Krankovi vždy chystali úchvatné vánoční oslavy s velkolepou výzdobou, spoustou dárků a největší party v ulici. Letos však Luther ani Nora nemají chuť nic zařizovat, protože jejich jediná dcera Blair odletěla s mírovými sbory do Peru. Když Luther navíc při sčítání nákladů předchozích Vánoc dojde k částce 6000 dolarů, rozhodne se k radikálnímu kroku. Letos žádné Vánoce nebudou! Místo toho si za 3000 dolarů vyrazí na výletní plavbu, plnou slunce a opalování. Včas všem spolupracovníkům a přátelům rozešle zprávu, aby mu letos nic nekupovali, protože škrtl Vánoce z kalendáře. Nebude kupovat stromek, posílat pohlednice a nebude se namáhat s náročnou výzdobou domu. Sousedi jsou v šoku, zejména Vic Frohmeyer, pod jehož vedením místní komunita každý rok zvítězila v soutěži o nejlepší vánočně vyzdobenou ulici. Rozhodne se, že to tak nenechá, a zorganizuje nátlakovou kampaň, která by Krankovy donutila alespoň vyzdobit dům. Když už mají Krankovi sbaleny plavky, sluneční brýle a košile s havajskými vzory, zazvoní telefon a Blair jim oznámí, že přiletí na Vánoce domů a vezme s sebou peruánské přátele, aby poznali, jak vypadají pravé americké svátky. Luther s Norou mají dvanáct hodin na to, aby vše zorganizovali. (TV Nova)

Ivoman

Výborná komedie, bohužel po polovině filmu se z toho stává americký patos, který se vleče až do konce filmu a je velice velice velice neuvěřitelný. ()

borohub

Kdybych to měl nějak stručně charakterizovat tak jedině "sentimentální srágora". Záplatka je opravdu slabá na druhou stranu jak moc byla slabá tak i autoři z toho dokázali vytáhnout maximum. Ukazuje se, že i burani jsou za velkou louží. Druhá polovina filmů je spíše takové Vánoční klišé, ale zase proč ne. Průměr 50% ()

PlayEasy

Tak tohle je velké zklamání!!!! Je to ještě horší než Rolničky kam se podíváš. Má to okoukaný a snadno předvídatelný příběh a jak už víme Columbus nikdy nebyl genius a tady to jde "krásně" vidět! Herci také stěží průměrní. Zkrátka jasné "béčko" či dokonce "céčko", které ničím nezaujme, ale zajímavé, že Jamie Lee Curtis (v komedii) ječela skoro stejně jako "maminka" v Psychu:) 40% ()

adamix

Columbus a jeho vianočná tematika. Je tam trošku originality, (anti)vianočná atmosféra, pekný humor a príjemný herecký párik Allen - Curtis. Až sa dá pri týchto amerických vianočkách poriadne zasmiať, tak mi to nevadí. U mňa 4* a 70%. ()

Blazkowicz

Rozhodně toto nesmí chybět v žádném playlistu vánočních filmů. Ne že by to bylo něco extra. Než přiletí dcera tak je to solidní, potom už klasický patos. Vánoční atmosféra včetně vtipů na nadprůměrné úrovni. 3-* ()

BradleyT

Myslim, že ne Time! Otřesný scénář, otřesný námět, otřesné herecké výkony, na to se opravdu dalo dívat jen jednou. Jednu hvězdu za Jamie Lee Curtis, ta jediná hrála dobře. ()

Almando

Ze začátku, se to vcelku slušně rozjíždí a párkrát jsem se zasmál, ale pak to spadne do trapného amerického dojáku, kdy se všechno stihne tak tak a přitom jim všichni pomůžou, i když je před chvílí nenáviděli... ()

Luswani

Nadprůměrná komedie, proto mě překvapuje poměrně nízké hodnocení. Velká spousta vtipných situací. A jak už bylo řečeno, je velmi zvláštní použití hororových filmových postupů, které samozřejmě takto podané, působí velice vtipně. Viděl jsem tento film po několikáté a potvrdilo se mi, že je to opravdu povedený film. 80% ()

ZHODNOTITEL

Ale jo, proč ne. Námět byl fajn, ale zpracování už bylo trochu k ničemu. Zároveň snaha vytvořit nějakou dramatickou linku s kolembydlícími byla trochu ubohá. ()

AndrewNewman

Fajn vianočná komédia s áčkovými hereckými hviezdami v podobe Tima Allena, Jamie a Dana Aykroyda. Ten gýč je v tom znesiteľný, niektoré scénky trocha pobavia, inak ale nič prelomové, čo má ale najviac zaráža je ten rozpočet. Až 60 miliónov, to ako vážne? Koľko asi museli zaplatiť Jamie, aby trošku poodhalila svoj bujný a aj v strednom veku fajnový dekolt? A že to vzniklo podľa presláveného Grishama, to je už pre mňa totálny fucked up. ()

hrumsrt

Jako každý ze všemožných svátků jsou i Vánoce inspirací pro řady filmových tvůrců, kteří už dávno zjistili, že lidé na tenhle prosincový svátek slyší trošku citlivěji.. Vánoce naruby byly dlouhou dobu posledním scénářem předního rodinného tvůrce Chris Columbuse, který od té doby na psaní filmů trošku zanevřel a není se úplně čemu divit... Koncept vynechání vánočních svátků, ignorování rozdávání dárků, darování do sbírek mi přijde v konzumní době, kdy se Vánoce staly převážně prostředkem k tomu dostat dárky, mi připadá skvělý. A navíc kolik stresu s tím musí odpadnout.. A přesně takový nápad má rodina Krankových, kteří se rozhodnou po tom, co jejich domov opustí děti, namísto Vánočních oslav odjet na Havaj, a to dokonce levněji než by vůbec dali za celé Vánoce.. Celý příběh mě bavil a všemožné střety s nechápajícími sousedy, kteří si něco takového neumí představit, anebo možná nemají tolik odvahy, mi přišly celkem povedené.. I když třeba máte svátky rádi, tak stejně nebyl problém fandit Kraknovým v cestě za jejich snem. A ve všemožných situacích, které pramenili především z kontrastu jejich výkladu Vánoc oproti zbytku, anebo z i třeba neúmyslného tlaku zbytku obyvatel jsem si film užíval.. Pak ale nastává zvrat, který zhatí všechny plány, a co film do té doby budoval promění do ulítlé naháněčky plné kuriózních vánočních malérů.. Kdyby si Krankovi udrželi svoje původní tempo až do konce, možná bych se k nim i někdy na (ne)Vánoce zase přijel podívat.. Tady se účelně mrhá vánočním kouzlem, až už to není účelné a nakonec ani kouzelné.. Do televize obstojné. P.S. Tim Allen konečně napočtvrté doručil koukatelný vánoční good-feel. 55% ()

Horác

Ale no tak dejme tomu. Nenáročný humor, který se dá sledovat po očku mezi pojídáním cukroví a pojídáním dalšího cukroví. Pro mě bylo zajímavé vidět zase v akci Aykroyda, říkal jsem si: "sakra tenhle chlapík býval kdysi slavnej". Bohužel právě jeho proslov na téma - jsme přece komunita, musíme si pomáhat - mě v tom filmu nejvíc otrávil. Na závěr několik banálních poznatků 1. celou dobu jsem měl pocit, že sleduji nějaký mnohem starší film. 2. balení šunky v plechovce je v Americe mnohem větší. 3. V České republice vlastně ještě neexistuje vánoční šílenství. ()

david666

K Vánocům optimální film. Vyvážená porce komedie, sentimentu a romantiky. Zejména první polovina pobaví, později je to už větší klišé. Ale tak tomu u podobných filmů bývá. ()