Shutter

• USA Shutter: They Are Around Us (více)
všechny plakáty

Mladý fotograf se svou přítelkyní patrají po příčině tajemných stínů na fotografiích nafocených po tragické události. Zanedlouho zjistí, že není úniku. (oficiální text distributora)

misterz

Urobil som veľkú chybu, že som si túto ázijskú verziu s originálnym námetom pozrel až po tej americkej. Americká upadla do šedivosti priemeru a tak som sa podvedome nechal ovplyvniť absurdnou myšlienkou, že asi aj verzia z Ázie nebude stáť za veľa. Ako veľmi som sa mýlil. Ide o jednu z najlepších ducharín, akú som kedy v živote videl. Tak obrovský kvalitatívny rozdiel som nečakal ani v tom najdivokejšom sne. Postupne gradujúca atmosféra bola miestami tak ťaživá a hutná, že keby ma vtedy niekto nenápadne odzadu chytil za rameno, tak určite pustím do gatí (v tom lepšom prípade, v tom horšom rovno sanitka). Už sa nikdy nedám odradiť nejakým popcorňákom a radšej pozriem aj pôvodnú verziu, v prípade hororov určite. Film nesklame žiadneho milovníka kvalitnej duchariny, naopak, bude chrochtať blahom. ()

Vančura

Výtečný horor, jehož objev pro mě byl netušeným zážitkem (obzvlášť i díky tomu, že jsem si o filmu předem nic nezjišťoval). Opravdu jsem se u toho hodně bál, a párkrát jsem u toho měl málem zástavu srdce - mj. zásluhou soundtracku, který je zde skutečně brutálně nervydrásající. A ten děsivý konec! Brr, z tohodle filmu budu mít noční můry ještě dlouho. Atmosféru to má fakt neskutečnou, příběh je ale jinak spíše slabší. Navíc mě tam - coby fandu této francouzské značky - potěšilo, že hlavní postavy ve filmu jezdí mým oblíbeným Citroënem CX. ()

dr.horrible

Mám rád horrory, ale musia aspoň trošku fungovať. Toto nie je ani napínavé, ani strašideľné, ani originálne - naopak absolútne predvídateľné a veľmi veľmi nudné. A tie "šokujúce" pointy, nie sú šokujúce vôbec - obidve som ich už videl niekoľkokrát a záver (a teda druhá šokujúca pointa) je pomerne dosť smiešny. Má to aj pár pozitív; hudba je celkom mrazivá a občas zachraňuje aj scény, ktoré zachrániť nejde. A ešte... vlastne už nič. Je to nudná sračka. ()

Jordan odpad!

fenomén ázijských duchárskych hororov, s ktorými sa po kruhu roztrhlo vrece, je, obávam sa, vecou čoraz viac naberajúcou rysy podobného fenoménu, ktorý k nám dorazil začiatkom 90. rokov - juhoamerické telenovely. Na rozdiel od "latino" krajov, ktoré inklinujú k romantike, intrigám a úchvatným interiérom zazobanej triedy, ázijské krajiny sa orientujú na strašenie ľudí pomocou nevzhľadných (zväčša ženských) duchov objavujúcich sa za rozličných okolností (no vždy krásne a prekvapivo vysvetelných a dosebazapadajúcich) na rozličných médiách (kazety, videá . . .) alebo sa vzťahujú na nejaký dom alebo tak podobne . . . lenže schéma, štruktúra a vizuálno režijné spracovanie je stále rovnaké, akurát sa vymyslí nová situácia na ktorú sa natiahnu tie známe otrepané a osvedčené finty, nejakí anonymní scenáristi naťukajú príbeh podľa makety, aby to pekne zapadalo a hlavní hrdinovia sa vydávajú za poznaním pravdy ohľadom strašidla, ktoré im nedá spať. Podobne je tomu tak aj v tomto príbehu, ktorý však na rozdiel od kruhu mal aj riadne priblblé dialógy hrané nevhodne vedenými hercami a dosť neprehliadnuteľné medzery ako v príbehu tak aj v jeho sujetovej stránke. No skrátka nikým nechcený balast zaplavujúci filmový trh v čoraz neúnosnejších vlnách ()

Anderton

Celý film som pozeral na prevarené klišé s duchom dievčaťa, ktorému sa stalo v minulosti niečo velmi zlé a niekdo musí zato pykať. Čo to bolo, nebolo vobec ťažké časom (teda pred prezradením divákovi) uhádnuť. Znova tie isté lakačky, nelogické chovanie hrdinov- utekám pred duchom, aj keď viem, že sa objaví kde chce. Lenže prišiel záver a jedno z najšokujúcejších rozuzlení v žánri. Skutočne prekvapivé rozuzlenie je ťažké vymyslieť, takže si treba tento Thajský príspevok na tému ,v tom dome straší, vyskúšať na vlastnej koži. ()

Frajer42

Trvalo to sice asi 5 dní, ale nakonec jsem se k závěrečným titulkům dopracoval. Tedy abych to uvedl na pravou míru. Na film jsem se nedíval 5 dní. Vlastně díval, ale každý den jsem filmu věnoval asi 20 minut, než jsem zdárně usnul. To kvůli tomu, že jsem se pro sledování rozhodl výhradně ve večerních hodinách. Těch 20 minut bylo většinou příjemných. Sice jsou naši dva milí hrdinové sakra nesympatičtí bastardi, ale zato mrtvolka je nasnímána velmi pěkně a o mrazení v zádech tedy mohu klidně mluvit. Dokonce mohu nějaké to slovíčko prohodit o častém mrazení v zádech. Příběh samozřejmě není doveden do žádné geniality, ale je v něm několik né úplně očekávatelných momentů. Takže celkově bych to viděl na jasné 3*. ()

MikeCool

Psal se rok 2013, byl první Máj, první Máj byl lásky čas avšak já místo hudlana pod rozkvetlou třešní, rozhodl jsem se raději shlédnout ŠUTR (Shutter) a vůbec toho nelituji. Zpočátku jsem se malinko obával hororu Thajské produkce a teď lituji toho, že jsem se na tento duchařský snímek nepodíval už dříve. Výborná hororová atmosféra od prvních minut až do konce filmu. I samotné fotky s duchařským výskytem mi naháněli strach a to nemluvím o neskutečně kvalitních lekacích scénách, u kterých sem se pokaždé lekl až jsem dokonce zařval Ty p(cenzura)o! a hned jsem se schovával pod peřinu, kde je přeci bezpečná zóna. Výborné a gradující atmosféře také hodně pomáhala kvalitní hudba. Zkrátka: Asiati umějí vyděsit! ()

PetrPan

Další připomenutí  původní verze na přelomu tisíciletí zběsile remakovaných asijských duchařin. Pisanthanakun horory rozhodně umí a touhle svou de facto celovečerní prvotinou udělal i docela díru do světa.  Fotografie duchů jsou pak vcelku zajímavým námětem a byť tu pan režisér typicky svou hororovou polévku zahušťuje jen velmi pozvolna, tak sotva se na scéně objeví  ony dobře známé asijské "krví podlité oči", bubákuje se o sto šest a moc pěkně, byť v oně době se dlouhovlasý bubák docela rychle stával velmi okoukaným artiklem a pokud k němu Pisanthanakun něco přidal, tak jen obvyklé rape-revenge-teenage trable.  Silnější trojka nebo chatrná čtyřka. ()

Tomco

aj ked ste uz takychto hororov videli spustu, aj tento ma nieco do seba...lepsie povedane, nechyba mu prakticky nic...niekolko krat vas neprijemne strhne podobne ako pri grudge, ale to je len a len dobre...odporucam ()

Hunter2222

Vraj , že najstrašidelnejší horor z východu. No neviem, neviem. Len tri veci držia tento horor nad obyčajným priemerom. Hlavne je to dobrý príbeh, nijako neokopírovaný, proste jedinečný. Potom celkom profesionálne herecké výkony a nakoniec je to koniec, ktorý sa mi naozaj páčil. Ale nejaké hrozivé to určite pre mňa nebolo... 70%. ()

Willy Kufalt

Scéna výskoku z okna, resp. především ten následující strmý závratný pohled dívajícího se muže z vysokého balkonu nad městem směrem dolů, patří určitě k těm nejpůsobivějším momentům celého filmu a skutečně mě u něj zamrazilo, zatímco většina hororových lekaček mě „jenom“ vylekala. Nicméně právě touto scénou jakoby mi tvůrci nechtěně ukázali, že prožitek mající blízko k realitě dokáže vyvolat leckdy větší hrůzu, než strašení diváka nadpřirozenými duchy. Nemohu si pomoct, ale tohle je zrovna jeden z těch hororů, který mě od případného objevování dalších filmů v tomto žánru spíše na nějaký čas zase odradí a v tomto případě možná ještě víc, než u různých žánrových škvárů, které přeci jen pořád představují těmi škváry (jako protiklad k žánrovým klenotům), ale tady tohle je navýsost kvalitně natočený horor, který mě však slušným obloukem minul. Bu-bu-bu... Já se tedy omlouvám žánrovým fanouškům, ale tohle mi připadá po dějové stránce prakticky celé včetně těch lekaček (a především díky nim) neskutečně prvoplánové, sice jsem ze začátku našel ještě zalíbení v rozvíjející se zápletce kolem záhadných jevů na fotografiích a pár scén se mi líbilo, ale postupně mě vývoj děje tak nějak přestával zajímat a v poslední půlhodině mi celá ta šílená duchařina šla úplně na nervy, že nedokážu nakonec dát ani ty 3 hvězdičky. Jestli jsem u předchozího komentovaného filmu napsal, že nebyl tak úplně mým šálkem kávy, tak tenhle nebyl už vůbec a přes slušnou atmosférou i pár sympatických postav jsem se nakonec nedokázal plně naladit na tu správnou vlnu. Je mi líto. [50%] ()

eLeR

Príbeh celkom zaujímavý, niektoré časti strašidelné, ale myslela som si, že sa budem báť viac. Koniec výborný a celému filmu pomohla hudba. 3,5* ()

panjosef

Naprosto skvěle natočená thailand duchařina, od začátku do konce. Hustá atmosféra, lekačky, nefalšovaná hrůza, mrazivé očekávání, děsivé náznaky, skvělý vizuál. Opravdu musím přiznat, měl jsem místy fakt bobky. A ten konec, brrrrrr. Jednoznačně doporučuju, má to hafo velkou šťávu, skvělá žánrovka se skvělýma nápadama. ()

iamek

Slušný horor se skvělou mrazivou atmosférou, dobrou pointou, skvělou hudbou a velkým množství slušných lekaček. Bohužel jsem první viděl americký remake, takže mi to trošku zkazilo zážitek a věděl jsem co čekat. ()

korbitch22

Náš filmový festival vzrostl z dvou na pět diváků :-D a na řadě s výběrem byl bratr....když jsem se dozvěděl o původu země,kde film vznikl,byl jsem v rozpacích,protože žluťácké horory já zrovna nemusím.Shutter začíná přesně tak,jak sem se bál že začně.Hodně pomalu,dlouhé záběry,žádná hudba a prostě divní asijští herci,jeden hnusnější než druhý,jako u nás na Borzně v krámku s pěkným a ´´štylovým´´ žbožím Lao Čeng Bao :-D Ovšem zajímavý styl strašení přes fotografie,dobré výkony herců a čím dál hustší atmoška a čím dál častějící lekačky,mi dávali slušnou naději a udrželi mě v celkem napjatém stavu,kór když se vám pomalinku začal odkrývat velice,ale velice zajímavý vypointovaný scénář,který ke konci začal opravdu nechutně gradovat a děsit mě čím dál víc,od zběsilého tepu vás nechá asi minutu vydechnout jen jediná odlehčující scéna,jinak je atmosféra opravdu dusivá a když čekáte,že je povšem,rozjede se jedna z nejlepších posledních desetiminutovek ke konci hororu,jakou jsem měl čest zpatřit a finiš vás totálně vyřídí a uzemní doslova k zemi.Což mi taky zvedlo hodnocení o bodík výše.Srandou bylo i všímat si totálně bledých tváří,které seděli kolem mě,a jejich tep byl slyšet jako tikot hodin :-) Zářný příklad toho,jak zajímavý,ale režisérsky průměrný horor,totálně vyšvihne geniální konec....respekt a 75%. ()

heyda

Shutter je film, který přibližně 2/3 stopáže diváka trošičku nudí, hudba ve filmu je minimální, objeví se i pár momentů, kdy na obrazovce člověk nevidí vůbec nic (a to já nesnáším) + sem tam se objeví nějaká lekačka, ale každopádně vše má ve filmu smysl, protože na řadu přichází POSLEDNÍ TŘETINA FILMU a tam se konečně začnou dít věci. Zrychlí se kamera, nabudou dialogy, přibude i hudba, atmosféra zhoustne, počet lekaček se znásobí a konec s nečekanou pointou vám vyrazí dech. Thajsko dokázalo, že v rámci hororu může vytvořit nejen dobrý snímek ba přímo výborný a díky excelentnímu závěru + s malinko přimhouřeným okem jsem se rozhodl dát 5 hvězdiček !!! Poznámka: po Shutterovi jsem viděl ještě několik jiných asijských hororů (Nenávist, Bakjwi, A tale of two sisters, Zmeškaný hovor...) a dnes můžu s klidným svědomím říci, že Shutter je nejen nejlepší, ale nad ostatními vyčnívá asi tak jako by někdo posadil Mt. Everest do Krkonoš. ()

VenDulin85

Velice solidní horor kruhovitého rázu, kde sice filmaři některé scény nezamýšleli vtipné, ale o to více se mi to líbilo. Hlavní postava sice vypadá jako (vypůjčím si ten termín od svého guru) thajský Johnny Depp, ale není takové neviňátko, za jaké ho považuje jeho slečna. Lekla jsem se dvakrát, ale vydatně, ona duchna totiž umí moc dobře lézt po žebříku hlavou dolů i skákat po jedoucím autě, pro mě za mě za 4*. ()