Shutter

• USA Shutter: They Are Around Us (více)
všechny plakáty

Mladý fotograf se svou přítelkyní patrají po příčině tajemných stínů na fotografiích nafocených po tragické události. Zanedlouho zjistí, že není úniku. (oficiální text distributora)

Oktavianus

Na zdejší stížnosti na neoriginalitu neberu zřetel, to je sice možná pravda, ale když to ve filmu funguje, nemám nejmenší důvod si stěžovat. A pár lekaček a strašidelných momentů tam bylo - zřejmě i kvůli tomu, že netrpím úchylkou na Asiatky, a taky kromě toho, že mi všechny přijdou stejné, vypadají strašidelně, aniž by se o to musely snažit. A to je pro horor plus. Nikdy jsem netrpěl nadšením z mánie kolem Ringu, ba právě naopak, zrovna jeho považuju za mizernej asijskej import, takže Shutter mi přes slabší pointu přesně sedl do škatulky, která zahrnuje asijskej horor. A k mému nadšení dozajista přispěla i má společnice, s níž jsem na film koukal. Kombinace rozšklebených a mrtvolně bledých dlouhovlasých duchů s živými kráskami zakrývajícími si u sledování oči je prostě neodolatelná. Nicméně - focení už asi nikdy nebude jako dřív... ()

rollman1

Tak tohle byla neskutečná atmosférická nálož. Na začátek řeknu, že Asii nebo Thajsko vážně nemusím a tak jsem do toho šel s menším odporem. Na stranu druhou vím, že tyhle duchařiny umí vyděsit a také přečtené komentáře mě přesvědčily, že se mám do toho vrhnout. No, nelituji, ikdyž moje trenky litovat budou. Takovou nálož lekaček jsem už dlouho nezažil. Ikdyž jsem je očekával, tak jsem stejně sebou cukl a převrhl se z křesla. Příběhově velice slušně napsané. Pro mě jedna z Top duchařin. ()

Natascha

Neskutečně jednoduchý a přesto působivý horor. Bát se je čeho, pořádně jsem se lekla asi čtyřikrát (a to je sakra hodně - klasické lekačky na mě většinou nezabírají), ale vrcholem byla opravdu překvapivá a nečekaná pointa. Sice by se jinak dalo polemizovat o relativní neoriginalitě (teda až na ten konec) - počínaje bledolící plazící se mrtvolkou, předvídatelnými posuny v ději, i samotné odhalení důvodu, proč Natre straší, je dopředu jasné. Vše se odvíjí očekávaným směrem, napětí je ale neustále udržováno, i když graduje jen pomalu. Jako celek ale velmi působivé a atmosféru to taky má. ()

poz3n

Moje orientace v hororech není bůhvíjaká, takže se dokážu spokojit mnohdy s něčím, co ostatním může přijít spíše jako komedie než horor. Na druhou stranu si dovolím tvrdit, že Shutter dokáže vyděsit i více hororů znalejší diváky. Zaprvé je po filmařské stránce na velmi dobré úrovni a jeho jistá komornost hraje ku prospěchu. A za druhé samotné lekačky jsou často až k posrání. Nemluvě o samém konci filmu, který je opravdu působivý, snad díky snoubení děsu a zároveň určité logiky věci. 8/10 ()

honajz

Docela chápu, proč si tenhle filmeček zadělal na americký remake - který se nepovedl, protože tvůrci remaku nepochopili, v čem je kouzlo původního snímku. A to v postupném odměřování informací, které jsou prolnuty velmi dobře aranžovanými a natočenými lekacími scénami.Není potřeba mít hektolitry krve, aby se člověk bál - stačí temná komora a čudlík na dveřích (který má ve filmu hned trojí účinek a odkazy), nebo prosluněný kabinet s naloženými žábami a jeden Polaroid a jeden nečekaný výkřik. Líbí se mi, že se film věnuje i tématu fotografií duchů, kdy zjistíme, že ne všechny jsou falešné, že pořád zůstává pár nevysvětlených fotek. Hezká je i přednáška o fotkách mostu, kdy na každé fotce stejný most vypadá jinak, tudíž fotky nezachycují realitu. Některé scény ale postupně nudí a obešel bych se bez nich (třeba WC u benzinky - jako vtip ok, ale nehodí se to sem), jindy mi chybí lepší návaznost scén (jednu chvíli spí v pokoji, ve druhé jede jeden z nich někam autem a nevíme proč). Rovněž nám toho tvůrci moc neprozradili - rovnou nás vhodí do pijáckého bratrstva, ale my nevíme, proč chlastají, jestli chlastali i předtím, a následně chybí nějaká časová souslednost (před jak dlouhou dobou došlo k prvotním událostem? Po jak dlouhé době přišla Jane? A proč ho tak tupě pořád miluje, i když ví, o jakého jde podrazáka? Protože někdy se mluví o týdnu, jindy že se věci staly včera, spousta věcí zůstává nedovysvětlena, což mne mrzí) A konečně jsem nepobral celé vyznění filmu - tak ten duch chtěl co? Chtěl varovat tu současnou dívku, když pořád odkazoval k těm schovaným fotkám? Chtěl svého milého zabít? A nebo ne? A proč? Ten konec je jako fajn a je nečekaný, konečně víme, proč ho bolí za krkem... :-) Škoda, že tvůrci trošku nedotáhli celý ten příběh ještě do jemnějších detailů, aby vynikl i pod makro zvětšením, když mluvíme o fotkách. ()

Pítrs85

Některé scény mě sice rozesmály (Spoiler-Hlavně ta, kdy mu ta neodbytná duch seděla za krkem, to prostě... LOL :-), inu Asiati jsou prostě jiní, ale jako celek je Shutter duchařskej horor jako lusk, se skvěle depresivní atmosférou (pořád tam prší) a fajn hlavní dvojicí. Pro mě mnohem lepčejší než slavnější Ring, jen houšť. ()

SOLOM.

Tento film jsem viděl poprvé už hodně dávno, přesto to byl právě on (společně s japonským Kruhem), kdo nastartoval mou zvědavost a lásku k asijským hororům. Před nedávnem jsem měl možnost vidět americký remake, který mě ovšem moc nenadchnul a tak když jsem konečně narazil na možnost shlédnout originál po čase opět znovu, neváhal jsem ani minutu. Sice už na mně takový dojem neudělal, ale i tak jsem si z nostalgie zavzpomínal na své začátky, kdy mi ještě dlouhovlasé černovlásky nelezly krkem. Navíc se jedná o film z Thajské distribuce, kterých není zrovna mnoho. Tedy těch relativně dobrých. Přestože zde nemáme šanci vidět nic moc originálního, tak samotný závěr patří ke zlatému hřebu večera. Po kazetě, prokletém domě a telefonu, teď přišel na řadu fotoaparát. Přístroj, jenž nám dopomůže zachytit nejrůznější situace a momenty, které prožijeme, místa která navštívíme atd. Občas se nám sice do záběru dostane něco či někdo co/koho tam zrovna mít nepotřebujeme, ale dokud to není pomstychtivý duch, je to dobré. ()

eraserhead666

No sláva! Konečně můžu říct, že Thajci natočili dobrý horror. Tenhle dobrý je. Funguje tam všechno, i ty klasické moderní lekačky fungují, atmosféra je docela hustá, místy až strašidelná. Jen je obrovská škoda, že jsem jako první viděl americký tradičně suchý a instantní remake. Určitě bych se jinak bál trochu více. Tohle je ale povedený kousek. ()

Beastmaster4

Nejdřív jsem viděl novější re-make, který se mi hodně líbil a až po cca roce tenhle originál na doporučení uživatele z ČSFD. Začátek filmu je celkem nudný, až už jsem se bál, že to bude další zbytečná hodina a půl, jako u jiných propadáků. Úvodních 30 minut bylo celkem podprůměrných, ale pak se to celé bohudík rozjelo a v některých momentech byl originál očekávaně mnohem lepší než re-make. Čemu jsem se troch divil, byly kinofilmové fotoaparáty - v r. 2004 už celkem běžně digitály kinofilm vytlačily a tak to pro mě jako fotografa byla taková menší cesta do historie. Trochu rozporuplná byla i vizáž mrtvé dívky, která mi chvílemi připomínala obličeje z Lesního ducha z r. 1981. Po technické stránce tedy u mě vede Clona z r. 2008. Po dějové stránce zas tato originální - je tu lépe pojat a vysvětlen vztah mezi Tunem (hlavní mužskou postavou) a mrtvou dívkou. Atmosféra je tak půl na půl a je celkem shodná v obou verzích. První půlhodinu je určitě lepší americká verze (no ono americká se zde = natočená japonským režisérem, takže vlastně též asijským "pohledem"). Některé trhavé a lekavé pasáže jsou lepší zde. Hodnotím tedy stejně jako re-make a doporučuji každému shlédnou verze obě, každopádně jde o kvalitní hororový počin s velmi originálním nápadem a zejména brilantním zakončením a pointou. ()

JASON_X

Jedna z nejlepších asijských duchařin, kterou jsem kdy viděl, není ani japonská, ani korejská, ale kupodivu thajská. To "kupodivu" proto, že všechny thajské filmy, se kterými jsem měl dosud tu čest, na mě působily tak nějak neumětelsky, rozvojově, nedomrle... Ale tohle je prosím plnotučný a plnokrevný filmařský počin s místy parádně hustou atmoškou, srovnatelný s jakoukoliv obdobnou japonskou nebo západní produkcí. Jsem za tuhle thajskou perlu moc rád, silné čtyři. Jen mě mrzí, že závěrečnou pointu jsem já blbec zahlédl ještě před sledováním filmu, když jsem na něj šteloval české titulky. Nevím tedy, jak bych na ni reagoval nepřipravený, ale určitě by pro mě byla hodně mrazivě (tedy příjemně) překvapivá. Ale i tak působivý zážitek. ()

Morholt

Jestli mě něco dokáže spolehlivě vyděsit, tak jsou to ultrabledé Asiatky jednající na povel "Plížením a plazením vpřed!". Lekal jsem se, bál jsem, nenudil jsem se. S dalšíma bleduulema si dám zase na chviku pokoj. 80% ()

Handle

Čtu tady, jak je to děsivé a strašidelné, přitom jsem se většinu stopáže nudil. Filmu chybí větší nápaditost, ale je pravda, že lekačky občas fungují a pointa to vytahuje na slušné 3*. ()

Mordenroth

Chcete sa poriadne báť? Pozrite si Shutter! Garantujem vám, že niektoré pasáže budete len ťažko predýchavať a mraziť vás bude ešte niekoľko minút po zhliadnutí filmu. Ako konštatujú viacerí užívatelia, „infarktové stavy“ sú v tomto prípade asi najvýstižnejším slovným spojením. 90% (vzhľadom na relatívnu neoriginalitu snímky). ()

HateBreeder

Shutteru se povedlo to, na čem před ním ztroskotalo japonské KAIRO - a to že mě dokázal i přes svou značnou neoriginalitu vyděsit. Oba filmy jsou hodně odlišné a každý sází na úplně jiný druh strachu. Srovnávám tyto dva filmy z toho důvodu, že jsem je viděl v poměrně krátkém intervalu za sebou a protože se u obou jedná o žánr duchařského horroru. Jenomže zatímco kairo sází na svou jedinečnost a tajemnost, myslí si o sobě že je něčím víc a snaží se diváka šokovat svou nepředvídatelností a odlišností, doplácí tak na ten nejdůležitější prvek dobrého horroru - strach. Shutter se sice drží zavedené linie Ju-onů a Ringů, avšak i toto téma podává do jisté míry neotřelou cestou a celý film tak stojí na perfektní práci s kamerou (scéna na žebříku a zběsilé ujíždění před duchem v autě byly prostě nezapomenutelné), zvukem a samozřejmě také na výtečných lekačkách. Nahnat duchy do fotografií bylo originální, kdo by to byl řekl, že jen pohled na fotku s "tajemným stínem" dokáže tak vystrašit. Oproti kairu mi zde seděli i hlavní hrdinové, kteří byli sympatičtí a já nemohl jinak než jim fandit. Dobře odvedená práce, řekl bych a už se moc těším co předvede Taiwanský SILK. ()

bouncer

Výborný horor, který se sice možná jen svezl v oblibě asijských duchařin. Stále je to ale kvalitně odvedená filmařská práce, u která vám bude naskakovat husí kůže. ()

Hismael

Shutter je nejzajímavější v námětu, který je naplno odtajněn až úplně v závěru. Film o něm dává v některých scénách nápovědy. Strašidelné části jsou v režii ducha, který se objevuje na fotkách, snech i realitě v doprovodu hlasitější hudby a musím uznat že se to dost povedlo. ()

Seabeast

Tak tohle byla skutečně hororová mňamka! Nemám moc, co vytknout. Působivé, děsivé a skvěle atmosférické! Brilantní kamera, střih, práce s detaily, fajn lekačky a hlavně skvěle zakončené finále s pointou, kterou jsem ani neočekával. Myslím, že to ocení, jak mainstreamový divák, tak i náročnější fandové. Takhle si představuji povedený horor! ()

Nick Tow

Ázijská ducharina - neviem, či vo svete súčasnej kinematografie existuje "profláklejší" terminus technicus. Aj Shutter je v podstate akýmsi "lexikonom" všetkého, čo sme už videli v iných horroroch šikmookej proveniencie. Ale vďaka niektorým ľakačkám, výrazne podporeným zvukom, som pár krát zažil infarktovú zástavu srdca, čo je presne dôvod, pre ktorý vyhľadávam...(profláklé ázijské duchariny:-( Čiže aj filmy ako tento. ()