. Vůbec nechápu proč můj oblíbený tvůrce sáhl zrovna po této literární předloze. Nejvíc mě otravoval hlas vypravěčky, který působil strašně kýčovitě. Všechno nakonec zachraňuje překrásná nápaditá kamera a přesvědčiví herci. ()

gogos

Silný příběh z nevšedního prostředí je přehlídkou parádních hereckých výkonů, perfektního erotického náboje, citů, emocí, ale také skvělé dobové výpravy. Milenec je výrazné drama, které dokáže zaujmout a vtáhnout. Annaud znovu představil zajímavý film, který i tentokráte je naprosto odlišným, než ty předchozí. 4* ()

kaylin

Kdyby to bylo ještě o fous odvážnější a bylo zde více vidět. Kdyby to v závěru bylo silnější a divák neměl pocit, že to už trochu únavou padá na hubu. Pak bych řekl, že je "Milenec" skvělý film, takhle ale skončil lehce na půl cesty. I tak si ale myslím, že měl Annaud velmi dobré téma a chopil se ho dobře. ()

slunicko2

Limonáda s lehkým přídavkem alkoholu a erotiky. 1) Líbily se mi částečně animované záběry na dobový Saigon a Vietnam obecně._____ 2) Oceňuji pěkné tělo, které měl 34letý Tony Leung Ka-faie (čínský milenec). 25letý Francouz Arnaud Giovaninetti (starší bratr dívky) působil sexy. I na 19letého Melvila Poupauda (mladší bratr dívky) byl příjemný pohled. ()

Skip

Na filmovou adaptaci velmi zvláštní, nicméně vynikající stejnojmenné literární předlohy Marguerite Durasové jsem byl dost zvědavý a musím se přiznat, že jsem měl vzhledem ke specifičnosti oné knihy docela obavy. Ale nenaplnily se. Annaud natočil film, při jehož sledování jsem měl téměř totožné pocity jako při čtení knihy. Pomalu plynoucí obrazy, zachycující erotické dusno mezi oběma hlavními protagonisty, velmi dobře převáděly emocemi nabitou předlohu. Erotické scény jsou natočeny s vkusem, který je ostatně podle mých zkušeností Annaudovi vlastní. Trochu je škoda, že se vytratila ona láska/nenávist zejména k matce, která je v knize jaksi schovaná pod povrchem a s klidem mohu říct, že je až brutální, ale to bych chtěl od filmu asi až příliš. ()

kajas

Romantika, která šla mimo mě. Myslím, že za pár dní si vybavím pouze velice vkusně natočené milostné scény hlavních protagonistů. ()

higuain

Když vezmu v potaz, že film staví pouze na zajímavém prostřední Vietnamu dvacátých let a na vpravdě odvážných sexuálních scénách s tehdy sotva devatenáctiletou Jane March a že děj kolem toho je jen nezajímavou vatou, která sama o sobě nemá co nabídnout, musím Annaudovi přiznat k dobru, že se Milenec tolik nevleče a byť trvá téměř dvě hodiny, dá se dokoukat i bez neustálého kontrolování hodinek. ()