My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Bogrant

Utrápený muzikál, ktorý mi spôsobil značné dávky utrpenia (nie tá samá vec). V tomto prípade nielen že sa mu to "podarilo" tými plytkými a nezáživnými pesničkami, ale aj uštipačným, škrekľúnskym a snobským prejavom Audrey. Pozn.: Ju samotnú mám rád, len túto jej postavu nie. Záver pekný. ()

JB001

Film jsem viděl poprvé jako dítě, když jsem při návštěvě Prahy navštívil s maminkou kino Alfa na Václavském náměstí. Už tenkrát to byl pro mne nezapomenutelný zážitek aniž bych tenkrát uměl slovo anglicky. Já ten film miluji. Zejména kvůli Audrey potažmo Líze D ()

Feacher

Krásný a jemný muzikál s vytříbeným smyslem pro humor. Jistě, je to trochu delší, e i když nejste vyloženě fanoušek muzikálů jako já, jde si to i užít! Špičkově hrané i zpívané, příběh taktéž krásný, 90 %! ()

Lady_Lea

Z celého filmu jsem měla pocit, jako bych byla na návštěvě v cukrárně. Já bohužel sladké poměrně nerada. První půlka byla téměř nesnesitelná, především pak příšerný herecký výkon uječené Audrey. Obecně na můj vkus herci hodně přehrávali. Hudba mě zoufale nebavila a myslím, že to je u muzikálů zásadní problém, protože na ní obvykle celý snímek stojí (snad s jedinou výjimkou jsem neviděla žádný, kde by plynulost děje a atmosféra příběhu hudebními vložkami značně neutrpěly). V průběhu druhé části jsem se už jen modlila, ať se dožiju konce. Drobnou zajímavostí je v tomto filmu hezky zobrazený kontrast mezi tím, jaká byla Audrey jako módní ikona, ale že k filmu se opravdu plést neměla, protože jako herečka byla mimořádně slabá. ()

Džej Ár

Pro mne nejlepší muzikál všech dob. Muzika výborná, vynikající herecké výkony Audrey Hepburnové i Rexe Harrisona. Po zrestaurování je i technická kvalita snímku na vysoké úrovni. Co na tom, že Lízu nazpíval pravděpodobně někdo jiný, Audrey byla dle mého názoru nejkouzelnější herečka jakou jsem kdy viděl. WHERE ARE MY SLIPPERS? ()

FireFox

Nejkrásnější film s Audrey Hepburn. Těším se na něj každý Vánoce, jak malý dítě na stromeček. A nikdy mě neomrzí. Svou hravostí, svým kouzlem starých časů, samožřejmě výkony herců, kulisy, kostýmy, nepřekonatelnou hudbou se zařadil mezi mých top ten. ()

PauloGrane

Neuvěřitelné. Film je postavený vlastně jenom na komolení angličtiny (což znamená pouhé mumlání a natahování hlásek) cérků z ulice a její napravování bohatým profesorem kvůli jeho sázce a egu. Zatímco agličtina je chudá řeč a je téměř zázrak že nějaký dialekt v ní može byt, v češtině My Fair Lady můžete překládat do nekonečna a pokaždé jinak. Inteligentní humor na scénu prosím. Film srazí na kolena po vydařeném začátku vyloženě "suchá" scéna z paláce a roztěkaný neurčitý konec. ()

Me&You

Po remastru zvuku neskutečná podívaná. Nejsem filmovým kritikem, ale na svou dobu bylo dílo jistě unikátní. V tomto filmu najde každá věková kategorie něco ... děti - pohádkový příběh a písničky, dospělí zase jednání Higginsna, apod. ()

Raviola

Má srdeční záležitost. Nevyniká ničím extra výjimečným, kromě hereckého výkonu Audrey Hepburn. Odpočinkový film, u kterého když skončí, se ještě dobrých deset minut přiblbě usmívám. ()

kuře17

Dlouho jsem přemýšlel zda dát, 4 nebo 5 hvězdiček, ale na těch 5 mi tam něco chybělo. I přesto se zařadil mezi jedny z nejlepších filmů, které jsem kdy shlédl, sice příběh takový jednodušší, ale na druhou stranu se mi velmi líbily písničky a starý Doolitle neměl chybu... ()

Alenkita

"Rozdíl mezi květinářkou a dámou není v tom, jak se chová, ale jak se k ní chovají ostatní." Ani by mi nevadilo, kdyby Audrey zpívala sama. Slyšela jsem pár originálních verzí. Zpěv Nixon je sice školenější, operní, ale Audrey prostě zpívá přirozeně, "mluví do hudby" právě jako Rex Harrison, u kterého to tvůrcům nevadilo. Změna nejenom Lízy, ale hlavně zásadní vnitřní transformace profesora Higginse mě pokaždé dojmou a zasáhnou. Teoreticky by nám něco podobného měla sdělit každá druhá romantická komedie, v praxi to však pro mě dokázala jenom My Fair Lady. Hudba, atmosféra, kostýmy, charismatičtí herci, myšlenka, příběh filmu-pohádky mě zas pokaždé okouzlí. Jako každá dobrá pohádka intelektuálce ve mně (patlající se ve filosofických a pseudofilosofických pochybách) rázně připomene základní morální a citové pravdy. Jenom jedna věc mě trochu trápí: A co Freddie? ()

CrazyAdinn

Skvělá předloha, skvělé písně, skvělá Audrey (i když přezpívaná). Jak málo stáčí k pěkné podívané! Snímek mě opravdu zaujal, nádherné kostýmy a chytlavé melodie, které si musím neustále pobrukovat. Skvělé kulisy a báječná angličtina, kterou je hřích předabovat. Dle mého názoru nejlepší muzikál všech dob! ()

Tess.s

Keď sme v škole čítali Pygmaliona, tak ma to veľmi zaujalo. Preto som sa rozhodla pozrieť si My Fair Lady a môžem to hodnotiť ako DOKONALÝ muzikál. Páči sa mi každá jedna pieseň, každý kostým, ktorý na seba Audrey natiahne. Scenár je klenotom všetkých muzikálových scenárov. Jednoducho Shaw vedel čo píše a George Cukor vedel, s čím pracuje :) ()

Mat5

Proste Pygmalion, Zlatý hollywood a Audrey Hepburn a vznikla muzikálová klasika. Nemám nič čo by som vytkol pre mňa to ale aj tak je len za 3* ()

janejudyjune

Na My fair lady jsem byla v divadle a tam se mi moc líbila, ale z filmu jsem byla zklamaná. Nejvíce to zkazil hlas Marni NIxonové, jež se mi nelíbil ani ve West side story. ()