Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Born2BeAlone

Mám rád podfuky á la The Sting, miluji Audrey a tak jsem si tenhle přepis skvělé divadelní hry Fredericka Knotta náramně užil. Od dokonalosti ho dělí jen pár nelogičností a chvílema pitomé dialogy. Alan Arkin perfektně ztělesnil odporné a slizské zlo. ()

MaxForValue

Audrey by bola neodolateľná asi v každej pozícii, je jedno či je slepá, nemá, či by nepovedala ani jedno slovo, jej šarm osvetľuje celý film ako tá najsilnejšia lampa. Posledných 5 minút som už ani nedýchal, len som neveriacky hľadel a obvivoval. Ďalší dôkaz Hitchcockovej geniality a majstrovstva. ()

frxXx

Nudný a menej chytlavý začiatok vystrieda správna napínavá krimi dráma, presne ako má byť! Škoda len toho začiatku, dlho mi trvalo pokiaľ som sa do filmu dostal. ()

Blenny

Místy naivní, v první půlce tomu trošku schzází švih, ale v klíčových momentech by se atmosféra dala krájet. Dobře natočený pocit strachu a úzkosti tady funguje skvěle i po letech. ()

kubilov

Jedno z témat, které je filmovými tvůrci zřejmě nejméně používáno, je rozhodně film se slepým hlavním hrdinou. V celé historii filmografie jde pak pouze o nemálo více či méně zásadních kousků, prvním z nich je nezapomenutelná Vůně ženy s nepřekonatelným Al Pacinem a druhým je právě tento napínavý krimi thriller s neméně excelentní Audrey Hepburn, která si tuto roli trochu paradoxně střihla až ve svém posledním pořádném filmu, o to je však zážitek ještě větší. Předpokládám, že i svým největším odpůrcům touto bravurně ztvárněnou rolí ukázala, že měla obrovský herecký talent, a to nejen v romantických komediích. Proti sobě má však křehká a takřka bezbranná dívka hned tři vychytralé protivníky v čele s Alanem Arkinem, kteří jí po celou dobu ani chvíli nešetřili. Ačkoliv je motiv příběhu trochu zvláštní (mnoho povyku pro prakticky nic), tak je film mistrně natočen, je mu perfektně dávkováno napětí, které musí každého zákonitě odrovnat na závěr v naprosto devastujícím "temném" finále. ()

teba

Trochu mi vadí absence jasného motivu k chování hrdinky (proč tu panenku sakra i tváří tvář hrozící smrti nevydá?!), ale jinak klasika s Audrey, mou oblíbenkyní, v hlavní roli. ()

SAINTS

Film ma skvelu atmosferu,herecke obsadenie a niekolko napinacych scen.Vyborny thriller pri ktorom ani nevadi že sa takmer celi odohrava v byte hlavnej hrdinky.80%. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 95%, Audience Score - 91% | FDb.cz - 86.2% | Výborný klasický nervák, který i přes svoje stáří funguje naprosto dokonale. V dnešní krvavé a slasherové době se už sice nejedná o horor, nýbrž perfektně zamotaný a postupně gradovaný Thriller s perfektní Audrey Hepburn a strhujícím finále. Všechno do sebe naprosto pasuje a nám nezbývá nic, než jen sledovat toto geniální dílo a lámat si hlavu nad tím, jak NĚCO TAKOVÉHO mohl někdo natočit víc než půl století zpátky, když se to povede zřídkakdy dnes!!! 95% ()

adamix

Skoro ako od Hitchcocka, ale všetky aspekty jeho trilerov si film zachováva. Tunajšie hodnotenie je možno moc prepálené, ale vlastne okrem strašne pomalej a roztiahnutej prvej polky niet ani čo vytknúť. Určite to nie je jeden z tých starších trilerov, pri ktorých nebudete váhať pri opakovanom pozretí. Na druhý krát by to už nebolo ono... Za mňa 75%. ()

hrumsrt

Někdejší režisér bondovek s Seanem Connerym a v 60. letech jeden z těch největších se ujal filmového zpracování divadelního dramatu o slepé ženě, která ve tmě stojí proti zločinu.. Terence Young tady divákům ukázal trošku absurdní snímek, který vládne především svojí atmosférou.. Minimalistické vyprávění odehrávající se prakticky jen v jednom bytě, kde se skupinka gangsterů/zlodějíčků musí zmocnit tajemné panenky a to vše udělat před nic netušící hlavní hrdinkou Susy..  Jako divák napínavě sledujeme snažení zlodějíčků, kteří šikovně a tolika způsoby využívají Susyiny indispozice. Čekej do tmy se snaží převrátit iluzi bezpečí vlastního domova a navíc ukázat svět, jaký podle tvůrců slepci vidí a k tomu jim dát nějaký kredit.. Jen to už nezvládá fungovat v onom svízelném pojetí, a nejen že to není vůbec děsivé, ale navíc máte několikrát až takový groteskní pocit, díky němuž si dokonce celý film dokážu představit jako komedii.. Takhle na vážno to má sice působivé momenty, ale když vidíte o co se pře taková snaha, a jak vykonstruovaný některé postupy jsou, trošku ironie by to tomu sedla.. Takhle s celou vážností jde naopak o takovou volovinku, kde všichni padnou úžasem, že si slepá žena dokáže k hlasu přiřadit tvář.. 70% ()

pasqviL

Tak výborný psychothriller, který se odehrává v jedné mistnosti sem nikdy neviděl. Pochybuji že Audrey Hepburn někdy viděla, úžasný výkon. Při posledních tmavých scénách sem si kousal nechty jak o život. ()

E-Fox

Moje hodnocení nižší, než je obvyklé to asi bude chtít zdůvodnit, ale já si nemohla pomoc. Je to napínavé a taky pěkně natočené, ale já musela srazit za to, jak podprůměrný mi přišel výkon Audrey Hepburnové a jak mizerný se mi zdál scénář (to snad ani dabing nemohl tolik pokazit). Nedokázala jsem se pořádně zabrat do děje, protože mi pořád něco vadilo a vadilo a vadilo. ()

kolacky

Už jste se někdy přímo v kině zamilovali do hlavního padoucha? Já jo, zde do zabijáka Roata. A i přes Hlavu 22 a tatínka ve Střihorukém Edwardovi pro mě Alan Arkin zůstane tímhle neskutečně úžasným hajzlíkem... ()

megajalec

Príklad, ako veľa sa dá vyťažiť z minimalizmu. Zopár postáv, jedna miestnosť, zaujímavý námet a napriek (alebo vďaka tomu?) vyťažené maximum. Začiatok bol trochu nezáživný a nudný, ale ako sa dej presunul do bytu, už to išlo. Skvelá gradácia, hutná atmosféra, výborné herecké výkony, to všetko činia film zaujímavý a dobrý. Super bola záverečná scéna, tak si predstavujem vygradovaný dej. Len tú slepú ženu som príliš Audrey neveril. ()

Al Pacino

Tenhle film jsem dlouho přehlížel až jsem si na něj nakonec našel čas. Když jsem ho pustil, tak hned na začátku mě přepadlo skvělé intro od Henry Manciniho a čekal jsem pořádnou jízdu. Ovšem potom mě film začal pomalu, ale jistě uspávat a docela překvapovat (v negativním slova smylu). Proč proboha tu panenku, když zjistili že je v tom bytě jí prostě nesebrali, ale takové dlouhé šachové partie? A výkon hlavní herečky mi přišel chvílemi až moc hysterický. Čekal jsem více. ()

Odino

Úžasný thriller, skvelí herci (zabudnite na sympatického grandpu z Little Miss Sunshine...Arkin is evil!) ()

xBarushe

Zpětně si říkám, že má filmek docela zajímavou zápletku, ale nakonec mi u něj vadila spousta věcí, které to všechno přebily. Většinu času jsem přemýšlela, proč jim tu panenku prostě nedá. Nebo proč se nezamkla a nezavolala si o pomoc. Konec byl napínavý, ale do té doby žádná sláva. Za 3 ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin