Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

muti

fakt 65%. podla komentov niektoych som cakal ze to bude lepsie ale... ah, nist. slow motion pri finalnych strielackach to riadne pokazil. predstav si ze matrixove bitky su v slowe (nie len urcite udery). tiez by to nebolo nic moc, ze? :P ()

djbarrel

Tak trochu rozporuplný film, alespoň pro mě. Nápad film má, což o to, to by v pořádku, herci taky, stejně jako příběh. Ale způsob odvíjené děje se mi moc nelíbil. Ale co mě ve filmu iritovalo maximálně byly ty rádoby cool zpomalovačky, bez kterých by byl asi film o půl hodiny kratší, ale hlavně do filmu se vůbec nehodili. A celková atmosféra taky nebyla buhví co. 50 % ()

Palisander

Jenodouchý až hlúpy príbeh osamelej pomsty (s pár nevinnými obeťami), ochutený niekoľkými zbytočnými pornoscénami. Logiku nehľadať, ale slečne čierny plášť naozaj pristane. Škoda že nehrala aj v nejakom normálnom filme. Na záver ďakujem technike za možnosť zrýchleného prehrávania :-). ()

Lollirot

Mé druhé setkání s Ch. Lindberg a jistě ne poslední. U exploitation filmů musíte mít řekněme dar vidět krásu v ošklivosti. Je-li si člověk vědom do čeho jde a přesto je pak bytostně pohoršen, musí být blb. Ze zjevných důvodů to není žánr pro každého a proto ho taky neuvidíte na Nově v hlavním vysílacím čase. V Thrilleru je nicméně až na těch pár drsnějších scén jako skalpel do oka (při níž byla údajně použita mrtvola dívky, jež spáchala sebevraždu) násilí relativně mírné a v porovnání s horrorovými a exploitation standardy únosné. Brutálním krvákům a gore scénám pro zvrhlé oko otrlého diváka se obloukem vyhýbám, tady mě ale (skoro) nic nenutilo odvracet zrak. Z mého pohledu v tom filmu není žádná z ingrediencí nadbytečná: Christinina přitažlivost a její stoické herectví bez jediného záchvěvu tváře v nějaké citové pohnutce, unikátní změť zvuků spíš než hudba, hutná atmosféra plynoucí v téměř hypnotickém tempu, definitní odměřenost, komické výbuchy vozidel alá Kobra 11 a jiné mezery v logice, extrémní slow-motion v každé akční scéně (mlátičky jdou mimo mě a tak mě ten kopanec do zadku všem jedincům dychtíc po pořádně rychlé akci pobavil), každý vpich injekční stříkačky a každý příraz korpulentního slizouna rovněž ve slowmo - mám dojem, že film je přesně takový, jaký ho chtěl Bo Arne Vibenius mít. Na konci chtěl koně, tak ho tam zčistajasna prsknul a vy s tím nenaděláte nic. To je mi nějak sympatické a pomalu doznávám, že existují filmy, jež by neměly být podrobovány nějakému přísně logickému rozboru. A Madeleine v gothic ohozu s páskou přes oko ozbrojená brokovnicí je prostě good (fucking genius, actually). Není to film, který bych si zamilovala a chtěla pustit znovu, zároveň mu nemám moc co vytýkat – je svůj. ()

gu-staff

Ježišmarjá, vyhrabal jsem tenhle film, když jsem hledal něco narychlo, abych nemusel sledovat Ordinaci, nebo podobná trápení v televizi. On by to nebyl až tak špatný film, kdyby nebyl natočený tak strašlivě amatérsky. Ale fakt děsivě. Celý to působí jako nějakej studentskej film, a to ještě studenta na pokraji propadnutí z hlavního oboru. Krev nevypadá jako krev, šukací scény naroubovaný z nějakýho real porna, holka je mlčenlivá,/tajemná/vostrá až hrůza, scény s výcvikem jsou prostě úděsný, takže ty dva body dávám zřejmě za to, jak si na konci poradila s hlavnim padouchem. Anebo nevim za co. No, že já ten film vůbec sháněl, teď toho lituju. Mnohem víc než tady v komentářích proklamovaná pararela s Kill Billem mi tu sedí v jednom z komentářů zmíněná podobnost s Turkish Star Wars. A to myslim úplně, ale úplně upřímně. Dobrou noc. ()

MFZB

Riadne dobrý postarší filmík s tematikou Rape & Revenge ma celkom zaujal, ale nie natoľko aby som ho hodnotil za plný. Na to, že film je cca 40 rokov starý, tak je dosť odvážny, hlavne po tej erotickej stránke, ba dokonca by som si dovolil tvrdiť, že bol siahajúci až k pornu, ak to náhodou aj nebolo péčko, to je jedno teraz. Rozhodne pozoruhodný film s dobrou témou, spracovanie ušlo, ale tie akčné scény sa mi nezdali veľmi akčné, skôr naopak, tiahli sa donemožno ako v nejakom spomalenom filme, čo mi prišlo v celom tomto ako veľké mínus a tým pádom, keby že je ten spád fakt trocha akčnejší a kratšia stopáž, tak je to perfektné dielo a plus nejaká tá hudba na oživenie. Musím povedať, že s filmu mám dobrý dojem, lebo pravdupovediac nečakal by som od roku 1974 takýto film, ale predsa je. Myslím si, že bodol by sa nejaký ten remake s trocha viac napätím a akciou prípadne aj po hororovej stránke by sa dalo niečo vylepšiť, ale čo ja viem, neverím, že by bol niekto schopný zbúchať taký remake, na ktorý by sa dalo pozerať... ()

Saxos

Klasická pomsta. Ty mě něco zlého provedeš, tak já přitvrdím a budeš koukat. Klady: na rok 1974 a teoretický thriller halda porno záběrů; správně naivní příběh; pěkně si pirátka svého heroinového zásobovače zakopala. Zápory: do začátku pomsty byl hudební a zvukový doprovod ještě snesitelný, ale pak hrůza, hlavně zvuky doplňující každý střelecký zásah; zpomalené záběry; autodrom a bouchající auta; dobové kamerové hrátky; krve hodně, ale připomínající malinovou Poděbradku. ()

hony23

Tahle holka měla smůlu na chlapy. Jako dítě ji jeden zneužil, jako dospělou z ní jinej udělal drogově závislou prostitutku. Ona se však tomu nepodala a nastoupila cestu pomsty. Tenhle film rozhodně v tv neuvidíte - porno, násilí, drogy, výcvik bojových umění i střelba upilovanou brokovnicí - to byl úžasný mix. Pětihvězdičkový dojem ale pokazil přepálený závěr, kdy se hrdinka začne chovat jako smyslů zbavená a její tahy postrádají veškerou logiku, vadily i časté zpomalené scény. ()

zigy

Někdy i zpomalená akční nuda, ale některé scény jsou tak silné, že Vás donutí dát čtyři hvězdy, a to nemluvím jen o pornu. Dopis rodičům a jejich pohřeb. Pasák a jeho trest. Ztráta oka. Silný kafe, tohle by dnes nenatočili... ()

Easykill

Sice je to spíš drama než thriller/ exploitation, ale je to úplně vedlejší. Protože Je to stejně hnusný, ale úplně jinak! Ve své době to musel být masakr, teď nás to dění ve filmu (alespoň ty co mají nakoukáno) už nepřekvapí. Přidání pornografického obsahu až ve finální verzi, bez toho aniž by to herečka věděla, označuji jako čisté zmrdství. Ale co si budem, asi se to tam hodí. Nejlepší jsou ovšem finální slow-motion záběry. To si v klidu oběhneš barák, vypiješ se sousedem kafe, ohneš mu ženu, zameteš stopy, zameteš mu byt (jako omluvu) a když se vrátíš k filmu pořád tam bude ten první very slowly Záběr. Ale I přesto je to parádička, která stojí za to! ()

Rugero

Po celotýdením znudění z trapných TV pořadů jsem se rozhodl pro zahnání nudy dvdčkem s půvabným názvem Thriller-en grym film, ke kterému jsem se jak jinak dostal díky jedné zpřízněné duši,které tímto děkuji.Po zjištění že v režisérově vlasti ve které film natáčel je dodnes tohle dílo ostudou,nebo že quentinovy tarantinovy sloužil jako hlavní inspirační zdroj pro jeho kill bill (podobnosti tu jsou (Daryl Hannah zde má též pásku přez oko stejně jako Christina Lindberg právě v thrilleru),vypíchnutí oka skutečné (mrtvé) ženě,znásilnění,pomsta,soulože které jsou velmi názorné.. (režisér zde použil skutečné záběry sexu z dobových pornofilmů).Tohle všechno mě na film neskutečně navnadilo a já začal očekávat nemožné. Nakonec vše co jsem od tohodle filmu chtěl jsem dostal a jěště hromadu věcí navíc.Tohle patří mezi to nejlepší co jsem kdy vyděl a jasnej SUPER KULT.Teda samozřejmě to není podívaná pro ty co si při hostelu a podobných amerických hororech zakrývají oči.Všem fandům tohodle subžánru explodahtion filmů doporučuju!!! Já osobně doufám že uvidím další kousek od Bo Arne Vibenia (Breaking Point). Je mi jasný že tak jak to cítím já to má málokdo.. pro ty kterým tento žánr nic neříká budou Thriller vnímat spíše jako snůžku brutálních scén většinou se silně sexuálním podtextem.No nechám na každém z Vás.. ale pro mě je to jak již jsem psal SUPER KULT ,který mě dokonale vytrhl z ted již sváteční nudy.. ()

Voxel

Opravdu jeden z nejpodivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Velmi tíživá atmosféra, jedna legendární brutální scéna a příběh vzdáleně podobný kill billovi. Navíc pár porno scén a němá hlavní hrdinka vraždící s kamennou tváří. Fakt síla, nedivím se, že svého času byl tento film v mnoha zemích zakázán. Pro mě se ale jedná jen o depresi vyvolávající syrovou podívanou, navíc hlavní hrdinka vraždí občas i ty, co si to nezaslouží takže jsem jí vlastně ani nefandil i přesto čím si prošla. ()

MJI

Na svoji dobu zřejmě těžký kalibr. Věřím, že se v mnohém stal inspirací. Dnes spíš už jen pro filmové fanoušky. ()

Drakon

Velmi amtérským a laciným dojmem vyhlížející film, ale s docela solidním dějem a fešnou hlavní představitelkou. Celkově ale nic moc, nuda, málo akce, slavná scéna s okem a opravdu geniální likvidace hlavního padoucha a to je vše. Zaujala mě velice tíživá atmosféra a takový pocit nespravedlnosti a beznaděje prostupující celým filmem. Podruhé už bych to ale vidět nechtěl. ()

+sfinx+

Filmu Kill bill se to rozhodně podobá, ale v hodnocení zůstane poměrně daleko za ním. Příjemně překvapila hlavní hrdinka - chladná jako švédská ocel a po většinu doby byla radost se na ni podívat. Pak ale přišel závěr, který mohl být o mnoho lepší - tím myslím ty akční scény. Zpomalení je sice stylové, ale nepůsobí zrovna nejlépe, když pak oběti pokaždé vyplivnou trochu kečupu a pooomalu se kácí k zemi, rád sem si zavzpomínal na kvapík v Billovi. Scénky, kdy si to rozdává se zákazníky mi přišly tak trochu navíc - jen aby se využila hlavní profese Christiny a aby film zaujal co nejvíce lidí. Zvuk stojí za prd - tyhle bollywoodské pazvuky akčních scén si mohli odpustit, hudba byla dobrá. Abych stále nekritizoval, tak musím pochválit pečlivost tohoto filmu - hrdinka nejde jen nakopat zadek, ale hrdinka se na to i připraví a kromě jednoho koně ji nic nespadne do klína a vše si musí obstarat. Jednu samostatnou hvězdičku dám za závěrečnou odměnu tomu parchantovi, vskutku zajímavé i když trochu hloupé.. ()

Traktorista

I když tady Flipnic vyblil polovinu filmu, rád jsem se na to podíval - pěkná klasika a opravdu uhrančivé poprsí hlavní protagonistky. K tomu celkem zajímavá zápletka, chvilka relaxace a pak to začne bejt pěkně vostrý. I když celej film je celkem dost utahanej a hodně tomu pomáhaj všepřítomný zpomalený záběry, má svoje kouzlo a člověka to nutí sledovat dál a dál až do úplného konce. A ten je mezi námi naprosto skvělý, úžasný a dobře vymyšlený. Tím myslím poslední záběr, který tomuhle filmu dává tu hvězdu navíc. ()

Kaylar

Film ocení v 21. století patrně jen skalní fanoušci subžánru rape and revenge. Pokud ho však budeme hodnotit v kontextu doby svého vzniku, jedná se bezesporu o hodně šokující dílo. Co se týče mých subjektivních pocitů, film pro mě bylo až nepříjemné sledovat, a to zejména z důvodu maximálně hutné atmosféry, která provází celou stopáž snímku. Přes veškerou severskou odtažitost, která z filmu doslova čiší, jsem s hrdinkou hluboce soucítila. Z filmu jsou kromě porno scén zapamatovatelné také chvíle, kdy rodiče předčítají domnělé dopisy své dcery, na jejichž základě se rozhodnou pro nevratný krok. Jako milovnice dlouhých záběrů jsem se navíc ve filmu x-krát pokochala, protože je zde těchto momentů opravdu hodně. Mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami jsem tentokrát neváhala a dávám jasné čtyři. ()