V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

UhLee

Filmová výzva griph - film č.5 - (7,5/10). Sedm let v Tibetu jsem měl v hledáčku už pěknou dávku let. Právě výzva od uživatele griph pomohla tomuto filmu konečně zmizet z mého nekonečného Watchlistu. Musím hned na začátku říct, že jsem s filmem velmi spokojený. Na začátku se ocitneme na počátku 2. světové války a je nám jasné, že tento film nebude jednat v rukavičkách. Líbí se mi, že se tady objevily i záběry z horolezecké výpravy, protože filmy tohoto ražení mám velmi rád. Klidně bych ve filmu snesl víc takových scén. Brad Pitt se tady již od začátku prezentuje jako sebestředný mladík a divákovi je tak trochu jasné, že budeme sledovat jeho postupnou proměnu. Největším pilířem na kterém celý film stojí jsou právě obyvatelé Tibetu a jejich kultura. Tito lidé jsou mírumilovní a nechtějí žádné spory, proto je srdcervoucí vidět, čeho jsou čínští vůdci schopni, aby si uzmuli ještě větší území. Jakoby toho neměli už dost. Interakce Dalajlámy s Bradem Pittem je kouzelná oba představitelé mají své kouzlo. Kdyby bylo tempo snímku údernější, tak bych sahal po ještě vyšším hodnocení. Když se ale zamyslím, tak to tempo sedí vzhledem k celému charakteru snímku. Jako poslední bych chtěl vyzdvihnout soundtrack legendárního Johna Williamse, který byl opět znamenitý. ()

st.verka

Po filmu "Seznamte se, Joe Black" se mi ti Brad Pitt líbil nejvíc. Je to dojemný a citlivý příběh, dobře herecky i výtvarně ztvárněný. Překrásná příroda, barvité prostředí - film okouzlí i zaujme. ()

Qitek

Film, kterému pomáhal cz dabing jako žádnému jinému. Naprosto příšerný Brad Pitt (obdobně jako Tom Cruise v Last Samurai) s nesnesitelným přízvukem ve filmu bez emoci. ()

Lachtaan

Jeden z nejprofláknutějších dobrodružných filmů v našich končinách, nejen díky oblíbenosti Brada Pitta, ale hlavně zásluhou frekventované televizní reprízy. Milý výpravný film, co nezaujme jen milovníka hor, ale i třeba dost drsné historie tibetsko-čínského konfliktu. První polovina o něco poutavější, pohledy na scenérie Himaláje mě ale fascinovaly až do samotného konce. [viděno na Netflixu 3.6.2022] ()

lennyd

Rakouský horolezec Heinrich Harrer (Brad Pitt) se vydává zdolat jednu z nejvyšších hor světa, Nangu Parbatu. Alespoň tímto činem maskuje útěk od své manželky, se kterou zrovna čeká potomka. Netuší ale, že jeho "přání" nemít dítě se mu vyplní - začne druhá světová válka, a on je zajat a uvězněn v britském vězeňském táboře v Indii. Po několika neúspěšných útěcích se mu nakonec s Peterem Aufschneiterem uprchnout podaří, a dostanou se jako první cizinci až do Tibetu. Místní kultura je natolik uchvátí, že zde nakonec oba zůstanou - přičemž Heinrich se stane přítelem a učitelem tenkrát malého Dalaljamy. Jejich přátelství nakonec překoná i čínskou invazi do Tibetu, a trvá až do současnosti ... Hodně jsem o filmu slyšel, ale nějak se nám dařilo se sobě navzájem vyhýbat až do dneška. Dle vyprávění jsem čekal dlouhou nudnou story bez jakéhokoliv příběhu, ale byl jsem docela mile překvapen. Měl jsem taky strach z obsazení "hezouna" Brada Pitta do takovéto vážné role, ale i on mne překvapil a Harrera zahrál překvapivě dospěle. Sice je pravda, jak píše POMO, že vnitřní "přerod" Heinricha Harrera není natolik výrazný, jaký by mohl být, ale to mi až tak moc nevadilo. To, že je film natočen podle skutečných událostí, a že je takovou malou "oslavou" Tibetu a dalajlámy je jen třešničkou na dortu - řekl bych, že v Číně tento film nemají moc rádi... ()

majxik

Moc pěkný snímek, příběh má správný spád i hloubku, a Brad Pitt hlavní postavu ztvárňuje svým osobitým stylem která do tohoto snímku patří. A to vše podtrhnuto krásnou hudbou. ()

noriaki

Vizuálně překrásné, hudebně skvělé, přesto jde o zklamání. Brad Pitt už předvedl uvěřitelnější výkony a Annaud má za sebou lepší filmy. Příběh má obrovský potenciál, který bohužel nedokázal naplnit. Zdánlivě je všem vše, pokora, přátelství, přerod, dospívání, smíření, porozumění a láska. Ale ve výsledku je prázdný a nezanechá skoro žádný dojem. Škoda, chybělo málo a tento snímek se zařadil vedle takových skvostů, jako je The Mission a nebo The Last Emperor. ()

BoncheR

Hoci pekný film, v mnohom sa odlišoval od knihy a vymýšľal si. To bol podľa mňa hlavný zádrhel tohto filmu. Brad Pitt to hral vážne ale v niektorých pasážach si dej nezachoval reálnosť - napríklad v jeho vzťahu k mladému dalajlámovi. Aj keď to nebolo úplne nafigu, viac ako tri * nedám. Odporúčam prečítať si knihu.../65%/ ()

Bobik9

Určitě je to krásný film, který stojí za to vidět. Překrásné scenérie Himalájí, odvážné pojetí, dobrý herecký výkon Brada Pitta, skvělá hudba Johna Williamse a zkrátka celkově je to vše dobré. Nicméně se nejedná myslím o nějaký zábavný počin. Jednalo by se o dost dobrý dokument například. Pro mě to bylo příliš dlouhé a utahané, bez nějakého spádu, protože jakmile se začal odvíje tibetsko-čínský koflikt, příběh se vrátil zpět k Herrerovi. Stojí za to vidět, ale nenadchlo. ()

VanTom

Velmi slušný film, kde nutný patos a duchovno je odlehčeno kouzelným humorem a celkovou pohodou při realizaci. Samozřejmě si pochvalu zaslouží kamera (Robert Fraisse), naopak hudba Johna Williamse je nevýrazná až hanba (na samostatný poslech je to podstatně lepší). ()

Natabar

Nevím, čím to je, ale tento film mě vždycky příšerně nudil a přišlo mi, že trvá celou věčnost. Asi někomu stačí koukat na Pitta a spolu s rádoby povinnou sympatií s Tibeťany vystřihne hned nadprůměrné hodnocení. Mě ani jedno z toho nestačí. Tohle je pouhý průměr - a jelikož ke všemu nudný průměr, na víc než 2* to nevidím. ()

sskrblik

Film se mění jako počasí. Zpočátku sledujeme drama horolezců, pak putovaní po Tibetu a když už jsme skoro u konce cesty tak bloudíme v duši Heinricha a všech obyvatelů této bohem zapomenuté země. Pěkná výprava a především skvělý Brad Pitt. ()

H.Gordon

Je to moc hezký film, hlavně závěr je velice silný, ale nemůžu si pomoct. Něco mi tam hrozně vadilo, až tak, že jsem to musela snížit ze čtverky na trojku. A už vím, co to je. Je to Brad Pitt. Mám ho ráda, ale do této role mi vůbec nesedl...dokážu si ve filmu představit někoho jiného. ()

hroubek

Je to ve výsledku fajn film. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodl na film kouknout. Z nějakého důvodu mě totiž nelákal. A přitom je to hezký film. Režisér Jean-Jacques Annaud odvedl velmi slušnou práci. Je to dost vidět, na způsobu jakým prodává příběh a samotné vyprávění. Nikam se nespěchá, a díky tomu má film, lehce dobrodružnou atmosféru v první půlce, a v druhé se i něco málo dozvíme o vztahu Číny a Tibetu. Brad Pitt je zde dobrý, ale viděl jsem ho hrát mnohem lépe. David Thewlis mě znovu dokazuje, že prostě vedlejší postavy umí skvěle. Film má dobrou atmosféru, krásné záběry, a první půlka je dost napínavá. V druhé půlce tempo lehce upadne, a příběh se více soustředí na politickou situaci, což ve výsledku není, tak působivé jako zdolávání hor a snaha přežít v divočině. Sedm let v Tibetu je hezký film, ale asi ho neuvidím podruhé. ()

Sany33

Príbeh: Túžba po zdolávaní vrcholov ho odvedie ďaleko od domova, aby na pokraji svojich íl objavil skutočný zmysel života a skutočné životné šťastie. Herecké obsadenie: Brad Pitt (nar. 1963, USA) v najlepšej forme hrá skutočne skvelo ale veľmi dobre sa pozerá aj na ostatných hercov vo vedľajších úlohách.  Prevedenie: Ja osobne mám rád filmy, ktoré majú človeku čo povedať a nad ktorými sa dá zamyslieť. Nie, zamyslieť sa nad vznikom ich existencie alebo nad tým, čo chcel autor filmom povedať ale skôr sa zamyslieť nad posolstvom, ktoré film nesie so sebou. Presne niečo podobné tento film obsahuje. Pocity: Film sa mi vo svojej podstate páčil, mal trocha prepálenú stopáž ale mieril divákovi priamo pod kožu a to mám rád. Pridaná hodnota: Film so silným posolstvom, ktorý má stále divákom čo ponúknuť. 89% ()

cross

Slušná výprava i obsazení nezachrání příběh a zpracování. Moc krásné na pohled, ale žánrově příliš dlouhé a místy velmi nezáživné. V porovnání s Kundunem je to K.O. v prvním kole, protože Annaud nedokázal do filmu vložit "sebe", tak jak se to povedlo Scorsesemu... ()

FrajerTom

I přes to, že Brad Pitt zde odvádí velmi dobrý výkon, hraje zde pouze "druhé housle" neboť v hlavní roli tu je krásná tibetská krajina a úžasná hudba Johna Williamse. ()

Pupidyk

Už hodně dlouho jsem neviděl nic tak nudného. Annaudův kýč dosáhl olbřímích rozměrů, natáčet film podle takovéto knihy však už je dopředu sebevražda. ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)