Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

pitrson

Můžu říct jen jedno. Když někdo dokáže natočit a adaptovat něco podle básně, je to pro mě obdivohodné a respektu hodné. Toť vše. Lidé, kteří něčemu takovému dají dvě hvězdičky, já nevím. Asi mi je jich líto, že jim takovéhle typy filmů nic neříkají. ()

trigan

Nebýt Jiřího Schmitzera a Jany Brejchové, tak dám o hvězdu méně. Hrušinský, Macháček a Abrahám zahráli čistou šmíru, jak vystřiženou z ochotnického spolku. Samotný příběh byl hoooodně našroubovaný a těžko uvěřitelný. Jednou se to vidět dá, podruhé už jen pro někoho, kdo se rád kouká na Aňu. ()

halberdier

Stále docela kvalitní Hřebejk, na český film určitě nadprůměr. Tradičně dobří herci (vynikající Jiří Schmitzer - odpudivý jak zevnějškem tak chováním), dobře vygradované konverzační scény u stolu - tak typické pro ranější Hřebejkovu tvorbu plus příjemné písničky od Glena Hansarda. (7/10) ()

zigy

Tady je snesitený i Luknár, protože je to záporák. Geislerová je sexy jako nikdy předtím a potom, a střihne si obligátní lechtivé scény. Kingem je ovšem Abrhám, těžký to frajer na stará kolena. Vtip obstarává zejména vošoust Jirka Schmitzer a jeho nenávistné hlody. Scény s Hrušínským ukazují, že nacističtí němci měli se svým úslovím o Češích pravdu ("smějící se bestie"). ()

Hilly

Kvalita. Zobrazení reality a utrpění jedné z rodin, která v době záplav štěstí neměla a dále se jejich životy vyvíjely jako elektrokardiogram. Naprosto outstandingový výkon Jiřího Schmitzera, ztělesnění odporna, zároveň mi scény s ním připadají vtipné (z pohledu nepřejícího diváka :-D), žádný jiný Čech by jeho postavu snad lépe nezahrál. Některé z jeho hlášek jsem si propůjčil - např.: mno já to neplatim, tak ať se třeba pobleju. Mezi novými českými klišé působí snímek velice reálně a až empaticky nasazuje zajímavou podívanou. ()

jablonec

Výborná černočerná tragikomedie. Málokterý český režisér dovede z našich herců dostat takovéto skvělé herecké výkony. ()

Kozlowski8

Většinu majetku jim vzala povodeň, dům je plný plísní, manžel je kriminálník a hrubián, přítele své matky, k níž se nastěhovali, nesnášejí ani děti, ani ona sama. V této neutěšené situaci potkává Marcela bohatého čecho-itala Evžena... Film o lásce, štěstí, osudovém setkání a hlavně o těžkém rozhodování při konfrontaci hlasu srdce a rozumu. Jeden z nejlepších počinů dvojice Hřebejk - Jarchovský. Oba odvedli skvělou práci při stylizování postav a vývoje příběhu. Jan Hřebejk následně tyto postavy obsadil velice vhodnými a hlavně skvělými herci. Schmitzerův Richard se zcela určitě řadí mezi nejvýraznější postavy českého filmu minimálně v tomto miléniu. Skvělá byla ale i Aňa Geislerová a taky obě matky - paní Vášáryová a Brejchová. Kromě herců a samotného příběhu, v němž není nouze o silné momenty, je třeba vyzvednout také krásnou a do příběhu skvěle padnoucí hudbu a písničky Glena Hansarda a Radůzy. Jan Hřebejk mi opět udělal radost a ukázal, že je výborný režisér, který jen občas nepracuje s dobrým materiálem, takže jeho filmy jsou předem trochu loterie. 90%. ()

Dawe2

Výborný film, přijde mi podhodnocený. Ucházející a věřím, že dost reálný příběh. Herci super a role jim fakt sedí, jak kdyby jim byly psány na tělo. Možná byly. Vynikající Geislerová, Schmitzer, Abrhám, dobrý Macháček. Je to spíše drama, komedie bych řekl, že vůbec. ()

PTuranyi

Príjemný príbeh s reštitučným pozadím o vzťahoch v rodinách a dobe po revolúcii spojený s milostnou zápletkou. ()

zaack

Prostý děj, na takovou stopáž. Některé scény jsou dobré (většinou ty, ve kterých vystupuje Schmitzer), ale celek nedrží pohromadě. ()

Treble

Popravdě Geislerovou už nemůžu ani vidět. Ta dvě dětska hrajou šíleně i na to že jsou to děti a herecky to Schmitzer s Abrhámem nemají ani jak zachránit. Komedie to není, spíš příběh co by si povídali dvě kámošky na kafi... ()

Petkon

Ani skvělý výkon Jiřího Schmitzera a hudební výstupy Radůzy tento film nezbaví nálepky pouhé průměrnosti, škoda. ()

SpeedyL

Jestli bych se mohl ztotožnit s některými příspěvky, tak jsou to hodnocení sepp a anais. A připadá mi z některých hodnocení, že „české = musíme přísně zkritizovat“. Je samozřejmé, že film má nějaké chyby, ale rozhodně si nezaslouží takové přísné komentáře jako „plytký scénář“ nebo „příběhově veleřídká story“. Aňa Geislerová zahrála opět výborně a rozhodně supr byl Jiří Schmitzer v roli tatínka!!! A celkově pěkný film z českého prostředí konfrontující problémy chudého prostředí s problémy bohatého člověka (Josef Abrahám) a dále dilema mladé ženy mezi finanční zaopatřeností a kvalitním sexem s ex-přítelem. Malinko nevyužitá mi přišla postava Jiřího Macháčka, ale proč ne- účel osoby realitního poradce splnil. Hodnotil bych min 75%. ()

shinlove

Tohle je druhý film, kdy Hřebejk dokázal, že umí filmy. Vynikající trio Geislerová, Abrhám, Schmitzer prostě vévodí filmu a jsem v šoku, jak rozdílný pohled s uživateli csfd mám...4* ()

JQK

Byl to děs. Viděl jsem to někdy před rokem a ještě teď mi z toho je na zvracení. Film natočen asi dobře, ale to co ukazuje... nechápu, jak to někdo mohl ošacovat na KOMEDII! Předpokládám, že v zásadě jako všechny Hřebejkovy filmy to má být sonda do naší současnosti. OK, jak jsem ale pochopil, pak žiju obklopený 75 - 80% psychosociálně zmrzačených lidí. Jestli to měla být fraška a parodie, tak jsem to bohužel nepochopil. Jedna hvězda je za J. Schmitzera a za to, že mi vyjasnil hodnoty. Potkat někoho takového reálně, tak mu dám přes hubu, jen jí otevře. Další zápor filmu - připadá mi, že ta partička už J. Hřebejkovi trochu moc vlezla do práce. Vypadá to, že u nás nelze natočit film, aby v něm nebyl Polívka, Macháček, Schmitzer, Geislerová, Liška, Wilhelmová a spol. Tenhle film jsem měl na DVD z půjčovny. Závěr byl takový, že už panu Hřebejkovi a dalším nepřidám nikdy ani těch 50 korun na jejich účty. Dokonce půjdu tak daleko, že to nechci vidět ani v televizi. Možná by si měli dát tak tři roky pauzu, protože už z nich je nějaká továrna, bohužel ale jen na zlé sny. I tak mám ale jednu obavu - aby za tři roky J. Hřebejk nepřišel, že natočí film o Mnichovské zradě a opět na mě někde ze zaprodaného bunkru nevyskočil J. Macháček a J. Schmitzer nehrál nějakého henleinovce. ()

Blažena

Herecké výkony super, hudba dobrá ale ve filmu naprosto samoúčelná, příběh dost jednoduchý a o ničem, navíc mi chyběl konec. Jsou filmy, které se tváří, že nemají konec, ale právě to je ten konec a mnohdy tento "trik" působí skvěle. U Krásky nebyl konec naprosto bezdůvodně. Máme zkrátka perfektní herce, dobré i ucházející režiséry, ale scénáře na ... ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007