Nová noční můra

• USA Wes Craven's New Nightmare (více)

Natáčení nového dílu Noční můry v Elm Street se odehrává v zákulisí filmu, ale i na place. Nechybí tu herečka Heather, která před lety vytvořila v prvním díle celé série hlavní roli dívky Nancy a později si zahrála i v třetím dílu odbornici na sny. Po skončení natáčení záběrů se nečekaně začne hýbat Freddyho rukavice, dva techniky zabije a Chase (manžela Nancy) řízne do ruky. Heather se náhle probudí a zjistí, že vše byl jen zlý sen, vydechne si, ale pak si všimne, že manžel má opravdu ruku pořezanou. Studio nabídne Heather roli v novém dílu Noční můry v Elm Street, ke kterému píše scénář Wes Craven, ale ona to odmítne! Dovídá se, že manžel na filmu už pracuje a telefonuje mu a prosí ho, aby se vrátil domů. Chase za volantem cestou domů usne, havaruje a náhodou ho zabije Freddyho rukavice. Syn Dylan se také chová podivně, nechce spát, protože se bojí „zlého pána“. Po dalších incidentech, které se svým způsobem týkají filmového přízraku, jede za Wesem Cravenem, aby se ho zeptala na scénář. Tvůrce však doposud neví jak příběh dopadne... Poslední souboj svede Nancy (Heather) v podzemním světě, kde objeví scénář k novému filmu z cyklu Noční můry v Elm Street a kde se setkává nejen se svým synem Dylanem, ale i s Freddy Kruegerem. (Rodriguez)

pepo

Veľmi originálne ale nie úplne zvládnuté zakončenie série. Ten nápad mal na oveľa, oveľa viac. 6/10 ()

Xmilden

Freddy si zašel na plastickou operaci a výsledkem je nový facelift. Oslava 10.letetého výročí mohla klidně dopadnout mnohem líp. Originalitou se nešetří, ale nesympatický mladý hrdina a podivný scénář dělají divy. Kouzlo je to tam a přestože v celé sérii se každý díl vyznačoval trošku něčím jiným. Tenhle je nejdelší a tím pádem se nejvíce vleče. Digitální triky mu přitom vůbec nesluší. Série měla skončit 4. dílem. Sedmička = 35% PS: Ani remake se nepovedl. Nechte proto Freddyho už spát. Do 21. století se už moc nehodí. : N3, N1, N4, N5, N7, N2, N6 ()

Phobia

Jsem v pokušení dát odpad, nemá to ani špetku napětí a atmosféry z předchozích "Nočních můr", zbyla jen trapná parodie. Jediná zajímavější scéna znamená z mé strany zoufalých 10%, ovšem zdejší vysoká hodnocení mi vrtají hlavou - nehodnotím nějaký jiný film? Ale ne, nástin děje odpovídá, takže se tahle nudná, stupidní, komediální sračka opravdu spoustě diváků líbí. No, proti gustu... Pro mě nestravitelný zvratek a Cravenův krutý (k znechucenému divákovi) omyl. ()

darkrobyk

Hm, původní hodnocení jsem zvedl o jednu hvězdu. S časovým odstupem musím uznat, že Craven se snad ani lépe s Freddym rozloučit nemohl. Půvabná Heather se vrací na scénu, aby znovu prožila děsivý sen a zachránila nejen sebe. Zemětřesení (samo o sobě dosti děsivé), havárie, pitevna, nemocnice, dálnice. Připomenutí scének z prvního dílu - Julie válející krvavé sudy po stěnách a stropě, schody, které se roztékají pod nohama, filmový otec - šerif v závěru a navrch pohádka O perníkové chaloupce. Skvělá hudba, výtvarná kamera.Překvapivě povedené... ()

JohnnyD

Spolu s Vreskotom, Cabin in the Woods a nedávnym It Follows najlepší post-moderný horor a presný opak toho, čo v 90tych rokov v tomto subsubžánri stvárali Halloween 6, Piatok 13 9, či samotný šiesty Freddy. Siedma nočná mora pracuje hlavne v rovine rozumu, najúžasnejšia je v tom, ako v nej do seba zapadá bravúrny viacrozmerný scenár, ako geniálne kombinuje filmovú realitu, realitu filmových hviezd a meta rovinu medzi scenárom, filmom a skutočnosťou. Keď sa to všetko definitívne pretne 20 minút pred koncom, mal som zimomriavky. New Nightmare nie je film pre bežného diváka (a tak i dopadol v kine), je to film pre hardcore fanúšikov ságy, no najmä pre ľudí, ktorí sa radi zamýšľajú nad viacerými rovinami príbehov a ich dotykom/odrazom reálneho sveta. PS: rebríček nočných mor: N1, N3, N7, N4, N5, N2, N6 ()

Nin

Příšernost. Freddie Krueger má obvykle ve své hororové sérii skvělý (černý) smysl pro humor, zatímco tohleto se bere šíleně vážně, ačkoliv to jen nabízí rodinný drama mezi ustaranou matkou a jejím malým uřvaným fakanem. Samotný Freddie je ve filmu minimálně, v podstatě se na jeho návrat čeká osmdesát minut (!). A jako základ příběhu je tu pohádka o perníkové chaloupce. Uch. (3/10) ()

Disk

Wesi, ty jsi zatracený génius. Tvoje poslední Noční můra nemohla skončit lépe. A perfektně sis připravil půdu pro Vřískoty. A ten malý kluk - kam se hrabe Danny z Osvícení... ()

misterz

Musím uznať, že ide o dôstojné ukončenie ságy o zhmotnenej nočnej more Freddym. Craven sa nezaprie. Výborný scenár s prepracovaným prelínaním sna, reality a filmu a tiež niekoľko veľmi dobrých atmosferických scén. Škoda len, že samotný Freddy tu stratil svoju osobitú charizmu, ktorá ho sprevádzala v predchádzajúcich dieloch. A spolu s ňou odišiel aj čierny humor. 70/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

2-Xtreme

Ako sa to všetko začalo, tak sa to aj skončí...Pod rukami stvoriteľa Nočnej Mory Wes Cravena. Tak ako sa zmenil Freddy Krueger zmenila sa aj celková atmosféra filmu. Dôležitým aspektom bolo, vyradenie tých otrepaných pesničiek z 80-tich rokov a namiesto toho prišla narad klasická hudba, ktorá by sa v hororoch mala objavovať. Žiadny spev len orchester či syntetizátory dodávajú filmu už aj tak dosť dobrú atmosféru, ktorá vie navodiť husiu kožu. A ďalším aspektom bolo, že už nejde o hororový subžáner slasher. Craven úplne vynechal teenagerov, ktorých Freddy posielal na druhý svet v ostatných dieloch série. Tu sú hlavnými hrdinami, alebo len hlavnou hrdinkou o niečo staršia žena. Má svoju rodinu, manžela dieťa a posledné čo bude vo filme robiť je ziapať o život ako všetci teenageri. To, že sa človek dokáže stotožniť s nejakou z postáv nie je nič nové. Ale pri tomto filme je dosť možné, že vám bude ľúto že práve táto osoba zomrela. V predošlých dieloch som len čakal, keď už konečne niekto zomrie, "ja už chcem počuť Freddyho hlášky a nech tie čepele zaborí poriadnu hlboko". V tomto filme som až tak s Freddym nesympatizoval. Tento krát som sa ho nie že bál, ale išiel z neho riadny strach a keď už zmizol všetok vtip Freddy je len ZLO...Toto je dosť nedocenená časť série. Režisér Wes Craven nám dal totálne niečo nové, to čo tu ešte nebolo. Herci hrali nielen klasické postavy, ale aj samých seba. Dej sa predeľoval na realitu a na tú temnú stránku. Objavil sa nový a hlavne iný Freddy. Všetko bolo tak ako má byt, len ten koniec mohol byt trošku viac dotiahnutý. U mňa je to tretí najlepší diel série. Po kultovej jednotke, vydarenej trojke prichádza originálna sedmička, ktorá to všetko zakončila . Celá recenzia: TU ()

mzss1

(47%) NOVÁ NOČNÍ MŮRA je určitě dost netypický film o Freddym. Rozhodně to není ani pokračování, spíš taková vsuvka s docela zajímavým nápadem. Takže když to shrnu, tak na tomto snímku dokážu ocenit zajímavý nápad, který ale není moc rozveden a solidní Cravenovu atmosféru. Zde už jsem si říkal, že se pomalu dívám na Vřískot. Několik let po vzniku tohoto snímku nám Craven začal servírovat Vřískoty, které jsou moji srdcovkou (především 2,3 a 4 díl). Heather Langenkamp nám tu hraje samu sebe což je i celkem logické neboť její postava Nancy přece ve třetím noční můře zemřela. Takže rozhodně jsem byl zpočátku filmu příjemně překvapen, jaký měl režisér Wes Craven nápad, ale to časem vyprchalo a po půli snímku, později teda v cca 3/3 filmu mě to přestalo bavit. Atmosféra byla super, ale ty věčné kolapsy Heather s jejím filmovým synkem Dylanem mě postupně přestaly bavit. Bylo to takové ohrané už, jako pár dobrých scén se zde našlo, ale jakmile nastoupil na řadu novodobý Krueger, tak jsem měl sto chutí to vypnout. Nebyl ani děsivý, ani vtipný, dokonce ani trapný, prostě takový divný, nudný a já nevím co přesně. Kruegera tu máme spíš až ke konci. K tomu nějaké ty příběhové nelogičnosti tu máme. Úplné finále mi už nepřišlo vůbec napínavé, byla to taková už slátanina. Hudba celkem ušla. No, zpočátku se to rozjíždělo solidně, ale pak už to začalo po půli filmu jít strmě dolů. Hororových prvků tu moc není až na obstojnou atmosféru. Vidět to jednou se dalo bez újmy na zdraví, jen je škoda, že Cravenovi poté došel dech, nějak se film pak zadrhl. Ani bych toto do série noční můry z Elm street moc neviděl, ale co, snaha jistě byla. ()

Goldbeater

Po pěti pokračováních, z nichž některá byla více kvalitní, některá méně kvalitní a jedno úplně mimo (druhý díl), se k sérii vrátil legendární Wes Craven a vnesl do ní konečně zas svěží vítr v podobě nového konceptu se zajímavými nápady. A ačkoliv je pravda, že Nová nořní můra v druhé polovině filmu poměrně dost variuje hororové scény a vraždy z prvního filmu a Freddy je fyzicky na plátně jen poskrovnu, rozhodně se dá objektivně konstatovat, že tento díl disponuje nejlepším příběhem ze všech pokračování. Na své si přijdou hlavně cinefilní fanoušci série, kteří ocení hororově stylizovaný náhled do zákulisí natáčení a mezi členy filmového štábu, z nichž se na scénu dostane nejen nemalý počet herců ztvárňujících sebe sama, ale i producenti, tvůrci vizuálních efektů a hlavně režisér Wes Craven, díky jehož „novým nočním můrám“ mohl poslední díl vzniknout a zároveň mohl být i příjemně meta. ()

kingik

Tohle je jeden z nejméně vydařených filmů Wese Cravena a smutné je, že je to zrovna horor s hororovou ikonou, kterou kdysi přivedl do hororového světa. V tomto filmu skoro nic nefunguje. Freddy už nevraždí ve snu a prezentace, že jde jen o filmovou postavu ztvárněnou Robertem Englundem, je až téměř zoufalá. Ani režijně to Craven příliš nespasil. Není se čeho leknout a o nějaké hororové atmosféře si může film nechat jenom zdát. Jediné, co bych viděl jako pozitivum, je snaha příběh nějakým způsobem inovovat a neopakovat již x krát viděné. Jenže na Wese Cravena to byl pokus velmi chabý. 40% ()

dr.horrible

Tak skvelý nápad a z neho vyťažené minimum, respektíve nič. To dokáže celkom naštvať, hlavne keď film točí režisér najlepšej časti a duchovný otec celej série. 30%, nuda, nuda a ešte raz nuda a to decko nevie vôbec hrať. Vzhľadom nato, že dva roky po tomto Craven natočil najlepší novodobý slasher, je až zarážajúce, ako je Nová nočná mora nepodarený film. Za pozretie stojí vlastne iba pre Heather Langenkamp v hlavnej úlohe. Príjemné, vidieť ju po tých rokoch znovu bojovať proti Freddymu... Môj osobný rebríček Nočnej mory v Elm Street: Najlepší je neprekonateľný originál z roku 84 a potom NM3, NM4, NM5, NM2, NM7, remake a za skoro odpad, považujem iba časť s poradovým číslom 6. Crossover Freddyho s Jasonom som nerátal, keby tak by som ho zaradil za Dieťa sna a teda na piate miesto. ()

Jordan

tu je vidieť, keď nad vecami niekto naozaj rozmýšľa a nie sa iba vyžíva v rôznych efektoch a exhibíciách, kto pracuje s citom pre motívy a pre celkový odkaz a legendu, ktorá z freddyho od jeho vzniku narástla - ostatne, jedná sa o jeho stvoriteľa... ale posledná tretina to trocu zhodila, celé to postupne budované a šperkované napätie, atmosféru a pripravovanú pôdu pre veľkolepý návrat - jeho veľkoleposť nebola napokon výnimočná ničím iným, než novým klobúkom a koženými nohavicami... ale aj tak je toto veľmi vydarené zakončenie desaťročie trvajúcej série (freddy vs. jason je už len taký fanúšikovský zábavný dovetok, veľmi vydarený, no nie priamy príbuzný z rodiny nočných mor... a rebootovanú novú nočnú moru považujem za úplný odpad); heather je krásna, jemná a úplne ju žeriem! ()

Anderton

Heather hrá Heather, Robert Roberta a Wes Wesa. Z takéhoto postmoderného metafilmu by sa zakrútila hlava aj Tarantinovi a nepochybujem, že film videl a aj sa mu zatočila. Craven ale podľa geniálneho nápadu napísal "len" dobrý scenár a nakrútil viac menej priemerný horor. Prečo zrovna on nie je schopný dať filmu nejaké originálne vizuálne nápady, mi je skutočne záhadou. Každopádne ide stále o kvalitný kúsok v sérii, kde považujem všetky filmy minimálne za mierne nadpriemerné, väčšinou za veľmi dobré. Len je škoda, že tento záver nie je dokonalou bodkou za dlhými hodinami strávenými s Freddym a spol. ()

Frajer42 odpad!

A tohle mělo být sakra co? Pod tohle bych svůj podpis nedal ani kdyby mě mučili. Slovo nuda nabírá monstrózních rozměrů. V polovině filmu jsem si musel udělat kávu, abych tu druhou byl schopen dokoukat. Možná mi něco uteklo. Pár minut jsem prospal, a tak se to rozhodně nedá vyloučit. Přesto si troufám říct, že tady nemělo utéct co, tady totiž nic koukatelného nebylo. Lze si po tomhle průseru vůbec ještě zachovat úctu k Wes Cravenovi? No nic, alespoň že mám zase jednu ,,kultovní" sérii za sebou. Jestli dva díly série za něco stály, tak je to možná moc. A hodnocení? Samozřejmě že odpad. A jedinci hodnotící tenhle megaprůser plným hodnocením by mě mohli seznámit s jejich dealerem. ()

AllShallFall

Tenhle díl sice nemá takové hodnocení, ale mě se líbil. Wes Craven je tvůrcem prvního dílu a pořád si myslím, že jedině on ví jak by dál měla noční můra pokračovat. opět se tu setkáváme i Heather Langenkamp. I samotný Cravern si zde zahrál. Freddy spíše ale působil jako démon než noční můra. Mě se ale líbil i v tomhle podání. Robert Englund je nezaměnitelný a hlavně díky němu je noční můra pořád dokonalá. ()

PetrPan

Nuda, nuda, nuda.... Pokus Wese Cravena o jakýsi přenos jeho Freddyho do reality nevyšel. Slibný začátek je utnut dříve než byste čekali, víc než polovinu filmu čekáte ( a nudíte se) na Freddyho, který sice přijde, ale trochu jinak... Cravenova reality show je zbytečným počinem tohoto skvělého režiséra ()