My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Moraldo

Spolu se Zpíváním v dešti a Hello Dolly můj nejoblíbenější muzikál. Herecký koncert "staré školyů, o které si dnešní hvězdy můžou nechat jen zdát. Úchvatná podívaná. ()

Jig

Dokonalý film. Prekrásna Audrey, nádherná hudba, skvelé kostýmy- film, ktorý ma naozaj okúzlil :) ()

jjituska

Ani 100% mi k ohodnocení nestačí. Jen mě mrzí, jestli je pravda, že Audrey nedostala Oscara jen proto, že byla přezpívána a že "ukradla" roli Julii Andrews, která si Lízu zahrála i na Broadwayi. Stejně tak, jak Osara oprávněně získal Rex Harrison, měla cena Akademie připadnout i Audrey za její nezapomenutelný a dokonnalý výkon. ()

DanušeGr.

My Fair Lady je opravdu jeden z nejkrásnějších muzikálů, který znám. Nechápu, jak může někdo napsat, že to byly tři hodiny utrpení. Nádherná hudba, děj, kostýmy i výborné herecké obsazení. Bez sebemenší chybičky. ()

Damnsinead

Sice krásné,ale jinak jenom lehký nadprůměr. Film nezačal zrovna slibně - Audrey přehrávala jak o život,i když v průběhu filmu jsem si mínění opravila . Až na ten zpackaný začátek byla skvělá. Na filmu se zřejmě v žádném směru nešetřilo, proto mi vypálily oči kulisy ve scéně s dostihy. My Fair Lady je precizní v každém detailu a najednou tohle. Na druhou stranu musím pochválit kostýmy a hudbu. Za ty by se moje hodnocení vyšplhalo o hvězdičku výš. Ale délka filmu je zabijácká. ()

Toxic

Přiznám se, že jsem nikdy neměl rád muzikály, ale zde musím i přidat komentář, neboť jsem nebyl schopen uvěřit, že film získal Oskary za herectví nebo dokonce za kameru! Jistě, všichni víme, co jsou tyhle ceny zač, a že Harrisonova výhra byla jakýsi plánovaný krok ani ne tak kvůli konkrétně tomuto filmu, ale přesto mě překvapilo, jak si můžou až tolik troufat z lidí dělat blbce. Vždyť kamera je tak nepříjemně odosobněná, nesmyslně zabírající co největší prostor - bez žádného detailu - byť již na scéně žádní šašci netančí, že člověk sotva občas rozpozná jednotlivé ksichty, natož aby mohl posuzovat jejich herectví! Jasně, nejen z mimiky je tvořen herecký um, ale z takové vzdálenosti by tam pro mě za mě mohli cajdat daleko levnější či hnusnější herci. Ovšem je pravda, že snímek se velmi dobře poslouchá, nemyslím ani tak songy, ale dialogy (učení angličtiny Audrey). Film však jako u mnohých jiných adaptací opět ve svém konci seškrtává svůj důležitý poučný potenciál předlohy a rozhodl se zůstat pouze spíše zábavným produktem. ()

durkes

Shawow Pygmalion, krásna Audrey Hepburn a muzikál.......diabolská kombinácia. Veľmi vydarený film, ktorý by však asi bez Hepburnovej nebolo to pravé orechové. Ale keďže Audrey je tam, ja to za 5. ()

TomDolly

Jeden z najlepších muzikálov všetkých čias. Úžasná réžia, strih. Prekrásne spracovanie s úchvatnou hudbou, hereckým obsadením. Dopozeráte to a musíte si všetky tie piesne pustiť ešte raz... Audrey Hepburn skvelá, skvelá, skvelá a ešte raz skvelá! ()

DrifterSoul

Je to oslava IQ, krásné angličtiny (i v té její šílené cockney variantě :-), korunovaná úžasnými hereckými výkony všech hlavních představitelů, vč. Mrs.Pearce či Mr. Doolittla. O úžasné Audrey Hepburn ani nemluvě...... Dnes už by ale něco takového nikdo bohužel nedal dohromady. Doba vyžaduje povýšit formu nad obsah. A tak bychom měli na dostizích skutečnou trávu a koně pravděpodobně ve 3D, ale intelektuálně by bylo kolem kapku prázdno... ()

Rastamania

Muzikály prostě nemám rád. Ale kdyby to muzikál nebyl, nedá se na to dívat. Takový rozpor si zaslouží nějaké to uznání + v jistých částech děje se zrcadlí má minulost s mrazivou přesností .. asi proto jsem to viděl několikrát. ()