Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Sirotek lowoodský. I pod tímto názvem byl někdy vydáván (a převáděn na filmové plátno) nejslavnější román Charlotty Brontëové. A plným právem. Neboť Jana, jeho ústřední hrdinka, sirotkem byla a v nechvalně známé lowoodské škole pro osiřelé dívky strávila plných deset let. Mnoho jiných takováto zkušenost zlomila. Jana ale byla silná osobnost. Zavržena rodinou své tety, téměř bez jediné spřízněné duše, ponižována až na samé dno lidské důstojnosti bigotními vychovateli, vyrostla v sebevědomou mladou ženu, která věděla, co může světu dát – a co od něj může chtít. A její první místo vychovatelky jako by jejímu sebevědomí dávalo za pravdu. Neboť Thornfield Hall se všemi svými obyvateli jí otevřel laskavou náruč a nabídl domov, jaký nikdy nepoznala. Jana ovšem netušila, že v jeho zdech se ukrývá tajemství, které se pro ni má stát osudným... Jana Eyrová, která vyšla v r. 1847 a od té doby je neustále znovu a znovu vydávána na celém světě, zaujala filmaře již v samých počátcích kinematografie. Od r. 1910 do r. 1921 bylo natočeno nejméně deset němých verzí, počet verzí zvukových je minimálně srovnatelný. Nejznámější je pravděpodobně americký film z r. 1944 s Joan Fontaineovou a Orsonem Wellesem. Ani tato Zeffirelliho verze z r. 1995 není zdaleka poslední. Režisér, který je velkým ctitelem anglické literatury a divadla, k ní přistoupil po svých dřívějších setkáních se Shakespearem (Zkrocení zlé ženy, Romeo a Julie, Hamlet). Mimořádnou péči věnoval hereckému obsazení. Malou Janu hraje Anna Paquinová, která získala Oscara za svou roli ve filmu Piano. Charlotte Gainsbourgová, dcera herečky Jane Birkinové a zpěváka a skladatele Serge Gainsbourga, byla na roli dospělé Jany vybrána z mnoha stovek kandidátek především proto, že je v ní, jak říká režisér „velká vnitřní krása a síla“. Na filmovém plátně se poprvé objevila ve svých dvanácti letech a už o tři roky později získala Césara za film Nestoudnice. (Česká televize)

Mortishka

Knihu som nečítala, a zásadne filmy neporovnávam s knižnou predlohou...Vynikajúca dráma, mám len jednu pripomienku že medzi hercami som necítila to správne iskrenie, ten šmrnc vášnivosti..ale..zato nádherná hudba! ()

Adm.Nelson

Réžijne a herecky výborné, ale problém vidím v samotnom deji, ktorý vie upútať iba občas, a udalosti na konci, (SPOILER), kedy sa z Janky Chudobnej stane Janka Bohatá, sú klasickým prípadom deus ex machina. Miestami pôsobivé, celkovo to bolo dobré, ale takéto filmy podľa pier anglických spisovateliek o odkrývaní rodinných vzťahov ma veľmi nezaujímajú. 8/10 ()

Llinwen

Celou dobu si říkám, jak je to skvělá adaptace, ale půl hodiny před koncem to začíná pokulhávat a konec filmu je prostě zmršenej, poslední třetina příběhu (neméně důležitá, než ty předchozí dvě) by se dala redukovat mnohem vkusněji a pochopitelněji pro diváka neznalého předlohy. Přitom ani ta redukce by nebyla vyloženě nutná, myslím, že filmu by delší stopáž neuškodila... ()

Flavors

Toto zpracování Jany Eyrové se mi nelíbilo, ani herecké obsazení. O jiskření mezi hlavními postavami se nedá vůbec mluvit. A to zázračné uzdravení pana Rochestra na konci....Za co já dávám dvě hvězdy? ()

Blaogranas

No, nechci se nechat ovlivnit ohlasy ze svého okolí, ale pravdou je, že já knihu nečetl a tak z příběhu nejsem úplně unešený. Přišlo mi to jako slušná práce, ale nic výjimečného. V knize je to prý daleko barvitější. Mně tohle zpracování připadalo jako zajímavý nástin tehdejší doby, kde být z nezámožné rodiny muselo být nesmírně těžké. Přesto ale myslím, že zahráno to bylo velice dobře a úplně nejvíc mě dostala malá Anna Paquin se svoji kamarádkou. ()

arkie

Charlotte Gainsbourg uletěly včely, celou dobu se tváří jako by měla okamžitě omdlít (což nakonec udělá, ale najednou jí to nevěříte). A Hurt od ní jakousi malátnost v tomhle ucouraném a domrveném zpracování J.E. zjevně chytl. Pokus o zkrácení příběhu, který se celý do jednoho filmu vejít nemůže, vychází nelogicky. Pokud máte knihu rádi, netrapte se koukáním na tohle. A když už chcete vidět J.E. živou, doporučuju raději čtyřdílnou verzi BBC 2006. ()

haWranka

Nejvíc mě zaujala část s Annou Paquin. Je to výborná herečka už od dětství! (Knihu jsem četla a nijak se mě citově nedotkla, spíš mě trochu rozhořčila. Stejně tak mě jinak neoslovil ani tenhle film. Pro mě průměr. Pokud jste fanoušky knihy, uberte se krapet na hodnocení.) ()

Oonika

Knižní předlohu neznám, ale příběh mě dost nudil. Některé scény byly tak dlouhé a vlastně nic neříkaly a některé, které by měli co říct, byly naopak opravdu krátké. Navíc ta opravdu šeredná hlavní hrdinka mě celou dobu nutila doufat, že na konci umře, za což se i trochu stydím. ()

mira.l

Doják jak cyp, hlavně ke konci:)). Ale vážně. Knižní předlohu jsem léta doma v knihovně přehazoval, až skončila...no ani nevím kde, čili román neznám, a o filmovém zpracování jsem věděl to, že jich existuje neurekom, jako film, seriál.... a vědět o tom ve Střední Americe, udělají z toho telenovelu jak vyšitou. Nedělal jsem si tudíž veliké iluze a ten film si stáhnul víceméně ze zvědavosti jen kvůli Charlotte Gainsbourg, a ... docela mi sklaplo. Ten příběh sám o sobě je taková klasická romantika, zasazená do "staré dobré Anglie" - no asi jak pro koho, tehdejší děvčata, pokud se ráno chtějí v internátní škole umýt, předtím než se oblečou do hábitů jak pro jeptišky, musí si nejdřív rozbít led v umyvadle, by se mnou asi moc nadšení ze staré dobré Anglie nesdílely... Sice takové příběhy nevyhledávám denně, ale občas mi to nevadí. Takže dost k příběhu, to je zkrátka tak nějak klasika. Teď trochu pominu úvodních zhruba 24 minut, i když i herecký výkon malé J. Eyrové v podání J. Paquin byl velmi dobrý. Od začátku bylo vidět, že dětství malé Jany mělo k idylce dost daleko, ale za svými názory si pevně stála a ozvat se uměla už jako hodně malá. Co mě naprosto přimrazilo k obrazovce, byla Charlotte Gainsbourg, v podstatě od chvíle, kdy se na obrazovce po těch asi 24 minutách objevila poprvé. Ona mi svojí křehkou, éterickou krásou, kterou člověk odhalí až tak nějak "na druhý pohled" (a ten už mám za sebou z několika předchozích filmů, které jsem s ní viděl) do té role prostě sedla jak prdel na hrnec. Vynikajícím způsobem ji podle mně vystihl majitel panství Edward Rochester v podání neméně vynikajícího Williama Hurta, když kreslila jeho skicu: "Ve vás je něco zvláštního, působíte trochu jako jeptiška, bizarní, tichá, vážná, prostá, ale když se vás člověk zeptá, dostane odpověď, která je buď velmi neomalená nebo aspoň strohá." Tahle charakteristika sedne jak na povahu postavy Jany Eyrové, tak bych řek, že do jisté míry i na Charlotte obecně, minimálně co se týká toho vzhledu:). K celkové atmosféře filmu bezesporu přispěl i výběr kostýmů, Charlotte v dobových šatech s tou svojí chlapeckou postavou přece vypadá aspoň trochu jako ženská, i když vpodstatě většinu doby neopustila černou barvu, takže jsme zase u té jeptišky:), i výběr exteriérů venkovských anglických sídel. A co mě potěšilo v neposlední řadě, byl dabing v podání Jitky Ježkové v české verzi. Ona má opravdu nádherný hlas, který si s křehkou krásou Charlotty zatraceně sedne. Prozatím hodnotím za čtyři, v záloze mám pro srovnání i verzi z roku 2011, tak uvidím, která mi sedne víc. Ale každopádně tohle ztvárnění klasiky pro mě bylo velmi milým překvapením. EDIT 26.6.2015 Po druhém shlédnutí prostě dávám za plný počet. ()

Adiemus

Přes sympatickou Charlotte Gainsbourg a mou oblíbenou Joan Plowright + britské reálie bohužel musím konstatovat, že jediné adjektivum, které mi během sledování napadlo, bylo "plytké", a to se mi od Zeffirelliho líbil jak Romeo a Julie, tak Zkrocení zlé ženy; snad proto, že Zeffirelli si víc rozumí s rodným italským prostředím. Za největší úlet považuji obsazení Williama Hurta do role pana Rochestera; zlatý Orson Welles! ()

Tiiso

Snímek není určen až tak běžnému divákovi. Ačkoliv je děj hezkým způsobem vyprávěn, často upadá do nešťastné průměrnosti. Na druhou stranu při jeho sledování jsem neměl nějaké nepříjemné pocity nereálnosti, či že bych narážel na vysloveně nudné pasáže. Role jsou přesvědčivě vykresleny. A to je na snímku to nejsilnější a nejkvalitnější. ()

Gromit

Se stejnojmennou (a geniální!) knihou se to sice srovnávat nedá, pořád se ale ještě jedná o velmi zdařilou filmovou adaptaci. Navíc je velmi dobře obsazená, kupříkladu takový William Hurt je coby tajemný pan Rochester opravdu vynikající. A kde je tedy problém? Ve stopáži, protože necelé dvě hodinky je v tomto případě poněkud málo. Být tento film o něco delší, zbylo by v něm místo i na pasáže, které jsem tu coby nadšený čtenář postrádal. ()

danielK

Výborná Anna Paquin, velmi dobrá Charlotte Gainsbourg a povedený výběr Williama Hurta. Film, kde k naprosté dokonalosti pomohl výborný trojlístek v hlavních rolích. I zbytek castu je velm dobře obsazen. Hodnotím 85% ()

DadysGirl

V porovnání s letošní verzí je to o maličko slabší... Ale i tady funguje chemie mezi herci a děj se drží klasiky... Jen vztah Jane a Edwarda mohl být trochu rozpracovanější... Každopádně i tak jsou v mém hodnocení celkem vysoko... ()

sulda007

charlotte je rozhodně nejhezčí jane eyre, ze všech adaptací, co jsem viděla :)) ....ty rozhovory mezi jane a edvardem, to byla tragédie! ()

Pampa

Hezký film. Postavy se chovají méně dramaticky než v jiných verzích, takže se nám nabízí příjemná podívaná. Dost věcí bylo proti knize upraveno, takže ho s ní nelze srovnávat. ()

Amonasr

Melodramatický příběh s nádechem červené knihovny skvěle převedený do filmové podoby. Takto romanticky pojaté příběhy s happyendem pro ženské publikum sice nejsou zrovna můj šálek kávy, ale krásné záběry a mistrovská režie z toho udělaly stravitelnou podívanou. ()