Shutter

• USA Shutter: They Are Around Us (více)
všechny plakáty

Mladý fotograf se svou přítelkyní patrají po příčině tajemných stínů na fotografiích nafocených po tragické události. Zanedlouho zjistí, že není úniku. (oficiální text distributora)

molotov

Nemám rád horory. Bojím se. Jsem posera, já vím. Zase po půl roce jsem si pustil horor a mám zase na rok vybráno. Kdybych nebyl před filmem, nevím, jak by to dopadlo. Snažil jsem si dělat z filmu legraci, zkoušel všechno možný, pak ale začala hrát strašidelná hudba, pohled do zrcadla a já byl zase hotovej. I když vím, že to přijde, stejně sebou vždycky cuknu. A čistit zuby si teď rozhodně nepůjdu, to bych totiž musel odejít z pokoje, projít několika tmavými místnostmi a ještě se dívat do zrcadla, na nic z toho už nemá nervy. A ta závěrečná pointa, bože, to je naprosto geniální nápad. Opravdu. ()

TheRaven

Tak zase jedna japonská duchařina, která má, tuším ,už opět americký remake. Jelikož ani tímto snímkem jsem nebyl kdovíjak nadšen, tím americkým si snad ani nebudu kazit náladu. ohužel ani příliš strašidelné v klasickém slova smyslu, i když něklik opravdu solidních scén tam bylo. Nejhorší bylo to, že jsem se neleknul toho co jsem viděl, ale spíš zvukového efektu, který se na mě z nenadání vyvalil z repráčku, když jsem to zase ztlumil, nebylo slyšet slova (ne že bych tý hatmatilce rozuměl. Aspoň, že se daly skoro všechny lekačky předvídat, tak jsem všas ubral hlasitost. No nic, je to prostě jen takovej průměr, viděl jsem lepší :). ()

Hakha

Dobrý horor, kdo má rád infarktové lekačky tak doporučuji. Čím se film blíží konci, tak nabírá na tempu a je to hororová podívaná od začátku do konce. Konec je "překvapivý" a dává smysl předchozím scénám... ()

zelvopyr

Nejdřív jsem kdysi viděl remake, bohužel. Je to úplně přesně stejná kopie, s jedinou změnou, že hlavní hrdina je američan (a je nelogicky v cizí zemi). Nicméně nechápu, jak mohli remake tak vykleštit a vyšisovat a oslabit, když to byla přesná kopie. Původní Shutter tedy, abych konečně hodnotil jej, měl výbornou dramaturgii podávání-pravdy-po-kapkách. Duch se chová výborně, herci jsou přesvědčiví, jediné, co vadilo (ale bohužel až na hvězdu dolů) bylo, že při jakémkoli rychlém juknutí ducha do kamery hudba skokově zvýšila intenzitu tak 20x, což leklo jen poprvé, pak už jen hodně štvalo a oslabovalo to, jak by se člověk mohl bát. ()

Le_Chuck

Námetom nič nové. Vidím ducha a zisťujem prečo. Lakačky funguju, tak všeliak a film sa celkom vleče. Ale drtivý finiš a mocná pointa mi skoro dali zabudnúť na to, že som sa po väčšinu filmu nudil. 70% ()

kitano

Film ktorý je dalšou duchárskou variácou na japonský kruh nemožno nazvať originálny, no pokiaľ budeme horory s dlhovlasými dievčinami brať ako regulérny podžáner, Shutter si nezaslúži nižšie ako najvyššie hodnotenie. Film síce je poskladaný z už videných prvkov, no je poskladaný precízne a veľmi šikovne podstrkuje divákovi nenápadné otázky, na ktoré odpovie formou facky v záverečných minútach. Veru netúžil by som byť v koži hlavného hrdinu. TOP áziská duchárčina. (9/10) ()

akisha

V poslední době jedna z nejprovařenějších zápletek asijských i jiných hororů, servírovaná na tak trochu jiný způsob. Shutter sice přímo překypuje známými klišé scénami a ve chvíli, kdy se z umyvadla drápe bílá asiatka, už se divák ani nemůže bát, ale přesto je tu napětí a chvílemi i mrazení v zádech. Děj je slepencem dobře známých elementů "divná holka-tragédie-pomsta", což nabízí otázku, jestli by nebylo lepší zkusit i něco jiného a zároveň nenechává skoro žádné místo pro překvapení, jelikož každý druhý odhadne konec pár minut po začátku. Herci neurazí ani nepřekvapí, výborná je ale hudba, která dodává některým momentům správně mrazivou atmosféru. Dobrý duchařský film s jednou zajímavou pointou a stokrát omletým, předvídatelným dějem. ()

*CARNIFEX*

Mladý pár po rozlúčke so slobodou jedného z priateľov odchádza domov v mierne podnapitom stave. Táto noc sa im však stáva osudnou. Tragická nehoda spúšťa vlnu nevysvetliteľných javov. Slušná Thajská ducharina pri ktorej nejeden krát pocítite zimomriavky na chrbte. Avšak kvalitu s porovnávaným Japonským The Grudge nedosahuje. ()

petero

Je sakra pravda že priateľom z východu je jedno, že varia z tých istých prísad a len výsledok je vždy iný a len dobrý kuchár dokáže pripraviť chutnú porciu. Ale keď je po tom taký dopyt. Nemôžem uprieť istú nudu od začiatku filmu, ktorá pominula asi v polke s prvou pointou, no Shutter patrí rozhodne k nadpriemeru vďaka zručným ľakacím scénam a poctivou dávkou poínt. ()

Davies182

Hrozně uspávací! U hororu je něco takového vždycky průser, co si budeme povídat... Pro třetí rudou hvězdu jsem se nakonec rozhodnul díky bezvadnému konci - kdo by tvrdil, že ho nezamrazilo, bude si jen lhát do kapsy. Dále určitě stojí za zmínku perfektní herecké výkony mladého páru a solidní začátek včetně expozice vybraných duchařských fotografií. Zde ale veškeré kvality snímku, zdá se, končí, protože od té chvíle jsem již pravidelně každých pět minut sledoval hodinky. A docela mě štve, že mě nenapadá nic, čím by se dala ta druhá půlka vylepšit, aby to tolik nedrhlo... ()

gogo76

Mal som chuť na nejaký dobrý horor, ale po dlhšom čase strávenom pri pátraní v rebríčku hororov som zistil, že to najlepšie som už videl. Musel som vyberať z tých slabšie hodnotených, ale Shutter má v stále pomerne vysoké honotenie a príbeh sa zdal byť zaujímavý. Film na mňa spočiatku pôsobil strašne amatérskym dojmom, ani herecké výkony neboli bohviečo a veľmi ma to nebavilo až som mal nutkanie to vypnúť. Ľakačky vôbec nefungovali, všetko ostatné bolo také skratkovité, akoby nedokončené a nedomyslené. Až posledná tretina zabrala a dalo sa to sledovať. Nápady s foťákom tu už boli, ale je aj moja chyba, že som remake tohto filmu videl skôr než toto. Ako horor je to fajn, hlavne príbeh a nápad, ale režisérske prevedenie malo veľké rezervy. Škoda, že divák musí väčšinu času pretrpieť alebo stráviť čakaním na nejaký lepší alebo strašidelnejší moment. Záver super, ale celkovo iba zlepšil počiatočný zlý dojem. Kurva čo by s týmto námetom spravil taký James Wan? 60%. ()

Xmilden

Po dlouhé době jsem si zase pochutnal na nějakém hororu (myšleno horor a ne nějaký thriller s jednou lekačkou). Na tomto faktu nic nezmění ani skutečnost že jsem jako první viděl americkou předělávku. Ta mě sice ničím neoslnila a jako největší slabinu jsem spatřoval velice slabé herce. Tady je to úplně jiné kafe a hodně lituju že zápletku jsem dopředu znal. Thajská Clona má správnou duchařskou atmosféru, kterou se snad může pochlubit jen Kruh. ()

liborek_

Slušná duchařina "made in taiwan" o pomstychtivé dívence s očima jaké bylo možné naposled vidět u Bosany z Tří veteránů... Zpočátku pomalinký rozjezd, hodně se mluvilo a člověk nechápal, která bije. Z dopravní nehody, která všechno spustila zbyl jen mrak nejistot a pochybností a divák na tom byl stejně, jako ti chudáci ve filmu. Vše se točilo kolem rozmazaných fotografií, nevysvětlitelných situací a temných stínů. Netrvalo to ale dlouho a věci se začaly vyjasňovat, kadence lekaček stoupala, QRS kmity kardiogramů šílely a u citlivějších jedinců hrozilo nebezpečí infarktů; výkřiky drásající uši sousedů byly samozřejmostí... Nezapírám, jsem též citlivější povaha a u každé lekačky (třebaže hudba naznačovala, že se něco blíží) jsem přece jen poskočil a cukl sebou. Také patřím mezi vděčné diváky hororů..:-) Když se to však uleží v hlavě, najdou se i mušky: Film se velmi pomalu rozbíhal a některé dialogy trpěly přílišnou doslovností. Pak už to bylo lepší, ale postavit horor jen a jen na lekačkách také není terno, zvlášť když originalitou příliš neoplývají. Škoda, že hutná atmosféra z posledních minut neprosycovala celý film. Nicméně závěr byl famózní! 3 a 1/2* ()

-bad-mad-wolf-

To se tak v Asii závodilo, kdo přinese zákeřnější lekačku, čí bílý ksicht uloví více infarktů a které černé vlasy se vynoří z tmavého kouta hrůzostrašněji. Dostihy v děsu ale jaksi zapomínaly na fakt, že opakovaným prezentováním téhož na různé způsoby už zkušenějšího diváka nijak nezaskočí. Kruhy, Nenávisti, Temné vody, Oči a řádka dalších vytřeštěných záhrobních bubáků zkrátka zprofanovala látku natolik, že by v jakémkoliv dalším filmu šokoval snad už jen bíle natřený Jet Li, hrající na pikolu a hopsající kankán. No a vida. Shutter je milý už svou přímočarostí. Ústřední dvojice sejme autem holku, od nehody ujede a záhy nachází nehezké věci nejen na fotkách. Nezbývá jim než pátrat, jakouže bačkoru to rozšmelcovali, když se jim nestydí objevovat v nesympatických chvílích na nesympatických místech a navíc i po smrti zdrhat od bouraček. Na nekomplikovanou linku naváže nezbytná linka s hořkou láskou a ještě nezbytnějšími zvraty v závěru, ale nebojte se, v příběhu na nic překvapujícího nenarazíte. Ten je pro tenhle film jen pěšinkou, byť hezky upravenou a spolehlivou. Shutter více sází na lekačky a napětí, aniž by se snažil o nějaké narušení zaběhlých chodů. Rejžové zrecyklovali co se dá, nicméně zrecyklovali to na výbornou a především dávkují tuto ingredienci s takovým přehledem, že by si Shimizu se svými padesáti Nenávistmi rval vlasy závistí (nebo nenávistí?). Když zhruba půl hodiny před koncem začne Natre vysloveně bombardovat svou neživou existencí Tuna a pořád ne a ne slézt z obrazovky, začíná film působit až parodicky - naprosto funkčně parodicky. Pokud si nedokážete představit, že vám po zádech běhá mráz maratón a vy se k tomu všemu skvěle bavíte, tady najdete odpověď... ale jak tak koukám na ostatní komentáře, asi jsem s tímto názorem jediný. Shutter 8/10, nejzábavnější asijská duchařina. A ten konec... jak by řekl zdatně ocoolený teenager, ten konec je prostě mega pecka. ()

darkrobyk

Průměrná asijská duchařina s dlouhovlasým bubákem, co nemá klidu po smrti. Tedy ne že by byl po smrti bubák, nýbrž tělo, co kdysi duch, a nyní bubák, obýval. Film staví na lekačkách, při kterých se tříská do puklic, aby divák nadskočil co nejvýše. Jenže s každou další scénou se napětí vytrácí a lekačky přestávají fungovat. Přesto pár scén potěší, zjm. ty, kde se napětí vytváří - úprk v autě, hledání bubáka pomocí polaroidu v bytě, pátrání mezi mrtvolkami naloženými v lihu. Ovšem umyvadlová scéna byla k pousmání. K tomu si ještě překladatel titulků popletl kudlanky se sarančaty, což je trestuhodné... Zlatá stará gotika. ()

Hrabka

Výborný horor se skvělou atmosférou a luxusní pointou. Žádná krvavá jatka, ale duchařina plná lekaček a to se mi líbí. Pro milovníky hororů jednoznačná volba. Ty lekačky jsou famózní, některé scény meganapínavé a ten závěr vynikající. Začátek se trochu vleče, ale pak se rozjede něco tak děsivého, že vám zůstanou ústa dokořán. Asiaté opravdu duchařiny umí. Když se ke skvělé horové atmosféře připojí taky kvalitní příběh vyšperkovaný zajímavými pointami vznikne horor, který opravdu stojí za to. 90% ()

Pilda17

To je přesně ono, žádné zbytečné rozptylování kecma ze začátku a rovnou na věc. Od začátku dokonce má Shutter vynikající děj, který se vidí málo u kterých hororů. Přesně tento snímek je duchařina se vším všudy. Do toho pár povedených lekaček a hned je to o nečem jiném. Po dlouhé době mohu říct "pořádný horor".. 8/10 = 85% ()

Cappuccino

Ázijské horory nikdy neboli mojou doménou, a preto som aj k tomuto filmu pristupoval s miernou skepsou A o to viac ma Shutter prekvapil. Nebol originálnym, ale rozhodne vynikajúco spracovaným hororom, ktorý môžem každému fanúšikovi žánru smelo odporučiť. ()

S.Quentin QUALE

Perfektní duchařina, která se navíc může pochlubit chytrým a promyšlených příběhem, jenž se pomaloučku rozplétá a připravuje diváka na překvapivé a děsivé finále. Jak Asii moc nemusím, tak toto ano. Pro konzumenty duchařin povinnost! 90% ()

Mi Nü-Chai

Ničím zvláštním ani originálním nevynikající horror s oblíbenou rekvizitou - černovlasou slečnou, které s v hrobě neleží zrovna nejlépe. Nicméně, nenudila jsem se, některé scény, byť poměrně levné, se mi vyloženě líbily, u pár lekaček jsem se i lekla a závěrečné "odhalení" bylo mile neotřelé. ()