Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

mirkath1

Kniha je teda vážně o moc lepší, ale nezoufejte -Andělé a démoni jsou lahůdka i když tam hraje padoucha můj oblíbenec .) ()

Wooke

Nemal som tú česť prečítať si knižky Dana Browna, no ak mám pravdu povedať, verím tomu, že sú veľmi dobré. No filmové spracovanie určite zaostáva za svojou knižnou predlohou. Tom Hanks sa síce snaží a celkovo ostatní herci sú fajn, no niečo mi tam chýbalo. ()

MatyTM

Nečetl jsem sice knižní předlohu, a proto nemůžu porovnávat, zda byl lepší film či kniha. Často jsem od různých lidí slyšel, že kniha je velmi pěkná, ale film mi tuto domněnku vyvrátil. Už to prolínání mezi badatelským filmem a jakýmsi krimi se nedá vydržet. Do toho se přidají přišerní herci a hrůza je já světě. ()

Tominni

Velmi věrné převedení bestselleru Dana Browna Da Vinci Code se Ronu Howardovi celkem povedlo. Jestli někdo opravdu očekával šokující odhalení, které otřese Vatikánem, tak asi bude zklamaný, ale filmu samému příliš vytknout nelze, od hereckého obsazení (Hanks, Tautou) až po hudbu (Zimmer). Vznikl tak film, na který se dá rozhodně čas od času znovu podívat. ()

Guran

Zajímavý film o Leonardu DaVincim a jeho šifře. Výborné herecké obsazení a dějová zápletka. Rozhodně filmová elita, která vás nutí pořád přemýšlet. ()

ostravak30

Nejsem odborník ani kritik a tak vždy filmy posuzuji jako laik. A protože předpokládám, že většina z hodnotících jsou laici, tak se nízkému hodnocení opravdu divím. Sci-fi témata jako mimozemský život na jiných planetách nebo dobývání jiných obyvatelných planet a pak tyhle církevní zápletky a tajemství, to je přesně to, co v dnešním 21. století ve světě filmu nejvíc zaujme. Sci-fi filmů je dost a proto na téma, jaké si vybral Ron Howard říkám: "Jen houšť...jen houšť..." Ano, kdyby takových filmů bylo víc, byl bych spokojenější. Svět totiž neustále čelí nějakým předpovězeným hrozbám a koncům světa. Záhady a tajemství, které řeší Tom Hanks a Audrey Tautou mě naprosto zaujaly. Možná nejsou všechny vyřčené kletby a historická fakta dle pravdy, ale snaží se vůbec být? Říká někdo, že ano. Je to snímek přece a nikdo netvrdí, že dle skutečných událostí či faktů. Mě tyhle záhady baví a jsem snímkem pohlcen od začátku do konce. Na výběr jsou alternativní výklady pravd a zajímavý konec, který nám řekne, že vše může, ale také nemusí být tak trochu jinak. Vlastně film mnohé odhaluje a přesto mnohé zůstává skryto. Je zde tak prostor na vlastní fantazii a názor a hlavně se film nesnaží najít odpověď na úplně všechno. Napínavý snímek a když k tomu přičtu ještě Toma Hankse, který je tak kvalitním hercem, že nevím, zda vůbec hrál v něčem, co by nestálo za podívání, je o kvalitní zábavu postaráno. Kvalitní hudba a nepříliš složitý scénář vše ještě podněcují. Obvykle je totiž scénář, který sleduje nějakou historii nebo se týká akční podívané tak složitý, že divák má co dělat, aby pochopil, co a jak funguje a co se jak stalo, když to postavy vědců nebo odborníků ve snímcích vysvětlují. Má to spád a je to, dle mého, laického názoru, dost kvalitní film. Už i Češi pochopili, že různá proroctví a tajemství lákají a tak tyhle motivy používají stále častěji. Tak znovu...takových prosím víc. ()

DJ Kritik

Je to skutočne film plný logických hlavolamov a prešmyčiek, kde sa človek stretáva s matematikov v praxi a načrtne sa mu veľa informácií o ktorých doteraz ani nepočul. Svojho času film i kniha vyvolali pobúrenie v radoch cirkvi, ale mňa zaujal. ()

savatage

Silnému herecké obsazení, by možná slušelo mít na stoličce režiséra někoho více zkušenějšího, kdo víc dokáže vyždímat z herců maximum, proto je tento film spíš oddychový. Knižní předlohu jsem nečetl, ale z tohohle určitě šlo určitě vyždímat víc. Má to chytrý námět, ale něco tomu chybělo. ()

JajinkaBec

Mně se to líbilo. Hodně. Napínavý a dostatečně propletený kousek, kontroverzní, nutící k zamyšlení. Tradičně výborný Hanks, krásná Tautou, ďábelský Bettany, vtipný McKellen a úžasně sekundující Reno v příběhu atraktivním jak po historické, tak po současné i vztahové či náboženské stránce. Na první zhlédnutí bez znalosti předlohy je ale na pozornost diváka náročný až příliš (jak jsem si vyzkoušela na své drahé polovičce :), a tak snad až při tom druhém si lze v poklidu doplnit souvislosti. Já knihu každopádně četla, užila si ji a protože miluji i historii a nejrůznější konspirace, moje dušinka zkrátka plesá. ()

jayman

Takže, ak tomu správne rozumiem, , Leonardo da Vinci, veľmajster tajného bratstva, skonštruuje dômyselné zariadenie, ktoré obsahuje mapu ku grálu, zahesluje ho slovom, inšpirovaným Newtonom, ktorý žil o stopädesiat rokov neskôr a mapa odkazuje na Louvre, ktorý bol postavený o pädesiat rokov po Newtonovej smrti. To všetko v súčasnej angličtine. Hej, ja viem, že viniť film za prešľapy predlohy nemusí byť fér, ale ten film okrem toho príbehu nič iné nemá, herci sú slabučkí a strih je tak zlý, že vyruší aj človeka, ktorý v živote nejaký strih neriešil. Televízna zábava pre jednoduché masy na pondelkový večer. ()

adamix

DA VINCIHO KÓD sa nás snaží od začiatku udržať v napätí a postupne nám odhaľuje svoju skutočnú (kontroverznú) pravdu. Samozrejme, na knižnú predlohu to nemá, ale film je silným súperom. Herecké obsadenie bravúrne, každému je identicky pripísaná rola. Zimmerove tóny trochu skromnejšie, ako pri predchádzajúcom diely, zato záverečná skladba pri Louvri je geniálna. Rovnako skvelé, ako ANJELI A DÉMONI. U mňa 4* a 85%. ()

PlayEasy

No dobře, možná jsme trochu zhýčkaní a knihu jsme navíc ješte nečetli (kdo ví, za kolik let se k ní dohrabeme:), ale The Da Vinci Code nám sice příjde jako docela napínavá vyšetřovačka v tajuplném prostředí umění, církve atd. s velmi dobrou hudbou a kvalitním obsazením plným hereckých es, ALE za prvé asi o zbytečných 20 minut přetežená a za druhé, co si to ten Howard proboha vymýšlí (ačkoliv je to náš velký oblíbenec), nebo už to byl nápad Dana Browna? ... To je každopádně úplně jedno, ale ty blbosti, co tam jsou! Slyšeli jste snad o svatém grálu jinde než tady a v Indym?! Maří Magdaléna má najednou dítě s Ježíšem a ještě si tam vybrali úplně nesmyslné důkazy a ještě je pohřbena v nádherné hrobce pod Louvrem?! No, my jsme teda v Louvru nedávno byli a ničeho takového jsme si nevšimli :-)) Jako WTF..... Jinak z obsazení asi dominuje Tom Hanks, Tautou nám nevadila, narozdíl od té příšerné Amélie (ten film nesnášíme), McKellen jako vpohodě, i když záporák mohl být ještě démoničtější, no a Reno a Bettany - to je takový "jakž takž" standart, ale ten Silas byl fakt děsivý! .... Celkově to není až tak špatné, ale je tam docela dost mušek, které dohromady dávají celkem hojný počet much a za těchto podmínek nad 3* jít nemůžeme :( P. S. Chvílemi jsme si fakt připadali spíš v nějakém remaku Indyho než v Thrilleru :) 65% ()

Arkagas1989

po 14 letech jsem sjela celou filmovou "trilogii" s Robertem Langdonem v hlavní roli. Vím, že po přečtení knihy a po 1. shlédnutí filmu jsem strašně nadávala, ale s přibývajícím věkem musím uznat, že tyhle filmy jsou skvělé oddechovky do pozadí, které jsou akční, je v nich děj a Tomu Hanksovi ta role symbologa prostě sedla. Pro někoho to byl film, který mu změnil život a začal kolem sebe hledat symboly - pro mě je to pořád víceméně slátanina založená na historii, ale na kterou se prostě hezky kouká. A jako nenáročný film, u kterého nemusíte přemýšlet je to fajn. Nutno zmínit, že kromě Počátku jsem od Dana Browna četla vše, takže knihy u mě budou vždy na 1. místě :) ()

cinema_cz

Kdybych musel filmovou Šifru zrecenzovat jedním slovem, bylo by to pravděpodobně slovo "ech". Je dlouhá, příšerně užvaněná, málo vzrušující a nikdy napínavá. 60 % (Ondřej Vosmík, Ci 06/2006, str. 56) ()

liquuid

Já nedokážu pochopit, jak šifra nemůže být ani červená. To mi hlava nebere. Tom Hanks parádní výkon, záhady, šifry a vše okolo, to je krásný pohled pro oko nejednoho diváka, příběh sofistikovaný. Co víc člověk může chtít. Paříž top. ()

Marg

Chyběla tomu trochu "šťáva", na budování chemie mezi hlavními hrdiny nebyl čas, ale jinak herecké obsazení se povedlo. Nadprůměrný thriler. Jsem trochu ovlivěn, tím, že jsem četl knihu (která se mi moc libila), tak jsem si hodně všímal, jak se povedla předělávka knihy ve film a musím řict, že se toho Ron Howard zhostil, v rámci možností, velmi dobře. Kdo nečetl knhu, asi tak nadšen nebude, přece jen kniha měla podstatně více prostotu na budování atmosféry a popisy, než měl tenhle, už tak dost dlouhý, film. Těm, co jim zápletka připadala překombinovaná a přitažená za vlasy , bych vzkázal "uvolněte se, jde jen o film, ne o historický dokument". ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno