Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Sirotek lowoodský. I pod tímto názvem byl někdy vydáván (a převáděn na filmové plátno) nejslavnější román Charlotty Brontëové. A plným právem. Neboť Jana, jeho ústřední hrdinka, sirotkem byla a v nechvalně známé lowoodské škole pro osiřelé dívky strávila plných deset let. Mnoho jiných takováto zkušenost zlomila. Jana ale byla silná osobnost. Zavržena rodinou své tety, téměř bez jediné spřízněné duše, ponižována až na samé dno lidské důstojnosti bigotními vychovateli, vyrostla v sebevědomou mladou ženu, která věděla, co může světu dát – a co od něj může chtít. A její první místo vychovatelky jako by jejímu sebevědomí dávalo za pravdu. Neboť Thornfield Hall se všemi svými obyvateli jí otevřel laskavou náruč a nabídl domov, jaký nikdy nepoznala. Jana ovšem netušila, že v jeho zdech se ukrývá tajemství, které se pro ni má stát osudným... Jana Eyrová, která vyšla v r. 1847 a od té doby je neustále znovu a znovu vydávána na celém světě, zaujala filmaře již v samých počátcích kinematografie. Od r. 1910 do r. 1921 bylo natočeno nejméně deset němých verzí, počet verzí zvukových je minimálně srovnatelný. Nejznámější je pravděpodobně americký film z r. 1944 s Joan Fontaineovou a Orsonem Wellesem. Ani tato Zeffirelliho verze z r. 1995 není zdaleka poslední. Režisér, který je velkým ctitelem anglické literatury a divadla, k ní přistoupil po svých dřívějších setkáních se Shakespearem (Zkrocení zlé ženy, Romeo a Julie, Hamlet). Mimořádnou péči věnoval hereckému obsazení. Malou Janu hraje Anna Paquinová, která získala Oscara za svou roli ve filmu Piano. Charlotte Gainsbourgová, dcera herečky Jane Birkinové a zpěváka a skladatele Serge Gainsbourga, byla na roli dospělé Jany vybrána z mnoha stovek kandidátek především proto, že je v ní, jak říká režisér „velká vnitřní krása a síla“. Na filmovém plátně se poprvé objevila ve svých dvanácti letech a už o tři roky později získala Césara za film Nestoudnice. (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobre natočená literárna klasika. Keďže príbeh je daný veľa prekvapení nie je možné očakávať. Všetko je v rukách hercov a produkcie. Tí odviedli profesionálne výkony. Mám pocit, že adaptácia z roku 2011 sa inšpirovala týmto filmom. Množstvo scén je veľmi podobných akurát Michael Fassbender je roli Rochestera sympatickejší ako William Hurt. Charlotte Gainsbourg je však v roli Jany Eyrovej výborná. 70% ()

Crust

Ač jsem knihu nečetl a nemám tak přímé srovnání, tak chápu kritiku, že zejména vývoj vztahu mezi hlavními představiteli byl ve filmu asi trochu zjednodušený. Pro diváka neznalého literární předlohy je pak trochu těžší vcítit se do pocitů filmových postav. Nicméně i bez tohoto malého nedostatku na mě film velmi zapůsobil a to zejména hereckými výkony obou představitelek dětské i mladé Jany Eyrové a úchvatným prostředím venkova viktoriánské Anglie. Reálně 90%. ()

Igy007

Už ani přesně nevím, kolik verzí jsem viděla. Četla jsem samozřejmě jako dítě Sirotka Lowoodského, dost mě to traumatizovalo. To dítě prochází peklem. Ze mě by se asi stal masový vrah za takových podmínek. Velmi povedená verze s Hurtem, Gainsbourgovou a Paquinovou. Ostatně stejně jako ta s Wasikowskou, s Vančurovou ... ()

dwarf

Zeffirelli adaptace umí. I tato je skvělá. Jana Eyrová má opravdu hodně verzí. V této je působivě zpracované i dětství Jany, které mě jinde trochu nudilo. Scéna, kdy malou Janu zavřou v pokoji, kde zemřel strýček je hodně silná. Sirotčinec je opravdu sirový. Velmi působivá je scéna s milovanou učitelkou, která dětem vlévá naději. Hlavní představitelka je skvělá v dětské a zejména v dospělé verzi. Není krásná, ale je neobyčejná na první pohled. Silná a nezlomná osobnost. Pan Rochester by mohl být charismatičtější - v tomto bodě je skvělý T. Dalton v starší televizní verzi. ()

P.Venuše

Miluji herecký projev Charlotte Gainsbourg. Věřím jí každé, každičké slovo. Navíc v originálním znění je možné vychutnat si její netradičně hluboko posazený hlas. William Hurt podává svůj již standardně dobrý herecký výkon. Třešničkou na dortu je krásná hudba. Pro mne velmi příjemná adaptace. ()

Cycake

Tato adaptace proste nezaujme a to i pres zkuseneho Zeffirelliho a vyborne obsazeni. To hlavni, boj Jane Eyre o vlastni nezavislost a rovnopravne postaveni ve svazku s muzem se nekam vytratilo a zustala jen cervena knihovna, i kdyz s vytecnou kamerou a hudbou. Proste to nejiskri, ani na platne, ani mimo nej. ()

Olafa

Knihu jsem nečetla, takže nemůžu posoudit, jestli se Gainsbourg do role tak položila, nebo jestli prostě vypadala jak retard bez námahy, ale tenhle film mi prostě nesedl. Líbily se mi snad je scény z internátní školy, ale jinak jsem se spíš "neutrálně" dívala, nebo při některých scénách dokonce uchechtávala. ()

chlievik

Nepozeral som celý film, ale bol to podľa mňa dosť gýč. Zápletka klasická, snaha o romantiku, ale v období, keď sa kniha napísala, to bolo považované za najdebilnejšiu "stredoprúdovú" komerciu, a iste existovali aj alternatívne smery aj v tom období, ale nepredávali sa, a tak sa nestali známe, takže samotný príbeh je púhy gýč toho obdobia. Film: narýchlo zostrihaný najma na konci, všetko sa nakoniec tak rýchlo udeje, smrť exmanželky, odlúčenie milencov a návrat - ku zlomenému človeku? - nepravdepodobné - hoci pekný pokus o prejav sily lásky, ale takto?...hm, čo k tomu povedať? - je len málo lások, ktoré sú také úžasné a obetavé, ale keď už, tak to vo filme potom lepšie a dramatickejšie rozpracovať, aj za cenu straty niektorých častí knihy, keď sa to proste nevojde do filmu, tak radšej niečo vynechať, než zbúchať celý príbeh a stratiť citovosť príbehu. Neviem teda, či je to kniha, ktorá je blbosťou, nečítal som ju, alebo je to prosto zle natočené, ale za posledných pár minút sa udeje všetko čím sa príbeh končí, akože podľa mňa samotná Charlotte Bronteová sa len pokúšala vyrovnať sa sestre, ale nejak jej to nevyšlo, alebo je to zlý réžo, hehe, tie hlúpe a naivné scény a pokusy o hĺbku, prerušená svadba (no a?), šialená exmanželka sa hodí dolu schodmi (akože už horšie sa nedá prejaviť šialenstvo, že?), trpiaci muž, úplne patetický - vo filme jasne citovo nezrelý herec pateticky preháňa, doslova neznášam, keď niekto ksichtom totálne chladný predstiera, že je romantik - a koniec? Bieda. On slepý, chromý, ale napriek všetkému nakoniec majú spolu deti.....a navráti sa mu zrak? Kravina. Prosto, gýč jak delo. Herecké výkony okrem Gainsbourgovej slabé, Gainsbourgová je najma hmm... zvláštne pekná, nie žeby nejak extra dobre hrala, nič moc - pripomenula mi trošku H.Hunterovú z filmu Piano - a vyznela v tej úlohe dobre, vcelku, ale nie výnimočne, avšak ďalšie úlohy ostatných hercov nula bodov. Podľa môjho je chyba v deji ale aj v natočení snímky. Celý príbeh je totálna blbosť. Žije to len vďaka tieňu, ktorý vrhá jej lepšia sestra Emily s Búrlivými výšinami. Dal som tri body, kvôli príjemnej scenérii prostredia a jeho nasnímaniu, občas mi to zaimponovalo, a nechcem ani tvorcov príliš uraziť, akiste z tej pseudo-romantickej blbosti sa asi ani nedalo viac vydolovať, ktovie... A zdedený majetok? Na konci je z chudobnej popolušky bohatá žena? Nezmysel. :) tri body a môžu byť radi. ()

Nellie Lovett

Ve srovnání s novějšími adaptacemi (2006, 2011) tato trochu pokulhává, ale nutno podotknout, že i přesto má své kouzlo, kterému napomáhá krásná hudba. ()

michaelleach

To bylo utrpení na školních hodinách angličtiny. Nudné, ukecané se špatným scénářem, naprosto nezvládnutá romantika a až komická snaha o vážnost. Jedna hvězdička za hudbu a krásnou angličtinu. ()

demovka

Tato adaptace je méně povedená. Dílko je zkrácené, takže o monoho podstatných chvilek přijdeme. Chybí hlavně chvilky Jany a p. Rochestra dohromady. Pak je jejich náklonost málo uvěřitelná. Pak také chybí celá část, kdy Jána stráví dlouhou část se svými setřenicemi a svým bratrancem, který jí přemlouvá, aby s ním odjela do Afriky. Výběr dětské představitelky Jany je přesný, ale dospělá Jana je více skličující než sebejistá a vyrovnaná. Vedle ní p. Rochestr budí sympatcký dojem, zvlášť když jeho postava není tak mrzutá, jak má být. Jeho předstvitel, pa Wiliam Hurt, hraje seč mu scénář stačí. Situaci ale nemůže úplně zachránit. Chtělo by to jinou Janu, temnějšího Rochestra a víc jejich dialogu. ()

Nataniel73

Franco Zeffirelli je vynikajúci režisér a jeho Jana Eyrová to len potvrdzuje. Krásne prostredie Anglicka 19. storočia, ktoré je trochu surové, pochmúrne, ale istým spôsobom aj veľmi osobité a podmanivé. Čaro tomu celému dodáva aj výborná hudba a v neposlednom rade skvelý casting. Dvaja hlavní predstavitelia si svoje role podmanili výborne a podávajú to maximálne realisticky. Film je síce pomalý a komorný, ale v žiadnom prípade nudný, či nezáživný. Práve naopak. Pomalým odkrývaním tajomstiev temného hradu aj s jeho ponurou minulosťou si diváka dokonale omotá a už ho nepustí. Skvelá práca s kamerou plus nádherné interiéry len dokumentujú silu tohto filmu. Tá spočíva hlavne v jednoduchosti a prirodzenosti. Vysoký nadpriemer a 80%. ()

Muttinka odpad!

Tak tady tomu teda dali na frak. Koho napadlo udělat Rochestra blonďatýho a i když má být dvakrát starší než Jana, tak tady spíš vypadá, že třikrát starší a jednou nohou v hrobě. Mezi hlavními hrdiny to vůbec nejiskří, když ji žádá o ruku tak jsem ani nepostřhla, že by se do sebe stihli zamilovat. V ostatních zpracování, které jsem vyděla začala ta chemie pracovat už při prvním setkání, ale tady nebylo vůbec nic. A to jak tomu dali na frak na konci, no to jsem nestačila zírat. Neobtěžobali se ani s tou vesnickou školou, kde měla skoro rok učit. Vím, že ve filmu není tolik času nato, aby tam dali vše z předlohy a nemám nic proti tomu když si to tvůrci upraví podle sebe, ale tady plýtvali časem. Možná že hodnocení "odpad" je moc přísné, ale já tam nenašla jedinou věc, která by se mi líbila a zasloužila si aspoň jednu hvězdu. Upřímně nechápu, že celkové hodnocení je 70 %. ()

katapultova

Za mě velké zklamání. Chemie mezi hlavními představiteli vůbec nefunguje, některé důležité informace vyprávějí nestranně, bez emocí jiné postavy. To možná nejdůležitější na vztahu mezi Janou a Rochesterem, intelektuální debaty a Janina představa o rovnoprávném vztahu (tehdy!), ve filmu úplně chybí. Janin odjezd, pobyt u Jana Křtitele a důvod návratu jsou jinak než v knize a opět tak divně, bezdůvodně. ()

Margotka

Pokud bych neviděla Jane Eyre s Ruth Wilson v hlavní roli, neváhala bych s 5 hvězdičkami, ovšem takhle nemůžu jinak. Charlotte Gainsbourg byla jako Jane poměrně přesvědčivá, ale mé srdce už navždy uchvátil ohnivý a uhrančivý Rochester v podání Tobyho Stephense ()

BellaRagazza

Trochu mi sice vadí vynechání několika pasáží, ale jinak je vše, jak má být - pan Rochester je nehezký mrzout, Jane je nehezká rozumbrada a Adélka je hezká a roztomilá. Thornfield je správně thornfieldovský. :-) ()

Nellie

Jedna hviezda a to za Annu Paquin ako mladú Janu Eyrovú. Treba povedať, že nové spracovanie Jany Eyrovej sa rozhodne vydarilo viac. Film sa často nezhoduje s knihou, čo milovníkov príbehu jednoducho musí iritovať. Síce možno len v detailoch, no tých detailov sa nazbiera tak veľa, až to zabilo celkový priemerný dojem. Plus jednoducho nemôžem súhlasiť s obsadením Edwarda Rochestera, ale to je zrejme len subjektívny názor, absolútne sa mi naňho nehodil. V niektorých scénach ma herci doslova mučili, v takej citovo nabitej scéne, akou je Rochesterovo požiadanie o ruku, mi pripadali suchí a a bez šťavy, a nebol to ojedinelý prípad. Stačí vidieť raz, aj to je možno veľa. ()