My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Tryman

Byl to ohromný zážitek. Krásné písničky, vtipné dialogy, příjemní herci a hezké kostýmy. Je třeba víc slov? ()

Haide

Pravděpodobně nejlepší filmový muzikál všech dob, jehož dokonalost snad ani není třeba zdůrazňovat. Jistě, jde o film především pro ženy, ale jelikož spadám do oné kategorie, tak jde o jeden z mých velmi oblíbených filmů. A že je to dlouhé? Nu je, ale kdyby to bylo kratší, bylo by mi dříve smutno, že už ta krásná pohádka skončila. ()

mi-ib

Na mne je to v první půlce příliš jednotvárné, v druhé půlce příliš romantické a celkově strašně dlouhé. Navíc je tento klasický příběh, tak notoricky známý, že nemá čím překvapit. V divadle možná funguje, ale tyhle převody divadelních kusů do filmu působí na obrazovce příliš staticky. Nejsem zkrátka cílovka. Neříkám, že je to špatný film, ale mě to prostě moc nebavilo. ()

chrispe

Klasika nad klasiku s báječnou dvojkou Hepburn-Harrison. Osobně na muzikály moc nejsem, ale pro tento mám velkou slabost. Výborná hudba, krásný a vtipný příběh. ()

MissSimm

Fascinující film. Ještě nezkažený. Tohle je pravý muzikál a pravá romantika! A co se týče toho konce, kdy se za profesorem Líza vrátí... Určitě to není tak násilný happy-end a svým způsobem mě uspokojil, ale možná by nevadilo, kdyby se scénář držel předlohy a Líza by se k sarkastickému profesorovi nevrátila. ()

AloeB

Ani nemohu uvěřit že jsem G. B. Shawa a jeho hry nikdy předtím neznal. Patří totiž přesně do té kategorie irských cyniků které tak zbožňuju a jsem jenom rád, že pro mě My fair lady nebyla zklamáním. Pravda, ta délka mě odrazovala a asi jsem postrádal sebestředný optimismus profesora Higginse, takže je divem, že jsem muzikál dokoukal až do samotného konce, je to ale dobře, protože se mi tato čistá paní trefila do vkusu. Necelé tři hodiny se tu skvěle napsané postavy (z nichž nejlepší jsou až přehnaně sebevědomý a arogantní Higgins s dobrými způsoby a největší moralista Londýna - mr. Doolittle - popelář) jejichž propracované dialogy plné autorova cynismu, kritiky a nadhledu dovedou pobavit a odlišují toto vtělení Pygmaliona od jiných zamilovaných dramat které by se nikdy neměly brát vážně. Takže jakkoliv mě má první filmová zkušenost s Audrey Hepburn unavovala, nemohu k ní mít jiný než kladný vztah. Irský uštěpačný humor tak znovu vítězí. ()

Drom

To bylo ale dlouhý, ještě že tam je ta přestávka, která pro mě přinesla, musím se přiznat, druhou a lepší část. Prostě mi přišlo, že tam je víc zpívání. Možná i proto, že (jak jsem slyšel) všichni ve filmu byli přezpívaní, jen ten co zpívat neumí se nenechal. Skoro rapper Rex Harrison. Jinak příběh je celkem pitomej, asi jako hlavní ženská postava. To byla ale pipina a vtipnej akcent. Moc se mi líbilo, jak to bylo super udělaný, stará škola, žádný CGI. Bezvadný papírový kulisy, dobrá hudba, hezká choreografie a i nějaký ten záběr mě tam zaujal. Já jsem spokojen, kdyby tam bylo víc zpívání, asi bych dal pět, protože mě moc bavily, ale takhle? Smůla... ()

thestrycekfido

Abych řekl pravdu, muzikály mě dlouhou dobu nebyly moc po chuti. To se ovšem na začátku letošního roku poté, co jsem viděl naprosto geniální La La Land změnilo a muzikály jsem začal opěvovat a vyhledávat. A tak jsem se vrhl do jednoho z prarodičů filmových muzikálů, My Fair Lady, ve kterém září nádherná a půvabná Audrey Hepburn, společně se sympatickým lingvistou Rexem Harrisonem. Přesně to, co jsem od filmu čekal, jsem dostal. Výtečný přerod z hrubé květinářky na něžnou a okouzlující princeznu, doprovázen skvělými a chytlavými songy. Jako přídavek jsem ještě dostal milou poctu anglickému jazyku, odehrávající se v kouzelném prostředí přepychového sídla v Londýně, které vytvořilo neskutečně krásnou atmošku. Ačkoliv má snímek, téměř 3 hodiny, vůbec jsem si to neuvědomoval, a ve finále to uteklo strašně rychle. Už teď se těším, až si tenhle kousek dám ještě jednou, protože tohle byl vážně nezapomenutelný zážitek. ()

elessar04

Úmorně dlouhý film s příšerně uřvanou Hepburn (kterou osobně mám moc rád, ale tady to nejde). Nemyslím si, že by tento film byl něčím tak výjimečným. 1* hvězda jen za kameru a hudbu. ()

Trixi

Miluju, miluju, miluju tenhle film. Jsem zaujatá proti všem ostatním filmům tohoto žánru, protože prostě tenhle miluju. Okouzlující Audry, šaramantní Rex, nádherný příběh, výpravné kostými a kulisy a naprosto dokonalá hudba, to vše dělá z tohoto filmu jednoznačně - skvost. ()

Agarwaen

Perfektní film - perfektní písničky, perfektní kostýmy, perfektní předloha, perfektní dialogy, perfektní herci. Audrey Hepburnová je úžasná a roztomilá, díky bohu, že tuto roli dostala ona a ne původně zamýšlená Elizabeth Taylorová. A Rex Harrison hraje usedného starého mládence stejně přesvědčivě, jako Caesara v Kleopatře nebo Julia II. ve Ve službách papeže.. ()

Sosak

Starej, ale pořád dobrej muzikál, kterej se bude hodit i do povinný četby, hehe. Klasický Shawův Pygmalión ve filmovém podání, konkrétně jako muzikál. Povedlo se to, písničky jsou poslouchatelný i dneska a pokud uvidíte anglickou verzi, budete ještě nejmíň měsíc mluvit s přízvukem. ()

haWranka

Jeden z mých nejmilovanějších muzikálů! Samozřejmě jsem ho nejdřív viděla v divadle (a nejenom v jedný verzi), ale film mě nadchnul. Audrey je neskutečně půvabná a vřeštět umí taky dokonale. Prostě já to zhltla, i když mi to ta zrádná televize rozsekla na dva díly. Mňam! ()

Bobšule

Vím, že se G.B.Shaw velmi zdráhal svolit k hudebnímu zpracování své hry. Nevím už, jak nakonec muzikálovou verzi svého Pygmalionu přijal, či zda ji vůbec měl možnost poznat. Ale já jsem z filmové verze blažená. Jen s lehkou nadsázkou mohu říci, že jej znám snad celý zpaměti, a to jak česky, tak v originále. Ne proto, že bych se jej učila. Prostě proto, že se mi tak moc líbí. Některé dialogy mi přijdou dovedené k naprosté dokonalosti a vybroušené jako ty nejvzácnější drahokamy, jež lze v pokladnici stříbrného plátna nalézt. Jako pro většinu lidí má proto tenhle film pro mne jenom jediný důvod k pocitu určitého smutku a pokaždé si kladu jenom jedinou otázku: Proč Audrey Hepburn a Jeremy Brett nedostali příležitost nazpívat své party sami? Audrey jsem nikdy zpívat neslyšela, ale Jeremy zpíval moc hezky. ()

Carolyn

Srdcovka, i když je to z mého pohledu film poněkud "holčičí" (což mi, pochopitelně, nevadí). Můžu se na to stejně dívat pořád dokola a i po stoprvní mě to bude bavit. ()

Lukadlo

Nádherný muzikál, skvělá kamera a taktéž herecké výkony. Ano, 170 minut a já se ani jednou nenudil. Hudební „Intermezza“ byla mezi dějem takovou odpočinkovou záležitostí, během které jsem vždy začal prahnout po tom, jak se děj dále vyvine.... Pár výtek bych měl na „kulisovost“ v exteriérech, občasný třesot kamery a pak mne trochu zklamal překlad českých titulků, které jsou někdy úplně jiné, než originál. Teď abych film zhlédnul znova v originále a se slovníkem v ruce :) ()