Nová noční můra

• USA Wes Craven's New Nightmare (více)

Natáčení nového dílu Noční můry v Elm Street se odehrává v zákulisí filmu, ale i na place. Nechybí tu herečka Heather, která před lety vytvořila v prvním díle celé série hlavní roli dívky Nancy a později si zahrála i v třetím dílu odbornici na sny. Po skončení natáčení záběrů se nečekaně začne hýbat Freddyho rukavice, dva techniky zabije a Chase (manžela Nancy) řízne do ruky. Heather se náhle probudí a zjistí, že vše byl jen zlý sen, vydechne si, ale pak si všimne, že manžel má opravdu ruku pořezanou. Studio nabídne Heather roli v novém dílu Noční můry v Elm Street, ke kterému píše scénář Wes Craven, ale ona to odmítne! Dovídá se, že manžel na filmu už pracuje a telefonuje mu a prosí ho, aby se vrátil domů. Chase za volantem cestou domů usne, havaruje a náhodou ho zabije Freddyho rukavice. Syn Dylan se také chová podivně, nechce spát, protože se bojí „zlého pána“. Po dalších incidentech, které se svým způsobem týkají filmového přízraku, jede za Wesem Cravenem, aby se ho zeptala na scénář. Tvůrce však doposud neví jak příběh dopadne... Poslední souboj svede Nancy (Heather) v podzemním světě, kde objeví scénář k novému filmu z cyklu Noční můry v Elm Street a kde se setkává nejen se svým synem Dylanem, ale i s Freddy Kruegerem. (Rodriguez)

Němi

Vrátil se Wes Craven a je to poznat, občasná amaterská filmařina předešlých dílů je pryč. Sympatický nápad nepokračovat dál v pohřbené sérii, ale natočit "film o filmu" buď odmítnete hned na začátku, nebo si ho náramně užijete (jako já). Více i méně očividné odkazy ("- Máte propustku? - Seru vám na ní!" Jasně vede) jsou milé zpestření. Bohužel ale, ani sám Freddyho "otec" se neubránil momentům, které vás nechají pochybovat o příčetnosti autora. Především myslím scénu, kdy se nám Craven pokouší vnutit blbost, díky které se opět opravdu zlý Freddy dostává do reality. Ono těch much by se našlo poměrně dost, ale očividný vztah k látce (ehm... Talalay - shoř v pekle) a návrat několika herců z toho dělají povedenou poctu sérii, která není sice dokonalá, ale lásku si zaslouží. _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné ()

Slarque

Tenhle scénář je opravdu zajímavý. Hlavní herci, režisér i producenti hrají sami sebe v příběhu, který skvěle završuje celou hororovou sérii. Bohužel film samotný až takovým vrcholem není a to zejména proto, že opravdu hororem se snímek stává až po polovině své stopáže, předtím to je chvílemi až nudný příběh, který jen občas udělá bu bu bu. Ale aspoň jsem pochopil, jak Craven dospěl k Vřískotům. ()

Joker Punx

Nová noční můra Wese Cravena - Po tolika letech se režisér vrací k sérii co začal právě on. Herci z prvního dílu tu hrajou sami sebe. Hlavní hrdinka Heather Langenkamp co hrála Nancy. John Saxon co hrál jejího otce. Robert Englund tu hraje taky sám sebe a zároveň i Freddyho a sám režisér Wes Craven tu hraje sebe. Tento díl se úplně liší od původní série a nevypadá to úplně zle, masku Freddyho Kruegera tu změnili a nevypadá špatně, ale původní maska Freddyho se mi teda líbila víc. Na to že už je to úplně jiný, tak atmosféru to má dobrou a strašidelnou ale původní sérii s Freddym mám stejně radši, na tý jsem vyrůstal a bavila mě a bude mě bavit pořád víc než tohle. Tenhle film s Freddym se mi líbí ze všech nejmíň, už to nebylo ono. Robert Englund jako vždy skvělej. ()

iamek

Ani nasazení Cravena nepomohlo tuhle sérii postavit zpátky na nohy což je docela škoda. Poprvé v sérii mě zaujala skvělá hudba. ()

SeBig

Tak tohle už se aspon dalo nazvat trochu hororem. Dělala to spíš hlavně ta hudba, ale když to srovnám s předešlíma sračkoidníma dílama (final nightmare, dream child, dream master), tak to Wes aspon trošičku zachránil. Furt to má ale své mouchy, námět je sice dobrý ale natočený je to celkem nudným stylem, Heather je furt kočka, škoda že Depp nebyl osloven, aby si taky zopaknul roli, Freddy byl mín vtipnější a víc "strašidelnější" kčemuž mám neutrální názor. Horší průměr. ()

honajz

Každá sranda jednou končí. Dokud se však z úspěšné série dají mačkat nějaké peníze, často se konec stále posunuje. A tak ani díly Noční můra 5: Dítě snu (z roku 1989), Freddyho smrt: Poslední noční můra (1991) a Nová noční můra Wese Cravena (1994) nejsou, navzdory třeba názvu prostředního z nich, posledními. Po Nové noční můře se Freddy objevil na filmových plátnech po nějaké chvilce znovu, a to ve snímku Freddy vs. Jason (2003), a v rok nato v kompletním rekmaku prvního z filmů, moderním a akčnějším. Nová noční můra možná chtěla být tributem, poctou, prvnímu dílu, také ji režíroval opět sám Wes Craven, ale nepovedlo se. Na příběhu filmového štábu, který točí Noční můry (takže se zde znovu objeví herci z prvních filmů), se měl kopírovat příběh samotného filmu, kdy se Freddy stane reálnou postavou, zasahující svými vraždenými snovými výpady do průběhu natáčení. Jenže - kdo zhlédl všechny dosavadní filmy, asi bude podobným ozvláštněním na druhou trochu zklamán, protože v podstatě až o takové překvápko nejde. ()

anais

Velice nedoceněný snímek. SPOILERY následují:) Ten moment, kdy vám v půlce dojde, že sledujete film o vzniku scénáře na film, který právě sledujete, opravdu stojí za to! A vůbec celý ten nápad o přesunu monstra mimo film, do reality (která je opět jen filmovou realitou), je na svou dobu velmi originální. Na předchozí filmy se nedívá z hlediska kontinuální návaznosti, ale jako materiál určený ke zkoumání (jaký to má všechno smysl?, proč to někoho zajímá a proč to někdo jiný dělá?), ironickému pošťouchnutí ("konečně ta rukavice nevypadá jako plácačka") i fandovské poctě k 10.výročí od prvního dílu. ()

jonyyy

Několik hodně povedených efektů (jazykové scény), celkem zajimavý námět, i když to Wesovo vysvělení se mi moc nelíbilo. Ale celkově bych řekl velmi solidní na šesté pokračování. Škoda, že Robert Englund nedostal víc prostoru. 65% ()

Pítrs85

Narozdíl od jiných, v osmdesátých letech také zrozených, sérií Halloween a Pátek třináctého o sobě nemůžu říct, že bych byl fanouškem Noční můry, po výtečné jedničce a snad ještě lepší trojce jsou pro mě totiž ostatní díly tak trochu nuda a odmyslet si samotného Freddyho, který v každém z těch slabších dílů dělá minimálně polovinu práce, jednalo by se o docela slušnej kentus. Jenže právě postava Freddyho Kruegera je (možná paradoxně) tak neskutečně zábavná a kultovní, že není na místě Noční můry jakkoliv odzívat, Robert Englund tu podává výkon hodný na Oskara. Můj osobní žebříček: 1.díl, 3.díl (výtečné), 4.díl, 6.díl (dobré), 5.díl, 7.díl (průměrné), 2.díl (slabé). ()

HellFire odpad!

Film, ktery pojednava o nataceni filmu. Vymyslena postava z filmu obzivne do realneho sveta. STRASNA NUDA. Producenti by meli dostat padaka za penize vyhozene do kanalu. Jeden z nejhorsich filmu, co sem kdy videl. Ztrata casu. ()

SOLOM.

Tahle série dostala už po druhé v krátké době tvrdý úder na solar a přesto mě i tento díl dokázal zaujmout. Wes Craven už déle nedokázal jen přihlížet zpovzdálí, jak řada režisérů pomalu ale jistě začíná prznit jeho výtvor a rozhodl se pro razantní krok. Ještě jednou se k Freddymu vrátil, ovšem tentokrát se rozhodl svůj nejnovější výtvor pojmout hodně netradičně a popravdě dost zariskoval. Scénář měl napsaný už dlouho dopředu, ale k jeho realizaci se nakonec rozhodl až o mnoho let později. No a bylo to dobře? Tentokrát jde skutečně o hodně zvláštní film, který hodně fanoušků této série doslova zadupalo do země, ale já myslím, že je to docela škoda. Samotná myšlenka totiž není vůbec špatná, ba já v ní nic špatného nebylo. Bylo potřeba tuhle sérii něčím okořenit a to si myslím Craven dokázal. To že zde většina herců hraje sebe samotné mi, vůbec nevadilo, o něco horší už to však bylo se samotným scénářem. V některých chvílích to dost skřípalo, stejně jako Freddyho pařáty, občas zahaprovala logika, samotný Freddy se tu moc často neobjevoval (ale tento problém byl i u ostatních dílů), ale hlavně mě tu neskutečně sral ten malý spratek - Miko Hughes mi asi neodpustí, ale já bych toho zmrda rozkuchal od hlavy až k řitnímu otvoru už po prvních minutách. Víc uječeného haranta jsem už dlouho neviděl. Hlavně kvůli němu jsem si tento díl nedokázal bohužel užít víc, protože mě neskutečně vytáčel po celou dobu. Docela by mě i zajímalo, jak dokázal přesvědčit Craven Heather Langenkamp, aby mu zde hrála, když ta musela být v době natáčení již těhotná. V tom samém roce co byla premiéra, totiž porodila dceru. Za její účast jsem byl však neskutečně vděčný. Radost mi samozřejmě udělal i John Saxon a „odmaskovaný“ Robert Englund. No a v neposlední řadě ani samotná atmosféra nebyla zas až tak hrozná. Několika úmrtí se dočkáme, nechybělo ani napětí (zvláště u scény v nemocnici) a závěr taky nebyl nejhorší. Takže přejdu-li k finálnímu ohodnocení, tak jde o průměrnou podívanou, která však dopadla lépe než druhý díl a šestý díl. Takže dám 60%. ()

eraserhead666

Milý Wesi, co tě to, do prdele, napadlo pokoušet se oživovat dobře ukončenou sérii...? To jsi potřeboval nutně zaplatit nějaké složenky, nebo jsi přecenil svého génia? Přijít s dílem, který se naprosto a zcela vymyká celé Kruegerově mytologii... Dát Freddymu odpornou a škaredou masku (tak nápadně odlišnou jeho klasickému ksichtu) a rukavici podobnou dětské hračce z obchoďáku, jeho úchvatný a takřka kultovní svetr zakrýt omšelým kabátem a vzít mu jeho dvě charakteristické věci – jeho klobouk a pověstný sarkastický humor? A všechno to natáhnout takřka na dvě hodiny? Zbláznil ses? Původně jsem ti dal odpad, protože jsi mě tímhle dílem docela nasral, teď už jsem to vydejchal, tak budu objektivní a za dobrou Heather Langenkamp a hudbu tomu tu jednu hvězdičku dám. Tohle nám už ale příště nedělej. Freddyho fanda. ()

mm13

Nástup do filmu perfektný, následné zvolnenie a postupné stupňovanie v rámci série neobvykle stiesňujúceho napätia je tiež zvládnuté na jedničku. New Nightmare sa síce tvári ako nezáväzná hra so žánrom a vlastnou mytológiou, zároveň to ale tentokrát prestáva byť sranda! Doteraz to bol len film za filmom, teraz sa však Freddyho ruka sápe rovno do skutočného sveta, ohrozuje nie len hlavnú hrdinku ale veľmi nepríjemným (pre neho typicky rafinovaným a bezohľadným) spôsobom aj jej syna a ono z toho chvíľami skutočne mrazí. ...Achilovou pätou celého príbehu je ale neschopnosť zavŕšiť celé toto snaženie, pozhrabovať každý z presahov, poprepájať jednotlivé roviny a v podobe finálneho produktu podarovať divákovi kompaktný a celistvý zážitok. Posledných dvadsať minút je bezradná nuda, do finálneho súboja sa Cravenovi nepodarilo vymyslieť nič, čo by sme už (6x predtým) nevideli a z pointy (ak tu vôbec nejaká bola) mi zostal už len úškrn a povzdych. Že sa k podobnému prístupu (hrátkam) Craven vrátil v neporovnateľne dotiahnutejšom Vreskote (aspoň čo sa prvých dvoch častí týka) je dôkaz, že tu to ešte až tak dobre premyslené nemal. A takto to aj dopadlo - po celý čas prekvapoval, aby nakoniec ničím neprekvapil. ()

Morholt

Wes Craven zakončil legendární ságu rozporuplně. Na jedné straně stojí výborný nápad, kdy se prolíná realita filmového natáčení s nočními můrami Heather Langenkamp, která hraje samu sebe (ostatně jako všichni herci) a na druhé straně je zpracování, které půlku stopáže víceméně nudí. Vlastně to začne stát za to, když to Freddy vezme opět pořádně do ruky, což je vzhledem k poměrně solidnímu scénáři docela škoda. 50% ()

Mordenroth

So sériou Nočnej mory v Elm Street to už po štvrtom diele nevyzeralo príliš ružovo a šiesty diel bol len akýmsi hluchým výkrikom do tmy... Wes Craven však našťastie jedného dňa dostal (skvelý) nápad ako priviesť Freddyho späť k životu a napraviť tak jeho pokazenú reputáciu. Myslím, že sa mu to v celku podarilo. Originálny príbeh, umiestnený do „reálneho“ života skutočných predstaviteľov pôvodného filmu (resp. filmov), kvalitná atmosféra a nádherná Heather Langenkamp. To sú hlavné klady tohto snímku. Škoda, že samotný Freddy už nie je tak desivý ako v prvom diele a už vôbec nie tak vtipný ako v ďalších častiach. A samotná maska sa mi tiež bohvieako nepáčila... ()

Lacike

Nancy je mŕtva. Freddy je mŕtvy. Tak jak natočiť ďalšie pokračovanie Nočnej mory s ich predstaviteľmi v hlavných úlohách? Budú hrať samých seba, keďže sa bude prelínať filmový svet so skutočným. To je tak cool, meta a neviem čo všetko. Nápad to nie je zlý. V sérii Vreskot to fungovalo perfektne. Ale tu ešte nie. Síce ma bavilo nachádzať rôzne cameo výstupy hercov alebo producentov tejto série, ktorý si zahrali samých seba, ale to bolo jedným z mála potešení, ktoré tento diel ponúka. Wes sa rozhodol, že tento diel pojme temnejšie. Výsledkom je, že sa Freddy poriadne objaví až vo finále a dovtedy to je strašná nuda. Pomalé budovanie atmosféry bolo otravné, keďže tento svet už dobre poznáme a ľakačky Wesovi nikdy poriadne nešli. Aj úmrtí je tu málo a vykrádajú predošlé diely v ktorých vďaka praktickým efektom vyzerali oveľa pôsobivejšie ako s použitím v tej dobe nedokonalých CGI. Heather Langenkamp mi tentokrát znova nesedela jak bola strašne hysterická. Ešte horší bol ten jej syn, ktorý si celý film myslel, že je Freddy. Do prdele, ja som chcel pôvodného Freddyho. A ani Englund ako Freddy sa mi tentoraz nepáčil. Tá jeho nová maska je hnusná a najviac ma srali jeho oči na ktorých mal debilné kontaktné šošovky. Takže celkovo to je nuda s pár milými cameami. Vzhľadom na to, že je tento diel dejovo mimo série, tak je vlastne zbytočné s ním strácať čas. 4/10. ()

erl

Craven se vrátil na místo činu velmi originálně. Heather je kouzelná a Saxon stejně charismatický jako v prvním díle. Režisér tak nechává zapomenout na předchozí sračku. Důstojné zakončení. ()

Terva

Freddy má ruku jako Terminátor, Adamsova rodina by byla ráda, maska je hrozná a nepovedená a v tom oblečení vypadá Freddy spíš jako gestapák. Děti mají rády horory...já se bojím!!! Co oči nevidí, to nás v noci nestraší. ()