Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

rakovnik

Pohádka nepohádka pro děti a mládež, kterou vyšperkovalo účinkování Rudolfa Hrušínského, Josefa Somra a Jany Štěpánkové. Pohodový letní úsměvný příběh, kde i děti hrají pěkně. Nakonec i to dobro by mohlo zvítězit nad zlem, co myslíte? ()

Jonash87

Jedna z těch slabších československých pohádek, nejspíše kvůli scénáři, protože jak už jiní psali, velkých jmen tu najdeme dost. A i když se Rudolf Hrušínský snaží, seč může, a Jana Štěpánková mu zdatně sekunduje, komediálních prvků tu tolik není a občas nevíte, co že chtěl vlastně film dětským divákům říci. I hlavní zápletka je taková všelijaká. Možná by to ještě zachránil zdatnější režisér, protože, ruku na srdce, Radim Cvrček za svoji kariéru nic výraznějšího nenatočil. Ale nestalo se. ()

cariada

Trošku pohádková komedie ,kdy přijíždí na prázdniny k dědovi a babičce vnučka. R.Hrušínský v další z pěkných rolí mu zdatně sekunduje J .Štěpánková. Jako záporák J.Somr. ()

Rodriguez

Strašidla z vikýře jsou veselou pohádkou pro malé i velké. Každý se snad někdy těšil na prázdniny k dědovi a babičce (i já nejsem vyjímkou). Nejinak tomu je i v případě malé Terezky, která touží po nějakém kamarádovi. To se jí jednoho večera splní a pak už začíná jedno dobrodružství za druhým... 60% ()

DruidKarel

Původně jsem tomuhle filmu dával jen 1*, ale po menším uvážení dávám 2*, snad jen kvůli panu Hrušínskému. Jinak je to jeden z těch filmů, který si jen tak nepustím... ()

tomtomtoma

Strašidla z Vikýře je výchovný film pro děti. Socialistická uvědomělost je sice přítomna, ovšem nikoli v přehnané míře. Film pozvedávají lehce karikaturní postavy hlavních dospělých herců, jejich adaptabilita na rozdílná prostředí přináší záchvěvy úsměvů bláznů. Film chce vychovávat poctivé lidi, pomáhá si nadpřirozenou mocí a snaží se zesměšnit zakořeněnou hamižnost a nečestnost lidského soužití. Hlavní postavou prázdninového příběhu je malá Terezka (sympatická Katarína Šulajová), poslušné děvčátko chce pomáhat potřebným. Každou sebemenší nespravedlnost a ústrk si bere velmi osobně a sama jde příkladně za svou ideou. Pohádkovým elementem je strašidýlko Cvikýř (hlas Jiřiny Bohdalové), který se po Terezčině prosebném naléhání stává soudcem i vykonavatelem nápravy a trestů. Nejrozvernější postavou je Ferdinand Malý (velmi dobrý Rudolf Hrušínský), Terezčin děda, samorostlý umělec a technický zlepšovatel radostného života. Překážky vítá, bez nich by nemohl stále snít o letu k nebesům a ke štěstí. Hlavní ženskou postavou je Ferdinandova žena a Terezčina babička (dobrá Jana Štěpánková) v rozpolcenosti povzbuzování i obav. Svědomitě hudruje a nikdy nezapomene stát na stráži. Vskutku poetické pouto škádlivé harmonie je oslavou života. Nejpanovačnější postavou je Napakunk (vynikající Josef Somr), všehoschopný obchodník a vynalézavý podvodník. Moc peněz je nezpochybnitelná a mamonu podřizuje všechny své kroky. Výraznou postavou je Vilda (zajímavý Michal Dočolomanský), družstevní řidič, který chce s každým vycházet v dobrém. Z dalších rolí: tatínka hledající malý nezbeda a Terezčin kamarád Míša (příjemný Petr Žižka), jeho starostlivá maminka Marie (zajímavá Anna Nagyová-Šulajová s hlasem Miluše Šplechtové), Napakunkova tlustá a nepřející dcera Pepina (Jana Svobodová), Napakunkova trpící a poslušná manželka (příjemná Růžena Merunková), či stará sousedka Koutná (Vilma Jamnická). Dětská tvorba má vychovávat. Nápaditost nemá vzdušný elegantní střih, naštěstí si můžeme s povděkem vychutnat herecké představení. ()

SHI-SHA

Když jsem kdysi byl v předškolním věku, byl jsem prý schopen si tuhle pohádku na VHS pustit i několikrát denně. Dodnes jí považuji za jednu z našich nejzdařilejších hraných pohádek. Je vtipná, správně strašidelná a má sympatické herce. ()

sator

Těžko hodnotit očima dospělého,skvěle obsazeno ale jakoby nebylo o čem, hudba žádná sláva a paruka Terezky taky nic moc... ()

Mylouch

ET po česku, který více než na scénář sází na herecké šarže. V žánru dětského filmu tak nacházíme počátek linie žánru, vedoucího od Kamenáků k Babovřeskům. ()

otík

Velmi sympatický a pohodový rodinný filmeček s příjemně bláznivým Rudolfem Hrušínským, hezkým strašidýlkem a příběhem určeným vyloženě pro děti se sem tam slušnou hláškou ("Grázl, už umím říct grázl"). Těm dětem, které zvládnou české hrané pohádky, se tento film bude velmi líbit. ()

Tyny

Povedený dětský film, který jsem měla jako malá holka moc ráda. Těžko říct, jak na něj koukají dnešní děti. Hrušínský nemá chybu, proto si Strašidel z vikýře musíme vážit. :-) ()

Master19

V málokterém dětském filmu se sešla taková herecká sestava. Některé triky jsou řekněmě "hodně naivní", ale o to zas až tak najde, hlavní je pohoda a ta ze Strašidel z Vikýře přímo čiší... ()

Koryntos

Tahle pohádka se mi hrozně moc líbila a pamatuji se, jak mě mrzelo, že ji nadávají často. Strašně moc jsem té holčičce záviděla strašidýlko Cvikýře a bláznivého dědu, který chtěl umět létat na rogalu a milou babičku kuřačku. A už v té době se mi líbili lidé s tetováním. ()

Nepi

Lehce nadprůměrná pohádka, která se díky Rudolfu Hrušínskému stala celkem povedenou. Rudolf Hrušínský exceluje v každé roli a i zde v roli dědečka je nepřekonatelný. ()

Billie777

Tenhle film jsem měla vždycky hrozně ráda v dětství. Pak jsem ho dlouho neviděla, nějak jsem na něj zapoměla ale náhodou jsem ho po tolika letech viděla v TV. To byla nostalgie! :) Moc milý film. ()