Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

tereza.s

A víte, že mě se to docela i líbilo? Já vím, je to průměr, ale ne zase tak hrozný průměr jako jiné takové filmy..... tohle mě přeci jen trochu zabavilo.... ach leť dědečku leť ()

Arccos

Upřímně, je to spíše slabší, scénář i herecké výkony. Důvod, proč nemůžu ohodnotit, je ale ryze osobní vztah k tomuto filmu - natáčel se totiž v naší a sousední dědině a okolí. Dědečkova strašidla strašila (ve všech významech tohoto slova) na zahrádce domu ještě donedávna a možná, že tam ještě pořád jsou. EDIT PO LETECH: Tak strašidla tam už nejsou, stejně jako ten dům... ()

Renie42

To je moje dětství, Cvikýřek se mi líbil, plno hereckých hvězd, skvělý odpočinkový film pro děti a dospělé. ()

Hermione02

Kdysi krásný pohádkový příběh, dnes už je úsměvná podívaná, kterou není zapotřebí vidět příliš často. Ocenění si však zasluhuje R. Hrušínský, jeho dědeček byl kouzelný. ()

Pitryx

Mně ta holka přišla divná s těmi vlasy už tenkrát. Nikdy jsem to neviděl celé, ale po tvrzení jednoho známého, že se točilo „u nich“, podíval jsem se znovu. Ani tentokrát, po letech, mne to nijak nenadchlo. Je tu sice herecká elita, ale řekl bych, že k ničemu. Z něčeho bič neupleteš. Přesto se na to, tak jednou, podívat dá. ()

ostravak30

Jeden z mých nejoblíbenějších dětských filmů. I díky Rudolfovi Hrušínském jako dědovi a Janě Štěpánkové jako babičce. Obsazení je vůbec vcelku kvalitní a postavy milé. Navíc to dnes považuji i za celkem dobrou komedii z dospělého pohledu. Střízlivá trojka vystihuje vše, i povedenou hudbu. ()

Lish84

Už z dětských let si tento film pamatuji jako dobrý, ale ne vynikající – a stejně na mě působil i dnes. Ubíhá příjemně, často pobaví a maličko i dojme, ale něčím alespoň trochu originálnějším či zajímavějším se chlubit nemůže. Samotné strašidýlko vypadá roztomile, ale je poněkud statické. A třeba žánrově podobný film Ať žijí duchové dokazuje, že tvrzení „co bychom po českém filmu chtěli“ v tomto případě neobstojí. Ono zase těch trikových scén ve filmu tolik není a tak působí částečně i rušivě. Místy jsem si i říkal, že fantastické prvky by tam nemusely být vůbec a mohl to být zkrátka jen film o malé holce na prázdninách u babičky a dědy. ()

Seuata

Tak tuhle pohádku jsem jako malá měla velice ráda. Nikdy jsem si ji nesměla nechat ujít v televizi! A i dnes se na ni ráda podívám. Velice pěkné zpracování. ()

tsatsiki

Jeden z nejpovedenějších dětských filmů, at už díky vykýři a hlasu Bohdalové nebo díky skvělému dědečkovi Hrušinskému a nebo Papundeklovi Somrovi. Když ji vidím v televizi, tak si vždycky vzpomenu, jak jsem na ni ujížděl v dětských letech. Dávám ji 70% ()

vesnice plná zajímavých obyvatel a především zahrada se strašidly...a ono jedno žije a vyvádí věci! Skvělý příběh, u kterého se dost možná pobaví i dospělí, ačkoli zapínat to bez ratolestí nemá smysl. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 2/10 ()

Eisenmann

Na tenhle příběh jsem se strašně rád koukal jako malý. Má to vtip, je v tom cosi tajemného a herecké výkony jsou tak opravdové, zejména pan Hrušínský, že mě to dokázalo přikovat k televizi. Je to jednoduše milá rodinná filmová záležitost, kterou kdykoliv rád uvidím na obrazovkách už třeba jen proto, abych si zavzpomínal. ()

soukyd33

Scéna s holubem a hadrem. 😄 Já myslím, že to je velmi příjemný film, který hezky uteče. Film pro děti začíná tam, kde jsou kouzla a čáry. Poznámka: Film je i plný hlášek a zajímavých situací. Hláška: Legendární hláška "grázl", mě stále baví. Aneb jak naučit děti R. 😄 Poznámka: Musí se nechat, že se to vážně povedlo. 👍 Poznámka: Vlastně tu není nic, co by nefungovalo. Hvězdiček 5 ()