Nová noční můra

• USA Wes Craven's New Nightmare (více)

Natáčení nového dílu Noční můry v Elm Street se odehrává v zákulisí filmu, ale i na place. Nechybí tu herečka Heather, která před lety vytvořila v prvním díle celé série hlavní roli dívky Nancy a později si zahrála i v třetím dílu odbornici na sny. Po skončení natáčení záběrů se nečekaně začne hýbat Freddyho rukavice, dva techniky zabije a Chase (manžela Nancy) řízne do ruky. Heather se náhle probudí a zjistí, že vše byl jen zlý sen, vydechne si, ale pak si všimne, že manžel má opravdu ruku pořezanou. Studio nabídne Heather roli v novém dílu Noční můry v Elm Street, ke kterému píše scénář Wes Craven, ale ona to odmítne! Dovídá se, že manžel na filmu už pracuje a telefonuje mu a prosí ho, aby se vrátil domů. Chase za volantem cestou domů usne, havaruje a náhodou ho zabije Freddyho rukavice. Syn Dylan se také chová podivně, nechce spát, protože se bojí „zlého pána“. Po dalších incidentech, které se svým způsobem týkají filmového přízraku, jede za Wesem Cravenem, aby se ho zeptala na scénář. Tvůrce však doposud neví jak příběh dopadne... Poslední souboj svede Nancy (Heather) v podzemním světě, kde objeví scénář k novému filmu z cyklu Noční můry v Elm Street a kde se setkává nejen se svým synem Dylanem, ale i s Freddy Kruegerem. (Rodriguez)

Doudis19

Napětí - 0. Hlášky - 0. Vraždy - 0. Dalo by se hádat, zda je tenhle film pořád ještě horor. S kvalitami původní a zároveň jediné Noční můry co za něco stojí naprosto nesrovnatelné. Skalní fanoušci možná ocení štáb před kamerou, o kvalitním hororu ovšem nemůže být řeč. ()

filmmovier

Wes Craven to kdysi začal, a teď se vrátil aby sérii ve velkém stylu zakončil. Myslím, že jsem tento film dost podcenil. Nejen že je to lepší než Freddyho smrt, ale podle mě to je jeden z NEJLEPŠÍCH dílů vůbec. Sice je trošku jiný, než předešlé kousky ale mě se líbil ohromně. Má dost tísnivou atmosféru a dokáže udržet v napětí. Ozvláštnění nápadu je velmi dobré. Nejvíc mě stejně bavil Englund bez masky a je vidět, jak to spolu herci po celou sérii měli. Freddy mě celkem zklamal. Má dost divnou masku ( ta stará je hezčí a Freddy v ní vypadá, jak ho známe ) a tu rukavici mu taky vyměňovat nemuseli. Je tu i spoustu odkazů na minulé díly. A ačkoliv má Freddy dost málo prostoru, je o dost brutálnější. sice tam je několik nelogických míst, ale absolutně to nevadí. A ne, tento díl mi vůbec nepřipadá zbytečný. Herci podávají skvělé výkony a finále je naprosto grandiozní. Rozloučení s jednou z nejlepších filmových sérií opravdu stálo za to a Wesu Cravenovi se podařilo. Opravdu je to jedna z nejlepších nočních můr. ()

Honzek

Wes Craven někde řekl, že filmy se záporákem se moc měnit nedají a měl pravdu. Dle jeho názoru se může maximálně měnit počet lidí na popravu nebo místo, kde se film odehrává. A tak přišel s nápadem na poslední (novou) Noční můru. Ten nápad je naprosto fantastický - pojednává o realitě ve které se točí další díl. Wes v něm hraje režiséra, Heather zase Nancy, Robert pak Freda. Jedná se o realitu do které se opravdový Freddy snaží skrze Nancy dostat a začít řádit a nebojí se k tomu využít jejího manžela a především pak dítě (klučina rád sleduje první díl v TV která je vytažená z elektriky). Heather (Nancy) si žije život superstár, Robert maluje obrazy a Wes píše scénář na nový díl, který se slovo od slova odehrává přesně tak, jak má. Na člověka, co si prošel všemi díly a viděl o jejich pozadí alespoň pár dokumentů, to bude velmi dobře působit. Je zde dokonce i studio New Line Cinema kam si Heather přizve samotný producent Bob. V celém snímku je skoro v každé scéně pomrkávání na první díl, hudba perfektní, atmosféra naprosto skvělá a Freddy neskutečně děsivej. Po všech těch dílech (a že se v nich ztratil i samotný Wes - sám přiznal že si před točením všechny shlédnul a v návaznosti se ztratil) se jedná o naprosto jinou ligu...o ligu, kterou nám dokáže naservírovat jen a jen Wes Craven otec Freddyho Krugera. Nádherné zakončení celé série se spoustou odkazů, kde Freddy (tentokrát to nebude ten filmový) dostane finálně na prdel...Je to však jeho konec? To si nedokážu tipnout ani já. Podle mě pořád číhá ve snech a čeká na svoji šanci, jen škoda, že svoji dobu už asi prospal. ()

lennyd

Producenti nechtějí nechat sérii noční můry usnout, a tak se snaží Heather Langekamp přemluvit k pokračování. Ta ale vše odmítá, a dál se věnuje poklidnému rodinému životu - ale jejího manžela nabídka zláká, a rozhodne se vytvořit pro studio zcela novou Freddieho ruku. Jak práce na novém filmu pokračují, začínají se všem zúčastněným zdát strašlivé sny, a zdá se, že natáčení nového filmu opět vyvolalo Freddieho zpět... Na celém filmu se mi líbí jediná věc - a to vlastní námět. Řekl bych, že velmi originální - herci i režiséři (i sám Wes Craven) hrají sami sebe (konečně uvidíme u Roberta Englunda v civilu) - jen Freddie Krueger prochází mezi skutečným světem a filmem jak se mu zlíbí. O to více mne zklamalo celé zpracování, které připomíná horší díly série. Škoda škoda, vypadalo to docela slibně ... ()

Bobik9

Rozhodně to patří mezi ty slabší Noční můry z Elm Street. První polovina filmu byla naprosto otřesná, ale jakmile si přestali tvůrci hrát na něco převratného a mysteriózního a začali se znovu držet klasického elmstreetovského žánru, tak se úroveň rapidně zvedla. Wes Craven je pro mě jako režisér opravdu záhadou. Každý jeho film vytvoří něco originálního. Někdy se to nepovede a jindy ano, ale vždy se jedná o jedinečný film nebo příběh. Takže už jen z úcty k tomuto režisérovi musím laťku trošku pozvednout, i když ten film na to sám o sobě asi neměl. ()

Yoshimitsu

Wes Craven noční můry rozpohyboval a taky je ukončil. Tenhle konec v jeho podání si diváci nezasloužili. Hrozná nuda bez špetky hororové atmosféry a ten jeho nový ksicht byl otřesný. Dávám 30% ()

Danny F.

Dobrý nápad natočit film o filmu:-) Děj je celkově podařený (je poznat práci Wesa Cravena, viz. i první díl) pořád se něco děje, avšak Feddyho si moc neužijeme, je ho ve filmu strašně málo a to mi hodně vadí. Na druhou stránku je Kruegerova vizáž drsná, dokonalá, hrůzu nahanějící. Filmek je celkově tak trochu přízemní s danou atmosférou. Oproti šestému pokračováni je tento hororovější a o dost povedenější. Na závěr bych chtěl vytknou z celé ságy jen dabing Freddyho, v každém díle byl jiný a ve většině případu hodně směšný. 75% ()

Brain-D

Jiné než ostatní Noční můry. A to hlavně díky tomu, že to je ze zákulisí filmů a o životě herců 1.dílu. Freddy tu samozřejmě nechybý a je daleko temnější a tvrdější, ale také neschopnější. ()

pravdovravny

S freddyho smrťou patrí medzi najslabšie, možno asi aj najslabší. Pár okamihov je vydarených ale celá podstata sa vytratila hneď na úvode. Najhoršia maska z celej série!!!!!!!!! bola príšerná ale nie strašidelná. Toto je len dôkaz že niekto nevie povedať dosť, a je chamtivý a natočí takýto výtvor. ()

lykan9

Po velkém průšvihu Poslední noční můry se žezla opět chopil Wes Craven, aby opět vdechnul Freddymu život. A toto se zdařilo. Zasazení příběhu do reality a nechat největší hvězdy série hrát sami sebe, je velice originální a geniální nápad. Samotná maska Freddyho si mi zdála dokonce nejděsivější ze všech dílů. Wes Craven posunul opět béčkový horor o několik latěk výš a zaručil Freddymu nesmrtelnost. ()

VanTom

Freddy se pokouší proniknout z filmů do reality přes původní herečku (Heather Langenkamp - Nancy v jedničce a trojce), resp. jejího 5letého syna, a činí tak přesně podle scénáře, který k 'Nové noční můře' píše Wes Craven (as himself). Jenže namísto černohumorně brutálního metařádění vylepšeného zabijáka se 2/3 doby zcela vážně řeší, jestli všechny ty nejasné sny, náznaky a nehody neznamenají duševní poruchu. Přemáhal jsem u toho spánek podobně, jako postavy na plátně. Probralo mě až akční finále prolínající do prvního dílu, které nabralo slušný spád a dojem o hvězdičku pozvedlo. ()

wenca

Nesnáším sebeparodující se filmové série, když je pak film o filmu... Protože tím davaji jasně najevo že předchodí film byl fake, když se v pokračovaní o něm zmíní jako o flmu. ()

J.Lajner

Wes Craven to začal a také to celé zase ukončil. Být originální není snadné. Když Craven v první polovině osmdesátých let natočil Noční můru v Elm Street, tak originální jistě byl. Od té doby uplynulo mnoho času a vzniklo dalších pět, více či méně povedených dílů. Roku 1994 se pan režisér vrací a světe div se, on je opět originální. Jedněmi proklínaný a druhými opěvovaný film. Já samozřejmě patřím k té druhé, bohužel méně početnější skupiny lidí. Proč? S Wesem Cravenem se do Noční můry opět po dlouhé době vrací strach a napětí, což jsou aspekty, které už tato série potřebovala jako sůl. No a za druhé, obsahuje příběh svěží nápad. Originální a odvážný nápad. Novou noční můru lze chápat, jako přestupnou stanici k filmu Vřískot (1996), který se rovněž zabýval dekonstrukcí hororového žánru. Vřískot tak činí v černohumorné rovině a paroduje zavedená žánrová klišé, ale Nová noční můra se bere smrtelně vážně. Je temná, napínavá a zlověstná. Kombinování reality a fiktivního světa, je zajímavý experiment. Herci ze slavné hororové série hrají sami sebe a fiktivní postava Freddyho Kruegera, z jakéhosi zvláštního důvodu proniká do naší reality. Sporadicky objevující se Freddy, je děsivější a nebezpečnější než kdykoli před tím. Nehláškuje, nemá smysl pro humor a jediné po čem lační je krev. Chápu, že tento neobvyklý přístup rozhněval kvanta oddaných fanoušků, jenže třeba já jsem za něj opravdu rád. Jistě, finální zúčtování mohlo být více propracované a také je pravda, že některé postavy mají trochu nižší IQ kvocient, ale to jsou jen takové malé nepříjemné mušky, na které vždy rád zapomínám. Hodnotím pochopitelně plným počtem, protože si po právu myslím, že jde o silně nedoceněný film. Takhle mají vypadat opravdové hrátky s žánrem. Nejlepší scéna? Masakr v nemocnici! ()

Opsha

Úvodní záběry, ve kterých si Freddie vyrábí novou rukavici, doprovázené hudbou z prvního dílu jsou na dlouho nejlepší částí filmu. Na necelou hodinu film člověka uspává, i když ano, Heather Langekamp hraje opravdu dobře. Jen sem tam se objeví náznak dobrého nápedu a člověk se začíná dívat na hodinky. Ovšem s příchodem do nemocnice se film mění k lepšímu a má jedno z nejlepších finále v celé sérii. Dobře fungují po celém filmu rozeseté odkazy na starší díly a vůbec celý koncept filmu o/ve filmu. Naopak se nepovedla vizuální stránka, nová Freddieho maska působí lacině gumově a triky jsou mnohem horší než před deati lety. Ale rozhodně je to lepší než všechny sudé díly. ()

kenkaku

Tak nějak díky předtuše (a fakt jsem netušil co mě čeká) jsem Noční můru #7 viděl bezprostředně za #1. Díky tomu postavy/herci nádherně do všeho zapadají a film má o to víc hodnotu "mazlíka". Wes Craven si totiž tento film hodně užil a udělal maximum pro propojení "svých děl" dohromady (včetně sledování můry #1 v televizi :)). Přítomnost Roberta Englunda to samé. Myslím, že si ten výstup zasloužil (jeden herec jednou řekl - myslím u Predatora - že do masky může vlézt jen idiot). Na druhou stranu je tady i znát ten obrovský posun. Už tu nejsou jasná pravidla sen vs realita. Je v tom tak trochu bordel... ale to byl možná cíl. To byl možná ten záměr aby nebezpečí mohlo přijít o když je jeden vzhůru. ()

NICOX

Je mi to líto, ale mě to fakt nic neřikalo. A to jako tuhle "sérku" Nočních můr sem měla fakt hodně ráda. Když sem byla malá, tak to pro mě byla opravdu noční můra a plakát Freddyho Krugera mám nad postelí do teď. Ale tenhle díl.. už to prostě nemělo tu atmosféru co dřív. A fakt mě to zklamalo. Snad jediné co se mi líbillo, byl nápad s tím, že herci, režisér i producenti hrají sami sebe v příběhu. A kvůli tomu a taky trochu z nostalgie 50 %. Ve skrytu duše pořád doufám, že bude ještě jeden díl, aby ta série byla zakončena tak jak se patří - důstojně. ()

Han22

Díl je to zajímavý, líbí se mi prostředí z Hollywoodu i herci, kteří hrají sami sebe, ale nevím, prostě se mi nezdá ta snaha vysvětlovat legendu a přenést ji nějakým způsobem do skutečného světa, navíc je to na horor prostě moc dlouhý... ()

BlackTom

Zásah do čierneho / vedľa. Lebo ťažko povedať. Cravenovi nie je nič sväté a mytológiu, ktorú vybudoval prvým dielom teraz úplne stavia na hlavu. Ani Freddy tu už nie je taký borec, ako v predošlých filmoch, dokonca mu Wes "prirobil" plášť a vysoké boty. Aspoň Englund v civile a Heather Langenkamp sa držia. O tom jej synovi radšej pomlčím... No nepomlčím, proste otravný malý vreštiaci chuj! Ale mohlo to byť aj horšie. Nič podobné by som však už asi nezvládol... R. I. P. Freddy. ()

Dr. Wolfenstein

Wes Craven se vrátil, aby po zpackané šestce ukázal, že Freddy ještě neřekl svá poslední slova a tak ho vyslal lovit do skutečného světa. Aby ze sebe shodil okovy, jenž ho poutají k příběhu Noční můra v Elm Street musí se vypořádat s jediným člověkem, co mu stojí v cestě. S Nancy Thompsonovou a její představitelkou Heather Langenkampovou. Tento sedmý díl vlastně není pokračováním v pravém smyslu, je to samostaný film. Freddy tu vlastně není Freddym tak jak to známe a navíc si ho tu moc neužijeme. Nicméně Craven přišel se zajímavým nápadem a posunul Noční můru dál, což bylo jeho podmínkou pro natočení tohoto filmu. ()