Kráska v nesnázích

Beauty in Trouble

Komedie / Drama

Česko, 2006, 110 min

• xxmartinxx

Další strašné zklamání nad prázdným filmem, který je tak strašně ze života, až se na něj nedá koukat. Nuda, šeď, zbytečnost. Nic víc.(10.12.2009)

Bylo mi z té Krásky trochu smutno. Cesta do hlubin duše její i všech byla zasypána množstvím slov. Nevěrohodných, nepřirozených, prázdných slov a tak jsem se někde v půlce přestala snažit ji hledat. Jen dvakrát jsem zarezonovala s postavou: poprvé když hodný Evžen konečně vystrčil drápky a pronesl k vyčuránkům klidnou, věcnou ale uzemňující řeč. Podruhé, když malinko vyšinutá přesto milující matka obhajovala svého syna - dík hereckému umu Emílie Vašáryové jsem tu cestičku na krátko zazřela.(18.11.2006)

• novoten

Vždycky jsem se Krásce vyhýbal, protože jsem neměl sebemenší chuť zjistit, proč přesně se právě po tomhle filmu stal z Jana Hřebejka symbol úpadku českého dramatu. Ale náhoda tomu chtěla, že jsem nakonec zkusil a zkusil i pochopit. Rozumím pokusu o povýšení subžánru dramatu od stolu, ale zůstává mi hlava stát nad manýrou ve vybrnkávaných ospalých písních. Hřebejk s Jarchovským si natočili film a měli pocit, že tentokrát už skutečně vyprávějí tu pravou současnost. Teď nezkoušejí připsat žádné vtipné figurky, právě teď nahlížejí do života a diváci by přece měli jásat, jak scénář bez pardonu vidí národu do duše. A to, že se to nakonec tak úplně nestalo a divácká obec se seřadila od opatrných obdivovatelů až po posmívající se odpůrce, nějak nedokázali překonat. Což z mojí strany není soud, ale reakce na to, jak se Hřebejk bez ohledu na ohlasy diváků začal sám pasovat na blahosklonného mistra dramatu, který nám přece dává to, co chceme. Proto dodnes nemůžu zapomenout na rozhovor, ve kterém se režisér vracel právě ke Krásce s argumenty, že ačkoli ji kritika strhala, tak on VÍ, že natočil dobrý film a že stvořit pravou, nefalšovanou a lidskou podívanou se srdcem je přece mnohem náročnější, "než si za obdrženou fůru peněz na počítači množit elfy". To je právě to, co mě nejvíc zaráží. To, že ze sebe při prvním náznaku kritiky a něčeho jiného než bezbřehých pelíškovských a pupendovských ovací stvořil karikaturu bezmála troškovského typu. A proto je tak velké překvapení, když film skončí a při závěrečných titulcích celá ta bublina splaskne. Zůstane obyčejný film, ve kterém právě tenhle patriot tak nenápaditě sází písně Glena Hansarda mezi výstupy co nejabsurdněji nadávajícího Schmitzera a dávky smutně živočišného sexu. Neboli takové pravé čecháčkovské lhaní do vlastní kapsy, do kterého by se ve svých filmech tak strašně rád strefoval. P.S.: Sám mám Jana Hřebejka jako filmaře docela rád jak za klasiky typu Pelíšků, tak třeba za pozdější odvážné žánrové experimenty v Nevinnosti. Jen to jeho vystupování z pozice krále českých filmařů mě pár let zpátky šíleně ubíjelo a jeho samého ještě dnes stále trochu shazuje z pozice hitmakera do úlohy rutinéra.(15.9.2008)

Hřebejk mě osobně vůbec nezklamal. Má jako vždy cit pro gradaci scén, výbornou muziku a zlatou ruku při výběru herců (Těch, kteří ještě nezapomněli herecký kumšt a nepřetavují ho v denodenní řemeslo provozované v nekonečných seriálech je čím dál tím méně) .... Takže - pan režisér přešel plynule z komedie do téměř čistokrevného drama a to mnoha lidem nesedlo. Tenhle pán ( jehož režii mám fakt rád) nás ale pravděpodobně bude překvapovat dál. A já už se na další jeho film moc těším.... Režisérů, kteří dokáží natočit takovýhle ryze český film ze současnosti, máme jako šafránu. Važme si jich ...(8.5.2007)

• Bebacek

Ani vtipné (vyjma scény "Abrhám ve slipech") ani smutné (jasně, pojďme ždímat chudáky lidi, co je zasáhly povodně), ani tragikomické, jen a pouze trapné. Jarchovský by měl asi přestat pičovat a jít (radši) koupit sušenky. Oříškové.(6.3.2008)