Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

wosho

Nebýt pánů Hrušinského a Somra tak nevím, nevím jak by tato podádko o pařezu dopadla. Celkově se jedná o příklad filmu, čím je divák starší, tím se jedná o větší chujovinu. ()

dopita

Je to typickej dětskej snímek z dob komunismu, a to nemyslím nijak špatně, protože tehdá sme uměli udělat parádní filmy pro děti a mládež. Pro mě je to srdeční záležitost, viděl sem to eště jako prcek a hrozně se mi to líbilo. Včera sem to viděl znova a pocity mám stejný jako kdysi, i když tam dnes už vidim spoustu nedostatků, nemůžu jít pod čtyři hvězdičky. ()

Paity

Tak trochu smutné, nebo vlastně dost. Nejde tak ani o "Vikýřka" košíku, ale o Rudolfa Hrušinského, který už skutečně vypadal všelijak, jen ne zdravě, dobře a plný života. ()

Foxhound#1

Jeden z mých oblíbených dětských filmů. Hlavně kvůli létajícímu dědečkovi Hrušínskému, hamižnému Napakunkuovi skvěle zahraným Somrem a frajerovi Dočolomanskýmu. No a nakonec pohádkový Cvikýř s nejpohádkovějšim hlasem Jiřinky Bohdalové, tak na toho taky nelze zapomenout. Celkově je to tak 3 a půl. ()

Xavi6

Stará komedie v čele s Rudolfem Hrušinským. Viděl jsem to jako malý, vždy jsem to chtěl strašně moc vidět, ale dnes už mě to moc neuchvacuje. ()

Prochy38

Fajná rodinná komedie, na kterou se fakt dobře dívá jen díky skvělým: R. Hrušínský, J. Štěpánková, J. Somr, M. Dočolomanský. Příjemná hudba, milý dabing paní Bohdalové, pěkný pohádkový příběh a lehká satira na bohatství a mejetnictví. ()

Vejrrr

Velice příjemná záležitost pro děti i nedospělé dospěláky.. Jiřina Bohdalová svým po křemílkovsku poťouchlým hláskem propůjčila hlas další nadpřirozené postavičce a to moc pěkně. Ale film se netočí jen o "nějakém" strašidle. Mě a myslím že i ostatním se mnohem víc líbil Josef Somr (hamty hamty, ať mám víc než tamty) a kouzelný Hrušínský st., který se svým rogalem a touhou alespoň jednou vzlétnout vytvořil krásnou roli, stejně kouzelnou jako např. doktor ve Vesničce střediskový. Opravdu pěkný pohodový film ()

vaviva

Podívala jsem se na tento filmík po delší době , a bylo to milé pohlazení po duši.A věta"no pane Napakunk, to jste tomu dal na pldel,co?"se nám už od prvního shlédnutí kdysi, usídlila v domácím slovníku navždy. ()

Tunri

Jako malá jsem se strašidel z filmu bála, ale teď, po deseti letech, tenhle film zbožňuju, hlavně kvůli panu Hrušínskému a babičce Štěpánkové. Triky jsou sice nic moc, hlavní postava má docela zřetelně paruku, kterou také mohli vybrat méně okatou, ale příběh je hezký, moralizace příjemná a herecké obsazení povedené. Rodinná pohádková komedie, ale kvůli té vrbě se mi chtělo brečet. Pět hvězdiček pro originalitu. ()

zdeny99

Strašidla z Vikýře jsou pro mne obrovským překvapením. Podle mne je to jeden z nejlepších rodinných filmů, který v sobě má příchuť moderní pohádky a také něčeho trošku strašidelného. Tím je samotné oživlé strašidlo Cvikýř, které vyrobil dědek Malý, věčný snílek, že jednou sám vzlétne na svém vlastnoručně vyrobeném kluzáku. Strašidlo je milé, roztomilé, i když také dělá nějaké ty lumpárny a hodně se podobá samotnému dědkovi Malému. Hlas Jiřiny Bohdalové je už takovou samozřejmostí u takového pohádkového strašidla... Další zajímavou postavou je zbohatlík Napakunk, takový malý kmotr místní vesnice, který si potrpí na sochy svých dog, jenž vypadají jako dalmatinové. Jejich přemísťování z brány na střechu a zase do postele bylo fakt srandovní, stejně jako vylitý kýbl černé barvy na malou Terezku, rozřezávání přilby Hrušínského a Dočolomanského snaha zbavit se svého tetování. Celá tato moderní pohádka se hemží úsměvnými scénami, nádhernými, i když lehkými filmovými triky a navozuje příjemnou rodinnou podívanou. [4931. hodnocení, 84. komentář, 61%] ()

chrispe

Strašidla z vikýře jsou pro mě prostě nostalgickou zálažitostí. Kdo by si nezamiloval Cvikýře, kterýho se vlastně máme děsně bát .:-) ()

tranquill

"To se pldel bude mít!" Není to ani tak o příběhu, jako o hereckých výkonech Rudolfa Hrušínského, Josefa Somra a dalších. ()

Milda003

Taková fantasy česká filmová pohádka, kde holka z prahy přijede na prázdniny k babce a dědkovi a začnou se dít podivuhodné věci a všechno dopadne dobře a mají se všichni rádi. Za mlada když to davali v TV byli jsme z toho odvařený jako blázen, když se na to podívám dneska není to už žádná slávie, méně jak tři si to nezaslouží, ovšem to asi jen z nostalgie ;-). ()